Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Lägg till fader...
Elin Håkansdotter
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (1280-)
Cecilia Knutsdotter (1280-)
Bo Bosson (-1390)
Lägg till moder...
Nils Bosson (-1436)
Kristina Johansdotter (-1430)
Bo Nilsson (-1436)
Märta Lydekadotter (-1452)
Sten Bosson (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Nils Kettilsson
Cristina Jonsdotter
Christiern Nilsson (1365-1442)
Margareta Eriksdotter (1390-)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Gustav Sture (1400-1441)
Birgitta Stensdotter
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Gustav Olsson (1420-1492)
Bengt Uddsson (1390-1437)
Kristina Staffansdotter (-1461)
Ingrid Bengtsdotter (-1484)
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
1627-08-14--1676-07-20 (man)

Abraham föddes i Hökerum den 14 augusti 1627

Landshövding i Närke och Värmland

Gift den 18 september 1658 i Örebro med Brita Kagg
Abraham o Brita fick barnen:
- Catharina
- Margareta f.1662-08-22
- Abraham f.1663-11-12 i Örebro
- Beata Christina f.1665-05-14
- Brita f.1666-11-14 i Örebro
- Ebba
- Carl Gustaf
- Hedvig Eleonora
- Erik
- Nils Christer
- Barbro
- Elsa Christina f.1677-01-05 på Ekeberg

Abraham blev 48 år och avled den 20 juli 1676 på Örebro slott.

-------------------------
Leijonhufvud nr 26 Tab 53

Kopplingar till andra personer:
  • 1658: gift med Brita Kagg (1641-1678)

  • Margareta Leijonhufvud (1662-1720)
    Johan Abraham Ulfsparre af Broxvik (1696-1741)
    Gustava Johanna Margareta Ulfsparre af Broxvik (1736-1789)
    Erik Otto Fleming af Liebelitz (1767-1834)
    Oskar Erik Ferdinand Fleming af Liebelitz (1818-1884)
    Oskar Herman August Fleming af Liebelitz (1859-1937)
    Claës Herman Fleming af Liebelitz (1886-)
    Carl Oskar Lars Fleming af Liebelitz (1866-1915)
    Nils Herman Fleming af Liebelitz (1894-)
    Axel Herman Fleming af Liebelitz (1770-1834)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Ernst Johan Folke Celsing (1881-)
    Fredrik Anders Folke Celsing (1913-)
    Abraham Leijonhufvud (1663-1702)
    Abraham Leijonhufvud (1698-1756)
    Christina Catharina Leijonhufvud (1729-1770)
    Anna Maria Meijendorff von Yxkull (1754-1820)
    Axel Fabian Trolle-Löwen (1775-1829)
    Anna Sofia Trolle-Löwen (1805-1886)
    Axel Henrik Arvid Falkenberg af Trystorp (1827-1902)
    Ulrika Augusta Sofia Falkenberg af Trystorp (1860-1940)
    August Johan Löwen (1778-1816)
    Gustaf Leijonhufvud (1701-1794)
    Sebastian Leijonhufvud (1738-1818)
    Gustaf Alexander Leijonhufvud (1782-1859)
    Carl Viktor Gustafsson Leijonhufvud (1822-1900)
    Erik Oskar Carlsson Leijonhufvud (1863-)
    Kerstin Leijonhufvud (1891-)
    Carl Axel Karlsson Leijonhufvud (1865-)
    Abraham Karlsson Leijonhufvud (1903-)
    Krister Karlsson Leijonhufvud (1909-)
    Carl Greger Leijonhufvud (1786-1857)
    Märta Charlotta Gabriella Leijonhufvud (1826-1906)
    Carl Axel Göran Mörner af Morlanda (1868-1954)
    Bengt Göran Hampus Mörner af Morlanda (1898-1976)
    Carl Göran Mörner af Morlanda (1908-1972)
    Barn
    Barn
    Eleonora Carolina Sofia Leijonhufvud (1828-1919)
    Erik Oskar Carlsson Leijonhufvud (1863-)
    Kerstin Leijonhufvud (1891-)
    Carl Axel Karlsson Leijonhufvud (1865-)
    Abraham Karlsson Leijonhufvud (1903-)
    Krister Karlsson Leijonhufvud (1909-)
    Beata Elisabet Augusta Leijonhufvud (1830-1915)
    Fredrik Carl Erik Von Ehrenheim (1854-)
    Pehr Henrik von Ehrenheim (1889-)
    Gustaf Erik von Ehrenheim (1893-)
    Eva Margareta Amalia Fanny Leijonhufvud (1842-1917)
    Kerstin Leijonhufvud (1793-1877)
    Sofia Aurora Leijonhufvud (1794-1871)
    Beata Margareta Leijonhufvud (1741-1843)
    Abraham Leijonhufvud (1750-1842)
    Gustaf Leijonhufvud (1782-1848)
    Gustaf Abraham Edvard Leijonhufvud (1824-1899)
    Sigrid Elisabeth Carolina Leijonhufvud (1861-1924)
    Hedvig Eleonora Margareta Posse (1897-)
    Emma Charlotta Leijonhufvud (1830-1924)
    Eva Sofia Jacquette Ramsay (1855-1931)
    Gustaf Vilhelm Alarik Wachtmeister af Johannishus (1882-)
    Samuel Abraham Leijonhufvud (1785-1843)
    Gustaf Leijonhufvud (1831-1866)
    Emma Malvina Karolina Leijonhufvud (1864-1912)
    Erik Leijonhufvud (1791-1830)
    Carl Edvard Leijonhufvud (1793-1870)
    Broder Abraham Leijonhufvud (1823-1911)
    Elisabet Leijonhufvud (1755-1779)
    Sigrid Margareta Charlotta Fleming af Liebelitz (1788-1861)
    Beata Christina Leijonhufvud (1665-1737)
    Carl Ulrik Meijendorff von Yxkull (1690-1730)
    Axel Didrik Meijendorff von Yxkull (1720-1798)
    Anna Maria Meijendorff von Yxkull (1754-1820)
    Axel Fabian Trolle-Löwen (1775-1829)
    Anna Sofia Trolle-Löwen (1805-1886)
    Axel Henrik Arvid Falkenberg af Trystorp (1827-1902)
    Ulrika Augusta Sofia Falkenberg af Trystorp (1860-1940)
    August Johan Löwen (1778-1816)
    Didrik Henning Meijendorff von Yxkull (1697-1763)
    Lage Meijendorff von Yxkull (1736-1762)
    Brita Leijonhufvud (1666-1712)
    Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    David Stierncrona (1754-)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Barn
    Barn
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Agata Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Kristian Fredrik Barnekow (1899-)
    Caroline Eva Birgitta Barnekow (1926-2002)
    Barn
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Ernst Johan Folke Celsing (1881-)
    Fredrik Anders Folke Celsing (1913-)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)
    Elsa Christina Leijonhufvud (1677-1721)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.