Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Asser Mogensson
Lägg till moder...
Peder Assersson Ribbing
Marina Knutsdotter
Knut Pedersson Ribbing
Lägg till moder...
Peder Knutsson Ribbing
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson (Natt och Dag) (-1322)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Harald Gille av Norge
Lägg till moder...
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Valdemar I den store av Danmark (1131-1182)
Sofia av Minsk (1141-1198)
Valdemar II Seir av Danmark (1170-1241)
Guttorm
Lägg till moder...
Helena Guttormsdotter
Knut av Reval (1211-1260)
Mestwin I av Pommerellen
Swinislawa
Svantepolk II av Pommerellen (-1266)
Eufrosyne
Hedvig av Pommerellen
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Birgitta Haraldsdotter av Norge
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Karl Sverkersson av Sverige (-1167)
Kristina Stigsdotter (Hvide)
Sverker d y (Karlsson) av Sverige (-1210)
Ebbe Sunesson (Hvide) (-1208)
Lägg till moder...
Benedikta Ebbesdotter (Hvide)
Helena Sverkersdotter av Sverige
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Ragnhild (-1262)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Lägg till moder...
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Karl Birgersson (stjärna)
Matteus Molteke (1220-1246)
Lägg till moder...
Fredrik Molteke
Lägg till moder...
Gert Molteke
Lägg till moder...
Gertrud Molteke
Ingeborg Karlsdotter (stjärna)
Bo Stensson (Natt och Dag)
Sven Nilsson Sture (-1424)
Gunnild Matsdotter
Katarina Svensdotter (Sture)
Märta Bosdotter (Natt och Dag)
Knut Pedersson Ribbing
Gustav Matsson (stjärna)
Jon (Bååt)
Lägg till moder...
Peter Jonsson (Bååt)
Hemming Tanne
Lägg till moder...
Kristina Hemmingsdotter Tanne
Jon Petersson (Bååt)
Lägg till moder...
Peder Jonsson (Bååt)
Gerhard Snakenborg [d ä]
Lägg till moder...
Gerhard Snakenborg [d y]
Kettil (Bielke)
Lägg till moder...
Ture Kettilsson (Bielke)
Nils Sigridsson (Natt och Dag) (-1299)
Lägg till moder...
Sigrid Nilsdotter (Natt och Dag)
Bengt Turesson (Bielke)
Gudmar Magnusson (Ulvåsaätten)
Bengt Mattsson (Boberg)
Lägg till moder...
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Lägg till moder...
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Peter
Lägg till moder...
Helena Petersdotter
Ulf Karlsson (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Israel (Finstaätten)
Lägg till moder...
Peter Israelsson (Finstaätten)
Birger
Lägg till moder...
N N Birgersdotter
Birger Petersson (Finstaätten) (-1327)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Sigrid den fagra
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Henrik Gerhardsson Snakenborg
Lägg till moder...
Elin Henriksdotter Snakenborg
Brita Pedersdotter (Bååt)
Kerstin Gustafsdotter (stjärna)
Sven Knutsson Ribbing (-1577)
Gunnar Gylta
Olof Bosson (oxhuvud)
Katarina Karlsdotter
Märta Olofsdotter (oxhuvud)
Bengt Gunnarsson Gylta (1402-)
Bengt Andersson (Öra)
Lägg till moder...
Knut Bengtsson (Öra)
Lägg till moder...
Anders Knutsson (Öra)
Nils Jonsson (Ros av Horshaga)
Lägg till moder...
Magnus Nilsson (Ros av Horshaga)
Lägg till moder...
Gustaf Magnusson (Ros av Horshaga)
Jon Birgersson
Algot Bengtsson (Algotssönernas ätt)
Gustaf Petersson
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Margareta
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Birgitta Gustafsdotter (Ros av Horshaga)
Märta Andersdotter (Öra)
Peder Bengtsson Gylta (-1527)
Ingeborg Persdotter (Sparre af Rossvik)
Bengt Pedersson Gylta (-1520)
Sune Sik (Lillie)
Lägg till moder...
Anders [Sunesson] (Lillie)
Bengta Håkansdotter
Sune Andersson (Lillie)
Margareta Halstensdotter (tre sjöblad)
Ödgisle Sunesson (Lillie)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Lägg till moder...
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Lägg till moder...
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Lägg till moder...
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Lägg till fader...
Ingeborg
Karl Ingeborgason (Lejonbalk)
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
N N
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Röriksson (Staffanssönernas ätt)
Lägg till moder...
N N Staffansdotter (Staffanssönernas ätt)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Knut (Gren)
Lägg till moder...
Kettilbjörn Knutsson (Gren)
Lägg till moder...
Ernils Kettilbjörnsson (Gren)
Lägg till moder...
Harald Ernilsson (Gren)
Torkel Andersson (delad sköld)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Lägg till moder...
Holmger Folkason (Hama)
Kristina Fastadotter
Ulf Holmgersson (Hama)
Sigge Guttormsson (två liljor)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Ingrid Ylva (-1251)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Erik (X) Knutsson av Sverige (-1216)
Rikissa av Danmark (-1220)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214-1254)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Ulf Holmgersson (Hama)
Harald Gudmundsson (vingad lilja)
Lägg till moder...
Cecilia Haraldsdotter (vingad lilja)
Lars Ulfsson (Hama)
Ingrid Anundsdotter
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Torsten (Sandbroätten)
Lägg till moder...
Styrbjörn Torstensson (Sandbroätten)
Lägg till moder...
Greger Styrbjörnsson (Sandbroätten)
Katarina Bengtsdotter (huvud)
Ingeborg Gregersdotter (Sandbroätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Ingevald Estridsson (Hammerstaätten)
N N Nilsdotter (Ivar Nilssons ätt)
Nils Ingevaldsson (Hammerstaätten)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Lägg till moder...
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Finvid
Filip Petersson (Laurens Peterssons ätt) (-1251)
Lägg till moder...
Elin Filipsdotter (Laurens Peterssons ätt)
Filip Finvidsson (Rumbyätten)
Tjelve
Lägg till moder...
Karl Tjelvason (Fånöätten)
Filip Birgersson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Bengt Turesson (Bielke)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Ingeborg Gregersdotter (Aspenäsätten)
Greger Mattsson (Lillie)
Birger (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till moder...
Fader Birgersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Lägg till fader...
Tune (Håkan Tunasons ätt)
Lägg till moder...
Kristina Tunadotter (Håkan Tunasons ätt)
Magnus Kristinason (Håkan Tunasons ätt)
Ingevald Torstensson (Örnsparre)
Sigrid
Filip Ingevaldsson (Örnsparre) (-1318)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Lägg till moder...
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
N N Kärling
Ulf Bengtsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Håkan Halstensson (Halsten Peterssons ätt)
Magnus Kristinason (Håkan Tunasons ätt)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
Sigge Magnusson (Håkan Tunasons ätt)
Karl Bengtsson (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Knut Matsson (Lejonbjälke) (-1289)
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Gustaf Ulfsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Folke (Rossviksätten)
Lägg till moder...
Peter Folkason (Rossviksätten)
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Hafrid Henriksdotter Glysing
Folke Petersson (Rossviksätten)
Brud Benason (Lejonansikte, Bengt Nilssons ätt)
Lägg till moder...
Jöns Brudsson (Lejonansikte, Bengt Nilssons ätt)
Holmfrid
Kristina Jonsdotter (Lejonansikte, Bengt Nilssons ätt)
Folke Folkason (Rossviksätten)
Johan Laurensson (Almöätten)
Lägg till moder...
Holmfrid Johansdotter (Almöätten)
Kristina Folkadotter (Rossviksätten)
Ramborg Gustafsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Bengt Gregersson (Lillie)
Filip Ulfsson (Ulv)
Gotskalk van Kyren [d ä]
Lägg till moder...
Ivan van Kyren
Lägg till moder...
Gotskalk van Kyren [d y]
Lägg till moder...
Gödelin van Kyren
Bengt Filipsson (Ulv)
Lägg till fader...
Elin
Gisle Elinason (Sparre av Aspnäs)
Bo (Bengt Bossons ätt)
Lägg till moder...
Bengt Bosson (Bengt Bossons ätt) (-1335)
Ragnhild
Margareta Bengtsdotter (Bengt Bossons ätt)
Magnus Gislason (Sparre av Aspnäs)
Algot Sigtryggsson
Lägg till moder...
Brynjulf Stallare
Lägg till moder...
Algot Brynjulfsson (Algotssönernas ätt) (1228-)
Peter Näf (lejon)
Lägg till moder...
Margareta Petersdotter
Folke Algotsson (Algotssönernas ätt)
Svantepolk Knutsson (Svantepolk Knutssons ätt) (-1310)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Knut (Tyrgils Knutssons ätt)
Sigtrygg Bengtsson (Boberg)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Matteus Molteke (1220-1246)
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Eberhard Molteke (-1310)
Lägg till moder...
Henrik Molteke (1316-)
Lägg till moder...
Johan Molteke (1344-1389)
Henrik Glysing
Lägg till moder...
Kettil Glysing (-1363)
Ture Kettilsson (Bielke)
Lägg till moder...
Erik Turesson (Bielke)
Elof Magnusson (vingad pil)
Lägg till moder...
Bengt Elofsson (vingad pil)
Katarina
Margareta Bengtsdotter (vingad pil)
Ingeborg Eriksdotter (Bielke)
Katarina Glysing (-1413)
Ingeborg Johansdotter Molteke
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Styke
Lägg till moder...
Birgitta Arentsdotter Styke
Arent Bengtsson (Ulv)
Erik Bydelsbach
Lägg till moder...
Utze Bydelsbach
Lägg till moder...
Albrekt Bydelsbach
Hasso Busche av Ottenbüttel
Sofia
Henrik Busche av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Eler av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Nikolaus av Ottenbüttel
Lägg till moder...
Ivan Krummedige
Lägg till moder...
Johan Krummedige
N N Pedersdotter Rytze
Segebod Krummedige
Peder Skram
Lägg till moder...
Lage Pedersson Skram
Lägg till moder...
Peder Lagesson Skram
Lauritz Saltensee
Lägg till moder...
Peder Lauritzon Saltensee
Lägg till moder...
Edel Pedersdotter Saltensee
Cecilia Pedersdotter Skram
Erik Krummedige
Johan von Thienen
Otto Limbek
Lägg till moder...
Nikolaus Limbek
Hartvig Krummedige
Erland (Hvide)
Margareta Sunadotter (Hvide)
Nils Erlandsson (Hvide)
Peder Strangesson Ulfeldt
Ingeborg Esbjörnsdotter (Hvide)
Elisabet Pedersdotter Ulfeldt
Peder Nilsson (Hvide)
Lägg till moder...
Peder Pedersson Stygge
Lägg till moder...
Sofia Pedersdotter Stygge
Ida Krummedige
Anna Limbek
Beata von Thienen
Anna Eriksdotter Krummedige
Hebla Albrektdotter Bydelsbach
Metta Arentsdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Lillie)
Anna Bengtsdotter Gylta (-1579)
Metta Svensdotter Ribbing
(kvinna)

Personakt


Användaren har angivit att denna person är avliden.
Margareta Erlandsdotter Kafle
Ingeborg Hansdotter Lindelöf (af Kedom)
Metta Larsdotter Hierta (1641-1679)
Maria Bengtsdotter Lilliestielke (1669-1749)
Catharina Maria Hökeflycht (1700-1770)
Johannes Andersson (1740-1821)
Catharina Johannesdotter (1775-1866)
Ingeborg Christina Johannesdotter (1801-1897)
SVENING Johansson (1827-1898)
EMMA Christina Johansson (1858-1931)
Ernst PAUL Svening Lilja (1880-1932)
INGEMAR Alfred Magnus Lilja (1907-1989)
LARS Ingemar Lilja (1940-)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.