Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lasse Botvidsson d.y (-1595)
Lägg till moder...
Botvid Larsson Anckar d.y (1583-1645)
Olof Pedersson (-1501)
Gunnil Laurensdotter (1510-)
Bengt Hård (1460-)
Christina Uddesdotter
Knut Bengtsson (-1572)
Märta Pedersdotter
Beata Hård af Torestorp (-1651)
Märta Anckar (1596-1627)
1596--1627-02-13 (kvinna)

Märta föddes.....

Gift 2 november 1616 med Nicolaus Laurentii Chesnecopherus.
Paret fick barnen:
-
-
-

Nicolaus avled 15 april 1622.

Omgift 1625 med Göran Johansson Ekeblad.
Paret fick barnen:
- Maria
- Märta

Märta avled 13 februari 1627 under belägringen av Putzich.

-----------------
Ekeblad nr 35 Tab 7
Anckar nr 108 Tab 3
SH

Kopplingar till andra personer:
  • 1616: gift med Nicolaus Laurentii Chesnecopherus (1574-1622)
  • gift med Göran Johansson Ekeblad (1596-1631)

  • Beata Chesnecophera Lillieram (-1683)
    Carl Magnus Stuart (-1705)
    Ulrika Eleonora Stuart (1689-1736)
    Ulrika Eleonora Palmqvist (1710-1774)
    Anna Pfeiff (1732-)
    Hedvig Pfeiff (1734-1809)
    Peter Ulrik von Düben (1769-1808)
    Joakim von Düben (1771-1838)
    Lovisa Pfeiff (1747-1793)
    Gustaf Bergenstråhle (1771-1829)
    Lovisa Sofia Vilhelmina Bergenstråhle (1823-1885)
    Carl Fredrik Bergenstråhle (1773-1835)
    Per Rudman (1775-1850)
    Lovisa Eleonora Bergenstråhle (1783-1842)
    Claes Gabriel Bergenstråhle (1787-1864)
    Elisabet Stuart (1691-1734)
    Carl Jakob Staël von Holstein (1717-1775)
    Joakim Staël von Holstein (1759-1836)
    Otto Vilhelm Staël von Holstein (1802-1884)
    Otto Vilhelm Staël von Holstein (1834-1902)
    Maria Göransdotter Ekeblad (-1678)
    Märta Uggla (1648-)
    Carl Georg Silfverswärd (-1710)
    Gustaf Silfverswärd (1687-1752)
    Gustaf Uggla (1650-1715)
    Anna Christina Uggla (1686-1723)
    Anna Christina Lindemeijer (1719-1767)
    Brita Elisabet Uggla (1691-1738)
    Lisa Greta Borin (1720-1768)
    Lisa Maria Holm (1744-)
    Erik Svensson Rudberg (1782-1868)
    Maria Lisa Rudberg (1808-)
    Lars Larsson (1841-)
    Maria Lovisa Larsson (1867-1941)
    Karl Verner Nilsson (1905-1980)
    Barn
    Barn
    Barn
    Carl Uggla (1655-1744)
    Hildebrand Uggla (1685-1742)
    Carl Fredrik Uggla (1725-1803)
    Carl Uggla (1779-1830)
    Carl Uggla (1691-1766)
    Fredrik Johan Uggla (1727-1790)
    Carl Vilhelm Uggla (1759-1812)
    Catharina Maria Uggla (1793-1859)
    Erik Carlsson Uggla (1694-1750)
    Ulrika Christina Uggla (1733-1787)
    Ulrika Uggla (1698-1737)
    Gustaf Magnus Uggla (1708-)
    Carl Tomas Uggla (1747-1782)
    Leonard Magnus Uggla (1777-1820)
    Carl-Gustaf Uggla (1808-1879)
    Sofia Christina Uggla (1809-1870)
    Leonard Vilhelm Stiernstedt (1841-1919)
    Erik Carl Stiernstedt (1878-)
    Anders Julius Uggla (1816-1857)
    Maria Aurora Uggla (1846-1878)
    Carl Anders Gustaf Lindencrona (1872-1921)
    Sofia Emilia Uggla (1850-)
    Maria Uggla (1819-1864)
    Brita Elisabet Uggla (1711-1803)
    Gustaf Adolf Löwenhielm (1745-1823)
    Gudmund Fredrik Löwenhielm (1797-1871)
    Fredrik Löwenhielm (1750-1822)
    Carl Gustaf Löwenhielm (1795-1857)
    Eva Charlotta Uggla (1713-1773)
    Fredrik Uggla (1720-1791)
    Catharina Maria Uggla (1750-1827)
    Johanna Maria Löwenhielm (1776-)
    Fredrika Charlotta Löwenhielm (1778-1858)
    Elsa Maria Uggla (1751-)
    Gudmund Johan Löwenhielm (1774-1797)
    Brita Uggla (1657-1692)
    Gustaf Henrik Plagman (1692-1759)
    Lennart Uggla (1659-1726)
    Fredrik Uggla (1688-1734)
    Leonard Magnus Uggla (1722-1794)
    Anna Christina Uggla (1745-1772)
    Maria Uggla (1747-1816)
    Leonard Magnus Waern (1770-1856)
    Jonas Waern (1799-1868)
    Mattias Fredrik Waern (1826-1891)
    Christina Waern (1829-1874)
    Ernst Einar Waern (1839-1897)
    Valdemar Gottlieb W (1840-1920)
    Ivar Gottlieb Waern (1869-1943)
    Ivar Leonard Amadeaus Waern (1841-1917)
    Sofia Waern (1803-1878)
    Olof Nordenfeldt (1826-)
    Ingeborg Nordenfeldt (1872-1940)
    Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-)
    Alfhild Ingeborg Anna Terese af Ugglas (1932-2014)
    Gustaf Samuel Bertil af Ugglas (1934-1977)
    Carl Fredrik Uggla (1748-1829)
    Eleonora Uggla (1749-1811)
    Leonard Magnus Uggla (1777-1820)
    Carl-Gustaf Uggla (1808-1879)
    Sofia Christina Uggla (1809-1870)
    Leonard Vilhelm Stiernstedt (1841-1919)
    Erik Carl Stiernstedt (1878-)
    Anders Julius Uggla (1816-1857)
    Maria Aurora Uggla (1846-1878)
    Carl Anders Gustaf Lindencrona (1872-1921)
    Sofia Emilia Uggla (1850-)
    Maria Uggla (1819-1864)
    Fredrika Uggla (1752-1805)
    Carolina Uggla (1764-1818)
    Catharina Gunilla Arenander (1801-1848)
    Ernst Sune von Vegesack (1818-1893)
    Adam Viktor von Vegesack (1820-1895)
    Samuel Teodor von Vegesack (1822-1885)
    Ida Beata Carolina von Vegesack (1825-1912)
    Hedvig Eugenia Adamina von Vegesack (1831-)
    Fredrik Georg von Vegesack (1835-1917)
    Sven Fredrik Uggla (1729-1808)
    Lennart Hildebrand Uggla (1716-1777)
    Leonard Mårten Uggla (1750-1816)
    Hans Christofer Uggla (1751-1817)
    Claes Hildebrand Uggla (1760-)
    Erik Uggla (1661-1703)
    Gustaf Hildebrand Uggla (-1741)
    Nils Gabriel Uggla (1725-1759)
    Catharina Beata Uggla (1732-1800)
    Louis Hildebrand de Geer (1754-1762)
    Carl Reinhold Uggla (1691-1744)
    Elsa Dorotea Uggla (1724-1773)
    Carl Fredrik Uggla (1725-1794)
    Hedvig Charlotta Uggla (1759-1817)
    Carl Fredrik Hammarhjelm (1787-1845)
    Ulrika Charlotta Emerentia Hammarhjelm (1823-1901)
    Julie Hammarhjelm-Strokirk (1865-1942)
    Göran Jakob Teodor Tersmeden (1889-1982)
    Jakob Johan Vilhelm August Tersmeden (1927-2017)
    Augusta Christina Elisabeth Tersmeden (1890-)
    Christina Louise De Geer (1917-2004)
    Carl Adam Lewenhaupt (1947-2017)
    Carl Gerard Louis De Geer af Leufsta (1918-1978)
    Carl Fredrik Uggla (1766-1830)
    Carl Fredrik Uggla (1796-1863)
    Paul Didrik Axel Uggla (1831-1879)
    Hilda Turinna Emilia Uggla (1866-)
    Helmfrid Christian Albert Uggla (1867-)
    Gustaf Fredrik Oskar Uggla (1846-1924)
    Carl Gustafson Uggla (1875-)
    Betty Lovisa Uggla (1877-)
    Eva Turinna Uggla (1879-)
    Gustaf Gustafsson Uggla (1880-1926)
    Margareta Christina Uggla (1908-1991)
    Elsa Augusta Uggla (1882-)
    Signe Elisabet Uggla (1883-)
    Ernst Axel Gustafsson Uggla (1888-)
    Bertil Gustafsson Uggla (1890-)
    Gerda Ingrid Augusta Uggla (1919-2005)
    Torsten Gustafsson Uggla (1892-1923)
    Bengt Gustafsson Uggla (1894-1937)
    Axel Johan Uggla (1797-1867)
    Lars Fredrik Axel Uggla (1825-1889)
    Hedvig Eleonora Uggla (1694-1758)
    Frans Henrik von Wachenfeldt (1729-1784)
    Paul Anders von Wachenfeldt (1738-)
    Magdalena Fredrika von Wachenfelt (1774-1849)
    Adolf Fredrik Stenbeck (1813-1870)
    Nils Gustaf Stenbeck (1848-)
    Edvard Hugo Stenbeck (1890-1977)
    Nils Hugo Andreas Stenbeck (1933-1976)
    Barn
    Jan Hugo Stenbeck (1942-2002)
    Anders Sebastian von Wachenfeldt (1782-1849)
    Adolf Fredrik von Wachenfeldt (1826-1905)
    Carl Adolf Sebastian von Wachenfeldt (1858-1941)
    Erik Fredrik Sebastian von Wachenfeldt (1904-1978)
    Joakim Fredrik von Wachenfeldt (1740-1791)
    Hedvig Maria von Wachenfeldt (1779-1851)
    Carl Fredrik von Wachenfeldt (1780-1865)
    Gustaf Fredrik von Wachenfeldt (1814-1877)
    Hedvig Maria von Wachenfeldt (1816-1894)
    Märta Göransdotter Ekeblad (-1702)
    Anna Beata Bonde (1651-)
    Märta Cecilia Bonde (1653-)
    Johan Henrik Reuter af Skälboö (1685-1707)
    Agneta Maria Bonde (1656-1722)
    Erik Soop (1679-1706)
    Göran Soop (1680-1725)
    Märta Beata Soop (1682-1732)
    Märta Catharina Kafle (1704-)
    Axel Erik Ridderbjelke (1728-1765)
    Gabriel Ridderbjelke (1762-1832)
    Gustaf Ridderbjelke (1801-1865)
    Magdalena Charlotta Soop (1699-)
    Elisabet Bonde (1661-1731)
    Maria Elisabet Drakenberg (1692-1723)
    Christina Margareta Uggla (1720-1793)
    Eva Mariana Lilliehöök af Gälared och Kolbäck (1753-1819)
    Johan Adam Drakenberg (1777-1860)
    Eva Beata Drakenberg (1791-1826)
    Johan Uggla (1721-)
    Catharina Charlotta Drakenberg (1702-1787)
    Johan den sköne Bonde (1663-1695)
    Maria Christina Bonde (1691-1735)
    Gabriel Falkenberg af Trystorp (1718-1779)
    Carl Henrik Falkenberg af Trystorp (1744-1788)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.