Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Thomas tor Smede (1564-1625)
Herman Hoyer (1477-1541)
Hans Knutsen d.y (1472-1555)
Geseke Fredriksdotter (1493-1535)
Maria Knutzen (1515-1560)
Caspar Hermansson Hoyer (1540-1594)
Lägg till moder...
Magdalena Hoyer (1575-1625)
Herman Tersmeden (1610-1667)
Catharina Clein (1623-1699)
Reinhold Tersmeden (1655-1698)
Lars Johansson Börstelius (-1670)
Regina Elbfas
Christina Börstelia (1663-1719)
Jacob d.ä Tersmeden (1683-1752)
Petrus Gangius (1633-)
Lägg till moder...
Elisabeth Gangia (1687-1753)
Jakob Tersmeden (1712-1767)
Lars Malmén (-1615)
Lägg till moder...
Nicolaus Laurentii Malmenius (1614-)
Helena Fick (-1650)
Lars Malmén (1638-1710)
Catharina Ferner (-1696)
Lorentz Niclas Söderhielm (1690-1760)
Per Sigfridsson (1570-)
Ingeborg Persdotter
Erik Persson (1606-)
Malin Olofsdotter (1618-1704)
Peter Brandberg (1644-1702)
Aletta Silfverström (-1723)
Alleta Maria Cederberg (1689-1772)
Magdalena Elisabet Söderhielm (1718-1787)
Jakob Niklas Tersmeden (1745-1822)
Hedvig Wegelin (1766-1842)
Jakob Johan Tersmeden (1785-1858)
Henriette Jeanette Augusta Adelswärd (1805-1829)
Jakob August Teodor Tersmeden (1827-1885)
Conrad Gabriel Falkenberg af Trystorp (1787-1858)
Lars Eriksson Welt (1581-1650)
Peder Månsson Blix (1542-1632)
Anna Johansdotter Nortman (1564-)
Sara Pedersdotter Blix (1590-)
Per Larsson Welt (1634-1686)
Elsa Stensdotter Lindemarck (1645-1729)
Gabriel Welt (1669-1723)
Antoinetta Maria Amya (1687-1721)
David Stierncrona (1715-1784)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter (-1585)
Claes Fleming (1555-1616)
Elin Henriksdotter Horn (1560-1609)
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1674)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull (1460-)
Anna Tiesenhausen (1470-)
Didrik Uexkull (1520-)
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Gustav Eriksson Vasa (-1560)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz (1500-)
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson (-1556)
Bengta Mattsdotter Kafle (-1575)
Bo Olofsson (-1567)
Elsa Isaksdotter
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1665-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Catharina Lucia von Minningerode (1640-)
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (-1556)
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils Mattson Kagg (1556-1601)
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Jöns Bonde (-1566)
Märta Posse (1506-)
Filip Bonde (1552-1588)
Ulf Henriksson Snakenborg (-1583)
Agneta Knutsdotter Lillie (1520-)
Carin Ulfsdotter (1550-)
Carl Bonde (1581-1652)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Agneta Wrede af Elimä (1718-1800)
David Stierncrona (1754-1817)
Elisabet Stegelman (-1794)
Henrietta Constantia Stierncrona (1792-1861)
Ulrika Charlotta Falkenberg af Trystorp (1831-1855)
Conrad Jakob August Tersmeden (1855-1909)
Elias Carl Strokirch (1814-1887)
Göran Mårten Hammarhjelm (1750-1798)
Claes Hansson (-1529)
Arvid Knutsson (1440-1497)
Anna Göstafsdotter (-1508)
Kerstin Arvidsdotter (1490-1529)
Arvid Claesson Uggla (1510-1557)
Brita Mickelsdotter
Claes Arvidsson Uggla (-1611)
Ingrid Eriksdotter (1585-)
Hildebrand Claesson Uggla (1608-1677)
Johan Andersson Ekeblad (-1608)
Anna Christoffersdotter (-1648)
Göran Johansson Ekeblad (1596-1631)
Lasse Botvidsson d.y (-1595)
Lägg till moder...
Botvid Larsson Anckar d.y (1583-1645)
Bengt Hård (1460-)
Christina Uddesdotter
Knut Bengtsson (-1572)
Märta Pedersdotter
Beata Hård af Torestorp (-1651)
Märta Anckar (1596-1627)
Maria Göransdotter Ekeblad (-1678)
Erik Uggla (1661-1703)
Christina Rosenbielke (1673-)
Carl Reinhold Uggla (1691-1744)
Elsa Dorotea von Wachenfeldt (1693-1736)
Carl Fredrik Uggla (1725-1794)
Anton Ydron (-1631)
Johannes Stuart (1500-)
Agneta Forbes (1510-)
Hans Stuart (-1618)
Kerstin Eriksdotter (-1622)
Märta Stuart (-1648)
Carl Didron (1630-1685)
Lars Larsson (-1645)
Karin Lydersdotter (-1678)
Agneta Silferswärd (1632-1715)
Frans Carl Didron (1679-1749)
Erik Drakenberg (1654-1731)
Tord Bonde (1550-1628)
Sidsel Urne
Jöns Bonde (1577-1647)
Helena Daa
Tord Jönsson Bonde (1614-1683)
Göran Johansson Ekeblad (1596-1631)
Märta Anckar (1596-1627)
Märta Göransdotter Ekeblad (-1702)
Elisabet Bonde (1661-1731)
Agneta Beata Drakenberg (1699-1765)
Agneta Elisabet Didron (1729-1778)
Hedvig Charlotta Uggla (1759-1817)
Carl Fredrik Hammarhjelm (1787-1845)
Beata Maria Linroth (1794-1860)
Ulrika Charlotta Emerentia Hammarhjelm (1823-1901)
Julie Hammarhjelm-Strokirk (1865-1942)
Göran Jakob Teodor Tersmeden (1889-1982)
Vollrath Tham (1629-1700)
Gertrud Helgers (1641-1715)
Sebastian Tham (1666-1729)
Isak Kock (1620-1680)
Christina Hanssen (1632-1708)
Peter Cronström (1651-1708)
Johanna Grau (1661-1746)
Elisabet Cronström (1688-1771)
Isak Tham (1717-1773)
Ulrika Dorothea von Buddenbrock (1721-1788)
Sebastian Tham (1744-1815)
Maria Ulrika Danckwardt-Lillieström (1740-1796)
Vollrath Tham (1770-1836)
Ulrika Beata Vult von Steijern (1769-1839)
Gustaf Sebastian Tham (1797-1876)
Sofia Elisabet Sowelius (1809-1880)
Gustaf Vilhelm Sebastian Tham (1839-1911)
Hans Jönsson Leffler (-1673)
Lägg till moder...
Sven Hansson Leffler (1651-1721)
Maria Molin (-1706)
Daniel Svensson Leffler (1685-1749)
Beata Margareta Hag (1688-1743)
Axel Didrik Lagersparre (1714-1786)
Eva Anna Wetverstedt (1729-1814)
Adam Didrik Reuterskiöld (1752-1823)
Henriette Stegelman (1756-1822)
Axel Didrik Reuterskiöld (1779-1834)
Efraim Lothsack (-1743)
Juliana Brandel (1712-1767)
Jakob Lothsack (1742-1818)
Joen Tyrilsson (-1606)
Brita Eriksdotter (1570-)
Hans Joensson (-1624)
Helena Wildeman (-1621)
Johan Stålhandske (1620-1680)
Margareta Fleming (-1682)
Hans Stålhandske (1645-1689)
Lägg till moder...
Johan Volmar Stålhandske (1680-1742)
Gertrud Edenberg (1676-1756)
Axel Didrik Stålhandske (1713-1785)
Willem Momma (-1631)
Maria Baur (-1638)
Jakob Momma (1625-1678)
Elisabet Kock (1631-1720)
Abraham Reenstierna (1656-1693)
Metta Hierta (1653-1733)
Jakob Reenstierna (1690-1772)
Claes Arvidsson Uggla (-1611)
Knut Bengtsson (-1572)
Lägg till moder...
Estrid Knutsdotter (-1594)
Göran Claesson Uggla (1570-1627)
Gustaf Kafle (-1598)
Christina Ribbing (1540-)
Märta Kafle (-1614)
Sven Uggla (1614-1661)
Matts Kafle (-1539)
Märta Lindormsdotter
Lars Kafle (-1570)
Margareta Nilsdotter (1515-)
Erland Kafle (1557-)
Metta Ribbing (1555-)
Bengt Erlandsson Kafle (-1636)
Lars Åkesson (1559-1607)
Ulf Henriksson Snakenborg (-1583)
Agneta Knutsdotter Lillie (1520-)
Brita Ulfsdotter (1544-1603)
Malin Soop (1596-1658)
Margareta Kafle (1618-1692)
Sven Uggla (-1684)
Anna Lillie af Aspenäs (1652-1729)
Metta Magdalena Uggla (1682-1759)
Anna Maria Reenstierna (1718-1772)
Helena Vilhelmina Stålhandske (1755-1788)
Juliana Vilhelmina Kjerrmansköld (1785-1822)
Adam Didrik Reuterskiöld (1819-1880)
Knut Posse (1640-1714)
Måns Johansson (1498-1555)
Barbro Eriksdotter (1500-1553)
Nils Månsson (-1554)
Lägg till moder...
Nils Nilsson Natt och Dag (1554-1613)
Anna Gylta (1550-1603)
Ivar Nilsson Natt och Dag (1590-1651)
Christina Arvidsdotter Posse (1602-1666)
Arvid Ivarsson Natt och Dag (1633-1683)
Jöns Knutsson Kurck (1590-1652)
Pontus de la Gardie (1520-1585)
Johan III Vasa (1537-1592)
Catharina Hansdotter (-1596)
Elisabet Sofia Gyllenhielm (1559-1583)
Johan de la Gardie (1582-1640)
Catharina Oxenstierna (1579-1625)
Sofia De la Gardie (1615-1647)
Märta Kurck (1636-1698)
Anna Christina Natt och Dag (1667-1747)
Arvid Posse (1689-1754)
Erik Gustaf Stenbock (1662-1722)
Pontus de la Gardie (1520-1585)
Elisabet Sofia Gyllenhielm (1559-1583)
Jakob de la Gardie (1583-1652)
Joakim Brahe (-1520)
Lägg till moder...
Peder Brahe (1520-)
Gustaf Olofsson Stenbock (1504-1571)
Brita Eriksdotter Leijonhufvud (1514-1572)
Beata Stenbock (1533-1583)
Magnus Brahe (1564-1633)
Sten Eriksson Lewenhaupt (1518-1568)
Ebba Månsdotter (1529-1609)
Brita Stensdotter Lewenhaupt (1567-1611)
Ebba Brahe (1596-1674)
Pontus Fredrik de la Gardie (1630-1692)
Beata Elisabet von Königsmarck (1637-1723)
Johanna Eleonora de la Gardie (1661-)
Hedvig Christina Stenbock (1699-)
Fredrik Posse (1727-1794)
Ulrika Eleonora Wrangel af Lindeberg (1731-1795)
Arvid Erik Posse (1753-1825)
Casten Otter (-1657)
Christina Hansdotter Schemmelkorn (1619-1673)
Salomon Otter (1647-1732)
Barbara Schaeij (1656-1734)
Carl von Otter (1696-1763)
Sebastian Tham (1666-1729)
Elisabet Cronström (1688-1771)
Catharina Tham (1711-1748)
Salomon von Otter (1733-1781)
Lave Beck (1530-1607)
Lägg till moder...
Jakob Beck (1566-1622)
Lägg till moder...
Jokum Beck (-1682)
Else Friis (1615-1696)
Lave Beck (-1710)
Eleonora Sofia Ulfeld (-1698)
Corfitz Ludvig Beck (1685-1761)
Claes Johan Skogh (1664-1710)
Margareta Elisabet Armfelt (-1735)
Maria Sofia Skogh (1694-1760)
Agneta Beck-Friis (1737-1779)
Catharina Charlotta von Otter (1764-1833)
Arvid Mauritz Posse (1792-1850)
Baltzar von Platen (1642-1716)
Dorothea Maria von Bohlen (-1690)
Christoffer Ernst von Platen (1687-1753)
Anna Ulrika Lucretia von Bohlen (1701-1732)
Filip Julius Bernhard von Platen (1732-1805)
Juliana Regina von Ysedom (1741-1810)
Baltzar Bogislav von Platen (1766-1829)
Hedvig Elisabet Ekman (1780-1862)
Juliana Lovisa von Platen (1806-1893)
Charlotta Elisabet Posse (1826-1908)
Julia Elisabet Lovisa Reuterskiöld (1851-1918)
Ebba Margareta Elisabet Tham (1893-)
Jakob Johan Vilhelm August Tersmeden (1927-2017)
1927-08-28--2017-04-03 (man)

Jakob Johan Vilhelm August föddes den 28 augusti 1927

Jur.Kand

Gift den 3 april 1959 med Gunilla Stigsdotter Facht.
Paret fick

Jakob blev 89 år och avled 3 april 2017

-----------------------
Tersmeden nr 1940 Tab 8

Kopplingar till andra personer:
  • Dold


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.