Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Håkan Pedersson (Hand) (-1530)
Håkan Karlsson (Tun)
Bengt Abjörnsson (Drake af Intorp)
Lägg till moder...
Jöns Bengtsson (Drake af Intorp)
Birgitta Erlandsdotter
Arvid Jönsson (Drake af Intorp)
Peter Andersson (stjärna)
Lägg till moder...
Ingegerd Persdotter (stjärna)
Knut Arvidsson (Drake af Intorp)
Ture (sparre över blad)
Lägg till moder...
Bengt Turesson (sparre över blad)
Gunnar Gylta
Olof Bosson (oxhuvud)
Katarina Karlsdotter
Märta Olofsdotter (oxhuvud)
Märta Gunnarsdotter Gylta
Kerstin Bengtsdotter (sparre över blad)
Ingrid (Ingegerd) Knutsdotter (Drake af Intorp)
Kristina Håkansdotter (Tun)
Knut Håkansson (Hand) (-1565)
Kristiern (Drake av Västbo)
Nils Krumme [d ä]
Gunhild Svensdotter
Sven Bäk
Klaus Apellegard
Arvid Pik
Lindorm
Estrid
Bengt Lindormsson (Lindormssönernas ätt)
Lägg till moder...
Ingeborg Bengtsdotter (Lindormssönernas ätt)
Estrid Arvidsdotter Pik
Botilda Klausdotter Apellegard
Margareta Svensdotter Krumme
Olof Kristiernsson (Drake av Västbo)
Knut Arvidsson (Drake af Intorp)
Kerstin Bengtsdotter (sparre över blad)
Arvid Knutsson (Drake af Intorp)
Jöns Skytte (Stenbock)
Birger Knutsson (Trolle)
Katarina Västensdotter
Kerstin Birgersdotter (Trolle)
Olof Jönsson (Stenbock)
Knut Erengislason (Barun)
Bengta Mattsdotter (stjärna)
Sestrid Knutsdotter (Barun)
Gustaf Olofsson (Stenbock)
Odd Brudsson (Vinstorpaätten)
Lägg till moder...
Matts Uddsson (Vinstorpaätten)
Knut Abjörnsson (Knut Abjörnssons ätt)
Margareta
Ingeborg Knutsdotter (Knut Abjörnssons ätt)
Udd Mattsson (Vinstorpaätten)
Karl Ingemundsson (bjälke)
Sigge Petersson Djäkn
Tomas Jonsson (Grip)
Ulvase
Gustaf Petersson
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
N N Siggadotter
Ingrid Karlsdotter (bjälke)
Bengt Uddsson (Vinstorpaätten)
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Lägg till moder...
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Lägg till moder...
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Lägg till fader...
Ingeborg
Karl Ingeborgason (Lejonbalk)
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
N N
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Röriksson (Staffanssönernas ätt)
Lägg till moder...
N N Staffansdotter (Staffanssönernas ätt)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Åke Ingvarsson (båt)
Gerhard Snakenborg [d ä]
Lägg till moder...
Anna Gerhardsdotter Snakenborg
Iliana Åkesdotter (båt)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Erland Jönsson (Liljesparre)
Lägg till moder...
Jöns Erlandsson (Liljesparre)
Knut Liongason
N N Knutsdotter
Bengta Knutsdotter
Peder Jönsson (Hård af Segerstad)
Brita Karlsdotter
Olof Pedersson (Hård af Segerstad)
Lars Johansson Hård (sparre)
Kerstin Olofsdotter
Gunnil Larsdotter (sparre)
Peder Olofsson (Hård af Segersted)
Sven Store
Lägg till moder...
Björn Svensson (Store)
Kerstin Johansdotter
Tord Björnsson (Store) (-1508)
Bengt Krabbe
Bengt Turesson (sparre över blad)
Märta Gunnarsdotter Gylta
Gunhild Bengtsdotter (sparre över blad)
Kerstin Bengtsdotter Krabbe
Karin Tordsdotter (Store)
Brita Pedersdotter (Hård af Segerstad) (-1562)
Märta Arvidsdotter (Drake av Västbo) (1533-1606)
Håkan Knutsson Hand (-1596)
Nils Kettilsson (Vasa)
Nils Jonsson (Rickebyätten)
Kristiern från Öland
Likvid
Lägg till moder...
Margareta Likvidsdotter (-1309)
Kristina Kristiernsdotter
Jon NIlsson (Rickebyätten)
Johannes Puke
Henrik Scherembeke
Lägg till moder...
N N Scherembeke
Ragvald Puke
Karl Ingeborgason (Lejonbalk)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
Katarina Karlsdotter (Lejonbalk)
Kettil Ragvaldsson (Puke)
Lägg till moder...
N N Kettilsdotter (Puke)
Kristina Jonsdotter (Rickebyätten)
Kristiern Nilsson (Vasa) (1365-1442)
Henrik Busche av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Eler av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Nikolaus av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Ivan Krummedige
Lägg till moder...
Johan Krummedige
N N Pedersdotter Rytze
Segebod Krummedige
Peder Skram
Lägg till moder...
Lage Pedersson Skram
Lägg till moder...
Peder Lagesson Skram
Lauritz Saltensee
Lägg till moder...
Peder Lauritzon Saltensee
Lägg till moder...
Edel Pedersdotter Saltensee
Cecilia Pedersdotter Skram
Erik Krummedige
Johan von Thienen
Otto Limbek
Lägg till moder...
Nikolaus Limbek
Hartvig Krummedige
Nils Erlandsson (Hvide)
Elisabet Pedersdotter Ulfeldt
Peder Nilsson (Hvide)
Lägg till moder...
Peder Pedersson Stygge
Lägg till moder...
Sofia Pedersdotter Stygge
Ida Krummedige
Anna Limbek
Beata von Thienen
Margareta Eriksdotter Krummedige (-1451)
Johan Kristiernsson (Vasa) (1426-1477)
Anund Sture (sjöbladsätten) (-1360)
Lägg till moder...
Magnus Anundsson Sture (sjöbladsätten)
Brynjulf Stallare
Lägg till moder...
Algot Brynjulfsson (Algotssönernas ätt) (1228-)
Peter Näf (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Petersdotter
Magnus Algotsson (Algotssönernas ätt) (-1309)
Lägg till moder...
Algot Magnusson (Algotssönernas ätt)
Gotskalk van Kyren [d ä]
Lägg till moder...
Ivan van Kyren
Lägg till moder...
Lyder van Kyren
Bengta
Mechthild van Kyren
Karin Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Algot Magnusson Sture (sjöbladsätten) (-1426)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (Natt och Dag) (-1322)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Ragnhild (-1262)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Lägg till moder...
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Hemming Ödgislason (Lejonansikte, H Ödgislasons ätt)
N N (Bielke)
Johan Hemmingsson (Lejonansikte, H Ödgislasons ätt)
Anund Tunesson [d ä] (Vingätten)
Lägg till moder...
Tune Anundsson (Vingätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Kettil (Bielke)
Lägg till moder...
Ture Kettilsson (Bielke)
Lägg till moder...
Erik Turesson (Bielke)
Elof Magnusson (vingad pil)
Lägg till moder...
Bengt Elofsson (vingad pil)
Katarina
Margareta Bengtsdotter (vingad pil)
N N Eriksdotter (Bielke)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Israel (Finstaätten)
Lägg till moder...
Peter Israelsson (Finstaätten)
Birger
Lägg till moder...
N N Birgersdotter
Birger Petersson (Finstaätten) (-1327)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Israel Birgersson (Finstaätten) (-1351)
Keldor (Färla)
Lägg till moder...
Orestes Keldorsson (Färla) (-1299)
Lägg till moder...
Karl Orestason (Färla)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Finvid
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Karl Tjelvason (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Ture Kettilsson (Bielke)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Sigrid Nilsdotter (Natt och Dag)
Bengt Turesson (Bielke)
Gudmar Magnusson (Ulvåsaätten)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Helena Petersdotter
Ulf Karlsson (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Birger Petersson (Finstaätten) (-1327)
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1317)
Anders And
Lägg till moder...
Israel Andersson (And) (-1289)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Ramborg Israelsdotter (And) (-1331)
Gustaf Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
Ragvald
N N Jonsdotter (Ängel)
Peter Ragvaldsson (Peter Ragvaldssons ätt)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Lägg till fader...
Elin
Gisle Elinason (Sparre av Aspnäs)
Bo (Bengt Bossons ätt)
Lägg till moder...
Bengt Bosson (Bengt Bossons ätt) (-1335)
Ragnhild
Margareta Bengtsdotter (Bengt Bossons ätt)
Magnus Gislason (Sparre av Aspnäs)
Algot Brynjulfsson (Algotssönernas ätt) (1228-)
Margareta Petersdotter
Folke Algotsson (Algotssönernas ätt)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Knut (Tyrgils Knutssons ätt)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Sixten (Sparre av Tofta)
Ingrid Abjörnsdotter
Abjörn Sixtensson (Sparre av Tofta) (-1310)
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Sigmund Keldorsson
Cecilia
Kristina Sigmundsdotter
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Lägg till moder...
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Trotte Petersson (Eka)
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Lägg till moder...
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Olof Kase
Sigge Petersson Djäkn
Margareta Tomasdotter (Grip)
Kristina Siggadotter
Magnus Olofsson Kase
Torsten Vigolfsson (Oxenstierna)
Nils
Lägg till moder...
Mats Nilsson
Lägg till moder...
Lucia Matsdotter
Nils Torstensson (Oxenstierna)
Lägg till fader...
Gustaf Petersson
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Margareta
Katarina Bengtsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N
Bengt Nilsson (Oxenstierna)
Abjörn Sixtensson (Sparre av Tofta) (-1310)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Bengta Abrahamsdotter
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Arent Pinnow
Tomas Andersson (Årbyätten)
Lägg till moder...
Anders Tomasson (Årbyätten)
Birger (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till moder...
Fader Birgersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till fader...
Tune (Håkan Tunasons ätt)
Lägg till moder...
Kristina Tunadotter (Håkan Tunasons ätt)
Magnus Kristinason (Håkan Tunasons ätt)
Ingevald Torstensson (Örnsparre)
Sigrid
Filip Ingevaldsson (Örnsparre) (-1318)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
N N Kärling
Märta Bengtsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Elin Andersdotter (Årbyätten)
Birgitta Arentsdotter (Pinnow)
Magnus Karlsson (Eka)
Isak Björnsson (Banér)
Anders Tomasson (Årbyätten)
Märta Bengtsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Gertrud Andersdotter (Årbyätten)
Isak Isaksson (Banér)
Lägg till moder...
Eskil Isaksson Banér
Knut (Gren)
Lägg till moder...
Kettilbjörn Knutsson (Gren)
Lägg till moder...
Ernils Kettilbjörnsson (Gren)
Lägg till moder...
Harald Ernilsson (Gren)
Torkel Andersson (delad sköld)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Holmger Folkason (Hama)
Kristina Fastadotter
Ulf Holmgersson (Hama)
Sigge Guttormsson (två liljor)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
Sten Haraldsson (Gren)
Magnus Nilsson
Lägg till fader...
Sixten (Sparre av Tofta)
Ingrid Abjörnsdotter
Kristina Sixtensdotter (Sparre av Tofta)
Ingrid
Nils Magnusson
Ivar Nilsson
Margareta Petersdotter
Kristina Ivarsdotter
Cecilia Nilsdotter
Harald Stensson (Gren)
Vicke van Vitzen
Lägg till moder...
Heyne van Vitzen
Bengt Turesson (Bielke)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Tomas van Vitzen (-1415)
Herbrecht Köningsmark
Lägg till moder...
Henning Königsmark
Lägg till moder...
Ida Heningsdotter Königsmark (-1450)
Sigrid Tomasdotter van Vitzen
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Albrekt I av Brandenburg (1100-)
Sofia av Winzenburg
Bernhard III av Sachsen (1140-1212)
Judith av Polen
Albrekt I av Sachsen (-1261)
Wilhelm av Lüneburg (1184-1213)
Helena av Danmark (-1233)
Otto I av Braunschweig-Lüneburg (1204-1252)
Mathilda av Brandenburg (-1261)
Helena av Braunschweig-Lüneburg (1223-1273)
Johan I av Sachsen-Lauenburg (1249-1286)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Knut Eriksson av Sverige (-1196)
Lägg till moder...
Erik (X) Knutsson av Sverige (-1216)
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Sofia av Minsk (1141-1198)
Rikissa av Danmark (-1220)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Bogislav I av Pommern
Anastasia av Polen
Bogislav II av Pommern
Mestwin I av Pommerellen
Swinislawa
Miroslava av Pommerellen
Barnim I av Pommern (1210-1278)
Henrik Burwin II av Mecklenburg (1170-1226)
Kristina Sverkersdotter av Sverige (-1248)
Niklot I av Werle (-1277)
Jutta av Anhalt (1215-)
Margareta av Werle
Bogislav IV av Pommern (1255-1309)
Wizlaw II av Rügen
Agnes av Braunschweig-Lüneburg
Margareta av Rügen (1265-1318)
Elisabet av Pommern (1290-1349)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Johan III av Holstein (1297-1359)
Katarina av Glogau
Agnes av Holstein (1328-1386)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Otto I av Braunschweig-Lüneburg (1204-1252)
Mathilda av Brandenburg (-1261)
Albrekt I av Braunschweig-Lüneburg (1236-1279)
Alessina av Monferrato (-1285)
Albrekt II av Braunschweig-Lüneburg (1268-1318)
Niklot I av Werle (-1277)
Jutta av Anhalt (1215-)
Henrik I av Werle-Güstrow (-1291)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Sofia av Brandenburg (1305-1356)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Katarina av Anhalt-Bernburg (1340-1390)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Bogislav V av Pommern (1316-1373)
Adelheid av Braunschweig (1341-1406)
Bogislav VIII av Pommern (1364-1418)
Henrik II av Holstein (1317-)
Albrekt av Mecklenburg (1318-1379)
Erik Magnusson (Folkungaätten) (1282-1318)
Håkan IV Håkansson av Norge (1204-1263)
Margareta Skulesdotter (-1270)
Magnus VI Lagaböter av Norge (1238-1280)
Erik IV Plogpenning av Danmark (1216-1250)
Jutta av Sachsen (1223-1267)
Ingeborg Eriksdotter av Danmark (1244-1287)
Håkan V Magnusson av Norge (1270-1319)
Eufemia av Rügen (-1312)
Ingeborg Håkansdotter av Norge (1301-1361)
Eufemia Eriksdotter av Sverige (1317-1370)
Ingeborg av Mecklenburg (1345-)
Sofia av Holstein (1375-1448)
Adelheid av Pommern
Johan V av Sachsen-Lauenburg (1439-1507)
Fredrik V av Nürnberg (1330-1398)
Elisabet av Meißen (1329-1375)
Fredrik I av Brandenburg (1371-1440)
Fredrik av Bayern-Landshut (1339-1393)
Magdalena Visconti (-1404)
Elisabet av Bayern-Landshut (1383-1442)
Fredrik II av Brandenburg (1413-1471)
Fredrik III av Meißen (1332-1381)
Katarina av Henneberg-Schleusingen (1328-1397)
Fredrik I av Sachsen (1370-1428)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Katarina av Anhalt-Bernburg (1340-1390)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Sofia av Pommern (1370-1406)
Katarina av Braunschweig-Lüneburg (1388-1442)
Katarina av Sachsen (1421-1476)
Dorothea av Brandenburg (1446-1519)
Magnus I av Sachsen-Lauenburg (1468-1543)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Sofia av Pommern (1370-1406)
Wilhelm I av Braunschweig-Wolfenbüttel (1392-1482)
Fredrik I av Brandenburg (1371-1440)
Elisabet av Bayern-Landshut (1383-1442)
Cecilia av Brandenburg (1405-1449)
Wilhelm II av Braunschweig-Wolfenbüttel (1426-1503)
Botho av Stolberg (1390-1455)
Anna av Schwarzburg-Blankenburg
Elisabet av Stolberg (1444-1520)
Henrik I av Braunschweig-Wolfenbüttel (1463-1514)
Bogislav IV av Pommern (1255-1309)
Margareta av Rügen (1265-1318)
Wartislav IV av Pommern-Wolgast
Ulrik I av Lindau-Ruppin
Adelheid av Schladen
Elisabet av Lindau-Ruppin
Barnim IV av Pommern-Wolgast
Johan I av Werle
Sofia av Lindau-Ruppin
Johan II av Werle-Güstrow
Henrik I av Braunschweig-Grubenhagen
Agnes av Meißen (1261-)
Mechthild av Braunschweig
Sofia av Werle-Güstrow
Wartislav VI av Pommern-Wolgast
Henrik I (Pilgrimmen) av Mecklenburg
Anastasia av Pommern
Henrik II (Lejonet) av Mecklenburg
Albrekt II av Sachsen-Wittenberg
Agnes av Habsburg
Anna av Sachsen-Wittenberg
Johan I av Mecklenburg
Adolf VI av Holstein
Lägg till moder...
Adolf VII av Holstein
Simon I av Lippe
Adelheid av Waldeck
Hedvig av Lippe
Anna av Holstein
Anna av Mecklenburg
Barnim VI av Pommern-Wolgast
Veronika av Hohenzollern
Wartislav IX av Pommern-Wolgast (1400-1457)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Erik II av Pommern (1425-1474)
Bogislav VIII av Pommern (1364-1418)
Sofia av Holstein (1375-1448)
Bogislav IX av Pommern (1407-1446)
Konrad I av Masovien och Krakau (1187-1247)
Agafija Sviatoslavna av Novgorod (-1195)
Ziemovit I av Masovien (1228-1262)
Daniel Romanovitj av Galizien (1201-1264)
Anna Mstislavna av Novgorod (-1205)
Pereslavaja Danielovna av Galizien (-1283)
Boleslav II av Masovien (1255-1313)
Trojden av Litauen
Lägg till moder...
Guademunda av Litauen (-1288)
Trojden I av Masovien (1285-1341)
Daniel Romanovitj av Galizien (1201-1264)
Anna Mstislavna av Novgorod (-1205)
Lew Danilovitj av Galizien (1228-1301)
Bela IV av Ungern (1206-1270)
Maria Laskarina av Nicaea (-1270)
Konstantia av Ungern (1230-)
Jurij I Lvovitj av Galizien (1252-1308)
Konrad I av Masovien och Krakau (1187-1247)
Agafija Sviatoslavna av Novgorod (-1195)
Kasimir I av Kujavien (1211-1267)
Kasimir I av Oppeln (1176-1230)
Viola av Bulgarien
Eufrosyne av Oppeln (1228-1292)
Jevfemija av Kujavien (1265-1308)
Maria Jurevna av Galizien (1290-1341)
Ziemowit III av Masovien (1310-1381)
Wenzel I av Böhmen (-1253)
Kunigunda av Schwaben (1200-1248)
Przemysl Otakar II av Böhmen (1223-1278)
Agnes av Chuenring
Niklot I av Ratibor (1255-1318)
Adelheid av Habsburg (-1313)
Niklot II av Troppau (1288-1365)
Anna av Ratibor (-1295)
Eufemia av Troppau (1319-1359)
Ziemowit IV av Masovien (1350-1426)
Alexandra av Litauen (1365-1434)
Maria av Masovien (1410-1454)
Sofia av Pommern (1435-1494)
Katarina av Pommern (1465-1526)
Katarina av Braunschweig-Wolfenbüttel (1488-1563)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Peder Klemetsson
Lägg till moder...
Agda Persdotter
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
1588--1651 (kvinna)

Personakt

Föräldrar
Håkan Knutsson Hand.
Virginia Eriksdotter.

Levnadstid
• Född 1588 (se kommentar nedan).
• Död 10 april 1651.

Verksamhet
• Var före sitt giftermål frilla hos hertig Johan av Östergötland.

Fast egendom
• Innehade Hössna i Hössna socken och Gavlö i Dannäs socken, båda i Älvsborgs län.

Gift med
Per Jonsson Gyllensvärd.

Dotter i angivet äktenskap
Märta Gyllensvärd.



Källor och kommentarer
• Tidigare litteratur anger dels att Elisabet var född 1598, dels att Elisabets far Håkan dog 1633. Senare litteratur uppger dödsfallstiden för Håkan till antingen "före 1600", eller "1595 el 1596", eller "[senast] 1596" (för litteraturhänvisningar, se personakten för nämnde Håkan). En konsekvens av denna tidigareläggning av faderns dödsfall borde rimligen vara att Elisabet måste anses vara född 1597 (i så fall posthumt) eller tidigare. Alternativet vore att Elisabet hade annan far än Håkan.  —  I Svenskt biografiskt lexikon, band 17 (1967-69), s 632 är födelseåret utan motiv och utan källhänvisning ändrat till 1588. Ändringen är enligt min uppfattning både väl plötslig och ovanligt kraftig för att vara riktigt trovärdig. Jag har trots detta ovan redovisat 1588 som födelseår, om inte annat för att det är det senaste från en normalt trovärdig "källa".
• Elgenstierna (1925-36), adliga ätterna Hand, tabell 3, och Gyllensvärd, tabell 1.
• Elgenstierna Supplement (2008), s 417.




Lars Lilja 2014


Märta Gyllensvärd (1620-1694)
Elisabet Silfversvärd (1654-1705)
Johan Gustafsson Ekman (1685-1762)
Margareta Johansdotter Ekman (1727-1801)
Anna Catharina Nyberg (1753-1799)
Gustaf Andersson Gren (1785-1847)
JAN FREDRIK Gustafsson Lilja (1818-1906)
Johan ALFRED Lilja (1855-1937)
Ernst PAUL Svening Lilja (1880-1932)
INGEMAR Alfred Magnus Lilja (1907-1989)
LARS Ingemar Lilja (1940-)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.