Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Elin Håkansdotter
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (1280-)
Cecilia Knutsdotter (1280-)
Bo Bosson (-1390)
Lägg till moder...
Nils Bosson (-1436)
Kristina Johansdotter (-1430)
Bo Nilsson (-1436)
Märta Lydekadotter (-1452)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bengt Stensson Natt och Dag (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson Natt och Dag (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Nils Kettilsson
Cristina Jonsdotter
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Eriksdotter (1390-)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Gustav Sture (1400-1441)
Birgitta Stensdotter
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Gustav Olsson (1420-1492)
Bengt Uddsson (1390-1437)
Kristina Staffansdotter (-1461)
Ingrid Bengtsdotter (-1484)
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Kristiern Gregersson
Märta Pedersdotter (-1435)
Abraham Kristiernsson Leijonhufvud (1440-1499)
Måns Bengtsson Natt och Dag (1410-1476)
Märta Klausdotter (1425-)
Birgitta Månsdotter Natt och Dag (1450-1512)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1472-1520)
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Johansdotter (-1413)
Karl Christiernsson (1410-1440)
Lägg till moder...
Erik Karlsson (1436-1491)
Karl Bengtsson Vinstorpaätten (1418-1495)
Lägg till moder...
Anna Karlsdotter Vinstorpaätten (1461-1552)
Ebba Eriksdotter (1491-1549)
Brita Eriksdotter Leijonhufvud (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Måns Bengtsson Natt och Dag (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Johan Månsson Natt och Dag (-1520)
Lägg till moder...
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Peter Bonde
Ramborg Magnusdotter
Filip Bonde
Elin Stensdotter
Magnus Bonde
Katarina Ingvarsdotter
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Joakim Brahe (-1520)
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Torsten Vigolfsson (-1320)
Lucia Mathiasdotter
Nils Torstensson
Lägg till moder...
Bengt Nilsson (-1371)
Lägg till moder...
Jöns Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1399)
Märta Finvidsdotter
Bengt Jönsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1390-1450)
Cristiern Nilsson Vasa (1365-1442)
Margareta Johansdotter (-1413)
Cristina Cristiernsdotter Vasa (-1430)
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1473)
Margareta Gren
Bengt Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö
Märta Johansdotter
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Isak Björnsson
Gertrud Andersdotter
Isak Isaksson (1370-)
Märta Siggesdotter
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bo Stensson (1390-)
Katarina Svensdotter Sture (-1469)
Nils Bosson Sture (1426-1494)
Brita Bonde (-1494)
Svante Nilsson (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Nils Eriksson (-1495)
Lägg till moder...
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1472-1520)
Ebba Eriksdotter (1491-1549)
Maria Eriksdotter (kung Märta) Leijonhufvud (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
Carl Sparre (1648-1716)
1648-01-16--1716 (man)

Carl föddes 16 januari 1648

Landshövding

Gift 8 januari 173 i Stockholm med Beata Elisabet Falkenberg af Trystorp.
Paret fick barnen:
- Axel
- Carl
-

Omgift 18 juni 1690 med Anna Ebba Horn af Marienborg.
Paret fick barnen:
- Fredrik Henrik f.1691
- Knut
- Charlotta Beata f.1693-09-11

Carl avled 1716 på Moholm.

---------------
Sparre nr 11 Tab 63
Falkenberg af Trystorp nr 18 Tab 1

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Beata Elisabet Falkenberg af Trystorp (1649-1689)
  • Dold

  • Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
    Charlotta Fredrika Sparre (1719-1785)
    Charlotta Fredrika von Fersen (1756-1810)
    Catharina Charlotta de Geer af Leufsta (1780-1831)
    Emanuel de Geer af Leufsta (1786-1829)
    Louis de Geer af Leufsta (1824-1887)
    Louis De Geer af Leufsta (1866-1925)
    Marianne De Geer af Leufsta (1893-1978)
    Märta Ebba Carolina De Geer af Leufsta (1896-1976)
    Gabriel Erik Sparre (1726-1804)
    Ulrika Lovisa Maria Sparre (1762-1848)
    Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister (1782-1871)
    Ulrika Eleonora Sofia Wachtmeister af Johannishus (1807-1850)
    Sofia Lovisa Hedvig Mariana Barnekow (1833-1900)
    Anna Susanna Eufemia Hamilton (1854-1933)
    Malkolm Alexander Hugo Hamilton (1855-)
    Mercy Alexandra Hamilton (1886-)
    Margareta Christina Gustafdotter Uggla (1908-1991)
    Sigrid Gabriella Hamilton (1888-)
    Harriet Dagmar Hamilton (1890-)
    James Robert Archibald Hamilton (1857-1882)
    Maria Elisabet Charlotta Hamilton (1860-1918)
    Jacquette Ebba Maria Sofia Louise Hamilton (1862-1893)
    Malkolm William Aldworth Bennet (1890-1957)
    Gustaf David Gilbert John William Hamilton (1869-1947)
    Felix Gustaf Gilbert Claud Arran Hamilton (1899-1959)
    Kjell Christian Barnekow (1843-1874)
    Sigrid Amelie Sofia Barnekow (1870-1948)
    Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
    Hans Gustaf Trolle-Wachtmeister (1846-1922)
    Henriette Charlotte Lovisa Wachtmeister af Johannishus (1850-1877)
    Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
    Axel Fredrik Gabriel Wachtmeister af Johannishus (1858-1889)
    Knut Alarik Wachtmeister af Johannishus (1860-)
    Carl Axel Rutger Wachtmeister af Johannishus (1862-1899)
    Charlotta Beata Sparre (1693-1763)
    Anna Ebba Wrangel af Lindeberg (1734-1794)
    Eva Charlotta Aminoff (1755-)
    Axel Henrik Aminoff (1761-1820)
    Ivan Feodor Aminoff (1797-1855)
    Anna Cecilia Aminoff (1846-1902)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.