Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Jacob Jacobsson Pistol (1595-1655)
Peter
Arvid Kåse (1395-1475)
Jösse Skytte (1348-1390)
Jeppe Jeppsson (1315-1375)
Kristina Elinsdotter (1315-1375)
Margareta Jeppersdotter Sparre (1380-1445)
Karin Jöndotter Stenbock (1420-1490)
Märta Arvidsdotter Kåse (1465-1540)
Arvid Pedersson Kåse (1500-1562)
Ture Drake (-1420)
Lägg till moder...
Magnus Turesson (-1474)
Nils Turesson B o B (1400-1473)
Abjörn Nockesson Bagge (1318-)
Ragnhild Lindormsdotter (1321-)
Jöns Abjörnsson (1342-1470)
Olof Olofsson Kåse (1300-1349)
Kristina Siggesdotter Djäkn (1310-1350)
Ragnhild Olofsdotter Kåse (1349-1400)
Nils Jönsson Bagge (1360-1390)
Hemming (1300-)
NN
Peter Hemmingsson (1352-1390)
Magnus Petersson (1325-1368)
Anna-Stina Mangnusdotter (1313-1400)
Sigrid Magnusdotter (1354-1409)
Catharina Petersdotter (1360-1394)
Peder Nilsson Bagge (1391-1463)
Timme Timmesen Abil- (1290-1332)
Sophie Andersdatter Hvide (1290-1380)
Nils Apilgaard (1320-1370)
NN
Claus Abildgaard (1345-1397)
Åke Pik (1290-1310)
Ktistina Giedda (1253-1310)
Arvid Mussla Pik (1340-1385)
Bengt Lindormsson (1320-1363)
Märta Pedersdotter (1330-)
Ingeborg Bengtsdotter (1350-)
Estrid Arvidsson Pik (1370-1444)
Botilda Clausdotter Apelgaard (1390-1458)
Birgitta Pedersdotter (1410-1473)
Ingeborg Nilsdotter Balk of Billa (1460-1530)
Birger Magnusson Drake (-1529)
NN Krumme (1312-)
NN
Nils Krumme (1362-1414)
Sven Bäck dä (1320-1365)
NN
Gunnild Svensdotter Bäck (1350-1414)
Sven Krumme Bäck (1345-1458)
Timme Lauridsen Abilgaard (1270-1318)
NN (1270-)
Timme Timmesen Abilgaard (1290-1342)
Anders Stigsen Hvide (1265-1318)
Margarethe Nielsdatter (1260-1318)
Sophie Andersdatter Hvide (1290-1380)
Nils Abildgaard (1320-1370)
NN
Claus Apilgaard (1345-1397)
Tygil Pik (1225-1285)
Lägg till moder...
Åke Pik (1290-1310)
NN Gädda (1169-)
Fru Gädda
Kristina Giedda (1253-1310)
Arvid Mussla Pik (1340-1385)
Lindorm Jönsson (1295-)
Estrid (1300-)
Bengt Lindormsson (1320-1363)
Märta Pedersdotter (1330-)
Ingeborg Bengtsdotter (1350-)
Esrid Arvidsdotter Pik (1370-1443)
Botilda Claudotter Apelgard (1390-1458)
Nils Krumme (1420-1490)
Lägg till fader...
Ramfrid (1225-1285)
Nocke Bagge (1290-)
Peter (1235-1295)
Lägg till moder...
Ramfrid Pettersdotter (1300-1348)
Abjörn Nockesson Bagge (1318-)
Lindorm Jönsson (1295-)
Esrid (1300-)
Ragnhild Lindormsdotter (1321-)
Jöns Abjörnsson (1342-1417)
Gisla i Vännersten (1280-1310)
NN (1264-1324)
Magnus Gislesson Ulf (1299-1370)
Jöns (1205-)
NN
Katarina Jönsdotter Tinnskura (1294-1370)
Kristina Magnusdotter (1348-1375)
Abjörn Gönsson Bagge (1371-1432)
Dan Gustafsson (1350-)
Lägg till moder...
Karin Dansdotter (1375-)
Märta Asbjörnsdotter Bagge (1428-1496)
Botilda Krumme (1460-1530)
Margareta Birgersdotter Drake (-1561)
Peder Arvidsson Kåse (-1605)
Truls (1355-)
Lägg till moder...
Anders Trulsson (1420-1498)
Jöns Lind
Lägg till moder...
Christina Jönsdotter Lind (-1490)
Truls Andersson Skrivare (1503-1551)
NN Kyle (1241-1300)
Lägg till moder...
Heman Glotzow Kyle (1394-1406)
Lägg till moder...
Klas Kyle (1424-1444)
Ingrid Gönsdotter (1380-1444)
Herrman Klasson Kyle (1480-1526)
Mats Hezdal (1337-)
Lägg till moder...
Anders Mattsson (1365-1403)
Lägg till moder...
Håkan Andersson (1404-1449)
Kristina Andersdotter (1371-)
Anders Håkansson (1409-1481)
Gotskalk Amundsson (1486-)
Ingeborg (1486-)
Kerstin Gotskalkdotter (1366-)
Märta Andersdotter (1479-1546)
Ingeborg Hermansdotter Kyle (1505-1540)
Margareta Trulsdotter (1534-1614)
Truls Pedersson Kåse (1561-1656)
Lägg till fader...
Ramfrid
Nocke Bagge (1290-)
Rangfrid Petersdotter
Abjörn Nockesson Bagge (1318-)
Jöns (1230-1290)
Lägg till moder...
Lindorm Jönsson (1295-)
Estrid (1300-)
Rangnhild Lindormsdotter (1321-)
Jöns Abjörnsson Bagge (1342-1417)
Gisla Bjilke
NN
Magnus Gisielsson Ulf (1299-1370)
Katarina Jönsdotter (1294-1370)
Kristina Magnusdotter (1348-1425)
Nils Jönsson Bagge (-1390)
Hemming (1352-1390)
NN
Peter Hemmingsson (1352-1390)
Magnus Petersson (1325-1368)
Magnus (1248-)
NN
Anna Stina Magnusson (1313-1400)
Sigrid Magnusdotter (1354-1409)
Catahrina Petersdotter (1360-1394)
Peder Nilsson Bagge (1391-1463)
Laurids Tygesen Abildgard (1250-1302)
NN
Timme Lauridsen Apilgaard (1270-1318)
NN
Timme Timmersen Apildgard (1290-1332)
Stig Andersen Hvide (1230-1293)
Ossa Hvide (1230-1314)
Anders Stigsen Hvide (1260-1318)
Niels Laendi Kaas (1240-1314)
NN Nielsdotter (1250-)
Margarethe Nielsdotter Ländi Kaas (1257-1318)
Sophie Andsrsdotter Hvide (1290-1380)
Nils Apilgaard (1320-1370)
NN
Claus Apildgaard (1345-1397)
Åke Pik
Kristina Giedda
Arvid Mussla Pik (1340-1385)
Bengt Lindormsson (1320-1363)
Estrid NN (1300-)
Ingeborg Bengksdotter (1350-)
Estrid Arvidsdotter Pik (1370-1444)
Botilda Apelgard (1390-1458)
Måns Pedersson Bagge
Tygils Nilsson Djäkne (1360-1422)
Halsten Petersson Båt (1340-1427)
Katarina Svensdotter (-1415)
Ingrid Halstendotter Båt (1368-1416)
Peter Tygilsson Bagge (-1466)
Elseby Gäversdotter (1420-)
Karin Petersdotter Bagge (1462-1517)
Halsten Månsson Bagge (1478-1550)
Nils Andersson Slatte (1432-1477)
Margareta Nilsdotter Bagge
Anders Nilsson, Slatte (1472-1533)
Ingeborg Johansdotter
Catharina Andersdotter Slatte (1514-1573)
Bengt Halstensson Bagge (1545-1577)
Sven Somme (1409-)
Jöns Ryzia (1360-)
Bengta (1325-1379)
Ingeborg Jönsdotter Somme (1380-)
Abraham Svensson Somme (1360-1474)
Germund Bryniolfsson Lang (1426-)
Elin
Märta Germundsdotter Lang
Sven Abrahamsson Somme (1435-1490)
Bengt Olsson Ryting
Harald Magnusson (1350-)
Jon Dansson Stolpe (-1379)
Bo Nilsson Natt o Dag (1281-1322)
Cecilia Knutsdotter (1290-1349)
Ingeborg Bosdotter Natt o Dag (1295-1376)
Ingeborg Jonsdotter Stolpe (-1396)
Magnus Haraldsson (Sparre) (-1431)
Gunhild Staffansdotter
Harald Amundsson Hatt (1336-1456)
Elin Jonsdotter
Ingrid Haraldsdotter Hatt
Gunhild Ryting (1453-1513)
Germund Svensson Somme (1484-1560)
Henning Scharfenberg (-1562)
Margarethe fon Scharffenberg (1423-)
Anna Henningsdotter Scharfenberg (1488--1580)
Margareta Germundsdotter Somme (1530-1602)
Brita Bagge (1564-1611)
Göran Kåse (-1662)
Peter Örjansson (1264-1350)
Lägg till moder...
Erengisele Petersson (1310-1376)
Bengta Ragvaldsdotter Puke (1313-1350)
Peter Erengiselesson Bonde (1313-1393)
Ingvald Estridsson av Hammersta (1245-1305)
Lägg till moder...
Magnus Ingvaldsson Natt o Dag (-1364)
Bengt Folkesson Snivel (1110-1175)
Sigrid Björnsdr. Snivil (1102-1177)
Magnus Bengtsson Minnessköld (1150-1210)
Sune Sverkersson Sik (1132-1220)
Valevska Sik (1150-)
Ingrid Ylva Sunedotter (1174-1250)
Jarl Birger Magnusson (1210-1266)
Okänd frilla
Gregers Birgersson (1230-1276)
NN
Irmgard Gregersdotter (1245-1305)
Ramborg Magnusdotter (-1413)
Filip Pedersson (1365-1442)
Sten Lalasson (1321-1381)
Magnus Nilsson Röde (1328-1365)
Helena Jonsson Sparre (1330-1365)
Kristina Magnusdotter Röde (1355-1426)
Elin Stendotter
Magnus Filipsson Bonde (1425-1493)
Ingvar Micaelsson (1426-)
Abjörn Jönsson Bagge (1371-1432)
Karin Dansdotter
Ingeborg Abjörnsdotter Bagge
Katarina Ingvaldsdotter Båt (1450-1493)
Magnusson Bonde Tord (1480-1546)
Torsten Gunnarsson
Lägg till moder...
Amund Torstensson Kusse (1435-1489)
Sermund Tyrgilsson (1343-)
Lägg till moder...
Erik Sermundsson Skanke (1410-1449)
Nils Tykasson
Ingeborg Björnsdotter
Estrid Nilsdotter (1410-)
Ingeborg Eriksdotter Skanke (1445-1477)
Ingrid Amundsdotter Kusse (1485-1558)
Göran Torsson Bonde (1530-1598)
Hans Pedersson Uggla (1460-1526)
Ingeborg Johansson Kafle
Claes Hansson Uggla (1481-1526)
Åbjörn NN
Mats Nilsson (1260-1299)
NN
Lucia Matsdotter (1280-1337)
Bengt Åbjörnsson (1295-1348)
Lägg till moder...
Jöns Bengtsson (1350-1412)
Lägg till moder...
Arvid Jönsson Drake (1376-1439)
Anders Prika (1285-1345)
NN
Peter Andersson Prika (1350-1413)
Sigvid Mogensen Ribbing (1310-1364)
Peder Knudsen Porse (-1287)
NN
NN Pedersdotter Porse (1270-1330)
Ingeborg Sigvidsdotter Ribbing (1317-1377)
Ingegerd Pedersdotter Prika (1380-1438)
Knut Arvidsson Drake (1418-1459)
Bengt Turesson (1374-1430)
Märta Gunnarsdotter Gylta (1382-1430)
Kerstin Begtsson Kumpan (1410-1459)
Arvid Knutsson Drake (1440-1497)
Gösse Skytte (-1390)
Gislo Bäck
Katarina Vastesdotter (1251-)
Kristina Gisledotter (1314-1374)
Olof Jönsson Stenbock (1379-1455)
Knut Barum (April) (-1384)
Bengta Mattsdotter Stjärna (1360-1420)
Sestrid Knutsdotter Barum (1400-1442)
Göstaf Olsson Stenbock (1441-1492)
Udd Mattson (1335-1371)
Ingemund Rödbjälke (1182-)
Lägg till moder...
Karl Ingemundsson Rödbjälke (1275-1348)
Sigge Pettersson Dkäkn (1280-1349)
Tomas Jonsson Grip (-1318)
Katarina Ulfsdotter (Ulvåsa) (1270-1318)
Margareta Tomasdotter äldre Grip (-1348)
Ranghild Siggesdotter Djäkn (1285-)
Ingrid Karlsdotter Rödbjälke (1340-)
Bengt Uddsson (-1437)
Ulf Karlsson (1247-1281)
Lägg till moder...
Filip Ulvsson (1280-1332)
Karl Gustafsson (1245-)
Lägg till moder...
Nn Karlsdotter (1275-1310)
Ulf Filipsson Ulv (1304-1349)
Staffan Röriksson (1271-1344)
Kristina Knutsdotter (1308-1324)
NN Staffansdotter (1330-1350)
Staffan Ulfson (1348-1393)
Ingvar Åkesson Båt
Lägg till moder...
Åke Invarsson Båt (1354-1375)
Gerhard Snakenborg (1300-1360)
Lägg till moder...
Anna Gerhardsdotter Snakenborg (1325-1414)
Lliana Åkesdotter Båt (1340-1423)
Kristina Staffansdotter Ulv (1394-1461)
Ingrid Bengtsdotter (1427-1485)
Anna Gustafsdotter Stenbock (1452-)
Kerstin Arvidsdotter Drake (1485-1529)
Hans Classon Uggla (1510-1557)
Nils Karlsson (1363-)
Rangvald Rangvaldsson (-1426)
NN
NN Rangvaldsdotter Subbe (1363-)
Mikael Nilsson Halvhjort (1423-1528)
Peder Eliasson B. Svinhuvud (1423-)
Peter Brahe (1310-)
Ose Jönsdotter Kyrning (1310-)
Laurens Pedersen Brahe (1375-)
Adelhid Grubbe (1339-)
Magnus Laurentsson (1398-1456)
Niels Brahe (1287-)
Anne Jepsdatter Has Grim (1291-)
Torkild Nilsen Brahe (1311-)
Barbara Axeldatter Mule (1315-)
Peder Torkidsson Brahe (1346-1377)
Ose Jonsdotter Kyrne (1330-)
Torkild Pederssen Brahe (1372-1447)
Adelheid Grubbe (1380-1406)
Johanna Torkelsdotter Brahe (1402-1460)
Cecilia Björn Svinhuvud (1442-1514)
Josef Pedersson (1499-1523)
Peder Knudsen Porse (-1286)
NN
Peder Porse unge (-1320)
Estrid av Helgamo (-1320)
Johannes Posesson Geet (1310-1389)
Tove Hvitfelt (1304-)
Peder Porse Geet (1359-1389)
Ingrid Siggesdotter (1350-1413)
Erik Pedersson Get (-1456)
Lucia Henriksdotter (-1437)
Jöns Eriksson Jet (-1474)
Wernike Kristiernsson Hjorthorn
NN
Kerstin Wernikesdotter Hjotron
Ingrid Jönsdotter Björn (1445-1534)
Anna Jossefdotter Björn (-1580)
Brita Micaelsdotter Halvhjort (-1561)
Dorotea Claesson Uggla (1534-1598)
Margareta Göransdotter Bonde (1590-1649)
Maria Göransd. Kåse (1619-1660)
Gustaf Pistol (1641-1715)
Törne Persson (1558-1581)
Kerstin Jönsdotter (1516-1603)
Anders Törnesson (1570-1683)
Margareta Karlsd. Bonde (1570-)
Törne Andersson Tornerefält (-1685)
Kerstin Månsdotter (1600-)
Elisabet Tornerefelt (1639-1719)
Jacob Pistol (1668-)
1668-- (man)

Emerentie Jacobsdotter Pistol (1719-1779)
Christina Pettersdotter (1758-1823)
Anna Maja Nilsdotter (1780-1837)
Anna Helena Persdotter (1815-1862)
Matilda Maria Svensdotter (1855-1929)
Viktor Emanuel Nilsson (Danesten) (1887-1964)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn mandeblom som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.