Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Lägg till fader...
Elin Håkansdotter
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (1280-)
Cecilia Knutsdotter (1280-)
Bo Bosson (-1390)
Lägg till moder...
Nils Bosson (-1436)
Kristina Johansdotter (-1430)
Bo Nilsson (-1436)
Märta Lydekadotter (-1452)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Nils Kettilsson
Cristina Jonsdotter
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Eriksdotter (1390-)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Gustav Sture (1400-1441)
Birgitta Stensdotter
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Gustav Olsson (1420-1492)
Bengt Uddsson (1390-1437)
Kristina Staffansdotter (-1461)
Ingrid Bengtsdotter (-1484)
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Kagge (1350-)
Birgitta Erlandsdotter
Erland Mattsson Kagge (1385-)
Elin Kettilbjörnsdotter
Mattias Kagge (1400-)
Birgitta Germudsdotter (-1484)
Nils Mattsson Kagge
Anna Pedersdotter (1470-)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils M Kagg (1560-1601)
Peder Jönsson
Lägg till moder...
Olof Pedersson (1460-1501)
Gunnil Laurensdotter
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson Hård af Segerstad (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
1666-11-14--1712 (kvinna)

Brita föddes den 14 november 1666 i Örebro

Gift 1683 med Jakob Casimir Sparre
Paret fick barnen:
- Catharina Charlotta f.1687
- Carl Gustaf
- Abraham
- Lars
- Bleckert

Brita avled 1712 på Ulvåsa och begravdes 4 juni 1712

---------------------------
Leijonhufvud nr 26 Tab 53
Sparre nr 11 Tab 13

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Jakob Casimir Sparre (1661-1701)

  • Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    David Stierncrona (1754-)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Barn
    Barn
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Agata Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Kristian Fredrik Barnekow (1899-)
    Caroline Eva Birgitta Barnekow (1926-2002)
    Barn
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Ernst Johan Folke Celsing (1881-)
    Fredrik Anders Folke Celsing (1913-)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.