Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Sven Månsson Eketrä (-1626)
Lägg till moder...
Johan Eketrä (-1648)
Nils Nilsson (-1611)
Anders Eriksson (-1602)
Brita Christersdotter
Margareta Andersdotter (-1625)
Karin Nilsdotter Bröms
Johan Eketrä (1629-1669)
Nils Nilsson Lindegren (1612-1681)
Anna Siöblad (1613-1687)
Maria Lindegren (1642-)
Anders Magnus Eketrä
Daniel Behm (1611-1669)
Henning Nilsson Schütte (-1646)
Henrik Danckwardt (-1577)
Catharina Danckwardt (1545-)
Joakim Danckwardt (1565-1648)
Lägg till moder...
Engel Danckwardt (1601-1654)
Brita Schytte (1623-1668)
Brita Behmer (1659-)
Daniel Eketrä (1690-1733)
Anna Catharina Ljung (1700-1763)
Johan Gustaf Eketrä (1729-1807)
Joen Tyrilsson (-1606)
Brita Eriksdotter (1570-)
Hans Joensson (-1624)
Helena Wildeman (-1621)
Johan Stålhandske (1620-1680)
Margareta Fleming (-1682)
Hans Stålhandske (1645-1689)
Lägg till moder...
Johan Volmar Stålhandske (1680-1742)
Gertrud Edenberg (1676-1756)
Axel Didrik Stålhandske (1713-1785)
Willem Momma (-1631)
Maria Baur
Jakob Momma (1625-1678)
Lägg till fader...
Elisabet von Eijck
Elisabet Kock (1631-1720)
Abraham Reenstierna (1656-1693)
Metta Hierta (1653-1733)
Jakob Reenstierna (1690-1772)
Claes Hansson
Knut Arvidsson (-1459)
Kerstin Bengtsdotter (-1459)
Arvid Knutsson (1440-1497)
Gustav Olsson (-1492)
Ingrid Bengtsdotter
Anna Gustavsdotter (1450-)
Christina Arvidsdotter
Arvid Claesson Uggla (1510-1557)
Brita Mickelsdotter
Claes Arvidsson Uggla (-1611)
Bengt Hård
Christina Uddesdotter
Knut Bengtsson (-1572)
Lägg till moder...
Estrid Knutsdotter
Göran Claesson Uggla (1570-1627)
Gustaf Kafle (1540-)
Knut Ribbing (-1417)
Lägg till moder...
Peder Ribbing (1418-)
Märta Bosdotter (1420-)
Knut Ribbing (-1507)
Kerstin Gustafsdotter
Sven Knutsson Ribbing (1506-1577)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Christina Ribbing (1540-)
Märta Kafle (-1614)
Sven Uggla (1614-1661)
Margareta Kafle (1618-1692)
Sven Uggla (-1684)
Anna Lillie af Aspenäs (1652-1729)
Metta Magdalena Uggla (1682-1759)
Anna Maria Reenstierna (1718-1772)
Catharina Märta Stålhandske (1746-1815)
Gustaf Adolf Eketrä (1779-1831)
Johan Gustaf Lychou (1740-1804)
Axel D (1713-)
Lägg till moder...
Elisabet Stålhandske (1758-1796)
Ingeborg Lychou (1785-1886)
Johan Gabriel Eketrä (1808-1889)
Thomas tor Smede (1564-1625)
Herman Hoyer (1477-1541)
Hans Knutsen d.y (1472-1555)
Christian I (1426-1481)
Dorothea af Brandenburg (1430-1495)
Fredrik I af Danmark-Norge (1471-1533)
Marike Degener (1475-)
Geseke Fredriksdotter (1493-1535)
Maria Knutzen (1515-1560)
Caspar Hermansson Hoyer (1540-1594)
Lägg till moder...
Magdalena Hoyer (1575-1625)
Herman Tersmeden (1610-1667)
Catharina Clein (1623-1699)
Reinhold Tersmeden (1655-1698)
Lars Johansson Börstelius (-1670)
Regina Elbfas
Christina Börstelia (1663-1719)
Jacob d.ä Tersmeden (1683-1752)
Petrus Gangius (1633-)
Kristina Teet (1644-1730)
Elisabeth Gangia (1687-1753)
Jakob Tersmeden (1712-1767)
Lars Malmén (-1615)
Lägg till moder...
Nicolaus Laurentii Malmenius (1614-)
Helena Fick (-1650)
Lars Malmén (1638-1710)
Catharina Ferner (-1696)
Lorentz Niclas Söderhielm (1690-1760)
Per Sigfridsson
Ingeborg Persdotter
Erik Persson (1606-)
Malin Olofsdotter (1618-1704)
Peter Brandberg (1644-1702)
Aletta Silfverström (-1723)
Alleta Maria Cederberg (1689-1772)
Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
Fredrik Tersmeden (1752-1819)
Louis Ernest Joseph Sparre (1737-)
Adelaide Thèsèse Hardouin de Beaumois (1740-1795)
Marie Stanislas Josefine Sparre (1764-1824)
Wilhelm Fredrik Tersmeden (1802-1879)
Jakob Tersmeden (1712-1767)
Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
Herman Adolf Tersmeden (1758-1836)
Kristoffer Olofsson
Lägg till moder...
Olaus Christophori Aurivillius (1603-1668)
Lägg till moder...
Petrus Aurivillius (1637-1677)
Lägg till moder...
Magnus Aurivillius (1673-1740)
Lorentz Numers (-1690)
Margareta Fock (-1695)
Carl von Numers (-1701)
Lägg till moder...
Margareta Christina von Numers (1694-1781)
Samuel Aurivillius (1721-1767)
Erik Rosenius (1667-1738)
Anna Wekander (1684-1758)
Nils Rosén (1706-1773)
Herman Hermansson (1622-1705)
Lägg till moder...
Johan Hermansson (1679-1737)
Erik Pedersson Stök
Maria Nilsdotter (1580-)
Petrus Steuchius (1605-1683)
Brita Ilsbodina
Mattias Steuchius (1644-1730)
Anna Tersera (1653-1723)
Margareta Steuchia (1696-1770)
Anna Christina Hermansson (1718-1782)
Anna Margaretha Rosén (1736-1772)
Anna Margareta Rosén von Rosenstein (1761-1837)
Jacquette Elisabet Tersmeden (1801-1872)
Stanislas Margareta Tersmeden (1826-1896)
Jacquette Ingeborg Beata Eketrä (1848-1923)
1848-03-03--1923-03-13 (kvinna)

Ingeborg föddes den 3 mars 1848 i Stockholm.

Gift den 1 mars 1886 i Söderköpings kyrka med Daniel Teodor Johannes Petrelli
Paret fick

Ingeborg blev 75 år och avled 13 mars 1923 i Stockholm

-------------------
Eketrä nr 137 Tab 8

Kopplingar till andra personer:
  • 1886: gift med Daniel Teodor Johannes Petrelli (1853-1934)


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.