Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Hans Wachtmeister (-1590)
Erik Botvidsson (-1491)
Karin Olofsdotter
Arvid Eriksson (-1529)
Lägg till moder...
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Hans Fredrik Wachtmeister af Johannishus (1752-1807)
Carl Adlerfelt (1719-1769)
Lägg till moder...
Carolina Adlerfelt (1769-1799)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1793-1890)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Herman Fleming (-1490)
Elin Filipusdotter
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter (-1585)
Claes Fleming (1555-1616)
Elin Henriksdotter Horn (1560-1609)
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1674)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull (1460-)
Anna Tiesenhausen (1470-)
Didrik Uexkull (1520-)
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Lägg till fader...
Cecilia Magnusdotter (1475-)
Gustav Eriksson Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz (1500-)
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson (-1556)
Matts Kafle (-1539)
Märta Lindormsdotter
Bengta Mattsdotter Kafle (-1575)
Bo Olofsson (-1567)
Elsa Isaksdotter
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1665-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Catharina Lucia von Minningerode (1640-)
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Abraham Kristiernsson (-1499)
Birgitta Månsdotter (-1511)
Erik Abrahamsson (-1520)
Erik Karlsson (1436-1491)
Anna Karlsdotter (-1452)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (-1556)
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils Mattson Kagg (1556-1601)
Olof Pedersson (-1501)
Gunnil Laurensdotter (1510-)
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Axel Nilsson Posse (-1553)
Anna Axelsdotter (1490-)
Märta Posse (1506-)
Filip Bonde (1552-1588)
Ulf Henriksson Snakenborg (-1583)
Agneta Knutsdotter Lillie (1520-)
Carin Ulfsdotter (1550-)
Carl Bonde (1581-1652)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
Göran Fleming af Liebelitz (1687-1754)
Lägg till moder...
Catharina Charlotta Fleming af Liebelitz (1739-1764)
Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
Agata Bremer (1774-)
Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
Louis De Geer (1705-1758)
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (-1594)
Lägg till moder...
Carl Oxenstierna af Eka och Lindö (1582-1629)
Margareta Gonnies (-1627)
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (1616-1662)
Nils Pedersson Bielke (1502-1550)
Anna Hogenskild (1513-1590)
Ture Bielke af Åkerö (1548-1600)
Svante Stensson Sture (1517-1567)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Märta Eriksdotter (1520-1584)
Margareta Sture (1547-1617)
Nils Bielke af Åkerö (-1626)
Catharina Oxenstierna (1584-1624)
Margareta Bielke af Åkerö (1622-1655)
Åke Oxenstierna af Eka och Lindö (1652-1714)
Jeanne Elisabet De Geer (1656-)
Eva Christina Oxenstierna af Eka och Lindö (1699-1750)
Jean Jacques De Geer (1737-1809)
Fredrika Aurora Taube (1753-1806)
Gerard De Geer af Finspång (1787-1846)
Claes Wirell (1716-1799)
Johan Jöransson (1703-1743)
Sophia Margareta Kock (1710-)
Hedvig Margareta Jöransson (1733-1797)
Per Gustaf Lagerstråle (1765-1840)
Beata Catharina Lovisa Cederström (1771-1862)
Henrietta Charlotta Lagerstråle (1797-1843)
Ebba de Geer af Finspång (1828-1885)
Carl Alarik Hansson Wachtmeister af Johannishus (1865-)
Helja Sofia von Otter (1868-)
Maud Elsa Margaretha Wachtmeister af Johannishus (1908-)
1908-03-25-- (kvinna)

Maud Elsa Margareta föddes 25 mars 1908 i Stockholm.

Grevinna

Gift 8 oktober 1928 i Stockholm med Fritz Samuel von Hofsten
Paret fick barnen:
- Henrik Erland
- Hans Alarik
- Bengt Edvard f.1934-01-23
- Fritz Gustaf

Maud blev

-------------------------
Wachtmeister af Johannishus nr 25 Tab 10
von Otter nr 150
von Hofsten nr 794 Tab 29A

Kopplingar till andra personer:
  • 1928: gift med Fritz Samuel von Hofsten (1895-1980)

  • Användaren har angivit att denna person är avliden.
    Bengt Edvard von Hofsten (1934-2023)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.