Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Isak Isaksson (1370-)
Märta Siggesdotter
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
1627-- (man)

Carl föddes 1627 på Revals slott

Generallöjtnant och president i trolldomskommisionen.

Gift 6 april 1650 på Stockholms slott med Maria Bååt.
Paret fick barnen:
- Carl
- Ture
- Märta

Omgift 2 januari 1659 på Kronoberg med Lucia von Minningerode
Paret fick barnen:
- Charlotta Eleonora
- Jakob Casimir f.1661
- Catharina Maria f.1663 i Stockholm
- Beata Juliana
- Görvel
- Margareta
- Erik

Carl avled..

----------------------
Sparre nr 11 Tab 14
Bååt nr 3
Ribbing nr 15

Kopplingar till andra personer:
  • Dold
  • 1659: gift med Catharina Lucia von Minningerode

  • Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
    Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    David Stierncrona (1754-1817)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Brita Gerd Kleberg (1906-1989)
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Sigrid Charlotta Wrede af Elimä
    Ottiliana Catharina Matilda Sparre (1793-1874)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Hedvig Sofia Ulrika Barnekow (1841-1916)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Hedda Stanislas Sofia Barnekow (1878-)
    Ebba Matilda Barnekow (1882-)
    Carl Christer Abraham Leijonhufvud (1908-)
    Agnes Tyra Maria Barnekow (1883-)
    Folke Carl Edvard Barnekow (1885-1935)
    Ernst Robert Fabian Barnekow (1888-1932)
    Constance Viola Barnekow (1926-)
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Axel Hansson Wachtmeister af Johannishus (1855-)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Arvid Hansson Wachtmeister af Johannishus (1860-1884)
    Agathe Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Louis Fabian Gerard de Geer (1888-1954)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Lars Gustaf Gerard de Geer af Finspång (1922-2002)
    Oscara Eva Margareta de Geer af Finspång (1892-1970)
    Robert Vilhelm Gerard de Geer (1893-1966)
    Hans Jakob Gerard de Geer af Finspång (1899-1983)
    Carl Alarik Hansson Wachtmeister af Johannishus (1865-)
    Maud Elsa Margaretha Wachtmeister af Johannishus (1908-)
    Barn
    Hugo Hansson Wachtmeister af Johannishus (1867-)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Christian Fredrik Barnekow (1899-)
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Ernst Johan Folke Celsing (1881-)
    Fredrik Anders Folke Celsing (1913-)
    Nils Fleming af Liebelitz (1815-1896)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)
    Catharina Maria Sparre (1663-1695)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.