Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Severin Kijl
Lägg till moder...
Henning Severinsson Kijl
Pernilla Munck
Severin Kijl (1480-1553)
Erling Steinvegg Magnusson Baglerkonge
Lägg till moder...
Sigurd Erlingssen Ribbing Opprørskonge (1203-1226)
Lägg till moder...
Sigvid Ribbing
Lägg till moder...
Bent Sigvedsen Ribbing (1260-)
Lägg till moder...
Sigvid Bentsen Ribbing (1280-)
Lägg till moder...
Mogens Sigvidsen Ribbing (1305-)
Lägg till moder...
Asser Mogensen Ribbing (1330-)
Lägg till moder...
Peder Assersen Ribbing (1355-)
Arvid Ribbing
Lägg till moder...
Knud Arvidsen Ribbing (1316-)
Ingeborg Bentsdotter (1335-)
Marine Knudsdotter Ribbing (1355-)
Knut Pedersson Ribbing (-1423)
Ture Kettilsson Bielke af Åkerö (1260-1327)
Bo Matsson Natt och Dag
Sigrid Knutsdotter (1220-)
Nils Sigridsson (-1299)
Greger Styrbjörnsson
Katarina Bengtsdotter
Johan Gregersson Sandbroätten
Lägg till moder...
Kristina Johansdotter (-1299)
Sigrid Nilsdotter Natt och Dag
Nils Turesson Bielke (1320-)
Sigrid Håkansdotter (-1371)
Sestrid Nilsdotter Bielke (1365-1417)
Peder Knutsson Ribbing (1409-)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (-1322)
Filip (-1279)
Birger Brosa (-1202)
Birgitta Haraldsdotter (-1209)
Knut Jarl (-1208)
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter
Johan Filipsson Aspenäs (-1280)
Valdemar Sejr av Danmark (1170-1241)
Helena Guttormsdotter
Knut av Reval (1211-1260)
Lägg till moder...
Svantepolk Knutsson (-1310)
Folke Jarl (-1210)
Lägg till moder...
Sune Folkesson (-1247)
Sverker den yngre SVERIGE (1164-1210)
Benedikta Ebbesdotter (-1199)
Helena Sverkersdotter (-1251)
Bengta Sunesdotter (-1261)
Ingeborg Svantepolksdotter (-1341)
Knut Jonsson (-1347)
Magnus Minnesköld (-1210)
Lägg till moder...
Bengt Magnusson (-1237)
Lägg till moder...
Magnus Bengtsson Bjälboätten (-1263)
Lägg till moder...
Bengt Magnusson (-1294)
Sigrid den fagra (-1289)
Katarina Bengtsdotter¤
Cecilia Knutsdotter (-1322)
Bo Bosson (-1389)
Carin Pedersdotter (1321-1398)
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Birger Karlsson Vinäsätten
Lägg till moder...
Karl Birgersson Vinäsätten (1325-)
Matthäus Moltke (-1246)
Lägg till moder...
Fredrik Moltke til Stridfeld (1230-)
Lägg till moder...
Adel Gert Moltke
Lägg till moder...
Gertrud Gertsdotter Moltke (1325-1401)
Ingeborg Karlsdotter Vinäsätten (1355-)
Bo Stensson Natt och Dag (-1469)
Sven Stensson Sture (-1424)
Gunhilda Matsdotter
Katarina Svensdotter Sture (1395-1469)
Märta Bosdotter Natt och Dag dy (1410-)
Knut Ribbing (1430-1518)
Gjurd Mattsson Stierna (-1428)
Lägg till moder...
Matts Gjurdsson Stierna (-1434)
Märta Jonsdotter en Stierna (född Ryzia) (1408-1490)
Gustaf Mattson Stierna
Jon Pedersson Bååt (-1315)
Ingeborg Eriksdotter (1260-1314)
Peter Jonsson Bååt (1300-1342)
Erik Tanne (1240-)
Anne Marie Benedikte
Hemming Eriksson Tanne (1265-1319)
Harald Knutsson Gren (-1320)
Lägg till moder...
Brynjulfa Haraldsdotter Gren
Kristina Hemmingsdotter Tanne (1295-1351)
Jon Petersson Bååt (1330-)
Ingeborg Ormsdotter (1325-)
Peter Jonsson Bååt till Flöxhult (1385-1442)
Johan Snakenborg (-1230)
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg (-1284)
Lägg till moder...
Alverik Snakenborg (-1298)
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg (-1360)
Lägg till moder...
Gerhard Gerhardsson Snakenborg (-1413)
Lägg till moder...
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Lägg till moder...
Elin Henriksdotter Snakenborg (1390-1433)
Brita Petersdotter Bååth
Kerstin Gustafsdotter Stierna (1465-1526)
Malin Knutsdotter Ribbing (1497-1568)
Peder Säfringsson Kijl (-1588)
Christiern Drake (-1484)
Sven Krumme Bäk (1375-1458)
Timme Timmesen Abildgaard til Torbenfeld (1290-1342)
Lägg till moder...
Nils Timmesen Abildgaard (1320-)
Lägg till moder...
Claus Nielsen Abildgaard (1345-1397)
Lägg till moder...
Botilda Clausdotter Abildgaard (1390-1458)
Margareta Svensdotter Krumme (1416-1484)
Olof Drake (-1518)
Abjörn Sixtensson Sparre av Tofta (1270-)
Lucia Matsdotter äldre Oxenstierna
Bengt Abjörnsson (1293-1348)
Lägg till moder...
Jöns Bengtsson Drake af intorp (1340-1412)
Lägg till moder...
Arvid Jönsson Drake af Intorp (1376-)
Anders Prika i Gällstad
Lägg till moder...
Peter Andersson Prika (1350-)
Sigvid Bentsen Ribbing (1280-)
Lägg till moder...
Sigvid Rövaren Ribbing (1314-)
Gudmar Magnusson (1260-)
Margareta Ulfsdotter Ulvåsa
Ulf Gudmarsson Ulvåsa (1298-1344)
Peter Israelsson
Lägg till moder...
Birger Persson (1266-1327)
Bengt Magnusson (-1237)
Lägg till moder...
Magnus Bengtsson (1205-1263)
Karl den döve Bengtsson (1165-1220)
Lägg till moder...
Ragnhild Folkungaätten (-1263)
Bengt Magnusson (1238-1294)
Lägg till moder...
Ingeborg Bengtsdotter (1274-1314)
Birgitta Birgersdotter den heliga (1303-1373)
Märta Ulfsdotter Ulvåsa (1319-1371)
Ingeborg Sigvidsdotter Ribbing (1360-)
Ingegerd Pedersdotter Prika
Knut Arvidsson Drake af Intorp (sparre över stjärna) (1418-1459)
Ture Sparre över blad
Lägg till moder...
Bengt Turesson till Arvidstorp Sparre över blad (1374-1430)
Gunnar Nilsson Gylta till Påtorp (1354-)
Lägg till moder...
Märta Gunnarsdotter Gylta (1382-)
Kerstin Bengtsdotter Sparre över blad (1410-1459)
Arvid Knutsson Drake af Intorp (Sparre över Stjärna) (1440-1497)
Olof Jönsson Stenbock (1379-1455)
Lägg till moder...
Gustaf Olsson Stenbock till Toftaholm (-1492)
Lägg till moder...
Anna Gustafsdotter äldre Stenbock (1452-)
Märta Arvidsdotter (-1558)
Väpnare Arvid Olofsson Västbo-Drake (1509-1535)
Erland Jönsson Liljesparre
Lägg till moder...
Jöns Erlandsson Liljesparre (-1468)
Lägg till moder...
Peder Jönsson Liljesparre (-1502)
Lägg till moder...
Olof Pedersson (-1501)
Laurens Joansson Hård till Kallset
Lägg till moder...
Gunnil Laurensdotter
Peder Olofsson Hård af Segerstad (1490-1532)
Knut Jonsson (-1347)
Katarina Bengtsdotter¤
Magnus Knutsson Aspenäs (1299-1366)
Bengt Elofsson
Lägg till moder...
Helga Bengtsdotter (1300-)
Sven Magnusson Store (1380-)
Kristina Håkansdotter (1390-)
Björn Svensson Store (1432-)
Lägg till moder...
Tord Björnsson Store (-1508)
Lägg till moder...
Karin Tordsdotter Store (1485-1520)
Brita Persdotter Hård af Segerstad
Agneta Arvidsdotter Västbo-Drake (-1615)
Knut Pedersson Kijl (1560-1603)
1560--1603 (man)

Knut (son av Peder, Tab. 2), till Apelnäs samt Ärnäs (Arnäsholm) i Ljushults socken Älvsborgs län. Var hovjunkare hos hertig Carl 1593. Befälhavare på två örlogsskepp s. å. i maj. Ståthållare på Älvsborg 1597-03-29. Förnyad fullm. som ståthållare därst. 1598-05-08. Fick s. å. 20/5 i förläning1 hela Ljushults socken Älvsborgs län. Amiral över Älvsborgsflottan 1599-04-15. Död 1603. Han var en av de olyckliga riksrådens domare i Linköping 1600 [Zf]. Gift med Brita Olofsdotter, som levde änka 1649 på mannens donation Skäggesnäs i Ryssby socken Kalmar län.
Agneta Kijl (-1630)
Margareta Ödell-Ödla (1624-1680)
Maria Breitholtz (1665-1731)
Margareta Rutensköld (1693-)
Maria Charlotta Liljebjörn (1723-1771)
Anna Catharina Brunmark (1741-1741)
Johan Brunmark (1742-1800)
Olof Brunmark (1780-1841)
Anna Christina Brunmark (1821-1880)
Johan Petter Brunmark (1823-1882)
Johanna Lovisa Brunmark (1859-)
Anna Brunmark (1880-)
Olof Alfred Brunmark (1861-1863)
Olof Alfred Brunmark (1864-1910)
Barn
Mildred Brunmark (1897-1990)
Carl Brunmark (1866-1948)
Barn
Carl C Brunmark (1899-1905)
John R Brunmark (1901-1971)
August Brunmark (1869-1945)
Johan Brunmark (1871-1926)
Walter John Brunmark (1897-1974)
Elmer H Al Brunmark (1900-1976)
Hildur Pauline Brunmark Hardy (1907-1994)
Emil Brunmark (1874-1906)
Carl Brunmark (1825-1853)
Andreas/Anton Brunmark (1827-)
Fredrik Brunmark (1830-1877)
Lovisa Vilhelmina Brunmark (1832-)
Augusta Eklund (1866-1957)
Beda (1868-)
Johanna Lovisa (1871-)
Johan Oskar Brunmark (1872-1952)
Sofia Matilda Johannesson (1875-1948)
Olof Gustav Brunmark (1834-1844)
Kerstin Brunmark (1783-1783)
Lisa Brunmark (1745-1820)
Peter Söderström (1780-)
Maria Charlotta Söderström (1784-1840)
Johan Petter Wedin (1810-1862)
Kristina Charlotta Wedin (1844-1924)
Johan Emanuel (1869-)
Maria (1875-1876)
Hulda Persson (1880-1948)
Karl Allan Persson (1909-1983)
Karin Andersson (1910-1993)
Bengt Adolf Wedin (1846-1878)
Elin Vedin (1871-)
Anna Bäckström (1873-1960)
Oscar Vedin (1875-1960)
Laura Larsson (1877-1958)
Erik Valfrid Wedin (1850-)
Lena Cajsa Vedin (1853-1891)
Ture Bruno Löwendahl (1882-1958)
Hugo Brynolf Löwendahl (1884-1889)
Klaes Julius Löwendahl (1886-1973)
Villy Löwendahl (1914-1916)
Inga Maria Appelberg (1917-2003)
Elsa Maria Löwendahl (1888-1890)
Hildur Elvira Löwendahl (1889-1889)
Jan Peter Vedin (1857-1878)
Anna Sofia Vedin (1860-)
Bengt Adolph Wedin (1814-)
Nils Wedin (1819-1820)
Erik Gustaf Wedin (1824-1827)
Greta Maria Bruhnmark (1747-1837)
Stina Maria Bergsten f. Sundelin (1772-1827)
Carl Petter Bergsten (1797-1835)
Magnelia Bergsten (1829-1829)
Lena Maria Bergsten (1800-)
Jan Gustaf Bergsten (1802-1803)
Anna Carolina Bergsten (1804-1858)
Emil Anton Mortimer Eugén Stjernman (1826-1914)
Bengt Johan Broström (1833-1833)
Carolina Maria Elisabeth Broström (1835-1913)
Calle Johannesson (1859-1884)
Ingeborg Johannesdotter (1861-1919)
Erland Johan Jansson (1893-1969)
Maria Lavinia Jansson (1896-1938)
Johan Johannesson (1864-)
Mårten Johannesson (1866-)
Bengt Johannesson Broström (1869-1920)
Karl Hugo Broström (1897-1978)
Göran Herman Broström (1900-1978)
Håkan Yngve Broström (1902-1986)
Gunnar Erland Broström (1906-1971)
Barn
Samuel Johansson (1871-1939)
Karl Ragnar Samuelsson (1898-1973)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Ragnhild Elisabet Skogsberg (1902-1995)
Carolina Säll f. Johansson (1875-1964)
Susanna Johannesson (1878-)
Anna Sofia Broström (1838-1843)
Carl Fredrik Broström (1844-)
Erland Broström (1867-)
Magdalena Sundelin (1773-1809)
Erik Gustaf Bergström (1798-1844)
Johan Gustaf Bergström (1835-1885)
Gustaf Alfrid Bergström (1858-1887)
Gustaf Arvid Bergström (1882-)
Greta Matilda Bergström (1885-)
Carl Axel Bergström (1837-1861)
Charlotta Carolina Bergström (1857-1860)
Carl Edvard Bergström (1859-1860)
Johanna Ulrika Bergström (1839-)
Maria Ulrika Bergström (1800-1800)
Jan Fredrik Bergström (1801-)
Maria Ulrika Bergström (1803-)
Elisabet Christina Bergström (1805-1806)
Sofia Amalia Bergström (1808-1809)
Johan Sundelin (1775-1833)
Johan Rickard Sundelin (1801-1829)
Carl Gustaf Sundelin (1803-1804)
Carl Fredrik Sundelin (1808-1879)
Charlotta Elisabet Nyvall (1845-1932)
Matilda Sohlberg f. Jansson (1873-1963)
Herbert Gustaf Solberg (1896-1981)
Rut Lizzie Margareta Göransson f. Solberg (1920-1976)
Sigge Karl Olof Solberg (1922-1987)
Barn
Barn
Rut Lovisa Solberg (1898-1900)
Karl Johan Jansson (1875-1934)
Lovisa Jansson (1878-1961)
Elsa Matilda Andersson f. Hertzfält (1903-1989)
Barn
Barn
Barn
Barn
Ruth Charlotta Benneberg f. Hertzfält (1906-2002)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Karl Birger Hertsfält (1909-1962)
Per Gustaf Jansson (1881-1963)
Gustaf Sixten Roland Jansson (1910-1968)
Rolf David Harry Jansson (1912-1966)
Barn
Barn
Barn
Barn
Gossebarn Jansson (1913-1914)
Gossebarn Jansson (1917-1917)
Rut Karin Margareta Jansson (1922-2008)
Rigmor Margareta Lithell (1948-)
Charlotta Margareta Windahl (1973-)
Gustav Robert Andreas Windahl (1975-)
Hans Torgny Christoffer Windal (1980-)
Ingegärd Linnéa Jansson (1927-1927)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Gustaf Mauritz Sundelin (1811-1901)
Hulda Gustava Fredrika Sundelin (1845-1927)
Lydia Elisabeth Sundelin (1847-1930)
Sven Fredrik Sundelin (1777-)
Anders Damqvist (1781-1855)
Greta Lisa Damqvist (1788-)
Lars Gustaf Damqvist (1788-)
Brita Christina Damqvist (1812-1874)
Carl Gustaf Bergendahl (1837-1888)
Anders Brunmark (1750-1750)
Maria Lena Brunmark (1750-1750)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn AndreasWindahl som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.