Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Catharina Lucia von Minningerode (1640-)
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Abraham Kristiernsson (-1499)
Bo Nilsson (-1322)
Knut Jonsson (1290-1346)
Katarina Bengtsdotter (1300-)
Cecilia Knutsdotter (-1347)
Bo Bosson (1302-)
Lägg till moder...
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Ingeborg Karlsdotter (1358-)
Bengt Stensson (-1451)
Kristina Magnusdotter (1375-)
Måns Bengtsson (-1477)
Märta Klausdotter (-1456)
Birgitta Månsdotter (-1511)
Erik Abrahamsson (-1520)
Erik Karlsson (1436-1491)
Lägg till moder...
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (-1556)
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils Mattson Kagg (1556-1601)
Olof Pedersson (-1501)
Gunnil Laurensdotter (1510-)
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Peter Bonde (-1393)
Lägg till moder...
Filip Bonde (1380-)
Elin Stensdotter (1390-)
Magnus Bonde (-1493)
Katarina Ingvarsdotter (1435-)
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Nils Jönsson Posse
Gertrud Mattsdotter (-1482)
Axel Nilsson Posse (-1553)
Anna Axelsdotter (1490-)
Märta Posse (1506-)
Filip Bonde (1552-1588)
Ulf Henriksson Snakenborg (-1583)
Agneta Knutsdotter Lillie (1520-)
Carin Ulfsdotter (1550-)
Carl Bonde (1581-1652)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
1687--1759 (kvinna)

Catharina Charlotta föddes 1687 och döptes den 22 april på Ulvåsa.

Gift den 1 november 1715 på Rotenberg med Fabian Wrede
Paret fick barnen:
- Agneta f.1718-12 i Stockholm
- Fabian Casimir f.1724-01-28 i Spånga
- Anna Beata f.1727-12-20 på Peippola
- Elsa Beata

Catharina avled 1759.

---------------
Sparre nr 11
Leijonhufvud nr 26
Wrede af Elimä nr 44 Tab 17

Kopplingar till andra personer:
  • 1715: gift med Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)

  • Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
    Beata Sofia Stierncrona (1752-1775)
    Gustaf Wrede af Elimä (1775-1830)
    Fredrika Christina Wrede af Elimä (1803-)
    Augusta Wrede af Elimä (1807-1843)
    David Stierncrona (1754-1817)
    David Henrik Stierncrona (1786-1845)
    Johanna Charlotta Stierncrona (1819-1881)
    Casimir David Reuterskiöld (1847-1902)
    Anna Jeanette Reuterskiöld (1884-)
    Brita Gerd Kleberg (1906-1989)
    Henrietta Constantia Stierncrona (1792-1861)
    Carl Melker Falkenberg af Trystorp (1824-1876)
    August Conrad Melker Falkenberg af Trystorp (1866-1931)
    Ulrika Charlotta Falkenberg af Trystorp (1831-1855)
    Conrad Jakob August Tersmeden (1855-1909)
    Göran Jakob Teodor Tersmeden (1889-1982)
    Jakob Johan Vilhelm August Tersmeden (1927-2017)
    Augusta Christina Elisabeth Tersmeden (1890-)
    Christina Louise De Geer (1917-2004)
    Carl Adam Lewenhaupt (1947-2017)
    Carl Gerard Louis De Geer af Leufsta (1918-1978)
    Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
    Sigrid Charlotta Wrede af Elimä
    Ottiliana Catharina Matilda Sparre (1793-1874)
    Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
    Fabian Ernst Wrede (1782-1833)
    Eva Agata Stanislas Wrede af Elimä (1813-1897)
    Hedvig Sofia Ulrika Barnekow (1841-1916)
    Eva Hedda Ingeborg Ehrenborg (1869-)
    Carl Christian Casimir Ehrenborg (1874-1919)
    Algot Herbert Casimir Ehrenborg (1896-)
    Elisabeth Emma Kristina Ehrenborg (1938-)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Hedda Stanislas Sofia Barnekow (1878-)
    Ebba Matilda Barnekow (1882-)
    Agnes Tyra Maria Barnekow (1883-)
    Folke Carl Edvard Barnekow (1885-1935)
    Ernst Robert Fabian Barnekow (1888-1932)
    Constance Viola Barnekow (1926-)
    Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
    Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
    Hans Hansson Wachtmeister af Johannishus (1851-1929)
    Sigrid Agnes Wachtmeister af Johannishus (1852-1928)
    Ellen Henriette Agata Wachtmeister af Johannishus (1853-1935)
    Axel Hansson Wachtmeister af Johannishus (1855-)
    Axel Hans Edvard Axelsson (1886-)
    Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
    Hans Walter Leijonhufvud (1890-)
    Arvid Hansson Wachtmeister af Johannishus (1860-1884)
    Agathe Wachtmeister af Johannishus (1863-1940)
    Louis Fabian Gerard De Geer af Finspång (1888-1954)
    Johan Gustaf Gerard De Geer af Finspång (1889-)
    Sigrid Agathe Margareta De Geer af Finspång (1917-)
    Lars Gustaf Gerard de Geer af Finspång (1922-2002)
    Oscara Eva Margareta de Geer af Finspång (1892-1970)
    Robert Vilhelm Gerard de Geer (1893-1966)
    Hans Jakob Gerard de Geer af Finspång (1899-1983)
    Carl Alarik Hansson Wachtmeister af Johannishus (1865-)
    Maud Elsa Margaretha Wachtmeister af Johannishus (1908-)
    Bengt Edvard von Hofsten (1934-2023)
    Hugo Hansson Wachtmeister af Johannishus (1867-)
    Ebba Frances Agathe Wachtmeister af Johannishus (1897-1966)
    Fritz Gerhard Hansson Wachtmeister af Johannishus (1874-1937)
    Fabian Jakob Wrede af Elimä (1802-1893)
    Agate Henriette Wrede af Elimä (1847-1931)
    Frances Aurore von Koch (1868-1922)
    Ebba Frances Agathe Wachtmeister af Johannishus (1897-1966)
    Casper Wrede af Elimä (1808-)
    Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
    Fabian Casper Fredrik Wrede af Elimä (1874-)
    Eva Agate Wrede af Elimä (1876-1937)
    Christian Fredrik Barnekow (1899-1974)
    Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
    Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn
    Anna Christina Wrede af Elimä (1775-1856)
    Gustava Ottiliana Christina Fleming af Liebelitz (1813-1893)
    Anna Fredrika Ottiliana Celsing (1835-)
    Nils Otto Magnus Palmstierna (1867-1938)
    Anna Lovisa Eva Ottiliana Palmstierna (1902-1994)
    Lars Arnold Celsing (1836-1915)
    Gustaf Robert Celsing (1869-)
    Ulrik Fredrik Adolf Hugo Celsing (1875-)
    Petrus Fredrik Celsing (1838-1904)
    Anna Beata Wrede af Elimä (1727-)
    Anna Beata Gyllengranat (1753-1835)
    Catharina Charlotta Gyllengranat (1759-1800)
    Gustava Beata Charlotta Jakobina Reenstierna (1799-1864)
    Anton Jakob Ridderstedt (1835-1916)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.