Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Olof
Lägg till moder...
Sune Olsson (Silfversparre)
Ingegerd
Harald Sunesson (Silfversparre)
Bengt Tunesson
Karin
Märta Bengtsdotter
Sune Haraldsson (Silfversparre)
Per Jonsson
Elin Jonsdotter (tre örnfötter)
Brita Persdotter
Per Sunesson (Silfversparre)
Ölf (Gällarydsätten)
Lägg till moder...
Peder Ölfsson (Gällarydsätten)
Sten (Bese)
Lägg till moder...
Jöns Stensson (Bese)
Jöns Djäkn
Ingeborg Bengtsdotter
Cecilia Jönsdotter
Sten Jönsson (Bese)
Hemming Hemmingsson
Anund (Karlsson) Hatt
Lägg till moder...
Kristina Anundsdotter (Hatt)
Amund (Hemmingsson) Hatt
Jon Dansson (stolpe)
Lägg till moder...
Ingegerd Jonsdotter (stolpe)
Kristina Amundsdotter (Hatt)
Anna Stensdotter (Bese)
Iliana Persdotter (Gällarydsätten)
Måns Persson (Silfversparre) (-1570)
Lars Nilsson (Bölja från Uppland)
Johan Bengtsson
Lägg till moder...
N N Johansdotter
Nils Larsson (Bölja från Uppland)
Tomas Andersson (Årbyätten)
Lägg till moder...
Anders Tomasson (Årbyätten)
Birger (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till moder...
Fader Birgersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till fader...
Tune (Håkan Tunasons ätt)
Lägg till moder...
Kristina Tunadotter (Håkan Tunasons ätt)
Magnus Kristinason (Håkan Tunasons ätt)
Ingevald Torstensson (Örnsparre)
Sigrid
Filip Ingevaldsson (Örnsparre) (-1318)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
N N Kärling
Märta Bengtsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Tomas Andersson (Årbyätten)
Lägg till moder...
Märta Tomasdotter (Årbyätten)
Tomas Nilsson (Bölja från Uppland)
Lythbert Bukhorn
Tomas Gyntersson
Lägg till moder...
Gynter Tomasson
Lägg till moder...
Cecilia Gyntersdotter
Gynter Bukhorn
Lägg till moder...
Johan Gyntersson (Bukhorn)
Esbjörn Kristiernsson Djäkn (Esbjörn Djäkns ätt) (-1414)
Lägg till moder...
Kristiern Esbjörnsson (hjorthorn)
Matts Hezdal (Hålbonässläkten)
Lägg till moder...
Anders Mattsson (Hålbonässläkten)
Lägg till moder...
Matts Andersson (Hålbonässläkten) (-1403)
Erengisle Bengtsson (tre sjöblad)
Bengta Jonsdotter
Katarina Erengisladotter (tre sjöblad)
Elin Mattsdotter (Hålbonässläkten) (-1460)
Märta Kristiernsdotter (hjorthorn)
Elseby Johansdotter (Bukhorn)
Nils Tomasson (Bölja från Uppland)
Björn Hvässing
Margit Siggesdotter
Håkan Björnsson Hvässing
Lägg till moder...
Kettil Håkansson Hvässing
Frellav Håkansson (Frille)
Lägg till moder...
Kristiern Frellavsson (Frille) (-1418)
Lägg till moder...
Håkan Kristiernsson Frille
Abraham
Lägg till moder...
Mårten Abrahamsson (Djäkn, Jakob Abrahamssons ätt)
Olof [Jönsson] Tavast
Lägg till moder...
Ragnhild Olofsdotter Tavast
N N Mårtensodtter (Djäkn, Jakob Abrahamssons ätt)
Magnus Håkansson Frille
Tyke Eskilsson (Välingeätten)
Torkel Erengislason (båt)
Lägg till moder...
Erengisle Torkelsson (båt)
Lägg till moder...
Torkel Erengislason Barun
Lägg till moder...
Gunhild Torkelsdotter Barun
Torkel Tykesson Barun (Välingeätten)
Ragvald Karlsson (Fargalt)
Lägg till moder...
Nils Ragvaldsson (Fargalt)
Lägg till moder...
Ragvald Nilsson (Fargalt) (1328-)
Johannes
Lägg till moder...
Dan Jonsson (stjärnor på balk)
Eggert Bralstorp
Anders Elofsson (Elofssönernas ätt)
Lägg till moder...
Ragnhild Andersdotter (Elofssönernas ätt)
N N Eggertsdotter Bralstorp
Karl Dansson (stjärnor på balk)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Finvid
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Karl Tjelvason (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Lägg till moder...
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Birgitta Torkelsdotter Barun
Brita Månsdotter Frille
Karin Kettilsdotter Hvässing (-1552)
Elsa Nilsdotter (Bölja från Uppland)
Per Månsson Silfversparre
Jöns Pedersson (Månesköld af Seglinge)
Lägg till moder...
Bengt Jönsson (Månesköld af Seglinge) (-1490)
Botilda Björnsdotter
Carl Bengtsson (Månesköld af Seglinge) (-1569)
Greger Djekn (Örnflycht)
Lägg till moder...
Erik Gregersson (Örnflycht)
Lägg till moder...
Peder Eriksson (Örnflycht) (-1497)
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Lägg till moder...
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Lägg till moder...
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Lägg till fader...
Ingeborg
Karl Ingeborgason (Lejonbalk)
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
Gotskalk van Kyren [d ä]
Lägg till moder...
Ivan van Kyren
Lägg till moder...
Gotskalk van Kyren [d y]
Lägg till moder...
Gödelin van Kyren
Bengt Filipsson (Ulv)
Lägg till fader...
Elin
Gisle Elinason (Sparre av Aspnäs)
Bo (Bengt Bossons ätt)
Lägg till moder...
Bengt Bosson (Bengt Bossons ätt) (-1335)
Ragnhild
Margareta Bengtsdotter (Bengt Bossons ätt)
Magnus Gislason (Sparre av Aspnäs)
Algot Brynjulfsson (Algotssönernas ätt) (1228-)
Margareta Petersdotter
Folke Algotsson (Algotssönernas ätt)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Knut (Tyrgils Knutssons ätt)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Matteus Molteke (1220-1246)
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Eberhard Molteke (-1310)
Lägg till moder...
Henrik Molteke (1316-)
Lägg till moder...
Johan Molteke (1344-1389)
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Kettil Glysing (-1363)
Kettil (Bielke)
Lägg till moder...
Ture Kettilsson (Bielke)
Lägg till moder...
Erik Turesson (Bielke)
Elof Magnusson (vingad pil)
Lägg till moder...
Bengt Elofsson (vingad pil)
Katarina
Margareta Bengtsdotter (vingad pil)
Ingeborg Eriksdotter (Bielke)
Katarina Glysing (-1413)
Ingeborg Johansdotter Molteke
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Styke
Lägg till moder...
Birgitta Arentsdotter Styke
Arent Bengtsson (Ulv)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (Natt och Dag) (-1322)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Ragnhild (-1262)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Lägg till moder...
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Karl Birgersson (stjärna)
Matteus Molteke (1220-1246)
Lägg till moder...
Fredrik Molteke
Lägg till moder...
Gert Molteke
Lägg till moder...
Gertrud Molteke
Ingeborg Karlsdotter (stjärna)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Magnus Marinason (Leopard)
Birger Håkansson (Hjorthorn)
Tune (Håkan Tunasons ätt)
Lägg till moder...
Ingeborg Tunadotter (Håkan Tunasons ätt)
Kristina Birgersdotter (Hjorthorn)
Håkan Magnusson (Leopard)
Lägg till moder...
Magnus Håkansson (Leopard) (-1399)
Lägg till moder...
Kristina Magnusdotter (Leopard)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Stig Hansson (Svinhufvud) (-1522)
Olof Nilsson (stjärna)
Lägg till moder...
Olof Olofsson (stjärna) (-1498)
Ingemar Nilsson (Svinhufvud)
Johannes Finsson (-1424)
Lägg till moder...
Apollonia Jönsdotter
Jöns Ingemarsson (Svinhufvud)
Lägg till moder...
Ingeborg Jönsdotter (Svinhufvud)
Karin Olofsdotter (stjärna)
Barbro Stigsdotter (Svinhufvud) (-1534)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Kettil Silfversparre
Ragvald Körning
Lägg till moder...
Simon Ragvaldsson Körning
Lars Jönsson (Hamraätten)
Lägg till moder...
Ingemund Larsson (Hamraätten)
Ingeborg Persdotter (eklöv?)
Kristina Ingemundsdotter (Hamraätten)
Mats Simonsson Körning
Karl Klemetsson
Lägg till moder...
Erik Karlsson Kuse (-1520)
Erik Karlsson (fyrfota djur)
Anna Haraldsdotter (vädurhorn)
Bengta Eriksdotter (fyrfota djur)
Brita Eriksdotter Kuse
Erik Matsson Körning (-1599)
Håkan Pedersson (Hand) (-1530)
Håkan Karlsson (Tun)
Bengt Abjörnsson (Drake af Intorp)
Lägg till moder...
Jöns Bengtsson (Drake af Intorp)
Birgitta Erlandsdotter
Arvid Jönsson (Drake af Intorp)
Peter Andersson (stjärna)
Lägg till moder...
Ingegerd Persdotter (stjärna)
Knut Arvidsson (Drake af Intorp)
Ture (sparre över blad)
Lägg till moder...
Bengt Turesson (sparre över blad)
Gunnar Gylta
Olof Bosson (oxhuvud)
Katarina Karlsdotter
Märta Olofsdotter (oxhuvud)
Märta Gunnarsdotter Gylta
Kerstin Bengtsdotter (sparre över blad)
Ingrid (Ingegerd) Knutsdotter (Drake af Intorp)
Kristina Håkansdotter (Tun)
Knut Håkansson (Hand) (-1565)
Kristiern (Drake av Västbo)
Nils Krumme [d ä]
Gunhild Svensdotter
Sven Bäk
Klaus Apellegard
Arvid Pik
Lindorm
Estrid
Bengt Lindormsson (Lindormssönernas ätt)
Lägg till moder...
Ingeborg Bengtsdotter (Lindormssönernas ätt)
Estrid Arvidsdotter Pik
Botilda Klausdotter Apellegard
Margareta Svensdotter Krumme
Olof Kristiernsson (Drake av Västbo)
Knut Arvidsson (Drake af Intorp)
Kerstin Bengtsdotter (sparre över blad)
Arvid Knutsson (Drake af Intorp)
Jöns Skytte (Stenbock)
Birger Knutsson (Trolle)
Katarina Västensdotter
Kerstin Birgersdotter (Trolle)
Olof Jönsson (Stenbock)
Knut Erengislason (Barun)
Bengta Mattsdotter (stjärna)
Sestrid Knutsdotter (Barun)
Gustaf Olofsson (Stenbock)
Odd Brudsson (Vinstorpaätten)
Lägg till moder...
Matts Uddsson (Vinstorpaätten)
Knut Abjörnsson (Knut Abjörnssons ätt)
Margareta
Ingeborg Knutsdotter (Knut Abjörnssons ätt)
Udd Mattsson (Vinstorpaätten)
Karl Ingemundsson (bjälke)
Sigge Petersson Djäkn
Tomas Jonsson (Grip)
Ulvase
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
N N Siggadotter
Ingrid Karlsdotter (bjälke)
Bengt Uddsson (Vinstorpaätten)
Filip Ulfsson (Ulv)
N N
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Röriksson (Staffanssönernas ätt)
Lägg till moder...
N N Staffansdotter (Staffanssönernas ätt)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Åke Ingvarsson (båt)
Gerhard Snakenborg [d ä]
Lägg till moder...
Anna Gerhardsdotter Snakenborg
Iliana Åkesdotter (båt)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Erland Jönsson (Liljesparre)
Lägg till moder...
Jöns Erlandsson (Liljesparre)
Knut Liongason
N N Knutsdotter
Bengta Knutsdotter
Peder Jönsson (Hård af Segerstad)
Brita Karlsdotter
Olof Pedersson (Hård af Segerstad)
Lars Johansson Hård (sparre)
Kerstin Olofsdotter
Gunnil Larsdotter (sparre)
Peder Olofsson (Hård af Segersted)
Sven Store
Lägg till moder...
Björn Svensson (Store)
Kerstin Johansdotter
Tord Björnsson (Store) (-1508)
Bengt Krabbe
Bengt Turesson (sparre över blad)
Märta Gunnarsdotter Gylta
Gunhild Bengtsdotter (sparre över blad)
Kerstin Bengtsdotter Krabbe
Karin Tordsdotter (Store)
Brita Pedersdotter (Hård af Segerstad) (-1562)
Märta Arvidsdotter (Drake av Västbo) (1533-1606)
Kerstin Knutsdotter Hand (-1591)
Karin Eriksdotter Körning
Erik Silfversparre (-1671)
--1671 (man)

Personakt

Föräldrar
Kettil Silfversparre.
Karin Eriksdotter Körning.

Levnadstid
• Omtalad från 1630.
• Död i Stockholm 9 augusti 1671.

Verksamhet
• Var fänrik vid Hälsinge regemente 1630. Blev samma år fänrik vid Västerbottens regemente. Löjtnant där 1634. Kapten 1638. Regementskvartermästare 1643.
• Major där 1646. Överstelöjtnant 1652. Med överstes karaktär avsked från regementet 1656.
• Fälttåg och garnisonstjänst i Tyskland 1630-55, i Polen 1655-56. Bevistade tredagarsslaget vid Warschau 1656.
• Överste och chef för Halländska regementet (> garnisonsregemente i Livland) 1658-69.

Fast egendom
• Innehade Hamra och Billsta i Fröslunda socken, Värsta i Biskopskulla socken, Sälna i Skånela socken, Hakunge med Rönninge i Össebygarns socken samt Löt i Hammarby socken, alla i Uppland (Uppsala och Stockholms län).

Gift med
Elisabet Cecilia Geete.

Dotter i angivet äktenskap
Christina Silfversparre.



Källor
• Wilhelm Ridderstad, "Gula Gardet" 1526-1903 (1903), s 425.
• Elgenstierna (1925-36), adliga ätten Silfversparre, tabell 29.
• Bertil Steckzén, Västerbottens regementes officerare till år 1841 (1955), s 114.




Lars Lilja 2012


Christina Silfversparre
Erik Henrik Rappe (1661-1727)
Erik Rappe (1695-1737)
Tomas CARL Rappe (1721-1790)
Anna ULRIKA Rappe (1753-1810)
CARL Magnus Lagercrantz (1772-1865)
Mathilda Lagercrantz (1820-1890)
Hedvig Carolina EUGENIE Philippa von Tell (1853-1925)
RUTH Mathilda Lundeen (1881-1950)
INGEMAR Alfred Magnus Lilja (1907-1989)
LARS Ingemar Lilja (1940-)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.