Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lars Pedersson Svenske
Karin Svensdotter
Peder Svenske (1497-1534)
Måns Pedersen Bagge af Berga (1438-1517)
Karin Petersdotter Bagge av Botorp
Ingegerd Månsdotter Bagge af Berga (1485-1534)
Bengt Svenske (-1597)
Brun Svensson Forstuna
Gyrit Bengtsdotter Ryting (1425-1465)
Torsten Brunsson Forstena (1462-1545)
Gudmund Torbjörnsson Gumsehuvud (1442-1495)
Ragnhild Svensdotter Halv lilja (1450-)
Anna Gudmundsdotter äldre Forstuna
Gyrith Torstensdotter Forstena
Peder Svenske (1547-1623)
Mattias Erlandsson Kagge dy (-1473)
Birgitta Germundsdotter lilja (1430-1484)
Nils Mattson Kagg (-1526)
Greger Djäkn Örnflycht (1416-1445)
Lägg till moder...
Erik Gregersson Örnflycht
Lägg till moder...
Peder Eriksson Örnflycht (1448-1510)
Karl den döve Bengtsson (1165-1220)
Lägg till moder...
Karl Karlsson Ulv (1220-)
Lägg till moder...
Ulf Karlsson Ulv (-1281)
Lägg till moder...
Filip Ulfsson Ulv (-1331)
Lägg till moder...
Bengt Filipsson Ulv
Lägg till moder...
Gottskalk Bengtsson
Johann Moltke til Stridfeld (1218-)
Lägg till moder...
Eberhart Moltke til Redebas (1246-)
Lägg till moder...
Eberhard Evert Moltke d.y (1274-)
Lägg till moder...
Henrik Moltke til Westenbrügge (1316-)
Lägg till moder...
Johan Moltke (1344-)
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Kettil Henriksson Glysing (-1363)
Ture Kettilsson Bielke af Åkerö (1260-1327)
Nils Sigridsson (-1299)
Kristina Johansdotter (-1299)
Sigrid Nilsdotter Natt och Dag
Erik Turesson Bielke (1295-)
Lägg till moder...
Ingeborg Eriksdotter Bielke (1313-)
Katarina Kettilsdotter Glysing (-1413)
Ingeborg Johansdotter Molteke (-1434)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Arend Styke
Knut Andersson Lillie af Ökna (1430-)
Sven Djaekn
Lägg till moder...
Margareta Svensdotter Djaekn (1430-)
Metta Lilja (-1450)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Arend Bengtsson Ulv (1420-)
Bo Matsson Natt och Dag
Sigrid Knutsdotter (1220-)
Nils Sigridsson (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (-1322)
Filip (-1279)
Cecilia Knutsdotter
Johan Filipsson Aspenäs (-1280)
Svantepolk Knutsson (-1310)
Bengta Sunesdotter (-1261)
Ingeborg Svantepolksdotter (-1341)
Knut Jonsson (-1347)
Magnus Bengtsson Bjälboätten (-1263)
Lägg till moder...
Bengt Magnusson (-1294)
Sigrid den fagra (-1289)
Katarina Bengtsdotter¤
Cecilia Knutsdotter (-1322)
Bo Bosson (-1389)
Carin Pedersdotter (1321-1398)
Sten Bosson Natt och Dag (-1411)
Lägg till moder...
Bengt Natt och Dag (-1451)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Birger Jarl (-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (1230-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter Folkunge (-1364)
Birgitta Finnvidsdotter
Magnus Håkansson (-1399)
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter Marinasons ätt
Brita Bengtsdotter Natt och Dag (1425-)
Karin Arendsdotter (1454-)
Anna Pedersdotter Örnflycht (1474-1511)
Mattias Nilsson Kagg (1507-)
Gustaf Olsson till Degeberga
Matts Erland? Kaffle
Lägg till moder...
Lars Kaffle till Hallarne (1425-1475)
Lägg till moder...
Matts Larsson Kafle d.ä (1460-1539)
Lindorm Björnsson Vinge (1435-1499)
Lägg till moder...
Märta Lindormsdotter Vinge
Anna Kafle (1495-)
Elin Gustafsdotter till Degeberg Forstena (-1603)
Margareta Kagg (-1605)
Lennart Svenske (1576-1626)
Jon Pedersson Bååt (-1315)
Ingeborg Eriksdotter (1260-1314)
Peter Jonsson Bååt (1300-1342)
Erik Tanne (1240-)
Anne Marie Benedikte
Hemming Eriksson Tanne (1265-1319)
Harald Knutsson Gren (-1320)
Lägg till moder...
Brynjulfa Haraldsdotter Gren
Kristina Hemmingsdotter Tanne (1295-1351)
Jon Petersson Bååt (1330-)
Ingeborg Ormsdotter (1325-)
Peter Jonsson Bååt till Flöxhult (1385-1442)
Johan Snakenborg (-1230)
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg (-1284)
Lägg till moder...
Alverik Snakenborg (-1298)
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg (-1360)
Lägg till moder...
Gerhard Gerhardsson Snakenborg (-1413)
Lägg till moder...
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Lägg till moder...
Elin Henriksdotter Snakenborg (1390-1433)
Erland Pettersson Bååt (1430-1490)
Lägg till moder...
Peder Erlandsson Bååt (1472-1540)
Lägg till moder...
Björn Pedersson Bååt (1510-1570)
Nils Jensen (1460-1522)
Birger Birgersson Trolle, till Bergkvara (1401-1471)
Knut Jonsson (-1347)
Katarina Bengtsdotter¤
Jon Knutsson
Lägg till moder...
Bengt Jonsson Aspenäs
Lägg till moder...
Knut Bengtsson Aspenäs (-1420)
Gerhard Gerhardsson Snakenborg (-1413)
Lägg till moder...
Sofia Gertsdotter Snakenborg (1386-)
Kristina Knutsdotter (-1456)
Arvid Birgersson Trolle, till Bergkvara (1435-1505)
Lägg till moder...
Anna Trolle (1476-1532)
Birgitta Nilsdotter yngre Grip (1510-1549)
Jakob Björnsson (Bååt), till Stäflö (1549-1588)
Bengt Gotskalksson Ulv (1390-)
Birgitta Styke Arendsdotter (1394-)
Knut Bengtsson Ulv (-1471)
Lasse Ölfsson
Älessewe Abrahamsdotter
Gustav Laurensson Ängaätt (-1463)
Olof Haraldsson Hjulstaätt (-1435)
Lägg till moder...
Margareta Olofsdotter Hjulstaätt
Anna Gustavsdotter Ängaätt (-1483)
Bengt Knutsson Ulv (-1516)
Peder Jönsson Stiernsköld (1433-)
Lägg till moder...
Hans Pedersson Stiernsköld (1450-1500)
Klaus Klausson Slaweka
Johan Ingemundsson Wasa (1320-)
Lägg till moder...
Ingemund Jonsson Vasa (-1432)
Margareta Nilsdotter (1365-)
Märta Ingemundsdotter (1385-)
Klaus Klausson Slaweka (-1440)
Lägg till moder...
Katarina Klausdotter Slaveka
Elin Hansdotter Stiernsköld
Sten Bengtsson Ulv (-1554)
Lägg till moder...
Karin Stensdotter Ulv
Jacob Jakobsson Snakenborg Bååt (1560-1627)
Holmfrid Pedersdotter Stårck
Elin Jakobsdotter Bååt (1578-1646)
Brita Lennartsdotter Svenske (1610-)
1610-- (kvinna)

Brita Lennartsdotter Svenske
Födelsedatum: cirka 1610
Födelseplats: Värmland, Sweden (Sverige)
Död: efter 1641
Eskilsäter, Värmland, Sverige
Närstående:
Dotter till Lennart Pedersson Svenske, till Säter och Elin JAKOBSDOTTER Bååt
Maka till Lars Larsson Silfverswärd, dy och Jöns Lilliebielke
Mor till Lennart Larsson Silfverswärd; Anders Silfverswärd; Carl Silfverswärd; Margareta Silversvärd; Christina Silfverswärd och 3 ytterligare
Syster till Agneta Lennartsdotter Svenske; Margareta Lennartsdotter Svenske, (nr 258); Karin Lennartsdotter Svenske; Anders Lennartsson Svenske, till Östbro och Margret/Margaretha Önnesdotter
Margareta Silfversvärd (1641-1711)
Lars Rutensköld (-1732)
Margareta Rutensköld (1693-)
Maria Charlotta Liljebjörn (1723-1771)
Anna Catharina Brunmark (1741-1741)
Johan Brunmark (1742-1800)
Olof Brunmark (1780-1841)
Anna Christina Brunmark (1821-1880)
Johan Petter Brunmark (1823-1882)
Johanna Lovisa Brunmark (1859-)
Anna Brunmark (1880-)
Olof Alfred Brunmark (1861-1863)
Olof Alfred Brunmark (1864-1910)
Barn
Mildred Brunmark (1897-1990)
Carl Brunmark (1866-1948)
Barn
Carl C Brunmark (1899-1905)
John R Brunmark (1901-1971)
August Brunmark (1869-1945)
Johan Brunmark (1871-1926)
Walter John Brunmark (1897-1974)
Elmer H Al Brunmark (1900-1976)
Hildur Pauline Brunmark Hardy (1907-1994)
Emil Brunmark (1874-1906)
Carl Brunmark (1825-1853)
Andreas/Anton Brunmark (1827-)
Fredrik Brunmark (1830-1877)
Lovisa Vilhelmina Brunmark (1832-)
Augusta Eklund (1866-1957)
Beda (1868-)
Johanna Lovisa (1871-)
Johan Oskar Brunmark (1872-1952)
Sofia Matilda Johannesson (1875-1948)
Olof Gustav Brunmark (1834-1844)
Kerstin Brunmark (1783-1783)
Lisa Brunmark (1745-1820)
Peter Söderström (1780-)
Maria Charlotta Söderström (1784-1840)
Johan Petter Wedin (1810-1862)
Kristina Charlotta Wedin (1844-1924)
Johan Emanuel (1869-)
Maria (1875-1876)
Hulda Persson (1880-1948)
Karl Allan Persson (1909-1983)
Karin Andersson (1910-1993)
Bengt Adolf Wedin (1846-1878)
Elin Vedin (1871-)
Anna Bäckström (1873-1960)
Oscar Vedin (1875-1960)
Laura Larsson (1877-1958)
Erik Valfrid Wedin (1850-)
Lena Cajsa Vedin (1853-1891)
Ture Bruno Löwendahl (1882-1958)
Hugo Brynolf Löwendahl (1884-1889)
Klaes Julius Löwendahl (1886-1973)
Villy Löwendahl (1914-1916)
Inga Maria Appelberg (1917-2003)
Elsa Maria Löwendahl (1888-1890)
Hildur Elvira Löwendahl (1889-1889)
Jan Peter Vedin (1857-1878)
Anna Sofia Vedin (1860-)
Bengt Adolph Wedin (1814-)
Nils Wedin (1819-1820)
Erik Gustaf Wedin (1824-1827)
Greta Maria Bruhnmark (1747-1837)
Stina Maria Bergsten f. Sundelin (1772-1827)
Carl Petter Bergsten (1797-1835)
Magnelia Bergsten (1829-1829)
Lena Maria Bergsten (1800-)
Jan Gustaf Bergsten (1802-1803)
Anna Carolina Bergsten (1804-1858)
Emil Anton Mortimer Eugén Stjernman (1826-1914)
Bengt Johan Broström (1833-1833)
Carolina Maria Elisabeth Broström (1835-1913)
Calle Johannesson (1859-1884)
Ingeborg Johannesdotter (1861-1919)
Erland Johan Jansson (1893-1969)
Maria Lavinia Jansson (1896-1938)
Johan Johannesson (1864-)
Mårten Johannesson (1866-)
Bengt Johannesson Broström (1869-1920)
Karl Hugo Broström (1897-1978)
Göran Herman Broström (1900-1978)
Håkan Yngve Broström (1902-1986)
Gunnar Erland Broström (1906-1971)
Barn
Samuel Johansson (1871-1939)
Karl Ragnar Samuelsson (1898-1973)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Ragnhild Elisabet Skogsberg (1902-1995)
Carolina Säll f. Johansson (1875-1964)
Susanna Johannesson (1878-)
Anna Sofia Broström (1838-1843)
Carl Fredrik Broström (1844-)
Erland Broström (1867-)
Magdalena Sundelin (1773-1809)
Erik Gustaf Bergström (1798-1844)
Johan Gustaf Bergström (1835-1885)
Gustaf Alfrid Bergström (1858-1887)
Gustaf Arvid Bergström (1882-)
Greta Matilda Bergström (1885-)
Carl Axel Bergström (1837-1861)
Charlotta Carolina Bergström (1857-1860)
Carl Edvard Bergström (1859-1860)
Johanna Ulrika Bergström (1839-)
Maria Ulrika Bergström (1800-1800)
Jan Fredrik Bergström (1801-)
Maria Ulrika Bergström (1803-)
Elisabet Christina Bergström (1805-1806)
Sofia Amalia Bergström (1808-1809)
Johan Sundelin (1775-1833)
Johan Rickard Sundelin (1801-1829)
Carl Gustaf Sundelin (1803-1804)
Carl Fredrik Sundelin (1808-1879)
Charlotta Elisabet Nyvall (1845-1932)
Matilda Sohlberg f. Jansson (1873-1963)
Herbert Gustaf Solberg (1896-1981)
Rut Lizzie Margareta Göransson f. Solberg (1920-1976)
Sigge Karl Olof Solberg (1922-1987)
Barn
Barn
Rut Lovisa Solberg (1898-1900)
Karl Johan Jansson (1875-1934)
Lovisa Jansson (1878-1961)
Elsa Matilda Andersson f. Hertzfält (1903-1989)
Barn
Barn
Barn
Barn
Ruth Charlotta Benneberg f. Hertzfält (1906-2002)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Karl Birger Hertsfält (1909-1962)
Per Gustaf Jansson (1881-1963)
Gustaf Sixten Roland Jansson (1910-1968)
Rolf David Harry Jansson (1912-1966)
Barn
Barn
Barn
Barn
Gossebarn Jansson (1913-1914)
Gossebarn Jansson (1917-1917)
Rut Karin Margareta Jansson (1922-2008)
Rigmor Margareta Lithell (1948-)
Charlotta Margareta Windahl (1973-)
Barn
Barn
Gustav Robert Andreas Windahl (1975-)
Hans Torgny Christoffer Windal (1980-)
Barn
Barn
Vera Svea Windal (2011-)
Ingegärd Linnéa Jansson (1927-1927)
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Barn
Gustaf Mauritz Sundelin (1811-1901)
Hulda Gustava Fredrika Sundelin (1845-1927)
Lydia Elisabeth Sundelin (1847-1930)
Sven Fredrik Sundelin (1777-)
Anders Damqvist (1781-1855)
Greta Lisa Damqvist (1788-)
Lars Gustaf Damqvist (1788-)
Brita Christina Damqvist (1812-1874)
Carl Gustaf Bergendahl (1837-1888)
Anders Brunmark (1750-1750)
Maria Lena Brunmark (1750-1750)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn AndreasWindahl som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.