Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Hans Wachtmeister (-1590)
Arvid Eriksson (-1529)
Lägg till moder...
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Hans Fredrik Wachtmeister af Johannishus (1752-1807)
Carolina Adlerfelt (1769-1799)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1793-1890)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Herman Fleming (-1490)
Elin Filipusdotter
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter
Claes Fleming (1540-1616)
Elin Henriksdotter Horn (1560-1609)
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1674)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull (1460-)
Anna Tiesenhausen (1470-)
Didrik Uexkull
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Gustav Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (-1520)
Erik Karlsson (Vasa) (1436-1491)
Anna Karlsdotter (-1552)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz (1500-)
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson (-1556)
Bengta Mattsdotter Kafle (-1575)
Bo Olofsson (-1567)
Elsa Isaksdotter
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1665-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Catharina Lucia von Minningerode
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (-1556)
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils Mattson Kagg (1558-1601)
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Carl Bonde (1581-1652)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1551-1597)
Barbro Axelsdotter (1556-1624)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
Göran Fleming af Liebelitz (1687-1754)
Lägg till moder...
Catharina Charlotta Fleming af Liebelitz (1739-1764)
Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
Agata Bremer (1774-)
Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
Louis De Geer (1622-1695)
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jean Jacques De Geer (1666-1738)
Jaquelina Cornelia van Assendelft (1682-1754)
Louis De Geer (1705-1758)
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (-1594)
Lägg till moder...
Carl Oxenstierna af Eka och Lindö (1582-1629)
Margareta Gonnies (-1627)
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (1616-1662)
Sten Bengtsson (1350-1408)
Katarina Holmgersdotter
Ture Stensson (1380-)
Margareta Eriksdotter Krummedige (-1451)
Ture Turesson (1425-1490)
Lägg till moder...
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Nils Pedersson Bielke (1502-1550)
Anna Hogenskild (1513-1590)
Ture Bielke af Åkerö (1548-1600)
Margareta Sture (1547-1617)
Nils Bielke af Åkerö (-1626)
Catharina Oxenstierna (1584-1624)
Margareta Bielke af Åkerö (1622-1655)
Åke Oxenstierna af Eka och Lindö (1652-1714)
Louis De Geer (1622-1695)
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jeanne Elisabet De Geer (1656-)
Eva Christina Oxenstierna af Eka och Lindö (1699-1750)
Jean Jacques De Geer (1737-1809)
Fredrika Aurora Taube (1753-1806)
Gerard De Geer af Finspång (1787-1846)
Claes Wirell (1716-1799)
Johan Jöransson (1703-1743)
Sophia Margareta Kock (1710-)
Hedvig Margareta Jöransson (1733-1797)
Per Gustaf Lagerstråle (1765-1840)
Beata Catharina Lovisa Cederström (1771-1862)
Henrietta Charlotta Lagerstråle (1797-1843)
Ebba de Geer af Finspång (1828-1885)
Hugo Hansson Wachtmeister af Johannishus (1867-)
1867-04-24-- (man)

Hugo föddes 24 april 1867 på Tromtö

Ledamot av riksdagens första kammare 1905

Gift 26 september 1891 på Ersta kapell med Frances
Paret fick barnen:
-
-
-

Hugu blev

------------------------
Wachtmeister af Johannishus nr 25 Tab 12

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.