Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Charibert av Neustrien (-635)
Lägg till moder...
Robert I
Lägg till moder...
Lambert I av Neustrien
Lägg till moder...
Robert II av Elsass
Doda
Lambert II av Neustrien och Austrasien
Lägg till moder...
Robert I av Wormsgau
Adalhelm av Wormsgau
Lägg till moder...
Williswinda
Thuringbert av Wormsgau
Lägg till moder...
Robert II av Wormsgau (-807)
Theoderata
Robert III av Wormsgau
Wiltrud
Robert den Starke av Anjou (-866)
Adelais av Tours
Robert I av Frankrike (860-923)
Arnulf av Metz (582-640)
Doda (584-)
Ansegisel (612-662)
Begga av Landen (-693)
Pepin II den Store av Heristal (645-714)
Chalpais
Karl Martell (690-741)
Chrotrudis (690-724)
Pepin III den Lille av Frankiska riket (715-768)
Bertrada av Laon (720-783)
Karl den Store av Frankiska riket (742-814)
Gerold av Winzgau
Gottfrid av Alemannia
Lägg till moder...
Huoching av Alemannia
Lägg till moder...
Nebe (Hnabi) av Alemannia
Lägg till fader...
Williswint
Hereswint
Emma av Alemannia
Hildegard av Winzgau (758-783)
Pepin av Italien (777-810)
Lägg till moder...
Bernhard I av Italien (797-818)
Kunigunda
Pepin av Vermandois (815-)
Lägg till moder...
Herbert I av Vermandois (849-907)
Luitgard
Beatrice av Vermandois (-931)
Hugo den Store av Frankrike (898-956)
Bruno av Sachsen
Lägg till moder...
Liudolf av Sachsen (-866)
Billung av Sachsen
Pepin av Italien (777-810)
Lägg till moder...
Aeda av Italien (798-)
Oda av Sachsen (-913)
Otto av Sachsen (-912)
Hedvig av Babenberg (-903)
Henrik I av Tyskland (876-936)
Theoderik av Sachsen (-917)
Reginlind
Mathilda av Sachsen (896-968)
Hedvig av Tyskland
Hugo Capet av Frankrike (940-996)
Gerhard av Auvergne (-841)
Lägg till moder...
Rainulf I av Akvitanien (815-866)
Gauzlin
Adeltrudis
Rorico I av Maine (-839)
Bilichildis (-839)
Bilichildis av Maine
Rainulf II av Akvitanien (-890)
Lägg till moder...
Eble av Akvitanien (-932)
Emillane
Vilhelm III av Akvitanien (-963)
Robert I (Rollo) av Normandie
Popa av Bayeux
Adele av Normandie
Adele av Poitou (-1004)
Robert II av Frankrike (972-1031)
972--1031 (man)

Personakt

Föräldrar
Hugo Capet av Frankrike.
Adele av Poitou.

Levnadstid
• Född i Orléans i Frankrike 972.
• Död  20 juli 1031 i Château de Melun, Frankrike.

Verksamhet
• Konung av Frankrike från 996 till sin död.

Gift något av åren 1001-03 med
Constance av Arles.

Barn i angivet äktenskap
Adele av Frankrike.
Robert I av Burgund.



Källor
• Foundation för Medieval Genealogy (fmg.ac).




Lars Lilja 2015

Adele av Frankrike (1009-1079)
Robert I av Flandern (1035-1093)
Adele av Flandern (1065-1115)
Ingegerd Knutsdotter av Danmark (1085-)
Bengt Snivel (Folkungaätten)
Birger Brosa (Folkungaätten) (-1202)
Folke Birgersson (Folkungaätten) (-1210)
Holmger Folkason (Hama)
Ulf Holmgersson (Hama)
Lars Ulfsson (Hama)
Helena Larsdotter (Hama)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Sten Haraldsson (Gren)
Harald Stensson (Gren)
Sune Folkason (Folkungaätten) (-1247)
Bengta Sunadotter (Folkungaätten)
Ingeborg Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Anund Tunesson [d y] (Vingätten)
Ingeborg Anundsdotter (Vingätten)
Anund Jonsson (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt) (-1397)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Ingegerd Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Ingrid Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt)
Knut Folkesson (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Knut Birgersson (Folkungaätten) (-1208)
Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten)
Ingegerd Filipsdotter (Aspenäsätten)
N N Karlsdotter (Fånöätten)
Ingegerd Filipsdotter (Rumbyätten)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Johan Filipsson (Aspenäsätten) (-1280)
Birgitta Jonsdotter (Aspenäsätten)
Kristina Petersdotter (Peter Ragvaldssons ätt)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Knut Jonsson (Aspenäsätten)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
N N Filipsdotter (Aspenäsätten)
Birgitta Filipsdotter (Horthorn, Törne Matssons ätt)
Cecilia Röriksdotter (Algotssönernas ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Karl Döve (Folkungaätten) (-1220)
Karl Karlsson (Ulv) (1220-)
Ulf Karlsson (Ulv) (1247-1281)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Arent Bengtsson (Ulv)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ture Stensson (Bielke) (-1425)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Birgitta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Ingrid Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Märta Bengtsdotter (Vinstorpaätten)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Matts Ödgislesson (Lillie)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
Tord Röriksson Bonde (-1417)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Märta Magnusdotter Kase
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birgitta Stensdotter (Bielke)
Karl VIII Knutsson Bonde (1408-1478)
Magnus Minnesköld (Folkungaätten)
Bengt Magnusson (Folkungaätten)
Magnus Bengtsson (Folkungaättens lagmansgren) (-1263)
Bengt Magnusson (Folkungaättens lagmansgren) (-1294)
Ingeborg Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren) (-1314)
Israel Birgersson (Finstaätten) (-1351)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Katarina Birgersdotter (Finstaätten) (1300-)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Katarina Bengtsdotter (Folkungaättens lagmansgren)
Cecilia Knutsdotter (Aspenäsätten)
Bo Bosson (Natt och Dag)
Märta Bosdotter (Natt och Dag) (-1414)
Sten Bosson (Natt och Dag) (-1410)
Jon Knutsson (Aspenäsätten)
Bengt Jonsson (Aspenäsätten)
Greger Bengtsson (Aspenäsätten)
Knut Bengtsson (Aspenäsätten)
N N Magnusdotter (Folkungaätten)
Hafrid Sigtryggsdotter (Boberg)
Bengt Hafridsson (Bengt Hafridssons ätt)
Brynjulf Bengtsson (Bengt Hafridssons ätt)
Birgitta Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
N N Brynjulfsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
Bengta Algotsdotter (Algotssönernas ätt)
Märta Jonsdotter
Katarina Bengtsdotter (Bengt Hafridssons ätt)
N N
Bengt Nilsson (Oxenstierna)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Ramfrid Gustafsdotter (lejon)
Katarina Ulvasedotter
Margareta Tomasdotter (Grip)
Kristina Siggadotter
Magnus Olofsson Kase
N N Siggadotter
Ingrid Karlsdotter (bjälke)
Ramborg Israelsdotter (And) (-1331)
Gustaf Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
Arvid Gustafsson (Sparre av Vik) (-1379)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
Karl Sigtryggsson (Boberg)
Ulf Karlsson (lejon)
Margareta Ulvsdotter (lejon)
Magnus Gudmarsson (Ulvåsaätten)
Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsaätten) (1327-1390)
Kristina Bengtsdotter (Bielke)
Margareta Bengtsdotter (Bielke)
Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
N N Sigtryggsdotter (Boberg)
Magnus Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Knut Magnusson (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Tyrgils Knutssons ätt) (-1395)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Tyrgils Knutsson (Tyrgils Knutssons ätt)
Margareta Tyrgilsdotter (Tyrgils Knutssons ätt)
Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt)
Helena Magnusdotter (Sparre av Vik)
Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
N N Magnusdotter (Sparre av Aspnäs)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Ulfhild Sigtryggsdotter (Boberg)
Katarina Karlsdotter (Lejonbalk)
Bengta Ragvaldsdotter (Puke)
Peder Erengislesson Bonde
Bengta Pedersdotter Bonde
Bertil Pedersson (Lilliehöök af Gälared)
Kettil Ragvaldsson (Puke)
N N Kettilsdotter (Puke)
Kristina Jonsdotter (Rickebyätten)
Kristiern Nilsson (Vasa) (1365-1442)
N N Karlsdotter (Lejonbalk)
Filip Ulfsson (Ulv)
Bengt Filipsson (Ulv)
Gotskalk Bengtsson (Ulv)
Bengt Gotskalksson (Ulv)
Karl Filpsson (Ulv)
Holmger Karlsson (Ulv)
Katarina Holmgersdotter (Ulv)
Ulf Filipsson (Ulv)
Staffan Ulfsson (Ulv)
Kristina Staffansdotter (Ulv)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Ingeborg Ulfsdotter (Ulv)
Birgitta Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ingeborg Barnamsdotter
Märta Gisladotter (Sparre av Aspnäs)
N N Knutsdotter (Lejonbjälke)
Ramborg Karlsdotter (Oxhuvud, Karl Bengtssons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
Ingeborg Nilsdotter (Sparre av Tofta)
Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna)
Ulf Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1347)
Karl Ulfsson (Sparre av Tofta) (1317-1407)
Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
Birger Magnusson (Folkungaätten) (1200-1266)
Greger Birgersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1276)
Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren)
Greger Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Katarina Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Erengisle Nilsson (Hammerstaätten)
Katarina Erengisladotter (Hammerstaätten)
Helena Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Bengta Karlsdotter (Färla)
Ramborg Israelsdotter (Finstaätten)
Kristina Anundsdotter (Lejonansikte, Hemming Ödgislasons ätt)
Ingeborg Magnusdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Karlsdotter (stjärnor på balk)
Magnus Ragvaldsson (Fargalt)
Ingegerd Magnusdotter (Fargalt)
Ragvald Magnusson (Fargalt)
Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren)
Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Magnus Trottesson (Eka)
Karl Magnusson (Eka)
N N Gregersdotter (Folkungaättens oäkta gren)
Margareta Filipsdotter (Örnsparre)
N N Magnusdotter (Håkan Tunasons ätt)
Bengt Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Märta Bengtsdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Ulf Bengtsson (Sparre av Hjulsta och Ängsö)
Sigge Magnusson (Håkan Tunasons ätt)
Ingrid Siggadotter (Håkan Tunasons ätt) (-1413)
Jöns Porsesson Geet (-1413)
N N Siggadotter (Håkan Tunasons ätt)
N N Håkansdotter (Halsten Peterssons ätt)
Ingeborg Birgersdotter (Folkungaätten)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (-1361)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (-1369)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354-1411)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Johan V av Sachsen-Lauenburg (1439-1507)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Erik II av Pommern (1425-1474)
Kristina Birgersdotter (Folkungaätten)
Helena Siggadotter
N N Ulfsdotter (Hama)
N N Torkelsdotter
N N Haraldsdotter (Gren)
Ramborg Staffansdotter (Ulv)
Sten Haraldsson (Gren)
Harald Stensson (Gren)
Rikissa Birgersdotter (Folkungaätten)
Rikissa av Werle-Güstrow (1268-)
Magnus I av Braunschweig-Lüneburg (1340-1369)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (1328-1373)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (1358-1416)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (-1463)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (1395-1462)
Henrik II av Braunschweig-Lüneburg (1360-1416)
Katarina av Braunschweig-Lüneburg (1388-1442)
Wilhelm I av Braunschweig-Wolfenbüttel (1392-1482)
Robert I av Burgund (1011-1076)
Henrik av Burgund (1035-)
Henrik av Portugal (1070-1112)
Alfonso I av Portugal (1110-1185)
Sancho I Martino av Portugal (1154-1212)
Berengaria av Portugal (1194-1221)
Erik IV Plogpenning av Danmark (1216-1250)
Ingeborg Eriksdotter av Danmark (1244-1287)
Håkan V Magnusson av Norge (1270-1319)
Agnes Håkansdotter av Norge
Jon Hafthorsson (1312-)
Brynjulf Jonsson Roos af Hjelmsäter
Knut Brynjulfsson Roos af Hjelmsäter
Ingeborg Håkansdotter av Norge (1301-1361)
Eufemia Eriksdotter av Sverige (1317-1370)
Ingeborg av Mecklenburg (1345-)
Sofia av Holstein (1375-1448)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn larsingemar som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.