Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Folke Filbyter (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Ingevald Folkesson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Folke den Digre (Folkungaätten)
Emund Eriksson av Sverige
Lägg till moder...
Erik III Emundsson av Sverige (-900)
Lägg till moder...
Björn Eriksson av Sverige (867-950)
Ingeborg (870-)
Olof Björnsson av Sverige (-975)
Ingeborg Thraudsdotter
Styrbjörn Starke av Sverige (-985)
Lägg till moder...
Thorgils Sprakaleg
Lägg till moder...
Ulf Thorgilsson (-1027)
Ragnar Lodbrok
Aslög Sigurdsdotter [1]
Sigurd Ragnarsson Ormöga
Ella av England
Lägg till moder...
Heluna Bleja av England
Hardeknut Sigurdsson (-850)
Lägg till moder...
Gorm den gamle av Danmark (840-936)
Tyra Haraldsdotter Danebod (-935)
Harald Blåtand av Danmark (910-986)
Tofa av Wenden
Sven Tveskägg av Danmark (960-1014)
Skoglar-Toste (909-999)
Lägg till moder...
Sigrid Storråda (935-1410)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Balduin I av Flandern (-879)
Judith av Västfranken (844-)
Balduin II av Flandern (866-918)
Alfred den Store av England (849-899)
Elswith av Mercia (-905)
Elfrida av Wessex (877-929)
Arnulf I av Flandern (-964)
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Herbert II av Vermandois (880-943)
Adele av Frankrike
Adele av Vermandois (915-960)
Balduin III av Flandern (-962)
Mechthild av Sachsen (942-1008)
Arnulf II av Flandern (961-987)
Rozala (> Susanna) av Ivrea (-1004)
Balduin IV av Flandern (980-1035)
Ogive av Luxemburg (-1030)
Balduin V av Flandern (1012-1067)
Robert III av Wormsgau
Wiltrud
Robert den Starke av Anjou (-866)
Adelais av Tours
Robert I av Frankrike (860-923)
Pepin av Vermandois (815-)
Lägg till moder...
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Beatrice av Vermandois (-931)
Hugo den Store av Frankrike (898-956)
Liudolf av Sachsen (-866)
Oda av Sachsen (-913)
Otto av Sachsen (-912)
Hedvig av Babenberg (-903)
Henrik I av Tyskland (876-936)
Theoderik av Sachsen (-917)
Reginlind
Mathilda av Sachsen (896-968)
Hedvig av Tyskland
Hugo Capet av Frankrike (940-996)
Rainulf I av Akvitanien (815-866)
Bilichildis av Maine
Rainulf II av Akvitanien (-890)
Lägg till moder...
Eble av Akvitanien (-932)
Emillane
Vilhelm III av Akvitanien (-963)
Robert I (Rollo) av Normandie
Popa av Bayeux
Adele av Normandie
Adele av Poitou (-1004)
Robert II av Frankrike (972-1031)
Guillaume II av Arles
Adelais (Blanche) av Anjou
Constance av Arles (988-1032)
Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Wichmann [II] av Hamaland (820-881)
Lägg till moder...
Egbert av Sachsen (855-932)
Lägg till moder...
Billung av Sachsen (880-967)
Imma? (885-)
Herman Billung av Sachsen (-973)
Oda (Hildesuit)
Bernhard I av Sachsen (-1011)
Hildegard av Stade (-1011)
Bernhard II av Sachsen (-1059)
Berthold av Nordgau (-980)
Eilika av Walbeck (-1015)
Henrik av Schweinfurt (-1017)
Gerberga av Hammerstein
Eilika av Schweinfurt (-1056)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Harald III Hårdråde av Norge
Thora Thorbergsdotter
Olof III Kyrre av Norge (-1093)
Johan (Arne?) Lagi
Lägg till moder...
Thora
Magnus III Barfot av Norge (1073-1103)
Lägg till moder...
Harald Gille av Norge
Lägg till moder...
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
(kvinna)

Personakt

Föräldrar
Knut Birgersson (Folkungaätten).

Jordinnehav
• Ägde jord i Värmland och Närke.

Gift med
Filip Birgersson (Aspenäsätten).

Barn i angivet äktenskap
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten).
Johan Filipsson (Aspenäsätten).
N N Filipsdotter (Aspenäsätten).



Källor
• Jakob Koit i Äldre svenska frälsesläkter I:1 (1957), s 10.
• Bo Lindvall i Nättidningen Rötter (www.genealogi.se/erik.htm) .




Lars Lilja 2013


Användaren har angivit att denna person är avliden.
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Birgitta Torkelsdotter Barun
Brita Månsdotter Frille
Karin Kettilsdotter Hvässing (-1552)
Elsa Nilsdotter (Bölja från Uppland)
Per Månsson Silfversparre
Kettil Silfversparre
Kristina Persdotter
Brita Olofsdotter (-1562)
Ingel Elofsdotter (Hjort av Vilsta)
Christina Jonsdotter Wädurhorn
Ragvald Magnusson (Fargalt)
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
Brita Eriksdotter (Ulfsparre af Broxvik) (-1612)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Kettil Silfversparre
Erik Silfversparre (-1671)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Karin Knutsdotter Ribbing
Elin
Bengt Larsson Hierta
Lars Bengtsson Hierta (-1642)
Metta Larsdotter Hierta (1641-1679)
Marina Knutsdotter Kijl
Anna Severinsdotter Kijl
Olof Andersson (Oxehufvud)
Brita Olofsdotter (Oxehufvud) (1580-1650)
Anna Andersdotter Siöblad (1613-1687)
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Metta Larsdotter Hierta (1641-1679)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Catharina Bengtsdotter Bock af Näs (-1685)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
Brita Eriksdotter (Ulfsparre af Broxvik) (-1612)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
N N Filipsdotter (Aspenäsätten)
Birgitta Filipsdotter (Horthorn, Törne Matssons ätt)
Cecilia Röriksdotter (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Knut Knutsson Roos af Hjelmsäter
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Erik Gustafsson Roos af Hjelmsäter (-1582)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)
Bengt Carlsson Lilliestielke (1628-1706)
Maria Bengtsdotter Lilliestielke (1669-1749)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.