Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Hans Wachtmeister (-1590)
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Carl Axel Trolle-Wachtmeister (1754-1810)
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Bengt Stensson Natt och Dag (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson Natt och Dag (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Abraham Kristiernsson Leijonhufvud (1440-1499)
Birgitta Månsdotter Natt och Dag (1450-1512)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1472-1520)
Erik Karlsson Vasa (1436-1491)
Anna Karlsdotter Vinstorpaätten (1461-1552)
Ebba Eriksdotter Vasa (1491-1549)
Brita Eriksdotter Leijonhufvud (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Lägg till moder...
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1473)
Margareta Gren
Bengt Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö
Märta Johansdotter
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Lägg till moder...
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Isak Isaksson (1370-)
Märta Siggesdotter
Eskil Isaksson (-1488)
Moder
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Nils Bosson Sture (1426-1494)
Brita Bonde (-1494)
Svante Nilsson Sture (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre Natt och Dag (1492-1520)
Lägg till moder...
Svante Sture Natt och Dag (1517-1567)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1472-1520)
Ebba Eriksdotter Vasa (1491-1549)
Maria Eriksdotter (kung Märta) Leijonhufvud (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
Carl Sparre (1648-1716)
Lägg till moder...
Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
Lägg till moder...
Gabriel Erik Sparre (1726-1804)
Lägg till moder...
Ulrika Lovisa Maria Sparre (1762-1848)
Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister (1782-1871)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1472-1520)
Ebba Eriksdotter Vasa (1491-1549)
Abraham Eriksson Leijonhufvud (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Peder Erlandsson (-1540)
Moder
Björn Pedersson (-1570)
Fader
Lägg till moder...
Moder
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustav Leijonhufvud (1597-1658)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Erik Leijonhufvud (1621-1662)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Axel Gustafsson Banér (1594-1642)
Barbro von Saletta
Christina Dorotea Banér (1626-1696)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
Erik Eriksson d.ä (-1477)
Karl VIII Knutsson (1408-1470)
Lägg till moder...
Kristina Karlsdotter (1432-)
Erik Eriksson d.y (-1502)
Lägg till moder...
Göran Eriksson (-1575)
Kerstin (1500-)
Nils Göransson (-1601)
Sten Bengtsson (-1408)
Lägg till moder...
Ture Stensson (-1425)
Lägg till moder...
Ture Turesson (1425-1490)
Lägg till moder...
Erik Turesson (-1511)
Lägg till moder...
Axel Eriksson Bielke (1500-1559)
Elsa Posse (-1579)
Ebba Axelsdotter Bielke (-1588)
Nils Gyllenstierna af Lundholm (1585-1622)
Görvel Jönsdotter (-1635)
Johan Gyllenstierna af Lundholm (1617-1690)
Fader
Moder
Anna Maria Posse af Hedensund (1621-1672)
Maria Kristina Gyllenstierna af Lundholm (1649-1709)
Carl Leonard Leijonhufvud (1686-1743)
Gabriel Oxenstierna (1618-1647)
Jöns Kurck (1590-1652)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna (1551-1597)
Barbro Axelsdotter Bielke (1556-1624)
Märta Oxenstierna (1593-1631)
Brita Kurck (-1671)
Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1647-1700)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Lägg till moder...
Gustaf Larsson Sparre (1625-1689)
Lägg till moder...
Elsa Barbro Sparre (1664-1731)
Elsa Barbro Oxenstierna af Croneborg (1694-1764)
Knut Henrik Leijonhufvud (1730-1816)
Catharina Gustaviana Sperling (1742-1819)
Catharina Charlotta Leijonhufvud (1783-1825)
Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Gustaf Wachtmeister af Johannishus (1757-1826)
Henrietta Elisabet Falkenberg af Bålby (1769-1858)
Gustaf Wachtmeister af Johannishus (1792-1859)
Lambert De Geer de Chainée (-1399)
Nicole de Langdris (-1372)
Louis De Geer de Chainée (1370-)
Marie de Lierive
Lambert De Geer de Chainée (1415-1484)
Agnes Lambot le Pesseur (-1457)
Louis De Geer de Chainée (1445-1528)
Marguerite de Hierloz
Lambert De Geer de Chainée (1492-1564)
Jeanne de Belleflamme (-1557)
Louis De Geer (1535-1602)
Jeanne de Neille (1557-1641)
Louis De Geer (1587-1652)
Adriana Gérard (1590-1634)
Louis De Geer (1622-1695)
Antony Carel Parmentier van Heeswyck
Elisabet Vivien de Buvegnies
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jean Jacques De Geer (1666-1738)
Jaquelina Cornelia van Assendelft (1682-1754)
Charles De Geer (1720-1778)
Catharina Charlotta Ribbing af Zernava (1720-1787)
Louis De Geer af Leufsta (1759-1830)
Moder
Louise Fredrika De Geer af Leufsta (1796-1882)
Sofia Louise Wachtmeister af Johannishus (1825-1886)
Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
1853-06-16-- (kvinna)


Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.