Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Casper Wrede (1550-)
Köna Henriksdotter von Kropp
Henrik Wrede (1580-1605)
Gertrud von Ungern (-1649)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Magnus Fleming
Elin Nilsdotter
Herman Fleming
Elin Filipusdotter
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter
Claes Fleming (1540-1616)
Elin Henriksdotter Horn
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1634)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull
Anna Tiesenhausen
Didrik Uexkull
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Magnus Karlsson
Sigrid Eskilsdotter
Cecilia Magnusdotter (-1522)
Gustav Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1661-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Moder
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Erland Mattsson Kagge (1385-)
Elin Kettilbjörnsdotter
Mattias Kagge (1400-)
Birgitta Germudsdotter (-1484)
Nils Mattsson Kagge
Anna Pedersdotter (1470-)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils M Kagg (1560-1601)
Peder Jönsson
Lägg till moder...
Olof Pedersson (1460-1501)
Gunnil Laurensdotter
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson Hård af Segerstad (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
Göran Fleming af Liebelitz (1687-1754)
Lägg till moder...
Catharina Charlotta Fleming af Liebelitz (1739-1764)
Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
Agata Bremer (1774-)
Casper Wrede af Elimä (1808-)
Hedvig Carolina Améen (1819-)
Fabian Gustaf Wrede af Elimä (1839-1888)
Nicolaus Gudmundi Krok (1575-1646)
Sigrid Andersdotter (-1625)
Anders Krok (1622-)
Maria Mums
Axel Gyllenkrok (1664-1730)
Maria Hegardt (1686-1753)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1724-1795)
Ture Stensson (1380-)
Margareta Eriksdotter Krummedige (-1451)
Ture Turesson (1425-1490)
Ingegärd Körningsdotter
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Ture Pedersson Bielke (1507-1577)
Svante Nilsson (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Nils Eriksson (-1495)
Lägg till moder...
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Sigrid Sture (1538-1613)
Nils Bielke (1569-)
Bengt Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö
Märta Johansdotter
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Ingeborg Oxenstierna (1581-1661)
Ture Bielke (1606-1648)
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Svante Gustafsson Banér (1584-1628)
Mauritz Birgersson Grip (1547-1591)
Sten Eriksson (1518-1568)
Måns Bryntesson (-1529)
Lägg till moder...
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Edla Stensdotter Levenhaupt (1552-1587)
Ebba Grip (1583-1666)
Christina Anna Banér (-1652)
Nils Bielke (1644-1716)
Gustaf Carlsson Horn af Kanckas (1592-1657)
Sigrid Bielke af Åkerö (1620-1679)
Eva Horn af Björneborg (1653-1740)
Ture Gabriel Bielke (1684-1763)
Bernt Piper (-1635)
Maria Henriksdotter Stråhlman
Carl Piper (1620-1650)
Ingrid Carlsdotter Ekebom (1627-1703)
Carl Piper (1647-1716)
Olof Hansson Törne (1640-1713)
Margareta Andersén (1653-1727)
Christina Törnflycht (1673-1752)
Charlotta Christina Piper (1694-1727)
Eva Charlotta Bielke (1717-1794)
Axel Ture Gyllenkrok (1751-1805)
Joakim von Mörner (1506-)
Lägg till moder...
Baltsar von Mörner (1538-)
Hedvig von Holtzendorff
Stellan von Mörner (-1645)
Maria von der Grunau (1585-1634)
Hans Georg Mörner (1623-1685)
Anton Schulman
Magdalena von Taube
Henrik Schulman (-1613)
Margareta von Bremen
Otto Schulman (1601-1653)
Henrik von Mörner (-1547)
Elisabet von Beuten
Ludvig von Mörner (-1593)
Catharina von Marwitz (-1585)
Bernt Didrik von Mörner (1570-1610)
Anna von der Grunau
Anna Catharina von Mörner (-1671)
Beata Schulman (-1706)
Carl Gustaf Mörner af Morlanda (1658-1721)
Gustaf Bonde (1620-1667)
Per Nilsson Natt och Dag (1584-1634)
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Carl Stenbock (1568-1609)
Brita Claesdotter (1563-1620)
Christina Sofia Stenbock (1603-1661)
Anna Christina Natt och Dag (1630-1692)
Catharina Margareta Bonde (1664-1705)
Hans Georg Mörner af Morlanda (1686-1738)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Lägg till moder...
Gustaf Adolf Sparre (1649-1692)
Claes Stiernsköld (1617-1676)
Lägg till moder...
Elisabet Anna Stiernsköld (1652-)
Claes Sparre (1673-1733)
Harald Knutsson (-1530)
Lägg till moder...
Åke Haraldsson (-1585)
Axel Nilsson Posse (-1553)
Anna Axelsdotter
Brita Axelsdotter Posse (-1579)
Hans Åkesson (1552-1619)
Elin Kagg (-1615)
Åke Soop (1584-)
Anna Svan (-1638)
Erik Soop (1613-1674)
Elisabet Catharina von der Lühe (1617-)
Arvid Soop (-1719)
Rutger von Ascheberg (1621-1693)
Maria Eleonora von Basseck (1632-1690)
Anna Elisabet von Ascheberg (1656-1686)
Sofia Lovisa Soop (1682-1745)
Eva Charlotta Sparre af Söfdeborg (1711-1779)
Carl Gustaf Mörner af Morlanda (1729-1784)
Elof Steuchius (1687-1772)
Anna Christina Juul (1711-1791)
Sofia Elisabet Steuch (1738-1818)
Christina Charlotta Mörner af Morlanda (1760-1832)
Fredrik Elof Gyllenkrok (1785-)
Christina Brita Dücker (1796-1867)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1820-1894)
Lägg till moder...
Tomasine Constance Gyllenkrok (1847-1913)
Elsa Thomasine Wrede af Elimä (1881-)
1881-12-23-- (kvinna)

Elsa Thomasine föddes 23 december 1881 i Stockholm

Gift 7 september 1904 på Sörbygård med Fredrik Edmund von Otter
Paret fick barnen:
- Eva
- Göran Fredrik f.1907-08-04 på Sörby gård
- Fredrik Vilhelm
- Maud Elsa
- Carl

Elsa blev

---------------------------
Wrede af Elimä nr 44 Tab 23
Von Otter nr 150 Tab 26

Kopplingar till andra personer:
  • 1904: gift med Fredrik Edmund von Otter (1876-)

  • Göran Fredrik von Otter (1907-1988)
    Barn
    Barn

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.