Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Hans Wachtmeister (-1590)
Erik Botvidsson
Lägg till moder...
Arvid Eriksson (-1529)
Christina Knutsdotter
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Gustaf Wachtmeister af Johannishus (1757-1826)
Henrietta Elisabet Falkenberg af Bålby (1769-1858)
Vilhelm Wachtmeister af Johannishus (1809-)
Magdalena Charlotta Fredrika Sinclair (1819-1897)
Gustaf Vilhelm Wachtmeister af Johannishus (1850-1915)
Johan Ramsay (-1648)
Dorotea Maria von Kahlden (-1656)
Anders Erik Ramsay (1646-1735)
Dorotea Sofia Ritter (1651-)
Alexander Vilhelm Ramsay (1680-1762)
Margareta Catharina Nöding (1674-1753)
Gustaf Vilhelm Ramsay (1711-1776)
Anna Juliana Taube (1717-1775)
Carl Henrik Ramsay (1749-1810)
Maria Catharina Ström (1763-1822)
Bror Jakob Ramsay (1802-1873)
Eva Catharina Charlotta Kalling (1805-1865)
Carl Peter Vilhelm Ramsay (1827-1879)
Abraham Eriksson (1512-1556)
Åke Jöransson
Märta Bengtsdotter
Anna Tott (1515-1552)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud (1551-1616)
Joen Birgersson
Lägg till moder...
Olof Joensson
Brita Jönsdotter (1470-)
Joen Olofsson (-1556)
Carin Bese (-1585)
Arent Jonsson Gyllenhorn (-1580)
Lägg till fader...
Märta Björnsdotter
Björn Pedersson (-1570)
Nils Bosson (-1522)
Anna Arvidsdotter
Brita Nilsdotter
Anna Björnsdotter
Elisabet Gyllenhorn (1573-1648)
Gustaf Leijonhufvud (1597-1658)
Sigge Larsson (1370-1442)
Margareta Bengtsdotter (1370-)
Lars Siggesson d.ä (-1473)
Ingeborg Bengtsdotter (1420-)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Bengt Stensson (1392-1451)
Kristina Magnusdotter
Måns Bengtsson (1410-1476)
Ermegård Fikkesdotter (1445-)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Magnus Laurensson
Johanna Brahe (1403-)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Johan Christiernsson Vasa (1426-1477)
Birgitta Gustavsdotter
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Lägg till fader...
Anna Gustafsdotter (-1508)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Harald Lake (-1509)
Ingrid Nilsdotter
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Catharina Sparre (1588-1652)
Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
Erland Mattsson Kagge (1385-)
Elin Kettilbjörnsdotter
Mattias Kagge (1400-)
Birgitta Germudsdotter (-1484)
Nils Mattsson Kagge
Anna Pedersdotter (1470-)
Mattias Nilsson Kagg (1500-1569)
Elin Lindormsdotter
Nils M Kagg (1560-1601)
Peder Jönsson
Lägg till moder...
Olof Pedersson (1460-1501)
Gunnil Laurensdotter
Peder Hård (-1534)
Carin Tordsdotter
Lars Pedersson Hård af Segerstad (-1563)
Brita Ribbing (1530-1592)
Brita Hård (1563-1630)
Nils Kagg (1598-1653)
Margareta Bonde (1615-1658)
Brita Kagg (1641-1678)
Abraham Leijonhufvud (1663-1702)
Claes Kristersson Horn (1518-1566)
Kerstin Krumme (-1611)
Christer Horn af Åminne (1554-1612)
Ture Stensson (1380-)
Margareta Eriksdotter Krummedige (-1451)
Ture Turesson (1425-1490)
Ingegärd Körningsdotter
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Ture Pedersson Bielke (1507-1577)
Lägg till moder...
Catharina Bielke (1563-)
Mauritz Horn af Åminne (-1671)
Ingeborg Horn af Kanckas (-1652)
Gustaf Adolf Horn af Åminne (-1677)
Maria Elisabet Österling (-1678)
Christina Horn af Åminne (1671-1714)
Gustaf Leijonhufvud (1701-1794)
Sebastian Tham (1599-)
Lägg till moder...
Vollrath Tham (1629-1700)
Gertrud Helgers (1641-1715)
Sebastian Tham (1666-1729)
Markus Kock
Lägg till moder...
Daniel Kock
Catharina Havens
Markus Danielsson Kock (1585-1657)
Elisabet van Eijck (1598-1665)
Isak Kock (1620-1680)
Christina Hanssen (1632-1708)
Peter Cronström (1651-1708)
Johanna Grau (1661-1746)
Elisabet Cronström (1688-1771)
Elisabet Tham (1718-1797)
Abraham Leijonhufvud (1750-1842)
Gabriel Löfgren (1672-1744)
Sara Westersköld (1688-)
Samuel Löfgren (1726-)
Johanna Beata Raab (1736-1804)
Sara Christina Lövenskjöld (1763-1795)
Gustaf Leijonhufvud (1782-1848)
Johan Christoffer Freijtag (1720-1764)
Johan Gyllencreutz (1689-1737)
Lägg till moder...
Ulrika Gyllencreutz (1726-1796)
Johan Gustaf Freijtag (1753-1838)
Sten Eriksson (1518-1568)
Brynte Bertilsson (-1510)
Edla Nilsdotter
Måns Bryntesson (-1529)
Brita Jönsdotter (1470-)
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Axel Lewenhaupt (1554-1619)
Lägg till moder...
Johan Casimir Lewenhaupt (1583-1634)
Mauritz Birgersson Grip (1547-1591)
Sten Eriksson (1518-1568)
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Edla Stensdotter Levenhaupt (1552-1587)
Sidonia Grip (1585-1652)
Carl Mauritz Lewenhaupt (1620-1666)
Anna Maria Cruus (1642-1716)
Carl Gustaf Lewenhaupt (1662-1703)
Amalia Vilhelmina von Königsmarck (1663-1740)
Charles Emil Lewenhaupt (1691-1743)
Christoffer Crumbügel
Lägg till moder...
Polykarpus Crumbügel (1629-1698)
Hebbla Standorph
Salomon Cronhielm af Hakunge (1666-1724)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Johan Månsson Natt och Dag (-1520)
Lägg till moder...
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Magnus Bonde
Katarina Ingvarsdotter
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Joakim Brahe (-1520)
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Erik Stenbock (1538-1602)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Magdalena Sture (1539-1610)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Peder Brahe (1520-1590)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Erik Brahe (1552-1614)
Elisabet af Braunschweig-Luneburg (1553-1618)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin
Beata Stenbock (1638-)
Charlotta Sparre (1661-1724)
Beata Cronhielm af Hakunge (1700-1728)
Charles Emil Lewenhaupt (1721-1796)
Ulrika Christina Bonde af Säfstaholm (1730-1764)
Beata Sofia Lewenhaupt (1754-1826)
Ulrika Sofia Elisabet Freijtag (1797-1880)
Emma Charlotta Leijonhufvud (1830-1924)
Eva Sofia Jacquette Ramsay (1855-1931)
Gustaf Vilhelm Alarik Wachtmeister af Johannishus (1882-)
1882-02-03-- (man)

Gustaf Vilhelm Alarik föddes 3 februari 1882 på Husbygård.

Gift 2 mars 1916 i Brännkyrka församling med Gerda Källström.
Paret fick

Gustaf Vilhelm Alarik blev..

-------------------------------------
Wachtmeister af Johannishus nr Tab 59

Kopplingar till andra personer:
  • Dold


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.