Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Folke Filbyter (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Ingevald Folkesson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Folke den Digre (Folkungaätten)
Ulf Thorgilsson (-1027)
Estrid Svensdotter av Danmark
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Knut IV av Danmark (-1086)
Balduin V av Flandern (1012-1067)
Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Bernhard II av Sachsen (-1059)
Eilika av Schweinfurt (-1056)
Gertrud av Sachsen (1028-1113)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Harald III Hårdråde av Norge
Thora Thorbergsdotter
Olof III Kyrre av Norge (-1093)
Johan (Arne?) Lagi
Lägg till moder...
Thora
Magnus III Barfot av Norge (1073-1103)
Lägg till moder...
Harald Gille av Norge
Lägg till moder...
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Sven II Estridsson av Danmark (1020-1074)
Lägg till moder...
Erik I Ejegod av Danmark (1056-1103)
Bodil Thrugotsdotter (-1103)
Knut Lavard av Schlesvig (1096-1131)
Vladimir II av Kiev (1053-1125)
Harald II av England (1022-1066)
Lägg till moder...
Gytha av England
Mstislav I av Kiev (1076-1132)
Stenkil Ragnvaldsson av Sverige (-1066)
N N Emundsdotter av Sverige
Inge Stenkilsson av Sverige (-1110)
Totil Walgötersson (-1084)
Gytha Osgodsdotter
Helena Totilsdotter
Kristina av Sverige (-1122)
Ingeborg av Kiev
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Bryachislav av Polotsk (997-1044)
Lägg till moder...
Vseslav I av Polotsk (1030-1101)
Lägg till moder...
Gleb Vseslavitj av Minsk (-1119)
Isjaslav I av Kiev (1024-1078)
Lägg till moder...
Jaropolk av Turov och Vladimir (-1087)
Kunigunda av Orlamünde (1055-1140)
Anastasia Jaropolkovna av Turov och Vladimir (1074-1159)
Volodar Glebovitj av Minsk
Kasimierz I Karol av Polen (1016-1058)
Dobronega Maria av Kiev (1010-1087)
Wladislav I Herman av Polen (1043-1102)
Wratislav II av Böhmen (1035-1092)
Adelheid av Ungern (1040-1062)
Judith av Böhmen (1057-1086)
Boleslav III av Polen (1086-1138)
Henrik av Berg-Schelklingen
Lägg till moder...
Salome av Berg-Schelklingen (1095-1144)
Rikissa av Polen
Sofia av Minsk (1141-1198)
Valdemar II Seir av Danmark (1170-1241)
Guttorm
Lägg till moder...
Helena Guttormsdotter
Knut av Reval (1211-1260)
Sobieslaw I av Pommerellen
Lägg till moder...
Mestwin I av Pommerellen
Swinislawa
Svantepolk II av Pommerellen (-1266)
Eufrosyne
Hedvig av Pommerellen
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Sverker d ä av Sverige (-1156)
Håkan Finnsson
Lägg till moder...
Ulfhild Håkansdotter
Karl Sverkersson av Sverige (-1167)
Toke Palnesson [d y] (-1086)
N N Olofsdotter
Skjalm Tokesson (Hvide) (1034-1113)
Asbjörn Ulfsson (-1086)
Lägg till moder...
Signe Asbjörnsdotter
Toke Skjalmsson (Hvide) (-1145)
Gyda
Stig Tokesson (Hvide) (-1151)
Knut Lavard av Schlesvig (1096-1131)
Ingeborg av Kiev
Margareta Knutsdotter av Danmark
Kristina Stigsdotter (Hvide)
Sverker d y (Karlsson) av Sverige (-1210)
Skjalm Tokesson (Hvide) (1034-1113)
Signe Asbjörnsdotter
Ebbe Skjalmsson (Hvide) (-1150)
Ragnhild
Sune Ebbesson (Hvide) (-1186)
Cecilia
Ebbe Sunesson (Hvide) (-1208)
Lägg till moder...
Benedikta Ebbesdotter (Hvide)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Ragnhild (-1262)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Holmger Folkason (Hama)
Kristina Fastadotter
Ulf Holmgersson (Hama)
Harald Gudmundsson (vingad lilja)
Lägg till moder...
Cecilia Haraldsdotter (vingad lilja)
Lars Ulfsson (Hama)
Ingrid Anundsdotter
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Torsten (Sandbroätten)
Lägg till moder...
Styrbjörn Torstensson (Sandbroätten)
Lägg till moder...
Greger Styrbjörnsson (Sandbroätten)
Katarina Bengtsdotter (huvud)
Ingeborg Gregersdotter (Sandbroätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingevald Estridsson (Hammerstaätten)
N N Nilsdotter (Ivar Nilssons ätt)
Nils Ingevaldsson (Hammerstaätten)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Finvid
Laurens Petersson (Laurens Peterssons ätt)
Lägg till moder...
Peter Laurensson (Laurens Peterssons ätt)
Fader
Lägg till moder...
Erik (IX) den Helige av Sverige (-1160)
Björn Haraldsson Järnsida av Danmark (-1134)
Lägg till moder...
Kristina Björnsdotter av Danmark (-1170)
Knut Eriksson av Sverige (-1196)
Lägg till moder...
Erik (X) Knutsson av Sverige (-1216)
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Sofia av Minsk (1141-1198)
Rikissa av Danmark (-1220)
Katarina Eriksdotter av Sverige
Filip Petersson (Laurens Peterssons ätt) (-1251)
Lägg till moder...
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Tjelve
Lägg till moder...
Karl Tjelvason (Fånöätten)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Gustaf Petersson
Matts (Boberg)
Lägg till moder...
Bengt Mattsson (Boberg)
Lägg till moder...
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Lägg till moder...
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Margareta
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Kettil (Bielke)
Lägg till moder...
Ture Kettilsson (Bielke)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Sigrid Nilsdotter (Natt och Dag)
Bengt Turesson (Bielke)
Gudmar Magnusson (Ulvåsaätten)
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Peter
Lägg till moder...
Helena Petersdotter
Ulf Karlsson (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Israel (Finstaätten)
Lägg till moder...
Peter Israelsson (Finstaätten)
Birger
Lägg till moder...
N N Birgersdotter
Birger Petersson (Finstaätten) (-1327)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
(kvinna)

Användaren har angivit att denna person är avliden.
Greger Mattsson (Lillie)
Bengt Gregersson (Lillie)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Metta Larsdotter Hierta (1641-1679)
Maria Bengtsdotter Lilliestielke (1669-1749)
Catharina Maria Hökeflycht (1700-1770)
Johannes Andersson (1740-1821)
Catharina Johannesdotter (1775-1866)
Ingeborg Christina Johannesdotter (1801-1897)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Catharina Bengtsdotter Bock af Näs (-1685)
Adolf Rosenquist af Åkershult
Johan Adolf Rosenquist af Åkershult (1697-1746)
Leonard Rosenquist af Åkershult (1736-1801)
Maria ELISABETH Rosenquist af Åkershult (1781-1814)
Carl Petter Häggström (1806-1891)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.