Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Göransson Tott
Märta Bengtsdotter
Anna Åkesdotter Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Erik Leijonhufvud (1621-1662)
Isak Isaksson (1370-)
Märta Siggesdotter
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Nils Bosson Sture (1426-1494)
Brita Bonde (-1494)
Svante Nilsson (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Nils Eriksson (-1495)
Lägg till moder...
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Axel Gustafsson Banér (1594-1642)
Barbro von Saletta
Christina Dorotea Banér (1626-1696)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
Erik Eriksson d.ä (-1477)
Karl VIII Knutsson (1408-1470)
Lägg till moder...
Kristina Karlsdotter (1432-)
Erik Eriksson d.y (-1502)
Lägg till moder...
Göran Eriksson (-1575)
Kerstin (1500-)
Nils Göransson (-1601)
Erik Turesson (-1511)
Lägg till moder...
Axel Eriksson (1500-1559)
Elsa Posse (-1579)
Ebba Axelsdotter Bielke (-1588)
Nils Gyllenstierna af Lundholm (1585-1622)
Görvel Jönsdotter (-1635)
Johan Gyllenstierna af Lundholm (1617-1690)
Knut Göransson Posse (1592-1664)
Ingeborg Torstensdotter (1601-1659)
Anna Maria Posse af Hedensund (1621-1672)
Maria Kristina Gyllenstierna af Lundholm (1649-1709)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1684-1739)
Hans Wachtmeister (-1590)
Erik Botvidsson
Lägg till moder...
Arvid Eriksson (-1529)
Christina Knutsdotter
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Eleonora Wachtmeister af Johannishus (1686-1729)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1715-1781)
Johan Tuve (-1568)
Lägg till moder...
Loff Tuve zu Issen
Kunigunda von Taube
Bernt Taube (1595-1676)
Margareta von Dellwig
Claes Johan Taube
Helena von Zoege (-1685)
Otto Ernst Taube (1682-1732)
Ivan Aminoff
Anna Sjevelov
Nikita Aminoff (-1552)
Maria Baranov
Mikael Aminoff
Anna Nassokin
Gregori Aminoff (1595-)
Helena Galitzin
Feodor Aminoff (-1624)
Audotia Camajkow (-1633)
Stefan Aminoff (-1648)
Daria Lugemenov
Fredrik Stefansson Aminoff (-1656)
Lars Eriksson
Lägg till moder...
Anna Elisabet Armfelt
Johan Fredrik Aminoff (1650-)
Lägg till moder...
Johanna Aminoff (1696-)
Lovisa Taube (1721-1774)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1755-1826)
Bengt Gabriel von Spången (1728-1802)
Lägg till moder...
Maria Fredrika von Spången (1773-)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1812-1897)
Anders Sigfrid Rålamb (1753-1841)
Carl Filip Sack (1726-1797)
Hans Barnekow
Lägg till moder...
Morten Barnekow (-1540)
Anna Krakewitz
Hans Barnekow (-1559)
Mette Oxe (-1582)
Christian Barnekow (1556-1612)
Margareta Brahe (-1617)
Hans Barnekow (1601-1630)
Elisabet Bille (1608-1628)
Christian Barnekow (1626-1666)
Birgitte Skeel (1638-1699)
Kjell Christoffer Barnekow (-1700)
Margareta von Ascheberg (1671-1753)
Christian Barnekow (1694-1762)
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Erik Stenbock (1538-1602)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Magdalena Sture (1539-1610)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Peder Brahe (1520-1590)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Erik Brahe (1552-1614)
Elisabet af Braunschweig-Luneburg (1553-1618)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Gustaf Otto Stenbock (1620-1685)
Pontus De la Gardie (1520-1585)
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Cecilia Magnusdotter (-1522)
Gustav Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Johan III Vasa (1537-1592)
Catharina Hansdotter (-1596)
Elisabet Sofia Gyllenhielm
Jakob De la Gardie (1583-1652)
Peder Brahe (1520-1590)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Magnus Brahe (1564-1633)
Sten Eriksson (1518-1568)
Måns Bryntesson (-1529)
Lägg till moder...
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Brita Stensdotter Lewenhaupt (1567-1611)
Ebba Brahe (1596-1674)
Christina Catharina De la Gardie (1632-1704)
Magnus Stenbock (1664-1717)
Bengt Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö
Märta Johansdotter
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623-1702)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin
Magdalena Stenbock (1649-1727)
Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
Eva Charlotta Juliana Viktoria Stenbock (1710-1785)
Margareta Magdalena Barnekow (1729-1805)
Brita Christina Sack (1757-1808)
Claes Gustaf Rålamb (1786-1859)
Emerentia Charlotta von Lantingshausen (1796-1855)
Christina Johanna Eva Emerentia Rålamb (1825-1901)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1849-1925)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Hans Fredrik Wachtmeister af Johannishus (1752-1807)
Carolina Adlerfelt (1769-1799)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1793-1890)
Casper Wrede (1550-)
Köna Henriksdotter von Kropp
Henrik Wrede (1580-1605)
Gertrud von Ungern (-1649)
Carl Henrik Wrede (1606-1654)
Herman Fleming
Elin Filipusdotter
Per Fleming (-1520)
Elin Lydeke
Herman Fleming (-1583)
Gertrud Håkansdotter
Claes Fleming (1540-1616)
Elin Henriksdotter Horn
Henrik Fleming (1584-1650)
Ebba Erlandsdotter Bååt (-1630)
Märta Fleming (1619-1666)
Fabian Wrede av Elimä (1654-1709)
Jakob Mac-Dougall (-1674)
Anna von der Berge (1595-1633)
Gustaf Duwall (1630-1692)
Volmar Uexkull
Anna Tiesenhausen
Didrik Uexkull
Anna Titfer
Volmar Uexkull (-1627)
Gustav Vasa (1496-1560)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Magnus Vasa (1542-1595)
Anna von Haubitz
Helena Magnusdotter Gyllenhielm (1572-1630)
Didrik Yxkull (1591-1637)
Olof Bosson d.y. (1580-)
Märta Posse (1580-1610)
Beata Olofsdotter Oxehufvud (1605-)
Helena Yxkull (1630-1691)
Helena Gustaviana Duwall (1661-1700)
Fabian Wrede av Elimä (1694-1768)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
Märta Banér (1590-)
Carl Larsson Sparre (1627-)
Moder
Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Mattias Kagge (1400-)
Birgitta Germudsdotter (-1484)
Nils Mattsson Kagge
Anna Pedersdotter (1470-)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils M Kagg (1560-1601)
Olof Pedersson (1460-1501)
Gunnil Laurensdotter
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson Hård af Segerstad (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Brita Leijonhufvud (1666-1712)
Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
Fabian Casimir Wrede (1724-1795)
Göran Fleming af Liebelitz (1687-1754)
Lägg till moder...
Catharina Charlotta Fleming af Liebelitz (1739-1764)
Fabian Wrede af Elimä (1760-1824)
Agata Bremer (1774-)
Agata Wrede af Elimä (1799-1890)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1828-1905)
Louis De Geer de Chainée (1370-)
Marie de Lierive
Lambert De Geer de Chainée (1415-1484)
Agnes Lambot le Pesseur (-1457)
Louis De Geer de Chainée (1445-1528)
Marguerite de Hierloz
Lambert De Geer de Chainée (1492-1564)
Jeanne de Belleflamme (-1557)
Louis De Geer (1535-1602)
Jeanne de Neille (1557-1641)
Louis De Geer (1587-1652)
Adriana Gérard (1590-1634)
Louis De Geer (1622-1695)
Antony Carel Parmentier van Heeswyck
Elisabet Vivien de Buvegnies
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jean Jacques De Geer (1666-1738)
Jaquelina Cornelia van Assendelft (1682-1754)
Louis De Geer (1705-1758)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Lägg till moder...
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (-1594)
Lägg till moder...
Carl Oxenstierna af Eka och Lindö (1582-1629)
Margareta Gonnies (-1627)
Erik Oxenstierna af Eka och Lindö (1616-1662)
Ture Stensson (1380-)
Margareta Eriksdotter Krummedige (-1451)
Ture Turesson (1425-1490)
Ingegärd Körningsdotter
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Nils Pedersson Bielke (1502-1550)
Anna Hogenskild (1513-1590)
Ture Bielke af Åkerö (1548-1600)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Margareta Sture (1547-1617)
Nils Bielke af Åkerö (-1626)
Catharina Oxenstierna (1584-1624)
Margareta Bielke af Åkerö (1622-1655)
Åke Oxenstierna af Eka och Lindö (1652-1714)
Louis De Geer (1622-1695)
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jeanne Elisabet De Geer (1656-)
Eva Christina Oxenstierna af Eka och Lindö (1699-1750)
Jean Jacques De Geer (1737-1809)
Fredrika Aurora Taube (1753-1806)
Gerard De Geer af Finspång (1787-1846)
Claes Wirell (1716-1799)
Hedvig Margareta Jöransson (1733-1797)
Per Gustaf Lagerstråle (1765-1840)
Beata Catharina Lovisa Cederström (1771-1862)
Henrietta Charlotta Lagerstråle (1797-1843)
Ebba de Geer af Finspång (1828-1885)
Ebba Wachtmeister af Johannishus (1858-1941)
Axel Gabriel Leijonhufvud (1887-)
1887-11-12-- (man)

Axel Gabriel föddes 12 november 1887 i Skällnora.

Assistent vid Johannishus skogsförvaltning 1919

Gift 3 juli 1920 i Ronneby med Anna Elsa Augusta Kruse
Paret fick barnen:
- Axel Gabriel
- Anna Margaretha
- Sten Erik Magnus f.1929-05-10 i Karlskrona

Axel Gabriel blev

-------------------------------------
Hjortsberga AIIa:3 (1926-30) sid 122
Leijonhufvud nr 26 Tab 15

Kopplingar till andra personer:
  • 1920: gift med Anna Elsa Augusta Kruse (1898-)


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.