Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Ragnar Lodbrok
Aslög Sigurdsdotter [1]
Björn Järnsida (Munsöätten)
Lägg till moder...
Refil Björnsson (Munsöätten)
Lägg till moder...
Erik II Refilsson (Munsöätten)
Lägg till moder...
Emund Eriksson av Sverige
Lägg till moder...
Erik III Emundsson av Sverige (-900)
Lägg till moder...
Björn Eriksson av Sverige (867-950)
Ingeborg (870-)
Olof Björnsson av Sverige (-975)
Ingeborg Thraudsdotter
Styrbjörn Starke av Sverige (-985)
Lägg till moder...
Thorgils Sprakaleg
Lägg till moder...
Ulf Thorgilsson (-1027)
Radbard av Gårdarike
Lägg till moder...
Randver
Halvdan Snälle
Lägg till moder...
Ivar Vidfamne
Alf Olofsson
Lägg till moder...
Göthild Alfsdotter
Aud Djupaudga
Sigurd Ring (-812)
Alfgeir av Vingulmark
Lägg till moder...
Gandolf Algeirsson av Norge
Lägg till moder...
Alfhild Gandolfsdotter
Ragnar Lodbrok
Sigmund Völsungsson
Hjalmther Egdirsson
Lägg till moder...
Eylime Hjalmthersson
Lägg till moder...
Hjördis Eylimadotter
Sigurd Sigmundsson
Leinfni Attipsson
Lägg till moder...
Budle Leinfnisson
Lägg till moder...
Brynhild Budladotter
Aslög Sigurdsdotter [1]
Sigurd Ragnarsson Ormöga
Ella av England
Lägg till moder...
Heluna Bleja av England
Hardeknut Sigurdsson (-850)
Lägg till moder...
Gorm den gamle av Danmark (840-936)
Tyra Haraldsdotter Danebod (-935)
Harald Blåtand av Danmark (910-986)
Tofa av Wenden
Sven Tveskägg av Danmark (960-1014)
Skoglar-Toste (909-999)
Lägg till moder...
Sigrid Storråda (935-1410)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Liderik av Flandern (-808)
Lägg till moder...
Ingelram av Flandern (-825)
Lägg till moder...
Odakar [III] av Flandern (-837)
Lägg till moder...
Balduin I av Flandern (-879)
Pepin III den Lille av Frankiska riket (715-768)
Bertrada av Laon (720-783)
Karl den Store av Frankiska riket (742-814)
Gerold av Winzgau
Emma av Alemannia
Hildegard av Winzgau (758-783)
Ludvig I den Fromme av Frankiska riket (778-840)
Judith av Altdorf (805-843)
Karl II den Skallige av Västfranken (823-877)
Ermentrude av Orléans
Judith av Västfranken (844-)
Balduin II av Flandern (866-918)
Eafa
Lägg till moder...
Ealmund av Kent
Lägg till moder...
Egbert av Wessex (-839)
Redburga
Ethelwulf av Wessex (-858)
Oslac
Lägg till moder...
Osburga
Alfred den Store av England (849-899)
Elswith av Mercia (-905)
Elfrida av Wessex (877-929)
Arnulf I av Flandern (-964)
Karl den Store av Frankiska riket (742-814)
Hildegard av Winzgau (758-783)
Pepin av Italien (777-810)
Lägg till moder...
Bernhard I av Italien (797-818)
Kunigunda
Pepin av Vermandois (815-)
Lägg till moder...
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Herbert II av Vermandois (880-943)
Adele av Frankrike
Adele av Vermandois (915-960)
Balduin III av Flandern (-962)
Mechthild av Sachsen (942-1008)
Arnulf II av Flandern (961-987)
Rozala (> Susanna) av Ivrea (-1004)
Balduin IV av Flandern (980-1035)
Ogive av Luxemburg (-1030)
Balduin V av Flandern (1012-1067)
Lambert II av Neustrien och Austrasien
Lägg till moder...
Robert I av Wormsgau
Adalhelm av Wormsgau
Lägg till moder...
Williswinda
Thuringbert av Wormsgau
Lägg till moder...
Robert II av Wormsgau (-807)
Theoderata
Robert III av Wormsgau
Wiltrud
Robert den Starke av Anjou (-866)
Adelais av Tours
Robert I av Frankrike (860-923)
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Beatrice av Vermandois (-931)
Hugo den Store av Frankrike (898-956)
Bruno av Sachsen
Lägg till moder...
Liudolf av Sachsen (-866)
Billung av Sachsen
Pepin av Italien (777-810)
Lägg till moder...
Aeda av Italien (798-)
Oda av Sachsen (-913)
Otto av Sachsen (-912)
Hedvig av Babenberg (-903)
Henrik I av Tyskland (876-936)
Theoderik av Sachsen (-917)
Reginlind
Mathilda av Sachsen (896-968)
Hedvig av Tyskland
Hugo Capet av Frankrike (940-996)
Gerhard av Auvergne (-841)
Lägg till moder...
Rainulf I av Akvitanien (815-866)
Gauzlin
Adeltrudis
Rorico I av Maine (-839)
Bilichildis (-839)
Bilichildis av Maine
Rainulf II av Akvitanien (-890)
Lägg till moder...
Eble av Akvitanien (-932)
Emillane
Vilhelm III av Akvitanien (-963)
Robert I (Rollo) av Normandie
Popa av Bayeux
Adele av Normandie
Adele av Poitou (-1004)
Robert II av Frankrike (972-1031)
Guillaume II av Arles
Adelais (Blanche) av Anjou
Constance av Arles (988-1032)
Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Wichmann [II] av Hamaland (820-881)
Lägg till moder...
Egbert av Sachsen (855-932)
Lägg till moder...
Billung av Sachsen (880-967)
Imma? (885-)
Herman Billung av Sachsen (-973)
Oda (Hildesuit)
Bernhard I av Sachsen (-1011)
Hildegard av Stade (-1011)
Bernhard II av Sachsen (-1059)
Berthold av Nordgau (-980)
Eilika av Walbeck (-1015)
Henrik av Schweinfurt (-1017)
Gerberga av Hammerstein
Eilika av Schweinfurt (-1056)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
1085-- (kvinna)

Personakt

Föräldrar
Knut IV av Danmark.
Adele av Flandern (jmf nedan).

Levnadstid
• Född 1085 (eller 1086).

Gift med
Folke den Digre (Folkungaätten).

Son i angivet äktenskap
Bengt Snivel (Folkungaätten).



Källor
• Foundation för Medieval Genealogy (fmg.ac).
• Bo Lindvall i Nättidningen Rötter (www.genealogi.se/erik.htm).

Modern
• Det råder olika uppfattningar om huruvida Adele av Flandern verkligen var mor til Ingegerd.




Lars Lilja 2014


Bengt Snivel (Folkungaätten)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Holmger Folkason (Hama)
Ulf Holmgersson (Hama)
Lars Ulfsson (Hama)
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Sten Haraldsson (Gren)
Harald Stensson (Gren)
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Birgitta Gustafsdotter (Ros av Horshaga)
Märta Andersdotter (Öra)
Peder Bengtsson Gylta (-1527)
Bengt Pedersson Gylta (-1520)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Birgitta Torkelsdotter Barun
Brita Månsdotter Frille
Ragvald Magnusson (Fargalt)
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Karin Knutsdotter Ribbing
Marina Knutsdotter Kijl
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
N N Filipsdotter (Aspenäsätten)
Birgitta Filipsdotter (Horthorn, Törne Matssons ätt)
Cecilia Röriksdotter (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Knut Knutsson Roos af Hjelmsäter
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Erik Gustafsson Roos af Hjelmsäter (-1582)
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Brita Carlsdotter (Månesköld af Seglinge)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ture Stensson (Bielke) (-1425)
Birgitta Turesdotter (Bielke) (-1436)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Kristina Larsdotter (balk)
Märta Lindormsdotter (Vinge)
Anna Matsdotter Kafle
Ingeborg Gustafsdotter (Forstena)
Bengta Matsdotter Kafle
Märta Olofsdotter (Oxehufvud)
Lars Matsson Kafle
Erland Larsson Kafle
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Kristina Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Klasson Uggla (-1556)
Klas Arvidsson Uggla (-1611)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Märta Arvidsdotter (Drake av Västbo) (1533-1606)
Margareta Olofsdotter (Drake av Västbo)
Anna Larsdotter (Bröms)
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Hans Åkesson Tott (-1492)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
Tord Röriksson Bonde (-1417)
Knut Tordsson Bonde
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
Elisif Jönsdotter Geet
Anna Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Margareta Bengtsdotter (tre ollon på gren)
Brita Larsdotter
Ramborg Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Kristina Birgersdotter (Häggasönernas ätt)
Erik Jönsson (Rosenstråle)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Israel Birgersson (Finstaätten) (-1351)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Elin Henriksdotter Snakenborg
Brita Pedersdotter (Bååt)
Kerstin Gustafsdotter (stjärna)
Märta Pedersdotter (Bååt)
Ingrid Jakobsdotter (Tiby)
Sofia Gertsdotter Snakenborg
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Tomas van Vitzen (-1415)
Sigrid Tomasdotter van Vitzen
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Anund Algotsson Sture (sjöbladsätten) (-1434)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Bengt Stensson (Natt och Dag)
Birgitta Bengtsdotter (Natt och Dag)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Karin Knutsdotter Ribbing
Marina Knutsdotter Kijl
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Birgitta Gustafsdotter (Ros av Horshaga)
Märta Andersdotter (Öra)
Peder Bengtsson Gylta (-1527)
Bengt Pedersson Gylta (-1520)
Katarina Bengtsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N
Bengt Nilsson (Oxenstierna)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
Kristina Siggadotter
Magnus Olofsson Kase
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
N N Siggadotter
Ingrid Karlsdotter (bjälke)
Bengt Uddsson (Vinstorpaätten)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Kristina Larsdotter (balk)
Märta Lindormsdotter (Vinge)
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Kristina Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Hans Åkesson Tott (-1492)
Karin Hansdotter Tott
Ramborg Israelsdotter (And) (-1331)
Gustaf Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Ulf Karlsson (lejon)
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Elin Henriksdotter Snakenborg
Brita Pedersdotter (Bååt)
Kerstin Gustafsdotter (stjärna)
Märta Pedersdotter (Bååt)
Ingrid Jakobsdotter (Tiby)
Sofia Gertsdotter Snakenborg
Ingeborg Knutsdotter (Aspenäsätten)
Sven Magnusson Pik [mussla]
Katarina Svensdotter Pik [mussla]
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Tomas van Vitzen (-1415)
Sigrid Tomasdotter van Vitzen
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Magnus Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Knut Magnusson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Knut Knutsson Roos af Hjelmsäter
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Erik Gustafsson Roos af Hjelmsäter (-1582)
Anna Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (-1620)
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Sten Turesson (Bielke)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
Katarina Karlsdotter (Lejonbalk)
Bengta Ragvaldsdotter (Puke)
Peder Erengislesson Bonde
Bengta Pedersdotter Bonde
Bertil Pedersson (Lilliehöök af Gälared)
Birger Bertilsson (Lilliehöök af Gälared)
Tuve Birgersson (Lilliehöök af Gälared) (-1562)
Kristina Tuvesdotter (Lilliehöök af Gälared)
Tuve Björnsson
Kettil Ragvaldsson (Puke)
N N Kettilsdotter (Puke)
Kristina Jonsdotter (Rickebyätten)
Kristiern Nilsson (Vasa) (1365-1442)
Johan Kristiernsson (Vasa) (1426-1477)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karin Arentsdotter (Ulv)
Arent Persson (Örnflycht)
Margareta Arentsdotter (Örnflycht) (-1598)
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ture Stensson (Bielke) (-1425)
Birgitta Turesdotter (Bielke) (-1436)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Kristina Larsdotter (balk)
Märta Lindormsdotter (Vinge)
Anna Matsdotter Kafle
Bengta Matsdotter Kafle
Lars Matsson Kafle
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Anna Gustafsdotter (Stenbock)
Kristina Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Klasson Uggla (-1556)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp)
Arvid Olofsson (Drake av Västbo) (-1535)
Margareta Olofsdotter (Drake av Västbo)
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Hans Åkesson Tott (-1492)
Karin Hansdotter Tott
Maria Haraldsdotter Soop (-1564)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
Tord Röriksson Bonde (-1417)
Knut Tordsson Bonde
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
Elisif Jönsdotter Geet
Anna Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Margareta Bengtsdotter (tre ollon på gren)
Ramborg Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Kristina Birgersdotter (Häggasönernas ätt)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Kristina Karlsdotter Bonde (1432-)
Kristina Eriksdotter (Gyllenstierna af Lundholm)
Karin Hansdotter Tott
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Gustaf Anundsson Sture (sjöbladsätten) (-1444)
Birgitta Gustafsdotter Sture (sjöbladsätten) (-1472)
Erik Johansson (Vasa) (1465-1520)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Birgitta Torkelsdotter Barun
Brita Månsdotter Frille
Karin Kettilsdotter Hvässing (-1552)
Elsa Nilsdotter (Bölja från Uppland)
Kristina Persdotter
Brita Olofsdotter (-1562)
Ragvald Magnusson (Fargalt)
Elin (Helena) Ragvaldsdotter (Fargalt)
Måns Påvelsson (Ulfsparre af Broxvik)
Erik Månsson (Ulfsparre af Broxvik) (-1564)
Brita Eriksdotter (Ulfsparre af Broxvik) (-1612)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Karl Magnusson (Eka)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Märta Bengtsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Elin Andersdotter (Årbyätten)
Birgitta Arentsdotter (Pinnow)
Magnus Karlsson (Eka)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gertrud Andersdotter (Årbyätten)
Isak Isaksson (Banér)
Eskil Isaksson Banér
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Tomas Andersson (Årbyätten)
Märta Tomasdotter (Årbyätten)
Tomas Nilsson (Bölja från Uppland)
Nils Tomasson (Bölja från Uppland)
Ulf Bengtsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Sigge Magnusson (Håkan Tunasons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
Elisif Jönsdotter Geet
Anna Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Margareta Bengtsdotter (tre ollon på gren)
Brita Larsdotter
Ramborg Andersdotter (Tre rutor av Slestad)
Kristina Birgersdotter (Häggasönernas ätt)
Erik Jönsson (Rosenstråle)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Johan V av Sachsen-Lauenburg (1439-1507)
Magnus I av Sachsen-Lauenburg (1468-1543)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Virginia Eriksdotter (1559-1633)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Erik II av Pommern (1425-1474)
Katarina av Pommern (1465-1526)
Katarina av Braunschweig-Wolfenbüttel (1488-1563)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Sten Haraldsson (Gren)
Harald Stensson (Gren)
Cecilia Haraldsdotter (Gren)
Sigrid Eskilsdotter Banér (-1527)
Cecilia Månsdotter (Eka)
Gustav I av Sverige (1496-1560)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Johan V av Sachsen-Lauenburg (1439-1507)
Magnus I av Sachsen-Lauenburg (1468-1543)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Erik XIV av Sverige (1533-1577)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Erik II av Pommern (1425-1474)
Katarina av Pommern (1465-1526)
Katarina av Braunschweig-Wolfenbüttel (1488-1563)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Katarina av Braunschweig-Lüneburg (1388-1442)
Katarina av Sachsen (1421-1476)
Dorothea av Brandenburg (1446-1519)
Magnus I av Sachsen-Lauenburg (1468-1543)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)
Wilhelm I av Braunschweig-Wolfenbüttel (1392-1482)
Wilhelm II av Braunschweig-Wolfenbüttel (1426-1503)
Henrik I av Braunschweig-Wolfenbüttel (1463-1514)
Katarina av Braunschweig-Wolfenbüttel (1488-1563)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513-1535)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.