Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Anund Sture (sjöbladsätten) (-1360)
Lägg till moder...
Magnus Anundsson Sture (sjöbladsätten)
Karl
Lägg till moder...
Algot Karlsson
Lägg till moder...
Sigtrygg Algotsson
Lägg till moder...
Algot Sigtryggsson
Lägg till moder...
Brynjulf Stallare
Lägg till moder...
Algot Brynjulfsson (Algotssönernas ätt) (1228-)
Peter Näf (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Petersdotter
Magnus Algotsson (Algotssönernas ätt) (-1309)
Lägg till moder...
Algot Magnusson (Algotssönernas ätt)
Gotskalk van Kyren [d ä]
Lägg till moder...
Ivan van Kyren
Lägg till moder...
Lyder van Kyren
Bengta
Mechthild van Kyren
Karin Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Algot Magnusson Sture (sjöbladsätten) (-1426)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (Natt och Dag) (-1322)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Folke Filbyter (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Ingevald Folkesson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Folke den Digre (Folkungaätten)
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Harald III Hårdråde av Norge
Thora Thorbergsdotter
Olof III Kyrre av Norge (-1093)
Johan (Arne?) Lagi
Lägg till moder...
Thora
Magnus III Barfot av Norge (1073-1103)
Lägg till moder...
Harald Gille av Norge
Lägg till moder...
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Erik I Ejegod av Danmark (1056-1103)
Bodil Thrugotsdotter (-1103)
Knut Lavard av Schlesvig (1096-1131)
Vladimir II av Kiev (1053-1125)
Gytha av England
Mstislav I av Kiev (1076-1132)
Inge Stenkilsson av Sverige (-1110)
Helena Totilsdotter
Kristina av Sverige (-1122)
Ingeborg av Kiev
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Vseslav I av Polotsk (1030-1101)
Lägg till moder...
Gleb Vseslavitj av Minsk (-1119)
Jaropolk av Turov och Vladimir (-1087)
Kunigunda av Orlamünde (1055-1140)
Anastasia Jaropolkovna av Turov och Vladimir (1074-1159)
Volodar Glebovitj av Minsk
Wladislav I Herman av Polen (1043-1102)
Judith av Böhmen (1057-1086)
Boleslav III av Polen (1086-1138)
Henrik av Berg-Schelklingen
Lägg till moder...
Salome av Berg-Schelklingen (1095-1144)
Rikissa av Polen
Sofia av Minsk (1141-1198)
Valdemar II Seir av Danmark (1170-1241)
Guttorm
Lägg till moder...
Helena Guttormsdotter
Knut av Reval (1211-1260)
Sobieslaw I av Pommerellen
Lägg till moder...
Mestwin I av Pommerellen
Swinislawa
Svantepolk II av Pommerellen (-1266)
Eufrosyne
Hedvig av Pommerellen
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Sverker d ä av Sverige (-1156)
Håkan Finnsson
Lägg till moder...
Ulfhild Håkansdotter
Karl Sverkersson av Sverige (-1167)
Skjalm Tokesson (Hvide) (1034-1113)
Signe Asbjörnsdotter
Toke Skjalmsson (Hvide) (-1145)
Gyda
Stig Tokesson (Hvide) (-1151)
Knut Lavard av Schlesvig (1096-1131)
Ingeborg av Kiev
Margareta Knutsdotter av Danmark
Kristina Stigsdotter (Hvide)
Sverker d y (Karlsson) av Sverige (-1210)
Skjalm Tokesson (Hvide) (1034-1113)
Signe Asbjörnsdotter
Ebbe Skjalmsson (Hvide) (-1150)
Ragnhild
Sune Ebbesson (Hvide) (-1186)
Cecilia
Ebbe Sunesson (Hvide) (-1208)
Lägg till moder...
Benedikta Ebbesdotter (Hvide)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Ragnhild (-1262)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Lägg till moder...
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Hemming Ödgislason (Lejonansikte, H Ödgislasons ätt)
N N (Bielke)
Johan Hemmingsson (Lejonansikte, H Ödgislasons ätt)
Anund Tunesson [d ä] (Vingätten)
Lägg till moder...
Tune Anundsson (Vingätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Kettil (Bielke)
Lägg till moder...
Ture Kettilsson (Bielke)
Lägg till moder...
Erik Turesson (Bielke)
Elof Magnusson (vingad pil)
Lägg till moder...
Bengt Elofsson (vingad pil)
Katarina
Margareta Bengtsdotter (vingad pil)
N N Eriksdotter (Bielke)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Israel (Finstaätten)
Lägg till moder...
Peter Israelsson (Finstaätten)
Birger
Lägg till moder...
N N Birgersdotter
Birger Petersson (Finstaätten) (-1327)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Israel Birgersson (Finstaätten) (-1351)
Keldor (Färla)
Lägg till moder...
Orestes Keldorsson (Färla) (-1299)
Lägg till moder...
Karl Orestason (Färla)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Finvid
Laurens Petersson (Laurens Peterssons ätt)
Lägg till moder...
Peter Laurensson (Laurens Peterssons ätt)
Fader
Lägg till moder...
Erik (IX) den Helige av Sverige (-1160)
Björn Haraldsson Järnsida av Danmark (-1134)
Lägg till moder...
Kristina Björnsdotter av Danmark (-1170)
Knut Eriksson av Sverige (-1196)
Lägg till moder...
Erik (X) Knutsson av Sverige (-1216)
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Sofia av Minsk (1141-1198)
Rikissa av Danmark (-1220)
Katarina Eriksdotter av Sverige
Filip Petersson (Laurens Peterssons ätt) (-1251)
Lägg till moder...
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Tjelve
Lägg till moder...
Karl Tjelvason (Fånöätten)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
--1444 (man)

Personakt

Föräldrar
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten).
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt).

Levnadstid
• Omtalad från 1438.
• Död 26 januari 1444.

Levnadsbeskrivning
• Omtalad som riksråd från 1438.
• Blev riddare 1441.
• Var hövitsman på Älvsborg 1441, på Kalmar 1443 och ännu vid sin död.
• Innehade jord i Uppland, Östergötland, Närke och Västmanland.

Gift senast 29 augusti 1438 med
Birgitta Stensdotter (Bielke).

Dotter i angivet äktenskap
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten).



Referenser
• Elgenstierna (1925-36), adliga ätten Bielke af Åkerö, tabell 13.
• Kjell-Gunnar Lundholm i Äldre svenska frälsesläkter I:2 (1965), s 205.
• Hans Gillingstam i Äldre svenska frälsesläkter II:1 (2001), s 110.
• Bo Lindvall i Nättidningen Rötter (www.genealogi.se/erik.htm).




Lars Lilja 2012


Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Elisabet Håkansdotter Hand (1588-1651)
Märta Gyllensvärd (1620-1694)
Elisabet Silfversvärd (1654-1705)
Johan Gustafsson Ekman (1685-1762)
Margareta Johansdotter Ekman (1727-1801)
Anna Catharina Nyberg (1753-1799)
Gustaf Andersson Gren (1785-1847)
JAN FREDRIK Gustafsson Lilja (1818-1906)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.