Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Olof Elofsson (1657-1730)
Malin Jonsdotter
Anders Brunmark (1679-1757)
Peter Schultz (-1721)
Annika Anna Trast (1663-1736)
Lisa Schultz (1694-1764)
Johan Bruhnmark (1720-1750)
Björn Nilsson (-1651)
Catharina Hanefeldt (-1689)
Niclas Liljebjörn (1637-1717)
John Moffat of Moffat (1515-)
Lord Wedderburn
Lägg till moder...
Euphemia Hume (1517-)
John Moffat (1540-)
Thomas Kerr Baron of Morton (1515-)
Baron of Johnston
Lägg till moder...
Johanna Johnston (1517-)
Mary Kerr (1542-)
William Moffat Commendator of Capella (1565-)
Thomas Henderson Baron of Fordell (1515-)
Margaret Warne (1517-)
John Henderson Baron of Fordell (1540-)
Sir Paul Menzies Baron of Pitfodel (1515-)
Baron John Forbes
Lägg till moder...
Isabella Forbes (1517-)
Christina Menzies (1545-)
Christina Henderson (1567-)
Alexander Moffat Commendator of Edny (1590-)
James Richardson of Smeaton (1505-)
Marion Douglas (1507-)
Sir James Richardson, of Smeaton (1530-)
Andrew Ker (-1526)
Sir Robert Crichton, 4th Laird of Sanquahar (1376-1478)
Elizabeth Erskine (1388-1409)
Sir Robert Crichton o Sanquhar, Kt. (1409-1478)
Lägg till moder...
Patrick Crichton of Cranstoun-Riddell (1435-1467)
Lägg till moder...
Agnes Chrichton (1488-1543)
Mark Kerr Commendator of Newbattle (1520-1584)
George Leslie, 4th Earl of Rothes (1495-1558)
Sir John Somerville, of Cambusnethan (1464-1513)
Fader
Moder
Elizabeth Carmichael of Balmedie (1470-)
Agnes Somerville (1500-1543)
Lady Helen Leslie (1525-1594)
Mark Kerr 1st Earl of Lothian (1533-1609)
Robert Maxwell 2nd Lord Maxwell (-1485)
Lägg till moder...
John Maxwell Master of Maxwell (-1484)
Lägg till moder...
John Maxwell 3rd Lord Maxwell (1454-1513)
Lägg till moder...
Robert Maxwell 4th Lord Maxwell (1493-1546)
Janet Douglas (1496-)
Sir John Maxwell (1512-)
David Herries (1433-1495)
Margaret Crichton (1439-1495)
Herbert Herries (1460-1503)
Lägg till moder...
Andrew Herries (1477-1513)
Lägg till moder...
William Herries 3rd Lord H. of Terregles (1500-1543)
James Gilbert Kennedy of Blairquhan (-1527)
Lägg till moder...
Catherine Kennedy of Blairquhan (1510-)
Lady Agnes Herries of Terregles (-1594)
Hon. Margaret Maxwell (1548-1617)
Lady Mary Kerr
William Richardson of Abercrombie (1565-)
Alexander Irvine of Drum (1510-)
Fader
Lägg till moder...
Isabella Douglas (1512-)
Robert Irvine of Beltie (1540-)
Sir John Innes Bart of Ortoun (1520-)
Alexander Gordon Baron of Haddo (1490-)
Lägg till moder...
Elizabeth Gordon (1525-)
Margaret Innes (1545-)
Elizabeth Irvine (1570-)
Isabella Richardson (1592-)
Robert Moffat (1615-1672)
Sten Påvelsson Rutensköld (1566-1650)
Christian Wagner (1550-1605)
Lägg till moder...
Catharina Wagner (1600-1649)
Elisabet Rutensköld
Margareta Moffat (1652-1720)
Nils Georg Liljebjörn (1691-1742)
Sten Påvelsson Rutensköld (1566-1650)
Catharina Wagner (1600-1649)
Göran Rutensköld (1630-1708)
Lars Larsson Silfverswärd (-1645)
Lägg till moder...
Lars Silfversvärd den yngre (1610-1644)
Lars Pedersson Svenske
Karin Svensdotter
Peder Svenske (1497-1534)
Måns Pedersen Bagge af Berga (1438-1517)
Karin Petersdotter Bagge av Botorp
Ingegerd Månsdotter Bagge af Berga (1485-1534)
Bengt Svenske (-1597)
Brun Svensson Forstuna
Gyrit Bengtsdotter Ryting (1425-1465)
Torsten Brunsson Forstena (1462-1545)
Gudmund Torbjörnsson Gumsehuvud (1442-1495)
Ragnhild Svensdotter Halv lilja (1450-)
Anna Gudmundsdotter äldre Forstuna
Gyrith Torstensdotter Forstena
Peder Svenske (1547-1623)
Mattias Erlandsson Kagge dy (-1473)
Birgitta Germundsdotter lilja (1430-1484)
Nils Mattson Kagg (-1526)
Greger Djäkn Örnflycht (1416-1445)
Lägg till moder...
Erik Gregersson Örnflycht
Lägg till moder...
Peder Eriksson Örnflycht (1448-1510)
Gottskalk Bengtsson
Ingeborg Johansdotter Molteke (-1434)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Arend Styke
Metta Lilja (-1450)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Arend Bengtsson Ulv (1420-)
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Lägg till moder...
Bengt Natt och Dag (-1451)
Magnus Håkansson (-1399)
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter Marinasons ätt
Brita Bengtsdotter Natt och Dag (1425-)
Karin Arendsdotter (1454-)
Anna Pedersdotter Örnflycht (1474-1511)
Mattias Nilsson Kagg (1507-)
Gustaf Olsson till Degeberga
Matts Erland? Kaffle
Lägg till moder...
Lars Kaffle till Hallarne (1425-1475)
Lägg till moder...
Matts Larsson Kafle d.ä (1460-1539)
Lindorm Björnsson Vinge (1435-1499)
Lägg till moder...
Märta Lindormsdotter Vinge
Anna Kafle (1495-)
Elin Gustafsdotter till Degeberg Forstena (-1603)
Margareta Kagg (-1605)
Lennart Svenske (1576-1626)
Jon Petersson Bååt (1330-)
Ingeborg Ormsdotter (1325-)
Peter Jonsson Bååt till Flöxhult (1385-1442)
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Lägg till moder...
Elin Henriksdotter Snakenborg (1390-1433)
Erland Pettersson Bååt (1430-1490)
Lägg till moder...
Peder Erlandsson Bååt (1472-1540)
Lägg till moder...
Björn Pedersson Bååt (1510-1570)
Nils Jensen (1460-1522)
Birger Birgersson Trolle, till Bergkvara (1401-1471)
Knut Bengtsson Aspenäs (-1420)
Sofia Gertsdotter Snakenborg (1386-)
Kristina Knutsdotter (-1456)
Arvid Birgersson Trolle, till Bergkvara (1435-1505)
Lägg till moder...
Anna Trolle (1476-1532)
Birgitta Nilsdotter yngre Grip (1510-1549)
Jakob Björnsson (Bååt), till Stäflö (1549-1588)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Knut Bengtsson Ulv (-1471)
Lasse Ölfsson
Älessewe Abrahamsdotter
Gustav Laurensson Ängaätt (-1463)
Olof Haraldsson Hjulstaätt (-1435)
Lägg till moder...
Margareta Olofsdotter Hjulstaätt
Anna Gustavsdotter Ängaätt (-1483)
Bengt Knutsson Ulv (-1516)
Peder Jönsson Stiernsköld (1433-)
Lägg till moder...
Hans Pedersson Stiernsköld (1450-1500)
Klaus Klausson Slaweka
Märta Ingemundsdotter (1385-)
Klaus Klausson Slaweka (-1440)
Lägg till moder...
Katarina Klausdotter Slaveka
Elin Hansdotter Stiernsköld
Sten Bengtsson Ulv (-1554)
Lägg till moder...
Karin Stensdotter Ulv
Jacob Jakobsson Snakenborg Bååt (1560-1627)
Holmfrid Pedersdotter Stårck
Elin Jakobsdotter Bååt (1578-1646)
Brita Lennartsdotter Svenske (1610-)
Margareta Silfversvärd (1641-1711)
Lars Rutensköld (-1732)
Hermannus Bredhult (-1313)
Lägg till moder...
NN Bredhult (1295-)
Lägg till moder...
Herman II Bredhult (1325-)
Ane Kante
Lägg till moder...
NN Kante
Markward I Bretholt (-1401)
Herman Swerting (1280-1342)
Helwig Zobber
Herman Hiddink Swerting
Everhard van Dulmen (-1343)
Lägg till moder...
Gesenke van Dulmen
Fredrik Hiddinksson Swerting (1345-)
Lägg till moder...
NN Fredriksdotter Swerting (1370-)
Markward II Bretholt (1395-)
Constantin van Borstel (-1463)
Lägg till moder...
NN van Borstel
Markward III Bretholt (1448-)
Bartold van der Heyde (-1480)
Margareta Hagen
Catharina van der Heyde
Jasper Bretholt (1505-1566)
Ewart Rothard
Lägg till moder...
Ewert Rotert
Lägg till moder...
Jacob Rotert (-1486)
Roger Burstel (-1464)
Lägg till moder...
NN Burstel
Ewert Rotert (1480-1552)
Pawel Hersevelt
Lägg till moder...
Johan Hersevelt (-1500)
Gerd Satzem (-1491)
Margarete NN
Margareta Satzem
Agnete Hersevelt
Agnete Rotert
Evert I Bretholt (1545-1622)
Lägg till moder...
Evert II Bretholt (1580-1646)
Lägg till moder...
Claes Breitholtz (1620-1706)
Sven Knutsson (-1608)
Lägg till moder...
Anders Svensson Ödell-Ödla (1585-1630)
Severin Kijl
Lägg till moder...
Henning Severinsson Kijl
Pernilla Munck
Severin Kijl (1480-1553)
Asser Mogensen Ribbing (1330-)
Lägg till moder...
Peder Assersen Ribbing (1355-)
Knud Arvidsen Ribbing (1316-)
Ingeborg Bentsdotter (1335-)
Marine Knudsdotter Ribbing (1355-)
Knut Pedersson Ribbing (-1423)
Ture Kettilsson Bielke af Åkerö (1260-1327)
Sigrid Nilsdotter Natt och Dag
Nils Turesson Bielke (1320-)
Sigrid Håkansdotter (-1371)
Sestrid Nilsdotter Bielke (1365-1417)
Peder Knutsson Ribbing (1409-)
Bo Bosson (-1389)
Carin Pedersdotter (1321-1398)
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Karl Birgersson Vinäsätten (1325-)
Gertrud Gertsdotter Moltke (1325-1401)
Ingeborg Karlsdotter Vinäsätten (1355-)
Bo Stensson Natt och Dag (-1469)
Sven Stensson Sture (-1424)
Gunhilda Matsdotter
Katarina Svensdotter Sture (1395-1469)
Märta Bosdotter Natt och Dag dy (1410-)
Knut Ribbing (1430-1518)
Gjurd Mattsson Stierna (-1428)
Lägg till moder...
Matts Gjurdsson Stierna (-1434)
Märta Jonsdotter en Stierna (född Ryzia) (1408-1490)
Gustaf Mattson Stierna
Peter Jonsson Bååt till Flöxhult (1385-1442)
Elin Henriksdotter Snakenborg (1390-1433)
Brita Petersdotter Bååth
Kerstin Gustafsdotter Stierna (1465-1526)
Malin Knutsdotter Ribbing (1497-1568)
Peder Säfringsson Kijl (-1588)
Christiern Drake (-1484)
Sven Krumme Bäk (1375-1458)
Nils Timmesen Abildgaard (1320-)
Lägg till moder...
Claus Nielsen Abildgaard (1345-1397)
Lägg till moder...
Botilda Clausdotter Abildgaard (1390-1458)
Margareta Svensdotter Krumme (1416-1484)
Olof Drake (-1518)
Jöns Bengtsson Drake af intorp (1340-1412)
Lägg till moder...
Arvid Jönsson Drake af Intorp (1376-)
Peter Andersson Prika (1350-)
Ingeborg Sigvidsdotter Ribbing (1360-)
Ingegerd Pedersdotter Prika
Knut Arvidsson Drake af Intorp (sparre över stjärna) (1418-1459)
Ture Sparre över blad
Lägg till moder...
Bengt Turesson till Arvidstorp Sparre över blad (1374-1430)
Gunnar Nilsson Gylta till Påtorp (1354-)
Lägg till moder...
Märta Gunnarsdotter Gylta (1382-)
Kerstin Bengtsdotter Sparre över blad (1410-1459)
Arvid Knutsson Drake af Intorp (Sparre över Stjärna) (1440-1497)
Olof Jönsson Stenbock (1379-1455)
Lägg till moder...
Gustaf Olsson Stenbock till Toftaholm (-1492)
Lägg till moder...
Anna Gustafsdotter äldre Stenbock (1452-)
Märta Arvidsdotter (-1558)
Väpnare Arvid Olofsson Västbo-Drake (1509-1535)
Erland Jönsson Liljesparre
Lägg till moder...
Jöns Erlandsson Liljesparre (-1468)
Lägg till moder...
Peder Jönsson Liljesparre (-1502)
Lägg till moder...
Olof Pedersson (-1501)
Laurens Joansson Hård till Kallset
Lägg till moder...
Gunnil Laurensdotter
Peder Olofsson Hård af Segerstad (1490-1532)
Magnus Knutsson Aspenäs (1299-1366)
Helga Bengtsdotter (1300-)
Sven Magnusson Store (1380-)
Kristina Håkansdotter (1390-)
Björn Svensson Store (1432-)
Lägg till moder...
Tord Björnsson Store (-1508)
Lägg till moder...
Karin Tordsdotter Store (1485-1520)
Brita Persdotter Hård af Segerstad
Agneta Arvidsdotter Västbo-Drake (-1615)
Knut Pedersson Kijl (1560-1603)
Brita Olofsdotter (-1649)
Agneta Kijl (-1630)
Margareta Ödell-Ödla (1624-1680)
Maria Breitholtz (1665-1731)
Margareta Rutensköld (1693-)
Maria Charlotta Liljebjörn (1723-1771)
Anders Brunmark (1750-1750)
1750-07-06--1750-07-28 (man)

Född i Stora Kil (S)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn AndreasWindahl som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.