Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Folke Filbyter (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Ingevald Folkesson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Folke den Digre (Folkungaätten)
Erik II Refilsson (Munsöätten)
Lägg till moder...
Emund Eriksson av Sverige
Lägg till moder...
Erik III Emundsson av Sverige (-900)
Lägg till moder...
Björn Eriksson av Sverige (867-950)
Ingeborg (870-)
Olof Björnsson av Sverige (-975)
Ingeborg Thraudsdotter
Styrbjörn Starke av Sverige (-985)
Lägg till moder...
Thorgils Sprakaleg
Lägg till moder...
Ulf Thorgilsson (-1027)
Sigurd Ring (-812)
Alfhild Gandolfsdotter
Ragnar Lodbrok
Sigurd Sigmundsson
Brynhild Budladotter
Aslög Sigurdsdotter [1]
Sigurd Ragnarsson Ormöga
Ella av England
Lägg till moder...
Heluna Bleja av England
Hardeknut Sigurdsson (-850)
Lägg till moder...
Gorm den gamle av Danmark (840-936)
Tyra Haraldsdotter Danebod (-935)
Harald Blåtand av Danmark (910-986)
Tofa av Wenden
Sven Tveskägg av Danmark (960-1014)
Skoglar-Toste (909-999)
Lägg till moder...
Sigrid Storråda (935-1410)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Odakar [III] av Flandern (-837)
Lägg till moder...
Balduin I av Flandern (-879)
Karl II den Skallige av Västfranken (823-877)
Ermentrude av Orléans
Judith av Västfranken (844-)
Balduin II av Flandern (866-918)
Ethelwulf av Wessex (-858)
Osburga
Alfred den Store av England (849-899)
Elswith av Mercia (-905)
Elfrida av Wessex (877-929)
Arnulf I av Flandern (-964)
Pepin av Vermandois (815-)
Lägg till moder...
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Herbert II av Vermandois (880-943)
Adele av Frankrike
Adele av Vermandois (915-960)
Balduin III av Flandern (-962)
Mechthild av Sachsen (942-1008)
Arnulf II av Flandern (961-987)
Rozala (> Susanna) av Ivrea (-1004)
Balduin IV av Flandern (980-1035)
Ogive av Luxemburg (-1030)
Balduin V av Flandern (1012-1067)
Robert II av Wormsgau (-807)
Theoderata
Robert III av Wormsgau
Wiltrud
Robert den Starke av Anjou (-866)
Adelais av Tours
Robert I av Frankrike (860-923)
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Beatrice av Vermandois (-931)
Hugo den Store av Frankrike (898-956)
Bruno av Sachsen
Lägg till moder...
Liudolf av Sachsen (-866)
Billung av Sachsen
Aeda av Italien (798-)
Oda av Sachsen (-913)
Otto av Sachsen (-912)
Hedvig av Babenberg (-903)
Henrik I av Tyskland (876-936)
Theoderik av Sachsen (-917)
Reginlind
Mathilda av Sachsen (896-968)
Hedvig av Tyskland
Hugo Capet av Frankrike (940-996)
Gerhard av Auvergne (-841)
Lägg till moder...
Rainulf I av Akvitanien (815-866)
Rorico I av Maine (-839)
Bilichildis (-839)
Bilichildis av Maine
Rainulf II av Akvitanien (-890)
Lägg till moder...
Eble av Akvitanien (-932)
Emillane
Vilhelm III av Akvitanien (-963)
Robert I (Rollo) av Normandie
Popa av Bayeux
Adele av Normandie
Adele av Poitou (-1004)
Robert II av Frankrike (972-1031)
Guillaume II av Arles
Adelais (Blanche) av Anjou
Constance av Arles (988-1032)
Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Wichmann [II] av Hamaland (820-881)
Lägg till moder...
Egbert av Sachsen (855-932)
Lägg till moder...
Billung av Sachsen (880-967)
Imma? (885-)
Herman Billung av Sachsen (-973)
Oda (Hildesuit)
Bernhard I av Sachsen (-1011)
Hildegard av Stade (-1011)
Bernhard II av Sachsen (-1059)
Berthold av Nordgau (-980)
Eilika av Walbeck (-1015)
Henrik av Schweinfurt (-1017)
Gerberga av Hammerstein
Eilika av Schweinfurt (-1056)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Lägg till moder...
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
(kvinna)

Personakt

Föräldrar
Magnus Minnesköld (Folkungaätten).

Gift med
Sigtrygg Bengtsson (Boberg).

Barn i angivet [jämför nedan] äktenskap
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg).
Karl Sigtryggsson (Boberg).
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg).
N N Sigtryggsdotter (Boberg).



Källor
• Jakob Koit i Äldre svenska frälsesläkter I:1 (1957), s 24. Beträffande Sigtryggs äktenskap hänvisar Koit till A F Liljeholm, som i Genealogisk tidskrift 1953, s 101-104, anger att Sigtrygg "antagligen var gift två gånger, andra gången förmodligen med en halvsyster till Birger jarl". Av ovan angivna barn skulle enligt Koit (Liljeholm) Ulfhild ha tillhört det första, övriga det andra äktenskapet. Mot påståendet om att Ulfhild skulle ha varit halv- och inte helsyster till övriga invänder Hans Gillingstam i Äldre svenska frälsesläkter I:2 (1965) s 164. Mot denna bakgrund redovisar jag som mor till alla Sigtryggs barn den av Koit (Liljeholm) angivna halvsystern till Birger Jarl.
• Bo Lindvall i Nättidningen Rötter (www.genealogi.se/erik.htm).




Lars Lilja 2012


Användaren har angivit att denna person är avliden.
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Birgitta Gustafsdotter (Ros av Horshaga)
Märta Andersdotter (Öra)
Peder Bengtsson Gylta (-1527)
Bengt Pedersson Gylta (-1520)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Katarina Bengtsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N
Bengt Nilsson (Oxenstierna)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
Kristina Siggadotter
Magnus Olofsson Kase
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
N N Siggadotter
Ingrid Karlsdotter (bjälke)
Bengt Uddsson (Vinstorpaätten)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Kristina Larsdotter (balk)
Märta Lindormsdotter (Vinge)
Anna Matsdotter Kafle
Ingeborg Gustafsdotter (Forstena)
Hans Jonsson Lindelöf (af Kedom)
Bengta Matsdotter Kafle
Märta Olofsdotter (Oxehufvud)
Abraham Bengtsson (Lilliestielke)
Lars Matsson Kafle
Erland Larsson Kafle
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Kristina Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Klasson Uggla (-1556)
Klas Arvidsson Uggla (-1611)
Klas Klasson Uggla (1582-1623)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Märta Arvidsdotter (Drake av Västbo) (1533-1606)
Håkan Knutsson Hand (-1596)
Kerstin Knutsdotter Hand (-1591)
Margareta Olofsdotter (Drake av Västbo)
Anna Larsdotter (Bröms)
Margareta Månsdotter (Stjärnbjälke)
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Hans Åkesson Tott (-1492)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)
Ramborg Israelsdotter (And) (-1331)
Gustaf Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Ulf Karlsson (lejon)
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Elin Henriksdotter Snakenborg
Brita Pedersdotter (Bååt)
Kerstin Gustafsdotter (stjärna)
Karin Knutsdotter Ribbing
Elin
Bengt Larsson Hierta
Marina Knutsdotter Kijl
Anna Severinsdotter Kijl
Olof Andersson (Oxehufvud)
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Märta Pedersdotter (Bååt)
Ingrid Jakobsdotter (Tiby)
Elin Björnsdotter (Krumme)
Anna Andersdotter II (Hindsekindsätten)
Nils Pedersson Siöblad (-1645)
Sofia Gertsdotter Snakenborg
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Tomas van Vitzen (-1415)
Sigrid Tomasdotter van Vitzen
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Magnus Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Knut Magnusson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Knut Knutsson Roos af Hjelmsäter
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Erik Gustafsson Roos af Hjelmsäter (-1582)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)
Bengt Carlsson Lilliestielke (1628-1706)
Maria Bengtsdotter Lilliestielke (1669-1749)
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Kettil Silfversparre
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
Katarina Karlsdotter (Lejonbalk)
Bengta Ragvaldsdotter (Puke)
Peder Erengislesson Bonde
Bengta Pedersdotter Bonde
Bertil Pedersson (Lilliehöök af Gälared)
Birger Bertilsson (Lilliehöök af Gälared)
Tuve Birgersson (Lilliehöök af Gälared) (-1562)
Kristina Tuvesdotter (Lilliehöök af Gälared)
Tuve Björnsson
Tuve Tuvesson Hökeflycht (-1644)
Paul Tuvesson Hökeflycht (-1678)
Gustaf (Paulsson) Hökeflycht (1662-1722)
Kettil Ragvaldsson (Puke)
N N Kettilsdotter (Puke)
Kristina Jonsdotter (Rickebyätten)
Kristiern Nilsson (Vasa) (1365-1442)
Johan Kristiernsson (Vasa) (1426-1477)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Märta Gyllensvärd (1620-1694)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Kettil Silfversparre
Erik Silfversparre (-1671)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ture Stensson (Bielke) (-1425)
Birgitta Turesdotter (Bielke) (-1436)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Kristina Larsdotter (balk)
Märta Lindormsdotter (Vinge)
Anna Matsdotter Kafle
Ingeborg Gustafsdotter (Forstena)
Hans Jonsson Lindelöf (af Kedom)
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Bengta Matsdotter Kafle
Märta Olofsdotter (Oxehufvud)
Abraham Bengtsson (Lilliestielke)
Carl Abrahamsson Lilliestielke
Lars Matsson Kafle
Erland Larsson Kafle
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Kristina Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Klasson Uggla (-1556)
Klas Arvidsson Uggla (-1611)
Klas Klasson Uggla (1582-1623)
Beata Klasdotter Uggla
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Märta Arvidsdotter (Drake av Västbo) (1533-1606)
Håkan Knutsson Hand (-1596)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Kerstin Knutsdotter Hand (-1591)
Karin Eriksdotter Körning
Margareta Olofsdotter (Drake av Västbo)
Anna Larsdotter (Bröms)
Margareta Månsdotter (Stjärnbjälke)
Brita Jöransdotter Armsköld
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Hans Åkesson Tott (-1492)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)
Bengt Carlsson Lilliestielke (1628-1706)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
Tord Röriksson Bonde (-1417)
Knut Tordsson Bonde
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
Elisif Jönsdotter Geet
Anna Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Margareta Bengtsdotter (tre ollon på gren)
Brita Larsdotter
Ericus Jacobi Skinnerus (-1597)
Erik Eriksson Geete (1587-1651)
Ramborg Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Kristina Birgersdotter (Häggasönernas ätt)
Erik Jönsson (Rosenstråle)
Brita Eriksdotter (Rosenstråle)
Margareta Christoffersdotter
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.