Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Lägg till moder...
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
--1630 (kvinna)

Ebba föddes....

Gift den 13 mars 1608 med Henrik Fleming
Paret fick barnen:
- Johan
- Elin
- Märta född omkring 1614
- Erik f.1616
- Erland
- Claes
- Margareta
- Henrik f.1625

Ebba avled 1630.

----------------------
Fleming nr 4 Tab 23

Kopplingar till andra personer:
  • 1608: gift med Henrik Fleming (1584-1650)

  • Erik Fleming (1616-1679)
    Henrik Fleming af Lais (1644-1675)
    Märta Fleming (1619-1666)
    Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
    Barn
    Märta Wrede av Elimä (1684-1754)
    Fabian Hilleström (1704-1776)
    Beata Charlotta Wrede av Elimä (1688-1744)
    Hedvig Helena Creutz (1723-1765)
    Johan Christopher von Morian (1752-1811)
    Catharina Elisabeth von Morian (1793-1835)
    Johan August von Born (1815-1878)
    Helena Rosina von Born (1854-1882)
    Frans Mikael Gripenberg (1882-)
    Hanna Maria von Born (1861-1959)
    Gunnar Palme (1886-1934)
    Claes Palme (1917-2006)
    Katarina Palme (1920-2002)
    Sven Olof Joachim Palme (1927-1986)
    Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
    Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    Beata Sofia Stierncrona (1752-1775)
    Gustaf Wrede af Elimä (1775-1830)
    Fredrika Christina Wrede af Elimä (1803-)
    Augusta Wrede af Elimä (1807-1843)
    David Stierncrona (1754-1817)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Brita Gerd Kleberg (1906-1989)
    Henrietta Constantia Stierncrona (1792-1861)
    Carl Melker Falkenberg af Trystorp (1824-1876)
    August Conrad Melker Falkenberg af Trystorp (1866-1931)
    Ulrika Charlotta Falkenberg af Trystorp (1831-1855)
    Conrad Jakob August Tersmeden (1855-1909)
    Göran Jakob Teodor Tersmeden (1889-1982)
    Jakob Johan Vilhelm August Tersmeden (1927-2017)
    Augusta Christina Elisabeth Tersmeden (1890-)
    Christina Louise De Geer (1917-2004)
    Carl Adam Lewenhaupt (1947-2017)
    Carl Gerard Louis De Geer af Leufsta (1918-1978)
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Sigrid Charlotta Wrede af Elimä
    Ottiliana Catharina Matilda Sparre (1793-1874)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Hedvig Sofia Ulrika Barnekow (1841-1916)
    Eva Hedda Ingeborg Ehrenborg (1869-)
    Carl Christian Casimir Ehrenborg (1874-1919)
    Algot Herbert Casimir Ehrenborg (1896-)
    Elisabeth Emma Kristina Ehrenborg (1938-)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Hedda Stanislas Sofia Barnekow (1878-)
    Ebba Matilda Barnekow (1882-)
    Agnes Tyra Maria Barnekow (1883-)
    Folke Carl Edvard Barnekow (1885-1935)
    Ernst Robert Fabian Barnekow (1888-1932)
    Constance Viola Barnekow (1926-)
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson Wachtmeister af Johannishus (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Axel Hansson Wachtmeister af Johannishus (1855-)
    Axel Hans Edvard Axelsson (1886-)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Arvid Hansson Wachtmeister af Johannishus (1860-1884)
    Agathe Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Louis Fabian Gerard De Geer af Finspång (1888-1954)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Lars Gustaf Gerard de Geer af Finspång (1922-2002)
    Oscara Eva Margareta de Geer af Finspång (1892-1970)
    Robert Vilhelm Gerard de Geer (1893-1966)
    Hans Jakob Gerard de Geer af Finspång (1899-1983)
    Carl Alarik Hansson Wachtmeister af Johannishus (1865-)
    Maud Elsa Margaretha Wachtmeister af Johannishus (1908-)
    Bengt Edvard von Hofsten (1934-2023)
    Hugo Hansson Wachtmeister af Johannishus (1867-)
    Ebba Frances Agathe Wachtmeister af Johannishus (1897-1966)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Agate Henriette Wrede af Elimä (1847-1931)
    Frances Aurore von Koch (1868-1922)
    Ebba Frances Agathe Wachtmeister af Johannishus (1897-1966)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Christian Fredrik Barnekow (1899-1974)
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Anna Fredrika Ottiliana Celsing (1835-)
    Nils Otto Magnus Palmstierna (1867-1938)
    Anna Lovisa Eva Ottiliana Palmstierna (1902-1994)
    Lars Arnold Celsing (1836-1915)
    Gustaf Robert Celsing (1869-)
    Ulrik Fredrik Adolf Hugo Celsing (1875-)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)
    Henrik Jakob Wrede af Elimä (1696-1758)
    Barbro Helena Wrede af Elimä (1701-)
    Johan Carl Creutz (1725-1788)
    Carl Fredrik Creutz (1754-1815)
    Carl Gustaf Creutz (1787-1851)
    Carl Magnus Creutz (1821-)
    Carl Fredrik Creutz (1851-1871)
    Anna Hortensia Creutz (1852-1884)
    Lorentz Johan Creutz (1792-1843)
    Eva Christina Creutz (1757-1796)
    Carl Henrik Wrede af Elimä (1778-1837)
    Alfons Herman Lorens Bernt Wrede af Elimä (1820-1873)
    Matilda Sofia Wrede af Elimä (1861-)
    Fanny Johanna Wrede af Elimä (1863-1934)
    Christina Amalia Fredrika Wrede af Elimä (1823-1871)
    Otto Gustaf Wrede af Elimä (1710-1772)
    Rabbe Gottlieb Wrede af Elimä (1742-1828)
    Gustaf Wrede af Elimä (1775-1830)
    Fredrika Christina Wrede af Elimä (1803-)
    Augusta Wrede af Elimä (1807-1843)
    Carl Henrik Wrede af Elimä (1778-1837)
    Alfons Herman Lorens Bernt Wrede af Elimä (1820-1873)
    Matilda Sofia Wrede af Elimä (1861-)
    Fanny Johanna Wrede af Elimä (1863-1934)
    Christina Amalia Fredrika Wrede af Elimä (1823-1871)
    Henrik Fleming (1625-1697)
    Claes Fleming (1660-1706)
    Göran Fleming (1691-)
    Catharina Fleming (1723-1778)
    Erik Johan Fleetwood (1752-1838)
    Gustaf Miles Ulrik Fleetwood (1777-1836)
    Bernhard Axel Fleetwood (1754-1798)
    Catharina Carolina Constantia Fleetwood (1785-1856)
    Maria Charlotta Constantia Cronhielm af Flosta (1802-1859)
    Gustava Charlotta Fleetwood (1786-1874)
    Carl Axel Fleetwood (1789-1865)
    Georg Vilhelm Fleetwood (1818-1902)
    Carl Reinhold Axel Georgsson Fleetwood (1859-1892)
    Georg Albert Carlsson Fleetwood (1887-1935)
    Märta Fleming (1663-1747)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.