Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Radbard av Gårdarike
Lägg till moder...
Randver
Harald Gamle
Hövund Gudmundsson
Hervor (Hervar)
Heidrek av Reidgotaland
Harald av Reidgotaland
Lägg till moder...
Helga Haraldsdotter
Angantyr av Reidgotaland
Lägg till moder...
Heidrek Ulvhamn av Reidgotaland
Trasamund (450-523)
Amalfrida [d ä]
Amalfrida [d y]
Hildur Heidreksdotter
Halvdan Snälle
Lägg till moder...
Ivar Vidfamne
Alf Olofsson
Lägg till moder...
Göthild Alfsdotter
Aud Djupaudga
Sigurd Ring (-812)
Alfgeir av Vingulmark
Lägg till moder...
Gandolf Algeirsson av Norge
Lägg till moder...
Alfhild Gandolfsdotter
Ragnar Lodbrok
Sigmund Völsungsson
Ring Raumsson
N N Vifilsdotter
Halvdan Ringsson (den Gamle) av Ringerike
Eymund av Holmgård
Lägg till moder...
Almveigu Eymundsdotter
Lofde Halvdansson
Lägg till moder...
Skule Lofdason
Lägg till moder...
Egdir Skulason
Lägg till moder...
Hjalmther Egdirsson
Lägg till moder...
Eylime Hjalmthersson
Lägg till moder...
Hjördis Eylimadotter
Sigurd Sigmundsson
Leinfni Attipsson
Lägg till moder...
Budle Leinfnisson
Lägg till moder...
Brynhild Budladotter
Aslög Sigurdsdotter [1]
Sigurd Ragnarsson Ormöga
Ella av England
Lägg till moder...
Heluna Bleja av England
Hardeknut Sigurdsson (-850)
Lägg till moder...
Gorm den gamle av Danmark (840-936)
Tyra Haraldsdotter Danebod (-935)
Harald Blåtand av Danmark (910-986)
910--986 (man)

Personakt

Gunhild Haraldsdotter av Danmark (956-1002)
Toke Palnesson [d ä]
Palne Tokesson
Toke Palnesson [d y] (-1086)
Skjalm Tokesson (Hvide) (1034-1113)
Assar Rig (Hvide)
Esbjörn Snare (Hvide)
Ingeborg Esbjörnsdotter (Hvide)
Elisabet Pedersdotter Ulfeldt
Peder Nilsson (Hvide)
Peder Pedersson Stygge
Sofia Pedersdotter Stygge
Ida Krummedige
Ebbe Skjalmsson (Hvide) (-1150)
Sune Ebbesson (Hvide) (-1186)
Ebbe Sunesson (Hvide) (-1208)
Benedikta Ebbesdotter (Hvide)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Kristina Sverkersdotter av Sverige (-1248)
Niklot I av Werle (-1277)
Henrik I av Werle-Güstrow (-1291)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Margareta av Werle
Bogislav IV av Pommern (1255-1309)
Toke Skjalmsson (Hvide) (-1145)
Stig Tokesson (Hvide) (-1151)
Kristina Stigsdotter (Hvide)
Sverker d y (Karlsson) av Sverige (-1210)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Kristina Sverkersdotter av Sverige (-1248)
Niklot I av Werle (-1277)
Henrik I av Werle-Güstrow (-1291)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Margareta av Werle
Bogislav IV av Pommern (1255-1309)
Sven Tveskägg av Danmark (960-1014)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Knut IV av Danmark (-1086)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Holmger Folkason (Hama)
Ulf Holmgersson (Hama)
Lars Ulfsson (Hama)
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Sten Haraldsson (Gren)
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
N N Filipsdotter (Aspenäsätten)
Birgitta Filipsdotter (Horthorn, Törne Matssons ätt)
Cecilia Röriksdotter (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Israel Birgersson (Finstaätten) (-1351)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Katarina Bengtsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N
Bengt Nilsson (Oxenstierna)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
Kristina Siggadotter
N N Siggadotter
Ramborg Israelsdotter (And) (-1331)
Gustaf Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Ulf Karlsson (lejon)
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Magnus Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Knut Magnusson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
Katarina Karlsdotter (Lejonbalk)
Bengta Ragvaldsdotter (Puke)
Peder Erengislesson Bonde
Bengta Pedersdotter Bonde
Kettil Ragvaldsson (Puke)
N N Kettilsdotter (Puke)
Kristina Jonsdotter (Rickebyätten)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Sigge Magnusson (Håkan Tunasons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Sten Haraldsson (Gren)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Erik I Ejegod av Danmark (1056-1103)
Harald Kesja av Danmark (-1135)
Björn Haraldsson Järnsida av Danmark (-1134)
Kristina Björnsdotter av Danmark (-1170)
Knut Eriksson av Sverige (-1196)
Erik (X) Knutsson av Sverige (-1216)
Katarina Eriksdotter av Sverige
Filip Petersson (Laurens Peterssons ätt) (-1251)
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Knut Lavard av Schlesvig (1096-1131)
Margareta Knutsdotter av Danmark
Kristina Stigsdotter (Hvide)
Sverker d y (Karlsson) av Sverige (-1210)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Kristina Sverkersdotter av Sverige (-1248)
Niklot I av Werle (-1277)
Henrik I av Werle-Güstrow (-1291)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Margareta av Werle
Bogislav IV av Pommern (1255-1309)
Wartislav IV av Pommern-Wolgast
Elisabet av Pommern (1290-1349)
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Rikissa av Danmark (-1220)
Katarina Eriksdotter av Sverige
Filip Petersson (Laurens Peterssons ätt) (-1251)
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Sten Haraldsson (Gren)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Valdemar II Seir av Danmark (1170-1241)
Knut av Reval (1211-1260)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Erik IV Plogpenning av Danmark (1216-1250)
Ingeborg Eriksdotter av Danmark (1244-1287)
Håkan V Magnusson av Norge (1270-1319)
Agnes Håkansdotter av Norge
Jon Hafthorsson (1312-)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Ingeborg Håkansdotter av Norge (1301-1361)
Eufemia Eriksdotter av Sverige (1317-1370)
Ingeborg av Mecklenburg (1345-)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.