Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Christian Barnekow (1694-1762)
Magnus Stenbock (1664-1717)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1540-1586)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Eskil Isaksson (-1488)
Lägg till moder...
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623-1702)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin (1617-)
Magdalena Stenbock (1649-1727)
Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
Eva Charlotta Juliana Viktoria Stenbock (1710-1785)
Kjell Christoffer Barnekow (1730-1818)
Ulrika Christina Hamilton af Hageby (1748-1784)
Christian Barnekow (1773-1830)
Henrik Ramel (1550-)
Elsa Brahe (-1619)
Henrik Ramel (1601-)
Margareta Skeel
Hans Ramel (1641-1711)
Vibeka Lindenov (1655-1725)
Malte Ramel (1684-)
Hedvig Sofia Skytte af Sätra (1702-1724)
Hans Ramel (1724-1799)
Lägg till fader...
Christoffer Crumbügel
Lägg till moder...
Polykarpus Crumbügel (1629-1698)
Hebbla Standorph
Salomon Cronhielm af Hakunge (1666-1724)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Joakim Brahe (-1520)
Margareta Eriksdotter (-1536)
Peder Brahe (1520-)
Gustaf Olofsson Stenbock (1504-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Stenbock (-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin (1617-)
Beata Stenbock (1638-)
Charlotta Sparre (1661-1724)
Beata Cronhielm af Hakunge (1700-1728)
Amalia Beata Lewenhaupt (1726-1810)
Hans Henrik Ramel (1752-1791)
Nicolaus Gudmundi Krok (1575-1646)
Sigrid Andersdotter (-1625)
Anders Krok (1622-)
Maria Mums
Axel Gyllenkrok (1664-1730)
Maria Hegardt (1686-1753)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1724-1795)
Ture Turesson (1425-1490)
Lägg till moder...
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Ture Pedersson Bielke (1507-1577)
Sigrid Sture (1538-1613)
Nils Bielke (1569-)
Lägg till fader...
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Ingeborg Oxenstierna (1581-1661)
Ture Bielke (1606-1648)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Svante Gustafsson Banér (1584-1628)
Ebba Grip (1583-1666)
Christina Anna Banér (-1652)
Nils Bielke (1644-1716)
Gustaf Carlsson Horn af Kanckas (1592-1657)
Sigrid Bielke af Åkerö (1620-1679)
Eva Horn af Björneborg (1653-1740)
Ture Gabriel Bielke (1684-1763)
Lägg till fader...
Ingrid Carlsdotter Ekebom (1627-1703)
Carl Piper (1647-1716)
Olof Hansson Törne (1640-1713)
Margareta Andersén (1653-1727)
Christina Törnflycht (1673-1752)
Charlotta Christina Piper (1694-1727)
Eva Charlotta Bielke (1717-1794)
Maria Ulrika Gyllenkrok (1758-1787)
Elisabet Amalia Charlotta Ramel (1780-1816)
Adolf Christian Barnekow (1805-)
Lägg till moder...
Christian Fredrik Kjell Barnekow (1839-1912)
Hans Ramel (1724-1799)
Amalia Beata Lewenhaupt (1726-1810)
Otto Ramel (1754-1817)
Vivika Ulrika Sture (1775-1812)
Hans Ramel (1807-1856)
Ebba De la Gardie (1813-1843)
Elisabet Hedvig Gabriella Ramel (1841-1883)
Adolf Hans Fredrik Barnekow (1871-1933)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Herman Fleming (-1490)
Elin Filipusdotter
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter
Claes Fleming (1540-1616)
Elin Henriksdotter Horn
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1674)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull (1460-)
Anna Tiesenhausen (1470-)
Didrik Uexkull
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Erik Johansson Vasa (-1520)
Cecilia Magnusdotter (-1522)
Gustav Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz (1500-)
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson (-1556)
Bengta Mattsdotter Kafle (-1575)
Bo Olofsson (-1567)
Elsa Isaksdotter
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1665-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Catharina Lucia von Minningerode
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Erik Abrahamsson (-1520)
Lägg till moder...
Abraham Eriksson (-1556)
Åke Jöransson
Märta Bengtsdotter (1493-)
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Kagge (1400-)
Birgitta Germudsdotter (-1484)
Nils Mattsson Kagge
Anna Pedersdotter (1470-)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils M Kagg (1560-1601)
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Jöns Bonde (-1566)
Märta Posse
Filip Bonde (1552-1588)
Karin Ulfsdotter (-1640)
Carl Bonde (1581-1652)
Gabriel Kristiernsson (-1585)
Erik Arvidsson Trolle (-1530)
Karin Eriksdotter (-1561)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1551-1597)
Erik Turesson (1450-1511)
Lägg till moder...
Axel Eriksson (1500-1559)
Elsa Posse (-1579)
Barbro Axelsdotter (1556-1624)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
Göran Fleming af Liebelitz (1687-1754)
Lägg till moder...
Catharina Charlotta Fleming af Liebelitz (1739-1764)
Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
Agata Bremer (1774-)
Casper Wrede af Elimä (1808-)
Hedvig Carolina Améen (1819-)
Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1724-1795)
Eva Charlotta Bielke (1717-1794)
Axel Ture Gyllenkrok (1751-1805)
Ludvig von Mörner (1468-1531)
Dorotea von Bellin (1470-)
Joakim von Mörner (1506-)
Lägg till moder...
Baltsar von Mörner (1538-)
Hedvig von Holtzendorff
Stellan von Mörner (-1645)
Maria von der Grunau (1585-1634)
Hans Georg Mörner (1623-1685)
Anton Schulman (1490-)
Magdalena von Taube
Henrik Schulman (-1613)
Margareta von Bremen
Otto Schulman (1601-1653)
Henrik von Mörner (-1547)
Elisabet von Beuten
Ludvig von Mörner (-1593)
Catharina von Marwitz (-1585)
Bernt Didrik von Mörner (1570-1610)
Anna von der Grunau
Anna Catharina von Mörner (-1671)
Beata Schulman (-1706)
Carl Gustaf Mörner af Morlanda (1658-1721)
Carl Bonde (1581-1652)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Gustaf Bonde (1620-1667)
Per Nilsson Natt och Dag (1584-1634)
Olof Arvidsson (1507-)
Karin Haraldsdotter (-1533)
Gustaf Olofsson Stenbock (1504-1571)
Erik Abrahamsson (-1520)
Lägg till moder...
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Carl Stenbock (1568-1609)
Brita Claesdotter (1563-1620)
Christina Sofia Stenbock (1603-1661)
Anna Christina Natt och Dag (1630-1692)
Catharina Margareta Bonde (1664-1705)
Hans Georg Mörner af Morlanda (1686-1738)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Lägg till moder...
Gustaf Adolf Sparre (1649-1692)
Claes Stiernsköld (1617-1676)
Lägg till moder...
Elisabet Anna Stiernsköld (1652-)
Claes Sparre (1673-1733)
Åke Haraldsson (-1585)
Brita Axelsdotter Posse (-1579)
Hans Åkesson (1552-1619)
Erik Kagg (-1592)
Beata Andersdotter
Elin Kagg (-1615)
Åke Soop (1584-)
Anna Svan (-1638)
Erik Soop (1613-1674)
Elisabet Catharina von der Lühe (1617-)
Arvid Soop (-1719)
Anna Elisabet von Ascheberg (1656-1686)
Sofia Lovisa Soop (1682-1745)
Eva Charlotta Sparre af Söfdeborg (1711-1779)
Carl Gustaf Mörner af Morlanda (1729-1784)
Elof Steuchius (1687-1772)
Anna Christina Juul (1711-1791)
Sofia Elisabet Steuch (1738-1818)
Christina Charlotta Mörner af Morlanda (1760-1832)
Fredrik Elof Gyllenkrok (1785-)
Christina Brita Dücker (1796-1867)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1820-1894)
Constance Tomasine Stierncrona (1822-1849)
Tomasine Constance Gyllenkrok (1847-1913)
Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
Kristian Fredrik Barnekow (1899-)
1899-03-03-- (man)

Christian Fredrik föddes 3 mars 1899 på Kastberga

Löjtnant 1922

Gift 15 juli 1925 på Ängsö med Birgitta Piper
Paret fick

Christian Fredrik blev

---------------------------------------
Västra Sallerup C:6 (1899) sid 78 nr 23
Västra Sallerup AIIa:6 (1899) sid 164
Ängsö EI:3 (1925) sid 31 nr 6
Barnekow nr 128 Tab 12
Piper nr 46 Tab 14

Kopplingar till andra personer:
  • 1925: gift med Birgitta Piper (1904-1985)

  • Användaren har angivit att denna person är avliden.

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.