Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Hans Wachtmeister (-1590)
Erik Botvidsson
Lägg till moder...
Arvid Eriksson (-1529)
Christina Knutsdotter
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Carl Axel Trolle-Wachtmeister (1754-1810)
Lägg till fader...
Elin Håkansdotter
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Eriksdotter (1390-)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Gustav Sture (1400-1441)
Birgitta Stensdotter
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Gustav Olsson (1420-1492)
Ingrid Bengtsdotter (-1484)
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Johan Månsson Natt och Dag (-1520)
Lägg till moder...
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Peter Bonde
Ramborg Magnusdotter
Filip Bonde
Elin Stensdotter
Magnus Bonde
Katarina Ingvarsdotter
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Joakim Brahe (-1520)
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Bengt Jönsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1390-1450)
Cristina Cristiernsdotter Vasa (-1430)
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1473)
Margareta Gren
Bengt Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö
Märta Johansdotter
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Isak Björnsson
Gertrud Andersdotter
Isak Isaksson (1370-)
Märta Siggesdotter
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Bo Stensson (1390-)
Katarina Svensdotter Sture (-1469)
Nils Bosson Sture (1426-1494)
Brita Bonde (-1494)
Svante Nilsson (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Nils Eriksson (-1495)
Lägg till moder...
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
Carl Sparre (1648-1716)
Henrik Henriksson Horn af Kanckas (1618-1693)
Bengt Ribbing (1609-1653)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Johan Eriksson Sparre (1587-)
Annna Urne
Ebba Sparre (1615-1644)
Emerentia Ribbing (1644-1670)
Anna Ebba Horn af Marienborg
Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
Lägg till moder...
Gabriel Erik Sparre (1726-1804)
Lägg till moder...
Ulrika Lovisa Maria Sparre (1762-1848)
Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister (1782-1871)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Erik Leijonhufvud (1621-1662)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Axel Gustafsson Banér (1594-1642)
Barbro von Saletta
Christina Dorotea Banér (1626-1696)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
Erik Eriksson d.ä (-1477)
Karl VIII Knutsson (1408-1470)
Lägg till moder...
Kristina Karlsdotter (1432-)
Erik Eriksson d.y (-1502)
Lägg till moder...
Göran Eriksson (-1575)
Kerstin (1500-)
Nils Göransson (-1601)
Erik Turesson (-1511)
Lägg till moder...
Axel Eriksson (1500-1559)
Elsa Posse (-1579)
Ebba Axelsdotter Bielke (-1588)
Nils Gyllenstierna af Lundholm (1585-1622)
Görvel Jönsdotter (-1635)
Johan Gyllenstierna af Lundholm (1617-1690)
Knut Göransson Posse (1592-1664)
Ingeborg Torstensdotter (1601-1659)
Anna Maria Posse af Hedensund (1621-1672)
Maria Kristina Gyllenstierna af Lundholm (1649-1709)
Carl Leonard Leijonhufvud (1686-1743)
Gabriel Oxenstierna (1618-1647)
Jöns Knutsson Kurck (1503-)
Ingeborg Tott
Knut Jönsson Kurck (-1597)
Brita Gylta (1560-)
Jöns Kurck (1590-1652)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna (1551-1597)
Barbro Axelsdotter Bielke (1556-1624)
Märta Oxenstierna (1593-1631)
Brita Kurck (-1671)
Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1647-1700)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Lägg till moder...
Gustaf Larsson Sparre (1625-1689)
Lägg till moder...
Elsa Barbro Sparre (1664-1731)
Elsa Barbro Oxenstierna af Croneborg (1694-1764)
Knut Henrik Leijonhufvud (1730-1816)
Göran Sperling (1630-1691)
Johan Lilliehöök af Fårdala (1598-1642)
Göran Eriksson Ulfsparre (1544-1612)
Peder Assarsson Ribbing (-1377)
Lägg till moder...
Knut Ribbing (-1417)
Lägg till moder...
Peder Ribbing (1418-)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bo Stensson (1390-)
Katarina Svensdotter Sture (-1469)
Märta Bosdotter
Knut Ribbing (-1507)
Lägg till moder...
Nils Ribbing (1499-1580)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Karin Haraldsdotter Lake
Anna Olofsdotter (1504-1579)
Marina Ribbing (1540-)
Erik Ulfsparre af Broxvik (1577-1631)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna (1551-1597)
Barbro Axelsdotter Bielke (1556-1624)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Christina Ulfsparre af Broxvik (-1684)
Ingeborg Lilliehöök af Fårdala (1639-1675)
Casper Otto Sperling (1664-1709)
Carin Horn af Marienborg (1675-1742)
Carl Göran Sperling (1699-1764)
Hans von Falkenberg
Catharina von Greiffenberg
Jurgen von Falkenberg
Lieber von Blankenberg
Christoffer von Falkenberg
Anna von Bock
Hans von Falkenberg
Anna von Granbogen
Gottfrid von Falkenberg (-1634)
Christina von Jordan
Johan Gottfried von Falkenberg (1626-1674)
Anna Barbara von Tiesenhausen (1634-1714)
Johan Gottfried Falkenberg af Bålby (-1717)
Anna Elisabet Jordan
Eva Catharina Falkenberg af Bålby (1712-1779)
Catharina Gustaviana Sperling (1748-1819)
Catharina Charlotta Leijonhufvud (1783-1825)
Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
1812-03-13--1907-04-07 (man)

Axel Knut föddes 13 mars 1812 i Stockholm

Landshövding i Kristianstad

Gift 15 september 1842 i kristineholm med Henrietta Gunilla Wachtmeister af Johannishus.

Henrietta avled vintern 1843.

Omgift 22 juni 1845 på Kristineholm med systern Sofia Louise Wachtmeister af Johannishus.
Paret fick barnen:
- Hans Gustaf f.1846-04-22 på kristineholm
- Henriette Charlotte Lovisa f.1850-08-28 på Kristineholm
- Sigrid Ulrika Amelie f.1853-06-16 på Kristineholm
- Axel Fredrik Gabriel f.1858-01-19 på Trolle-Ljungby
- Knut Alarik f.1860
- Carl Axel Rutger f.1862-06-08

Axel blev 95 år och avled 7 april 1907

-----------------------------------
Östra Vingåker AI:8 (1841-46) sid 1
Östra Vingåker AI:9 (1846-50) sid 2
Östra Vingåker AI:10 (1851-55) sid 2
Wachtmeister af Johannishus nr 25 Tab 29

Kopplingar till andra personer:
  • 1842-1843: gift med Henrietta Gunilla Wachtmeister af Johannishus (1822-1843)
  • 1845: gift med Sofia Louise Wachtmeister af Johannishus (1825-1886)

  • Hans Gustaf Trolle-Wachtmeister (1846-1922)
    Henriette Charlotte Lovisa Wachtmeister af Johannishus (1850-1877)
    Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
    Axel Fredrik Gabriel Wachtmeister af Johannishus (1858-1889)
    Knut Alarik Wachtmeister af Johannishus (1860-)
    Carl Axel Rutger Wachtmeister af Johannishus (1862-1899)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.