Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Vollrath Tham (1629-1700)
Gertrud Helgers (1641-1715)
Sebastian Tham (1666-1729)
Maria Webbeke von Saveland (1669-1696)
Vollrath Tham (1687-1737)
Anna Dorotea Biehusen (1691-1729)
Gustaf Tham (1724-1781)
Christina Maria Grill (1739-1818)
Per Adolf Tham (1774-1856)
Lars Ehrenbill (1697-1747)
Juliana Charlotta Henck (1709-1737)
Carl Aron Ehrenbill (1731-1783)
Johanna Gustava Pettersén (1750-1780)
Johanna Charlotta Ehrenbill (1773-1832)
Adolf Gustaf Tamm (1805-1851)
Anders Sigfridsson Rålamb (1527-1581)
Anna Brorsdotter (-1594)
Bror Andersson Rålamb (1568-1647)
Klas Åkesson
Ellen Rönnow
Åke Klasson Tott (-1531)
Sigge Larsson den yngre (1442-1509)
Kerstin Månsdotter (1467-1519)
Ingeborg Siggesdotter (1492-)
Claes Åkesson Tott (1525-1590)
Lars Håkansson (-1576)
Ingrid (-1580)
Henrik Larsson
Malin Larsdotter (-1603)
Kerstin Henriksdotter (1585-1652)
Anna Tott (1581-1646)
Claes Brorsson Rålamb (1622-1698)
Anna Stålarm (1627-1666)
Hans Rålamb (1652-1712)
Ingeborg Fleming (-1686)
Claes Rålamb (1682-1751)
Robert Douglas (1611-1662)
Ludvig von Mörner (1468-)
Dorotea von Bellin (1470-)
Joakim von Mörner (1506-)
Elisabet von Steinbecken
Baltsar von Mörner (1538-)
Hedvig von Holtzendorff
Stellan von Mörner (-1645)
Maria von der Grunau (1585-1634)
Hedvig Mörner (-1701)
Gustaf Douglas (1648-1705)
Beata Margareta Stenbock (1661-1735)
Christina Catharina Douglas (1684-1747)
Hans Gustaf Rålamb (1716-1790)
Catharina Magdalena Boij (1725-1787)
Claes Rålamb (1750-1826)
Carl Adlerfelt (1719-1769)
Ulrika Sofia Sparre (1736-1765)
Charlotta Augusta Adlerfelt (1765-1791)
Claes Hans Rålamb (1784-1867)
Sofia Magdalena Westerberg (1794-1864)
Augusta Maria Sofia Rålamb (1814-1885)
Claes Gustaf Adolf Tamm (1838-1925)
Thomas tor Smede (1564-1625)
Herman Hoyer (1477-1541)
Hans Knutsen d.y (1472-1555)
Fredrik I af Danmark-Norge (1471-1533)
Marike Degener (1475-)
Geseke Fredriksdotter (1493-1535)
Maria Knutzen (1515-1560)
Caspar Hermansson Hoyer (1540-1594)
Lägg till moder...
Magdalena Hoyer (1575-1625)
Herman Tersmeden (1610-1667)
Catharina Clein (1623-1699)
Reinhold Tersmeden (1655-1698)
Lars Johansson Börstelius (-1670)
Regina Elbfas
Christina Börstelia (1663-1719)
Jacob d.ä Tersmeden (1683-1752)
Petrus Gangius (1633-)
Kristina Teet (1644-1730)
Elisabeth Gangia (1687-1753)
Jakob Tersmeden (1712-1767)
Lars Malmén (-1615)
Lägg till moder...
Nicolaus Laurentii Malmenius (1614-)
Helena Fick (-1650)
Lars Malmén (1638-1710)
Catharina Ferner (-1696)
Lorentz Niclas Söderhielm (1690-1760)
Per Sigfridsson (1570-)
Ingeborg Persdotter
Erik Persson (1606-)
Malin Olofsdotter (1618-1704)
Peter Brandberg (1644-1702)
Aletta Silfverström (-1723)
Alleta Maria Cederberg (1689-1772)
Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
Fredrik Tersmeden (1752-1819)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Peder Larsson Sparre (1628-1692)
Lägg till fader...
Joakim Brahe (-1520)
Lägg till moder...
Peder Brahe (1520-)
Olof Arvidsson (1478-1508)
Lägg till moder...
Gustaf Olofsson Stenbock (1504-1571)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Brita Eriksdotter Leijonhufvud (1514-1572)
Beata Stenbock (1533-1583)
Magnus Brahe (1564-1633)
Sten Eriksson (1518-1568)
Brynte Bertilsson (1455-1510)
Lägg till moder...
Måns Bryntesson (-1529)
Brita Jönsdotter (1528-)
Ebba Månsdotter (1529-1609)
Brita Stensdotter Lewenhaupt (1567-1611)
Ebba Brahe (1596-1674)
Ebba Margareta De la Gardie (1638-1696)
Lars Magnus Pedersson Sparre (-1725)
Vaillant de la Barsardiére (1684-)
Josef Magnus Larsson Sparre (1704-1787)
Lägg till moder...
Louis Ernst Josef Sparre (1737-)
Adelaide Thèsèse Hardouin de Beaumois (1740-1795)
Marie Stanislas Josefine Sparre (1764-1824)
Wilhelm Fredrik Tersmeden (1802-1879)
Jakob Tersmeden (1712-1767)
Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
Herman Adolf Tersmeden (1758-1836)
Kristoffer Olofsson
Lägg till moder...
Olaus Christophori Aurivillius (1603-1668)
Lägg till moder...
Petrus Aurivillius (1637-1677)
Lägg till moder...
Magnus Aurivillius (1673-1740)
Lorentz Numers (-1690)
Margareta Fock (-1695)
Carl von Numers (-1701)
Lägg till moder...
Margareta Christina von Numers (1694-1781)
Samuel Aurivillius (1721-1767)
Erik Rosenius (1667-1738)
Anna Wekander (1684-1758)
Nils Rosén (1706-1773)
Herman Hermansson (1622-1705)
Lägg till moder...
Johan Hermansson (1679-1737)
Erik Pedersson Stök (1590-)
Maria Nilsdotter (1580-)
Petrus Steuchius (1605-1683)
Brita Ilsbodina
Mattias Steuchius (1644-1730)
Anna Tersera (1653-1723)
Margareta Steuchia (1696-1770)
Anna Christina Hermansson (1718-1782)
Anna Margaretha Rosén (1736-1772)
Anna Margareta Rosén von Rosenstein (1761-1837)
Jacquette Elisabet Tersmeden (1801-1872)
Ebba Carolina Tersmeden (1843-1921)
Erik Tamm (1873-1944)
Hans Wachtmeister (-1590)
Erik Botvidsson (-1491)
Karin Olofsdotter
Arvid Eriksson (-1529)
Lägg till moder...
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Gustaf Wachtmeister af Johannishus (1757-1826)
Henrietta Elisabet Falkenberg af Bålby (1769-1858)
Gustaf Wachtmeister af Johannishus (1792-1859)
Jean Jacques De Geer (1666-1738)
Jaquelina Cornelia van Assendelft (1682-1754)
Charles De Geer (1720-1778)
Lennart Ribbing af Zernava (1676-1732)
Elsa Elisabet Banér (1692-1768)
Catharina Charlotta Ribbing af Zernava (1720-1787)
Louis De Geer af Leufsta (1759-1830)
Ture Pedersson Bielke (1507-1577)
Svante Stensson Sture (1517-1567)
Abraham Kristiernsson (-1499)
Birgitta Månsdotter (-1511)
Erik Abrahamsson (-1520)
Erik Karlsson (1436-1491)
Anna Karlsdotter (-1452)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Märta Eriksdotter (1520-1584)
Sigrid Sture (1538-1613)
Nils Bielke (1569-)
Lägg till fader...
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Ingeborg Oxenstierna (1581-1661)
Ture Bielke (1606-1648)
Christina Anna Banér (-1652)
Nils Bielke (1644-1716)
Gustaf Carlsson Horn af Kanckas (1592-1657)
Nils Pedersson Bielke (1502-1550)
Anna Hogenskild (1513-1590)
Ture Bielke af Åkerö (1548-1600)
Svante Stensson Sture (1517-1567)
Märta Eriksdotter (1520-1584)
Margareta Sture (1547-1617)
Nils Bielke af Åkerö (-1626)
Catharina Oxenstierna (1584-1624)
Sigrid Bielke af Åkerö (1620-1679)
Eva Horn af Björneborg (1653-1740)
Ture Gabriel Bielke (1684-1763)
Charlotta Christina Piper (1694-1727)
Nils Adam Bielke (1724-1792)
Andreas Düben (1558-)
Elisabet Bessler (1563-)
Anders Düben (-1662)
Anna Maria Gabrielen (-1690)
Gustaf Düben (1624-1690)
Emerentia Standaert (-1679)
Anders Düben (1673-1738)
Ulrika Friedenreich (1684-1715)
Joakim von Düben (1708-1786)
Catharina Eleonora Temminck (1714-1749)
Fredrika Eleonora von Düben (1738-1808)
Gunilla Bielke (1770-1815)
Louise Fredrika De Geer af Leufsta (1796-1882)
Carl Fredrik Wachtmeister af Johannishus (1830-1889)
Lägg till fader...
Rutger Barnekow (1695-1772)
Mariana Lovisa Maclean (1701-1775)
Margareta Louisa Barnekow (1728-1786)
Vilhelm Rutger Bennet (1759-1815)
Casten Otter (-1657)
Christina Hansdotter Schemmelkorn (1619-1673)
Salomon Otter (1647-1732)
Barbara Schaeij (1656-1734)
Carl von Otter (1696-1763)
Sebastian Tham (1666-1729)
Isak Kock (1620-1680)
Christina Hanssen (1632-1708)
Peter Cronström (1651-1708)
Johanna Grau (1661-1746)
Elisabet Cronström (1688-1771)
Catharina Tham (1711-1748)
Salomon von Otter (1733-1781)
Lave Beck (1530-1607)
Lägg till moder...
Jakob Beck (1566-1622)
Lägg till moder...
Jokum Beck (-1682)
Else Friis (1615-1696)
Lave Beck (-1710)
Eleonora Sofia Ulfeld (-1698)
Corfitz Ludvig Beck (1685-1761)
Peter Skog (1636-)
Johan von Vietinghoff (-1685)
Gertrud von der Linde (-1701)
Sofia Vietinghoff (-1680)
Claes Johan Skogh (1664-1710)
Margareta Elisabet Armfelt (-1735)
Maria Sofia Skogh (1694-1760)
Agneta Beck-Friis (1737-1779)
Elisabet Vilhelmina von Otter (1767-1849)
Tage Gustaf Bennet (1802-1874)
Jürgen Wrangel (1400-)
Lägg till moder...
Otto Wrangel (-1485)
Lägg till moder...
Moritz Wrangel (-1525)
Anna Hastfer (-1550)
Tönnes Wrangel af Sauss (-1584)
Margareta Dücker (1530-)
Tönnes Wrangel af Sauss (-1630)
Anna Lode (1577-)
Jürgen Wrangel (-1657)
Lägg till moder...
Tönnes Johan Wrangel (1627-1704)
Anna Margareta von Ramm (-1709)
Anton Johan Wrangel af Sauss (1679-1763)
Katarina Sofia Kruuse (1690-)
Anton Johan Wrangel af Sauss (1724-1799)
Charlotta Regina Sparre af Söfdeborg (1737-)
Fredrik Ulrik Wrangel af Sauss (1760-1853)
Mikael Ehrenborg (1659-1722)
Henrietta Margareta von Bartholin (1671-1720)
Casper Ehrenborg (1700-1769)
Elisabet Eufrosyne von Conowen (1709-1755)
Daniel Isak Ehrenborg (1750-1803)
Mattias von Klingspor (-1538)
Margareta von Bergen
Stefan von Klingspor (-1538)
Margareta von Zöge
Johan von Klingspor (1550-)
Lägg till moder...
Johan von Klingspor (1578-1636)
Margareta von Buddenbrock (1585-)
Staffan Klingspor (1611-1676)
Sofia Anna Chemnitia (-1679)
Christian Ludvig Klingspor (1657-1699)
Henrika de Moucheron (1665-)
Staffan Klingspor (1690-1766)
Joakim von Stegling (1647-1716)
Lägg till moder...
Ursula Christina von Stegling (1690-1753)
Christian Joakim Klingspor (1714-)
Gillis de Beshe (1540-)
Lägg till moder...
Hubert de Besche (1582-1658)
Maria Roschet (-1648)
Gillis de Besche (1624-1709)
Christina Möller (-1674)
Isak de Besche (1663-1719)
Georg Tomas Berchner (1642-1705)
Elisabet Störning (1645-1700)
Christina Sabina von Berchner (1671-1729)
Gerard Georg de Besche (1702-1761)
Maria Christina Ehrenkrona (1707-1764)
Helena Christina de Besche (1730-1765)
Hedvig Ulrika Lovisa Klingspor (1765-1831)
Ulrika Lovisa Ehrenborg (1785-1861)
Fredrika Vilhelmina Wrangel af Sauss (1809-1893)
Vilhelmina Ulrika Magdalena Bennet (1837-1928)
Amelie Carolina Wachtmeister af Johannishus (1879-1965)
Gustaf Tamm (1907-1983)
1907-05-13--1983 (man)

Gustaf föddes 13 maj 1907 i Seglingsberg.

Gift med Mary Brita Rosander

Gustaf avled 1983

--------------------------------
Ramnäs C:7 (1907) sid 142 nr 26
Ramnäs AII:1b () sid 346
Ramnäs AII:2a (1907-10) sid 173
Tamm nr 395 Tab 9

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Mary Brita Rosander (-2000)


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.