Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lars Larsson Silfverswärd (-1645)
Lägg till moder...
Lars Silfversvärd den yngre (1610-1644)
Lars Pedersson Svenske
Karin Svensdotter
Peder Svenske (1497-1534)
Måns Pedersen Bagge af Berga (1438-1517)
Karin Petersdotter Bagge av Botorp
Ingegerd Månsdotter Bagge af Berga (1485-1534)
Bengt Svenske (-1597)
Brun Svensson Forstuna
Gyrit Bengtsdotter Ryting (1425-1465)
Torsten Brunsson Forstena (1462-1545)
Gudmund Torbjörnsson Gumsehuvud (1442-1495)
Ragnhild Svensdotter Halv lilja (1450-)
Anna Gudmundsdotter äldre Forstuna
Gyrith Torstensdotter Forstena
Peder Svenske (1547-1623)
Mattias Erlandsson Kagge dy (-1473)
Birgitta Germundsdotter lilja (1430-1484)
Nils Mattson Kagg (-1526)
Greger Djäkn Örnflycht (1416-1445)
Lägg till moder...
Erik Gregersson Örnflycht
Lägg till moder...
Peder Eriksson Örnflycht (1448-1510)
Karl Karlsson Ulv (1220-)
Lägg till moder...
Ulf Karlsson Ulv (-1281)
Lägg till moder...
Filip Ulfsson Ulv (-1331)
Lägg till moder...
Bengt Filipsson Ulv
Lägg till moder...
Gottskalk Bengtsson
Eberhart Moltke til Redebas (1246-)
Lägg till moder...
Eberhard Evert Moltke d.y (1274-)
Lägg till moder...
Henrik Moltke til Westenbrügge (1316-)
Lägg till moder...
Johan Moltke (1344-)
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Kettil Henriksson Glysing (-1363)
Ture Kettilsson Bielke af Åkerö (1260-1327)
Sigrid Nilsdotter Natt och Dag
Erik Turesson Bielke (1295-)
Lägg till moder...
Ingeborg Eriksdotter Bielke (1313-)
Katarina Kettilsdotter Glysing (-1413)
Ingeborg Johansdotter Molteke (-1434)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Arend Styke
Knut Andersson Lillie af Ökna (1430-)
Sven Djaekn
Lägg till moder...
Margareta Svensdotter Djaekn (1430-)
Metta Lilja (-1450)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Arend Bengtsson Ulv (1420-)
Bo Matsson Natt och Dag
Sigrid Knutsdotter (1220-)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (-1322)
Johan Filipsson Aspenäs (-1280)
Ingeborg Svantepolksdotter (-1341)
Knut Jonsson (-1347)
Bengt Magnusson (-1294)
Sigrid den fagra (-1289)
Katarina Bengtsdotter¤
Cecilia Knutsdotter (-1322)
Bo Bosson (-1389)
Carin Pedersdotter (1321-1398)
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Lägg till moder...
Bengt Natt och Dag (-1451)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Greger Birgersson (1230-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter Folkunge (-1364)
Birgitta Finnvidsdotter
Magnus Håkansson (-1399)
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter Marinasons ätt
Brita Bengtsdotter Natt och Dag (1425-)
Karin Arendsdotter (1454-)
Anna Pedersdotter Örnflycht (1474-1511)
Mattias Nilsson Kagg (1507-)
Gustaf Olsson till Degeberga
Matts Erland? Kaffle
Lägg till moder...
Lars Kaffle till Hallarne (1425-1475)
Lägg till moder...
Matts Larsson Kafle d.ä (1460-1539)
Lindorm Björnsson Vinge (1435-1499)
Lägg till moder...
Märta Lindormsdotter Vinge
Anna Kafle (1495-)
Elin Gustafsdotter till Degeberg Forstena (-1603)
Margareta Kagg (-1605)
Lennart Svenske (1576-1626)
Jon Pedersson Bååt (-1315)
Ingeborg Eriksdotter (1260-1314)
Peter Jonsson Bååt (1300-1342)
Erik Tanne (1240-)
Anne Marie Benedikte
Hemming Eriksson Tanne (1265-1319)
Harald Knutsson Gren (-1320)
Lägg till moder...
Brynjulfa Haraldsdotter Gren
Kristina Hemmingsdotter Tanne (1295-1351)
Jon Petersson Bååt (1330-)
Ingeborg Ormsdotter (1325-)
Peter Jonsson Bååt till Flöxhult (1385-1442)
Gerhard Snakenborg (-1284)
Lägg till moder...
Alverik Snakenborg (-1298)
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg (-1360)
Lägg till moder...
Gerhard Gerhardsson Snakenborg (-1413)
Lägg till moder...
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Lägg till moder...
Elin Henriksdotter Snakenborg (1390-1433)
Erland Pettersson Bååt (1430-1490)
Lägg till moder...
Peder Erlandsson Bååt (1472-1540)
Lägg till moder...
Björn Pedersson Bååt (1510-1570)
Erengisle Nilsson den äldre (-1406)
Ture Kettilsson Bielke af Åkerö (1260-1327)
Nils Sigridsson (-1299)
Johan Gregersson Sandbroätten
Lägg till moder...
Kristina Johansdotter (-1299)
Sigrid Nilsdotter Natt och Dag
Bengt Turesson Bielke (-1390)
Gudmar Magnusson (1260-)
Margareta Ulfsdotter Ulvåsa
Magnus Gudmarsson Ulvåsa
Lägg till moder...
Ingeborg Magnusdotter Ulvåsa (-1390)
Margareta Bengtsdotter Bielke af Åkerö (-1377)
Nils Eringisleson Hammerstaätten (-1440)
Lägg till fader...
Bo Nilsson (-1322)
Cecilia Knutsdotter (-1322)
Ingeborg Bosdotter Natt och Dag (1317-)
Bo Jonsson Grip (-1386)
Peter II Porse
Lägg till moder...
Margareta Porse (-1360)
Knut Bosson äldre Grip (-1406)
Heinrich III von Bülow (-1311)
Lägg till moder...
Gottfried V von Bülow (-1349)
Lägg till moder...
Heinrich XII von Bülow (-1387)
Lägg till moder...
Johann von Bülow (-1411)
Lägg till fader...
Anders Tomasson (1324-)
Lägg till moder...
Elin Andersdotter(Ulfstand av Årby) (-1474)
Dorotea Arendsdotter Pinnow
Armegerd Bülow (-1421)
Katarina Knutsdotter äldre Grip (-1450)
Bo Nilsson Grip
Nils Kettilsson Vasa
Jon Ragvaldsson (1253-)
Lägg till moder...
Nils Jonsson Stierna (1278-)
Kristiern Kristiernssson Sherembeke (-1310)
Margareta Likvidsdotter Tre Sjöblad (-1309)
Kristina Kristiernsdotter Scherembeke (-1349)
Jon Nilsson Stierna (1300-)
Jon Pedersson Bååt (-1315)
Ingeborg Eriksdotter (1260-1314)
Sune Jonsson, till Flishult Bååt
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Katarina Henriksdotter Glysing
Märta Sunesdotter Bååt
Christina Jonsdotter Rickeby
Cristiern Nilsson Vasa (-1442)
Johan Moltke (1344-)
Katarina Kettilsdotter Glysing (-1413)
Margareta Johansdotter Molteke (-1413)
Karl Kristiernssson Vasa (-1440)
Grote Johan Ivensson Krummedige (1294-)
Ann Pedersdotter Rytze
Segebod Johansen Krummedige (-1395)
Peder Jacobsen Skram, til Maastrup og Rundtofte (1285-)
Peder Lauridsen Saltensee
Lägg till moder...
Edel Pedersdotter Saltensee
Cecilie Pedersdotter Skram (-1392)
Erik Segebodsson Krummedige (-1439)
Johan von Thienen (1310-)
Lägg till moder...
Johannes von Thienen (1342-)
Claus Ottesen Limbek (1312-1372)
Hartwig Wulf
Lägg till moder...
Marquard Wulf (1275-)
Lägg till moder...
Ida von Wulf-Pogwisch
Anna von Lembeck (1346-)
Beate Johansdotter von Thienen (1368-)
Ebba Eriksdotter Krummedige (1396-)
Beata Karlsdotter Vasa (1437-)
Nils Bosson Grip (1460-1522)
Birger Knutsson Trolle (-1381)
Peter Jonsson Bååt (1300-1342)
Lägg till moder...
Katarina Petersdotter Bååt
Börge Birger Birgersson Trolle (-1446)
Lägg till moder...
Birger Birgersson Trolle, till Bergkvara (1401-1471)
Knut Jonsson (-1347)
Katarina Bengtsdotter¤
Jon Knutsson
Lägg till moder...
Bengt Jonsson Aspenäs
Lägg till moder...
Knut Bengtsson Aspenäs (-1420)
Gerhard Gerhardsson Snakenborg (-1413)
Lägg till moder...
Sofia Gertsdotter Snakenborg (1386-)
Kristina Knutsdotter (-1456)
Arvid Birgersson Trolle, till Bergkvara (1435-1505)
Tord Aagesson Tott till Löddeköping
Lägg till moder...
Åke Tordsson Tott
Lägg till moder...
Absalon Aagesson Thott till Herlev
Lägg till moder...
Peder Axelsson Thott till Härlöv (-1375)
Johannes Pedersen Grubbe (1287-)
Lägg till moder...
Peder Johannesen Grubbe til Ordrup (1313-)
Ingeborg Saxesdotter Ullsax til Skullerupholm (1325-)
Juliane Grubbe (-1376)
Axel Thott (1370-)
Ivar Nilsson (-1417)
Tord Petersson Bonde (1296-)
Margareta Röriksdotter av Strand
Rörik Bonde (1324-)
Lägg till moder...
Tord Röriksson Bonde (-1417)
Nils Kettilsson Vasa
Christina Jonsdotter Rickeby
Ramborg Cecilia Nilsdotter Vasa
Margareta Tordsdotter Nilsson Bonde (-1401)
Ingeborg Ivarsdotter (1380-1466)
Ivar Axelsson Thott till Lillö (1420-1487)
Peder Laxmand
Lägg till moder...
Aage Laxmand
Johannes von Thienen (1342-)
Anna von Lembeck (1346-)
Karen von Thienen
Peder Gamle Laxmand (-1402)
Gotskalk Hemmingsen Degn, Mule af Falkendal
Lägg till moder...
Taleke Gotskalkdatter Degn, Mule af Falkendal
Poul Pedersen Laxmand, til Valden og Knabstrup (-1440)
Erik Segebodsson Krummedige (-1439)
Beate Johansdotter von Thienen (1368-)
Elisabeth Eriksdotter Krummedinge
Margrethe Poulsdotter Laxmand til Knabstrup (-1470)
Beata Ivarsdotter Thott (1439-1487)
Anna Trolle (1476-1532)
Birgitta Nilsdotter yngre Grip (1510-1549)
Jakob Björnsson (Bååt), till Stäflö (1549-1588)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Knut Bengtsson Ulv (-1471)
Lasse Ölfsson
Älessewe Abrahamsdotter
Gustav Laurensson Ängaätt (-1463)
Olof Haraldsson Hjulstaätt (-1435)
Lägg till moder...
Margareta Olofsdotter Hjulstaätt
Anna Gustavsdotter Ängaätt (-1483)
Bengt Knutsson Ulv (-1516)
Peder Jönsson Stiernsköld (1433-)
Lägg till moder...
Hans Pedersson Stiernsköld (1450-1500)
Klaus Klausson Slaweka
Johan Ingemundsson Wasa (1320-)
Lägg till moder...
Ingemund Jonsson Vasa (-1432)
Margareta Nilsdotter (1365-)
Märta Ingemundsdotter (1385-)
Klaus Klausson Slaweka (-1440)
Lägg till moder...
Katarina Klausdotter Slaveka
Elin Hansdotter Stiernsköld
Sten Bengtsson Ulv (-1554)
Anund Jönsson Ullsax (1490-)
Lägg till moder...
Kerstin Anundsdotter Ulfsax, till Byerum (1513-)
Karin Stensdotter Ulv
Jacob Jakobsson Snakenborg Bååt (1560-1627)
Holmfrid Pedersdotter Stårck
Elin Jakobsdotter Bååt (1578-1646)
Brita Lennartsdotter Svenske (1610-)
Margareta Silfversvärd (1641-1711)
1641--1711 (kvinna)

Birthdate: 1641 (70)
Birthplace: Eskilsäter, Värmland (S), Sverige
Death: 1711 (70)
Häggesled (R)
Närstående:
Dotter till Lars Silfverswärd, den yngre och Brita Lennartsdotter Svenske
Hustru till Göran Rutensköld
Moder till Magdalena Rutensköld; Maria Rutensköld; Bengt Rutensköld; Agneta Rutensköld; Leonard Rutensköld och 6 andra
Syster till Carl Silfverswärd; Anders Silfverswärd; Lennart Silfverswärd och Christina Silfverswärd
Halvsyster till Lars Lilliebielke; Märta Lilliebielke och Maria Lilliebielke
Lars Rutensköld (-1732)
Margareta Rutensköld (1693-)
Maria Charlotta Liljebjörn (1723-1771)
Anna Catharina Brunmark (1741-1741)
Johan Brunmark (1742-1800)
Olof Brunmark (1780-1841)
Anna Christina Brunmark (1821-1880)
Johan Petter Brunmark (1823-1882)
Johanna Lovisa Brunmark (1859-)
Anna Brunmark (1880-)
Olof Alfred Brunmark (1861-1863)
Olof Alfred Brunmark (1864-1910)
Barn
Mildred Brunmark (1897-1990)
Carl Brunmark (1866-1948)
Barn
Carl C Brunmark (1899-1905)
John R Brunmark (1901-1971)
August Brunmark (1869-1945)
Johan Brunmark (1871-1926)
Walter John Brunmark (1897-1974)
Elmer H Al Brunmark (1900-1976)
Hildur Pauline Brunmark Hardy (1907-1994)
Emil Brunmark (1874-1906)
Carl Brunmark (1825-1853)
Andreas/Anton Brunmark (1827-)
Fredrik Brunmark (1830-1877)
Lovisa Vilhelmina Brunmark (1832-)
Augusta Eklund (1866-1957)
Beda (1868-)
Johanna Lovisa (1871-)
Johan Oskar Brunmark (1872-1952)
Sofia Matilda Johannesson (1875-1948)
Olof Gustav Brunmark (1834-1844)
Kerstin Brunmark (1783-1783)
Lisa Brunmark (1745-1820)
Peter Söderström (1780-)
Maria Charlotta Söderström (1784-1840)
Johan Petter Wedin (1810-1862)
Kristina Charlotta Wedin (1844-1924)
Johan Emanuel (1869-)
Maria (1875-1876)
Hulda Persson (1880-1948)
Karl Allan Persson (1909-1983)
Karin Andersson (1910-1993)
Bengt Adolf Wedin (1846-1878)
Elin Vedin (1871-)
Anna Bäckström (1873-1960)
Oscar Vedin (1875-1960)
Laura Larsson (1877-1958)
Erik Valfrid Wedin (1850-)
Lena Cajsa Vedin (1853-1891)
Ture Bruno Löwendahl (1882-1958)
Hugo Brynolf Löwendahl (1884-1889)
Klaes Julius Löwendahl (1886-1973)
Villy Löwendahl (1914-1916)
Inga Maria Appelberg (1917-2003)
Elsa Maria Löwendahl (1888-1890)
Hildur Elvira Löwendahl (1889-1889)
Jan Peter Vedin (1857-1878)
Anna Sofia Vedin (1860-)
Bengt Adolph Wedin (1814-)
Nils Wedin (1819-1820)
Erik Gustaf Wedin (1824-1827)
Greta Maria Bruhnmark (1747-1837)
Stina Maria Bergsten f. Sundelin (1772-1827)
Carl Petter Bergsten (1797-1835)
Magnelia Bergsten (1829-1829)
Lena Maria Bergsten (1800-)
Jan Gustaf Bergsten (1802-1803)
Anna Carolina Bergsten (1804-1858)
Emil Anton Mortimer Eugén Stjernman (1826-1914)
Bengt Johan Broström (1833-1833)
Carolina Maria Elisabeth Broström (1835-1913)
Calle Johannesson (1859-1884)
Ingeborg Johannesdotter (1861-1919)
Erland Johan Jansson (1893-1969)
Maria Lavinia Jansson (1896-1938)
Johan Johannesson (1864-)
Mårten Johannesson (1866-)
Bengt Johannesson Broström (1869-1920)
Karl Hugo Broström (1897-1978)
Göran Herman Broström (1900-1978)
Håkan Yngve Broström (1902-1986)
Gunnar Erland Broström (1906-1971)
Barn
Samuel Johansson (1871-1939)
Karl Ragnar Samuelsson (1898-1973)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Ragnhild Elisabet Skogsberg (1902-1995)
Carolina Säll f. Johansson (1875-1964)
Susanna Johannesson (1878-)
Anna Sofia Broström (1838-1843)
Carl Fredrik Broström (1844-)
Erland Broström (1867-)
Magdalena Sundelin (1773-1809)
Erik Gustaf Bergström (1798-1844)
Johan Gustaf Bergström (1835-1885)
Gustaf Alfrid Bergström (1858-1887)
Gustaf Arvid Bergström (1882-)
Greta Matilda Bergström (1885-)
Carl Axel Bergström (1837-1861)
Charlotta Carolina Bergström (1857-1860)
Carl Edvard Bergström (1859-1860)
Johanna Ulrika Bergström (1839-)
Maria Ulrika Bergström (1800-1800)
Jan Fredrik Bergström (1801-)
Maria Ulrika Bergström (1803-)
Elisabet Christina Bergström (1805-1806)
Sofia Amalia Bergström (1808-1809)
Johan Sundelin (1775-1833)
Johan Rickard Sundelin (1801-1829)
Carl Gustaf Sundelin (1803-1804)
Carl Fredrik Sundelin (1808-1879)
Charlotta Elisabet Nyvall (1845-1932)
Matilda Sohlberg f. Jansson (1873-1963)
Herbert Gustaf Solberg (1896-1981)
Rut Lizzie Margareta Göransson f. Solberg (1920-1976)
Sigge Karl Olof Solberg (1922-1987)
Barn
Barn
Rut Lovisa Solberg (1898-1900)
Karl Johan Jansson (1875-1934)
Lovisa Jansson (1878-1961)
Elsa Matilda Andersson f. Hertzfält (1903-1989)
Barn
Barn
Barn
Barn
Ruth Charlotta Benneberg f. Hertzfält (1906-2002)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Karl Birger Hertsfält (1909-1962)
Per Gustaf Jansson (1881-1963)
Gustaf Sixten Roland Jansson (1910-1968)
Rolf David Harry Jansson (1912-1966)
Barn
Barn
Barn
Barn
Gossebarn Jansson (1913-1914)
Gossebarn Jansson (1917-1917)
Rut Karin Margareta Jansson (1922-2008)
Rigmor Margareta Lithell (1948-)
Charlotta Margareta Windahl (1973-)
Barn
Barn
Gustav Robert Andreas Windahl (1975-)
Hans Torgny Christoffer Windal (1980-)
Barn
Barn
Vera Svea Windal (2011-)
Ingegärd Linnéa Jansson (1927-1927)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Gustaf Mauritz Sundelin (1811-1901)
Hulda Gustava Fredrika Sundelin (1845-1927)
Lydia Elisabeth Sundelin (1847-1930)
Sven Fredrik Sundelin (1777-)
Anders Damqvist (1781-1855)
Greta Lisa Damqvist (1788-)
Lars Gustaf Damqvist (1788-)
Brita Christina Damqvist (1812-1874)
Carl Gustaf Bergendahl (1837-1888)
Anders Brunmark (1750-1750)
Maria Lena Brunmark (1750-1750)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn AndreasWindahl som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.