Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lars Malmén (-1615)
Lägg till moder...
Nicolaus Laurentii Malmenius (1614-)
Helena Fick (-1650)
Lars Malmén (1638-1710)
1638-11-25--1710-10-05 (man)

Lars föddes i Strängnäs den 25 november 1638.

Häradshövding

Gift den 10 mars 1682 med Catharina Ferner
Paret fick barnen:
- Margareta Catharina
- Helena Maria
- Anna Magdalena
- Lorentz Niklas f.1690-10-02 på Stora Vede, Follingbo

Catharina avled i mars 1696 på Stora Vede.

Lars gifte om sig 1698 med Ebba Hofvenia

Lars blev 71 år och avled den 5 oktober 1710 och begravdes i Follingbo kyrka.

----------------
Söderhielm nr 1306 T 2

Kopplingar till andra personer:
  • 1682-1696: gift med Catharina Ferner (-1696)

  • Lorentz Niclas Söderhielm (1690-1760)
    Lorerntz Peter Söderhielm (1717-1784)
    Maria Ulrika Söderhielm (1748-1785)
    Lorentz Fredrik Fahnehielm (1777-1822)
    Bror Fredrik Fahnehielm (1811-1843)
    Christina Ulrika Fahnehielm (1778-)
    Elisabet Söderhielm (1749-1759)
    Alleta Regina Söderhielm (1750-1795)
    Lorentz Jacob Söderhielm (1751-1831)
    Erik Vilhelm Söderhielm (1752-1829)
    Axel Ulrik Söderhielm (1802-1890)
    Axel Vilhelm Fredrik Söderhielm (1838-1915)
    Erik Percival Axelsson Söderhielm (1896-)
    Per Söderhielm (1753-1809)
    Axel Vilhelm Söderhielm (1792-1855)
    Filip Carl Julianus Söderhielm (1827-1881)
    Sigrid Vilhelmina Amalia Söderhielm (1861-1922)
    Claës Herman Fleming af Liebelitz (1886-)
    Hedvig Charlotta (1755-1796)
    Magdalena Lovisa Söderhielm (1757-1797)
    Johan Vilhelm (1793-1844)
    Petronella Söderhielm (1759-1785)
    Ulrika Petronella Hertzenhielm (1785-1825)
    Beata Sophia Söderhielm (1760-1801)
    Axel Fredrik Söderhielm (1764-)
    Beata Christina Söderhielm (1765-1827)
    Lorentz Fredrik Wallenstråle (1796-1834)
    Johan Otto Söderhielm (1768-1809)
    Johanna Gustava Söderhielm (1769-1813)
    Adolf August Söderhielm (1772-1838)
    Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
    Maria Elisabet Tersmeden (1744-1808)
    Jakob Niklas Tersmeden (1745-1822)
    Jakob Johan Tersmeden (1785-1858)
    Jakob August Teodor Tersmeden (1827-1885)
    Conrad Jakob August Tersmeden (1855-1909)
    Göran Jakob Teodor Tersmeden (1889-1982)
    Barn
    Augusta Christina Elisabeth Tersmeden (1890-)
    Christina Louise De Geer (1917-2004)
    Carl Adam Lewenhaupt (1947-2017)
    Hedvig Elisabet Tersmeden (1790-1868)
    Hedvig Ulrika Gustava Flodin (1815-1886)
    Maria Charlotta Tersmeden (1792-1869)
    Henrik Pontus Wolter Gahn (1820-)
    Ludvig Reinhold Gahn (1831-)
    Hedvig Charlotta Tersmeden (1747-1802)
    Per Reinhold Tersmeden (1751-1842)
    Fredrik Tersmeden (1752-1819)
    Wilhelm Fredrik Tersmeden (1802-1879)
    Stanislas Margareta Tersmeden (1826-1896)
    Jacquette Ingeborg Beata Eketrä (1848-1923)
    Märta Elisabet Margareta Eketrä (1851-1894)
    Ebba Mariana Eketrä (1859-)
    Ebbe Mathias von Engeström (1887-)
    Sven Vilhelm Eketrä (1867-1893)
    Wilhelm Reinhold Tersmeden (1829-1877)
    Fabian Tersmeden (1833-1877)
    Anna Eva Jaquette Tersmeden (1863-)
    Märta Emilia Johanna Rappe (1883-)
    Axel Ludvig Fabian Rappe (1885-)
    Dagmar Anna Elisabet Rappe (1887-)
    Gerhard Alexis Rappe (1894-)
    Märtha Tersmeden (1865-)
    Ebba Adolfina Augusta Tersmeden (1867-1955)
    Eva Tersmeden (1869-1937)
    Adolf Tersmeden (1836-1914)
    Per Reinhold Tersmeden (1839-1873)
    Ebba Carolina Tersmeden (1843-1921)
    Gustaf Tamm (1866-1931)
    Ragnar Gustafsson Tamm (1893-)
    Vilhelm Adolf Tamm (1867-)
    Gustaf Vilhelm Tamm (1906-)
    Barn
    Erik Tamm (1873-1944)
    Karin Tamm (1906-)
    Gustaf Tamm (1907-1983)
    Ebba Magdalena Tamm (1914-2009)
    Elisabet Tamm (1875-)
    Claes Fabian Tamm (1879-1955)
    Magdalena Elisabet Tersmeden (1753-1794)
    Gustaf von Troil (1777-1821)
    Elisabet Magdalena von Troil (1778-1842)
    Samuel von Troil (1780-1817)
    Jakob von Troil (1784-1809)
    Ulrika Wilhelmina von Troil (1785-1856)
    Anna Gustava von Troil (1786-1846)
    Sophia Gustava Regnell (1825-1884)
    Peder Arvid Ludvig Hammarskjöld (1846-1934)
    Vendla Anna Sofia Hammarskjöld (1882-)
    Peder Arvid Wolffram Hammarskjöld (1892-)
    Vendla Sofia Ulrika Hammarskjöld (1852-1884)
    Signild Vendla Sofia Hammarskjöld (1861-)
    Peder Adolf Ludvig Regnell (1869-1958)
    Karin Augusta Sofia Regnell (1897-)
    Gerda Ingrid Augusta Uggla (1919-2005)
    Per Arvid Magnus Hammarskjöld (1899-)
    Sven Ludvig Hammarskjöld (1901-1983)
    Barn
    Barn
    Vilhelmina Elisabet Regnell (1827-1895)
    Edla Ulrika von Post (1854-)
    Gerda Ulrika Lovisin (1874-)
    Ingegerd Knutsdotter Leijonhufvud (1901-)
    Gunborg Knutsdotter Leijonhufvud (1902-)
    Anna Margareta Elisabet Lovisin (1877-)
    Erik Gertsson Lovisin (1880-1932)
    Carl Adolf Gerhard Lovisin (1884-)
    Nils Olof Magnus Lovisin (1887-)
    Ernst Hugo Reinhold Alexander von Post (1857-1928)
    Olga Cornelia von Post (1890-)
    Gerda Tryphenia von Post (1892-1914)
    Edla Maryann von Post (1895-)
    Signe Alice von Post (1899-1923)
    Edvard Alexander Carl Ernst von Post (1900-)
    Oskar Fredrik Reinhold von Post (1904-)
    Grace Julia von Post (1906-)
    Oskar Carl Adolf Teodor von Post (1858-1937)
    Ernst Adolf Hubbinette (1892-)
    Vilhelmina Adolfina von Post (1860-1921)
    Uno von Troil (1788-1824)
    Fredrik Reinhold von Troil (1790-1833)
    Knut von Troil (1791-1853)
    Lars Gustav Tersmeden (1755-1833)
    Barn
    Gustaf Reinhold Tersmeden (1799-1867)
    Carl Herman Tersmeden (1803-1870)
    Carl Ludvig Tersmeden (1846-1919)
    Gustaf August Tersmeden (1849-1902)
    Ulrica Tersmeden (1757-1786)
    Carolina Elisabet Gyllenbååt (1781-1857)
    Christina Charlotta Gyllenbååt (1784-1851)
    Herman Adolf Tersmeden (1758-1836)
    Anna Margareta Tersmeden (1788-)
    Magdalena Maria Charlotta Tersmeden (1791-1876)
    Adolfina Ulrika Tersmeden (1794-1881)
    Jakob Nils Tersmeden (1795-1867)
    Jacquette Elisabet Tersmeden (1801-1872)
    Stanislas Margareta Tersmeden (1826-1896)
    Jacquette Ingeborg Beata Eketrä (1848-1923)
    Märta Elisabet Margareta Eketrä (1851-1894)
    Ebba Mariana Eketrä (1859-)
    Ebbe Mathias von Engeström (1887-)
    Sven Vilhelm Eketrä (1867-1893)
    Wilhelm Reinhold Tersmeden (1829-1877)
    Fabian Tersmeden (1833-1877)
    Anna Eva Jaquette Tersmeden (1863-)
    Märta Emilia Johanna Rappe (1883-)
    Axel Ludvig Fabian Rappe (1885-)
    Dagmar Anna Elisabet Rappe (1887-)
    Gerhard Alexis Rappe (1894-)
    Märtha Tersmeden (1865-)
    Ebba Adolfina Augusta Tersmeden (1867-1955)
    Eva Tersmeden (1869-1937)
    Adolf Tersmeden (1836-1914)
    Per Reinhold Tersmeden (1839-1873)
    Ebba Carolina Tersmeden (1843-1921)
    Gustaf Tamm (1866-1931)
    Ragnar Gustafsson Tamm (1893-)
    Vilhelm Adolf Tamm (1867-)
    Gustaf Vilhelm Tamm (1906-)
    Barn
    Erik Tamm (1873-1944)
    Karin Tamm (1906-)
    Gustaf Tamm (1907-1983)
    Ebba Magdalena Tamm (1914-2009)
    Elisabet Tamm (1875-)
    Claes Fabian Tamm (1879-1955)
    Carolina Tersmeden (1803-1859)
    Erik August Tersmeden (1759-1790)
    Benjamin Tersmeden (1761-1820)
    Jakob Vilhelm August Tersmeden (1798-1868)
    Erik Tersmeden (1826-1901)
    Karl Per Reinhold Tersmeden (1881-)
    Christina Ulrika Eleonora Tersmeden (1799-1859)
    Benjamin Charles Emil Napoleon Tersmeden (1803-1891)
    Jakob Herman Reinhold Tersmeden (1839-1930)
    Barn
    Carl Artur Linkoln Tersmeden (1880-)
    Erik Benjamin Tersmeden (1841-1923)
    Erik Gustaf Benjamin Grill Tersmeden (1881-1933)
    Barn
    Erika Sofia Tersmeden (1842-1935)
    Karl Per Reinhold Tersmeden (1881-)
    Petrus Tersmeden (1849-1934)
    Sigrid Erika Ida Petrowna Tersmeden (1885-)
    Per Reinhold Tersmeden (1805-1880)
    Maria Christina Elisabet Tersmeden (1851-1901)
    Erik Söderhielm (1720-1798)
    Maria Catharina Söderhielm (1756-1806)
    Carl Gustaf Söderhielm (1762-1836)
    Gustaf August Söderhielm (1797-1868)
    Lars Johan Axel Söderhielm (1836-1909)
    Alma Augusta Söderhielm (1865-)
    Helena Maria Söderhielm (1722-1793)
    Anna Maria Mannerheim (1748-1830)
    Lars August Mannerheim (1749-1835)
    Gustaf Johan Mannerheim (1754-)
    Maria Charlotta Mannerheim (1785-1816)
    Mårten Gustaf Vilhelm Mannerstråle (1816-1878)
    Gustaf Ulrik Mannerheim (1789-)
    Carl Erik Mannerheim (1759-1837)
    Carl Gustaf Mannerheim (1797-1854)
    Carl Robert Mannerheim (1835-1914)
    Carl Gustaf Emil Mannerheim (1867-1951)
    Johannes Nikolaus Söderhielm (1725-1751)
    Gertrud Charlotta Söderhielm (1728-1789)
    Christina Ekestubbe (1749-1804)
    Anders Söderhielm (1729-1745)
    Alleta Maria Söderhielm (1733-1794)
    Ulrika Charlotta Örnsköld (1759-)
    Maria Charlotta Mannerheim (1785-1816)
    Mårten Gustaf Vilhelm Mannerstråle (1816-1878)
    Gustaf Ulrik Mannerheim (1789-)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.