Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Folke Filbyter (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Ingevald Folkesson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Folke den Digre (Folkungaätten)
Refil Björnsson (Munsöätten)
Lägg till moder...
Erik II Refilsson (Munsöätten)
Lägg till moder...
Emund Eriksson av Sverige
Lägg till moder...
Erik III Emundsson av Sverige (-900)
Lägg till moder...
Björn Eriksson av Sverige (867-950)
Ingeborg (870-)
Olof Björnsson av Sverige (-975)
Ingeborg Thraudsdotter
Styrbjörn Starke av Sverige (-985)
Lägg till moder...
Thorgils Sprakaleg
Lägg till moder...
Ulf Thorgilsson (-1027)
Randver
Aud Djupaudga
Sigurd Ring (-812)
Gandolf Algeirsson av Norge
Lägg till moder...
Alfhild Gandolfsdotter
Ragnar Lodbrok
Sigmund Völsungsson
Hjördis Eylimadotter
Sigurd Sigmundsson
Budle Leinfnisson
Lägg till moder...
Brynhild Budladotter
Aslög Sigurdsdotter [1]
Sigurd Ragnarsson Ormöga
Ella av England
Lägg till moder...
Heluna Bleja av England
Hardeknut Sigurdsson (-850)
Lägg till moder...
Gorm den gamle av Danmark (840-936)
Tyra Haraldsdotter Danebod (-935)
Harald Blåtand av Danmark (910-986)
Tofa av Wenden
Sven Tveskägg av Danmark (960-1014)
Skoglar-Toste (909-999)
Lägg till moder...
Sigrid Storråda (935-1410)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Ingelram av Flandern (-825)
Lägg till moder...
Odakar [III] av Flandern (-837)
Lägg till moder...
Balduin I av Flandern (-879)
Ludvig I den Fromme av Frankiska riket (778-840)
Judith av Altdorf (805-843)
Karl II den Skallige av Västfranken (823-877)
Ermentrude av Orléans
Judith av Västfranken (844-)
Balduin II av Flandern (866-918)
Egbert av Wessex (-839)
Redburga
Ethelwulf av Wessex (-858)
Oslac
Lägg till moder...
Osburga
Alfred den Store av England (849-899)
Elswith av Mercia (-905)
Elfrida av Wessex (877-929)
Arnulf I av Flandern (-964)
Bernhard I av Italien (797-818)
Kunigunda
Pepin av Vermandois (815-)
Lägg till moder...
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Herbert II av Vermandois (880-943)
Adele av Frankrike
Adele av Vermandois (915-960)
Balduin III av Flandern (-962)
Mechthild av Sachsen (942-1008)
Arnulf II av Flandern (961-987)
Rozala (> Susanna) av Ivrea (-1004)
Balduin IV av Flandern (980-1035)
Ogive av Luxemburg (-1030)
Balduin V av Flandern (1012-1067)
Thuringbert av Wormsgau
Lägg till moder...
Robert II av Wormsgau (-807)
Theoderata
Robert III av Wormsgau
Wiltrud
Robert den Starke av Anjou (-866)
Adelais av Tours
Robert I av Frankrike (860-923)
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Beatrice av Vermandois (-931)
Hugo den Store av Frankrike (898-956)
Bruno av Sachsen
Lägg till moder...
Liudolf av Sachsen (-866)
Billung av Sachsen
Pepin av Italien (777-810)
Lägg till moder...
Aeda av Italien (798-)
Oda av Sachsen (-913)
Otto av Sachsen (-912)
Hedvig av Babenberg (-903)
Henrik I av Tyskland (876-936)
Theoderik av Sachsen (-917)
Reginlind
Mathilda av Sachsen (896-968)
Hedvig av Tyskland
Hugo Capet av Frankrike (940-996)
Gerhard av Auvergne (-841)
Lägg till moder...
Rainulf I av Akvitanien (815-866)
Gauzlin
Adeltrudis
Rorico I av Maine (-839)
Bilichildis (-839)
Bilichildis av Maine
Rainulf II av Akvitanien (-890)
Lägg till moder...
Eble av Akvitanien (-932)
Emillane
Vilhelm III av Akvitanien (-963)
Robert I (Rollo) av Normandie
Popa av Bayeux
Adele av Normandie
Adele av Poitou (-1004)
Robert II av Frankrike (972-1031)
Guillaume II av Arles
Adelais (Blanche) av Anjou
Constance av Arles (988-1032)
Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Wichmann [II] av Hamaland (820-881)
Lägg till moder...
Egbert av Sachsen (855-932)
Lägg till moder...
Billung av Sachsen (880-967)
Imma? (885-)
Herman Billung av Sachsen (-973)
Oda (Hildesuit)
Bernhard I av Sachsen (-1011)
Hildegard av Stade (-1011)
Bernhard II av Sachsen (-1059)
Berthold av Nordgau (-980)
Eilika av Walbeck (-1015)
Henrik av Schweinfurt (-1017)
Gerberga av Hammerstein
Eilika av Schweinfurt (-1056)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
--1202 (man)

Personakt

Föräldrar
Bengt Snivel (Folkungaätten).

Levnadstid
• Död 9 januari 1202.

Gift 1161 med
Birgitta Haraldsdotter av Norge.

Söner i angivet äktenskap
Knut Birgersson (Folkungaätten).
Folke Birgersson (Folkungaätten).



Källor
• Bo Lindvall i Nättidningen Rötter (www.genealogi.se/erik.htm).




Lars Lilja 2013


Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Holmger Folkason (Hama)
Ulf Holmgersson (Hama)
Lars Ulfsson (Hama)
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Sten Haraldsson (Gren)
Harald Stensson (Gren)
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Karin Knutsdotter Ribbing
Elin
Marina Knutsdotter Kijl
Anna Severinsdotter Kijl
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Birgitta Gustafsdotter (Ros av Horshaga)
Märta Andersdotter (Öra)
Peder Bengtsson Gylta (-1527)
Bengt Pedersson Gylta (-1520)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Birgitta Torkelsdotter Barun
Brita Månsdotter Frille
Karin Kettilsdotter Hvässing (-1552)
Elsa Nilsdotter (Bölja från Uppland)
Kristina Persdotter
Brita Olofsdotter (-1562)
Ragvald Magnusson (Fargalt)
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
Brita Eriksdotter (Ulfsparre af Broxvik) (-1612)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Karin Knutsdotter Ribbing
Elin
Bengt Larsson Hierta
Marina Knutsdotter Kijl
Anna Severinsdotter Kijl
Olof Andersson (Oxehufvud)
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
N N Filipsdotter (Aspenäsätten)
Birgitta Filipsdotter (Horthorn, Törne Matssons ätt)
Cecilia Röriksdotter (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Knut Knutsson Roos af Hjelmsäter
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Erik Gustafsson Roos af Hjelmsäter (-1582)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Barbro Bengtsdotter Krabbe (af Svaneby) (-1663)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.