Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Elin Håkansdotter
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (1280-)
Cecilia Knutsdotter (1280-)
Bo Bosson (-1390)
Lägg till moder...
Nils Bosson (-1436)
Kristina Johansdotter (-1430)
Bo Nilsson (-1436)
Märta Lydekadotter (-1452)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Nils Kettilsson
Cristina Jonsdotter
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Eriksdotter (1390-)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Gustav Sture (1400-1441)
Birgitta Stensdotter
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Gustav Olsson (1420-1492)
Bengt Uddsson (1390-1437)
Kristina Staffansdotter (-1461)
Ingrid Bengtsdotter (-1484)
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
1590-01-01--1644-12-18 (man)

Lars föddes på Sundby i Södermanland den 1 januari 1590

Riksråd, assessor i Svea hovrätt och landshövding i Uppsala län

Gift den 11 oktober 1617 på Uppsala slott med Märta Banér
Paret fick barnen:
- Erik f.1618
- Christina
- Svante
- Gustaf f.1625
- Ebba
- Carl f.1627
- Peder f.1628
- Margareta

Märta avled

Omgift den 2 februar 1641 med Catharina Bååt
Paret fick
-

Lars avled i Stockholm 54 år gammal den 18 december 1644.

-----------------------------
Sparre af Rossvik nr 7 Tab 32
Banér nr 22 Tab 11

Kopplingar till andra personer:
  • 1617: gift med Märta Banér (1593-1638)
  • 1641: gift med Catharina Bååt (-1699)

  • Erik Larsson Sparre (1618-1673)
    Anna Johanna Sparre (1657-1712)
    Carl Creutz (1685-1740)
    Johan Carl Creutz (1725-1788)
    Carl Fredrik Creutz (1754-1815)
    Carl Gustaf Creutz (1787-1851)
    Svante Creutz (1695-1762)
    Margareta Hedvig Creutz (1725-1793)
    Svante Leijonhufvud (1753-1815)
    Anna Margareta Leijonhufvud (1795-1849)
    Anna Sofia Björnberg (1836-1921)
    Axel Leijonhufvud (1756-1816)
    Lorentz Vilhelm Creutz (1728-)
    Gustaf Larsson Sparre (1625-1689)
    Elsa Barbro Sparre (1664-1731)
    Beata Oxenstierna af Croneborg (1687-1735)
    Fredrik Gustaf Spens (1721-1795)
    Ulrika Lovisa Spens (1749-1825)
    Carl Oxenstierna af Croneborg (1692-1737)
    Vendela Helena Oxenstierna af Croneborg (1721-1797)
    Axel Carl Oxenstierna af Croneborg (1723-1760)
    Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1750-1803)
    Elsa Barbro Oxenstierna af Croneborg (1694-1764)
    Knut Henrik Leijonhufvud (1730-1816)
    Eva Carolina Leijonhufvud (1771-1855)
    Knut Stellan Mörner af Morlanda (1794-1866)
    Carl Leijonhufvud (1773-1843)
    Knut Axel Leijonhufvud (1775-1833)
    Bengt Carl Fredrik Leijonhufvud (1820-1864)
    Hedvig Johanna Leijonhufvud (1847-1921)
    Carl Fabian Richert von Koch (1879-)
    Sebastian Axel Leonard Leijonhufvud (1824-1891)
    Anna Margareta Leijonhufvud (1873-)
    Abraham Karlsson Leijonhufvud (1903-)
    Krister Karlsson Leijonhufvud (1909-)
    Knut Gustaf Axel Leijonhufvud (1874-)
    Sten Erik Gabriel Leijonhufvud (1826-1908)
    Bo Knut Sten Rudolf Leijonhufvud (1868-)
    Broder Abraham Leijonhufvud (1830-1913)
    Carl Sperling (1867-)
    Knut August Leijonhufvud (1869-)
    Ingegerd Knutsdotter Leijonhufvud (1901-)
    Gunborg Knutsdotter Leijonhufvud (1902-)
    Carl Axel Abraham Leijonhufvud (1872-)
    Carl Christer Abraham Leijonhufvud (1908-)
    Gustaf Leijonhufvud (1778-1794)
    Erik Gabriel Knutsson Leijonhufvud (1782-1848)
    Knut Erik Leijonhufvud (1821-1873)
    Carl Erik Gustaf Leijonhufvud (1859-1898)
    Carin Sofie Leijonhufvud (1823-1895)
    Axel Hjalmar Leijonhufvud (1824-1908)
    Carl Gustaf Erik Leijonhufvud (1866-1938)
    Axel Gustaf Carlsson Leijonhufvud (1898-1988)
    Knut Axel Leijonhufvud (1871-1954)
    Ebba Cecilia Leijonhufvud (1906-1991)
    Erik Sixten Axelsson Leijonhufvud (1907-1986)
    Åke Sixten Axel Axelsson Leijonhufvud (1909-1959)
    Carl Gustaf Axel Axelsson Leijonhufvud (1914-1984)
    Catharina Charlotta Leijonhufvud (1783-1825)
    Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
    Hans Gustaf Trolle-Wachtmeister (1846-1922)
    Henriette Charlotte Lovisa Wachtmeister af Johannishus (1850-1877)
    Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
    Axel Fredrik Gabriel Wachtmeister af Johannishus (1858-1889)
    Knut Alarik Wachtmeister af Johannishus (1860-)
    Carl Axel Rutger Wachtmeister af Johannishus (1862-1899)
    Lovisa Catharina Wachtmeister af Johannishus (1813-1859)
    Sigrid Ulrika Charlotta Duvall (1844-1926)
    Brita Elisabet Gabriella Barnekow (1874-1842)
    Eleonora Catharina Leijonhufvud (1735-1797)
    Axel Gabriel Silfverstolpe (1762-1816)
    Fredrik Otto Silfverstolpe (1795-1882)
    Charlotta Eleonora Silfverstolpe (1836-1911)
    Gustaf Abraham Silfverstolpe (1772-1824)
    David August Leonard Silfverstolpe (1822-1898)
    Carl Edvard Mascoll Silfverstolpe (1854-1916)
    Carl Rudolf Mascoll Silfverstolpe (1888-)
    Oskar Fredrik Mascoll Silfverstolpe (1856-1927)
    Carl Larsson Sparre (1627-)
    Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
    Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    David Stierncrona (1754-)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Brita Gerd Kleberg (1906-1989)
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Hedvig Sofia Ulrika Barnekow (1841-1916)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Hedda Stanislas Sofia Barnekow (1878-)
    Ebba Matilda Barnekow (1882-)
    Carl Christer Abraham Leijonhufvud (1908-)
    Agnes Tyra Maria Barnekow (1883-)
    Folke Carl Edvard Barnekow (1885-1935)
    Ernst Robert Fabian Barnekow (1888-1932)
    Barn
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Agata Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Kristian Fredrik Barnekow (1899-)
    Caroline Eva Birgitta Barnekow (1926-2002)
    Barn
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Ernst Johan Folke Celsing (1881-)
    Fredrik Anders Folke Celsing (1913-)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)
    Peder Larsson Sparre (1628-1692)
    Ebba Jacquette Sparre (-1715)
    Carl Falkenberg af Trystorp (1685-1754)
    Gabriel Baltzar Falkenberg af Trystorp (1718-1788)
    Magdalena Sofia Margareta Falkenberg af Trystorp (1755-)
    Helena Jakobina Sofia Meldercreutz (1777-1826)
    Augusta Maria Liljencrantz (1815-1840)
    Gabriel Peter Falkenberg af Trystorp (1689-1741)
    Gabriel Falkenberg af Trystorp (1718-1779)
    Carl Henrik Falkenberg af Trystorp (1744-1788)
    Hedvig Eleonora Falkenberg af Trystorp (1695-1751)
    Carl Leuhusen (1724-1795)
    Gustaf Leuhusen (1781-1850)
    Carl Herman Leuhusen (1810-1879)
    Carl Gustaf Leuhusen (1865-1939)
    Julie Leuhusen (1818-1892)
    Helena Vilhelmina Laurentia

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.