Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Lägg till moder...
Kettil af Åkerö
(man)

Född: Åkerö, Norrtälje (AB)
Död:
Vigd:
Yrke:

KÄLLOR:

ÖVRIGT:
Stamfader till släkten Bielke
Användaren har angivit att denna person är avliden.
Nils Kettilsson Bielke
N-N Nilsdotter Bielke
Barn
Anund Jonsson Lejonansikte (-1397)
Christina Anundsdotter (-1441)
Gustav Anundsson Sture (1410-1444)
Birgitta Gustavsdotter Sture (1440-1472)
Erik Johansson Vasa (1465-1520)
Gustav I Eriksson Vasa (1496-1560)
Cecilia Vasa (1540-1627)
Edvard of Baden-Baden (1565-1600)
Wilhelm I of Baden-Baden (1593-1677)
Ferdinand Maximilian of Baden-Baden (1625-1669)
Magnus Gustavsson Vasa (1542-1595)
Lucretia Magnusdotter Gyllenhielm (1560-1624)
Melcher Wernstedt (1602-1655)
Helena Gyllenhielm (1572-1630)
Sofia Vasa (1547-1611)
Gustaf Sachsen-Engen Westvahlen (1570-1597)
Karl IX Vasa (1550-1611)
Katarina Karlsdotter Vasa (1584-1638)
Kristina Magdalena av Pfalz (1615-1660)
Barn
Fredrik VII Magnus av Baden (1647-1709)
Karl X Gustav av Pfalz (1622-1660)
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Jost Höijer (-1566)
Hans Höijer (-1584)
Reinhold Höijer (Hoyer) (1560-1630)
Lorentz Höijer (1593-1651)
N-N Nilsdotter Bielke af Åkerö (1303-1351)
Olof Tyrgilsson Stockros (1330-1393)
Ingegerd Olofsdotter (-1418)
Apollonia Jönsdotter (Hjorthornskrona) (-1436)
Barn
Barn
Barbro Svinhufvud af Qvalstad (1471-1542)
Jöns Persson (Halv älg) (-1564)
Anna Margareta Jönsdotter Svinhufvud af Qvalstad (1515-)
Jöns Danielsson Svinhufvud (1553-1613)
Carl Jönsson Svinhufvud (-1636)
Lennart Carlsson Svinhufvud (-1695)
Anna Svinhufvud (1624-)
Christina Carlsdotter Svinhufvud (1628-1657)
Elisabeth Jönsdotter Svinhufvud
Katarina Mattsdotter
Hans Persson Svinhufvud af Qvalstad (1534-1568)
Albrecht Hansson Svinhufvud (1555-1631)
Elin Albrektsdotter Svinhufvud
Brita Månsdotter (1615-1695)
Magnus Lundström (1660-)
Johan Albrechtsson Svinhufvud af Qvalstad (1580-1642)
Lisbeth Elisabeth Svinhufvud (-1697)
Elisabeth Thomasdotter (1662-1737)
Ture Kettilsson Bielke (1260-1327)
Bengt Turesson Bielke Af Åkerö (-1359)
Barn
Anna Gerhardsdotter Snakenborg (-1387)
Iliana Åkesdotter (Båt) (-1423)
Kristina Staffansdotter Ulv (-1461)
Ingrid Bengtsdotter af Vinstorp (1410-1488)
Karin Gustafsdotter Stenbock (1453-1508)
Håkan Pedersson Hand (1485-1531)
Gertrud Håkansdotter Hand (-1585)
Lars Hermansson Flemming (1545-1602)
Anna Larsdotter Flemming (-1632)
Göran Boije af Gennäs (-1646)
Margareta Boije af Gennäs (-1669)
Claes Larsson Flemming (1592-1644)
Herman Fleming af Liebelitz (1619-1673)
Lars Claesson Fleming af Liebelitz (1621-1699)
Knut Håkansson Hand (1525-1565)
Anna Gustavsdotter Stenbock (1455-1508)
Olof Arvidsson Drake af Intorp (-1508)
Estrid Arvidsdotter Drake Av Instorp (1486-)
Barn
Estrid Pedersdotter Stierna (1510-)
Barn
Carin Isaksdotter
Bengt Jönsson Rosenbielke (1578-1635)
Jöns Rosenbielke (1600-1671)
Märta Arvidsdotter Sparre (1486-1558)
Margareta Olofsdotter Drake (1515-1575)
Barn
Margareta Månsdotter Stjärnbjälke (-1650)
Barn
Olof Armsköld (1614-1686)
Barn
Catarina Larsdotter Bröms (1545-1630)
Anna Pedersdotter Svenske (1581-)
Johan Börjesson Carlberg (1606-1676)
Karl Vinstorpa Bengtsson (1418-1495)
Anna Karlsdotter (1461-1552)
Ebba Eriksdotter Vasa (1491-1549)
Anna Eriksdotter Leijonhufvud (-1540)
Abraham Eriksson Leijonhufvud d.ä. (1512-1556)
Erik Abrahamsson Leijonhufvud d.y. (1551-1616)
Abraham Eriksson Leijonhufvud d.y. (1583-1618)
Gustav Eriksson Leijonhufvud (1597-1658)
Abraham Gustavsson Leijonhufvud (1627-1676)
Birgitta Eriksdotter Leijonhufvud (1514-1572)
Katarina Stenbock (1535-1621)
Erik Gustavsson Stenbock (1538-1602)
Gustav Eriksson Stenbock (1575-1629)
Fredrik Gustavsson Stenbock (1607-1652)
Erik Stenbock (1612-1659)
Margareta Eriksdotter Leijonhufvud (1516-1551)
Magnus Gustavsson Vasa (1542-1595)
Lucretia Magnusdotter Gyllenhielm (1560-1624)
Melcher Wernstedt (1602-1655)
Helena Gyllenhielm (1572-1630)
Karl IX Vasa (1550-1611)
Katarina Karlsdotter Vasa (1584-1638)
Kristina Magdalena av Pfalz (1615-1660)
Karl X Gustav av Pfalz (1622-1660)
Sten Eriksson Leijonhufvud (1518-1568)
Mauritz Stensson Leijonhufvud (1559-1607)
Ebba Mauritzdotter Lewenhaupt (1595-1654)
Märta Eriksdotter Leijonhuvud (1520-1584)
Magdalena Svensdotter Sture (1539-1610)
Gustav Eriksson Stenbock (1575-1629)
Fredrik Gustavsson Stenbock (1607-1652)
Erik Stenbock (1612-1659)
Barn
Barn
Barn
Arvid Trolle (1435-1505)
Barn
Ingeborg Trolle (-1590)
Kerstin Ryning (1616-)
Nils Bielkenstierna (-1622)
Anna Bielkenstierna (1617-1663)
Gustaf Adolf Skytte (1637-1663)
Gunilla Skytte af Duderhoff (1654-1698)
Sophia Beata Mörner af Tuna (-1741)
Gustav Trolle (1488-1535)
Beata Eriksdotter Trolle (1516-1591)
Anna Oxenstierna af Eka och Lindö (1539-)
Claes Hansson Kyle (1559-1610)
Hans Claesson Kyle (1605-1659)
Maria Kyle (1627-1697)
Maria Turesdotter Ribbing (1650-)
Vendela Christina Axelsdotter Stålarm (1662-1736)
Elsa Kyle (1650-)
Gustav Otto Phalen (1670-1719)
Jacob Arvidsson Trolle (1475-1546)
Arvid Jacobsson Trolle (1503-1549)
Barn
Hillevi Lagesdotter Posse af Såtenäs (-1632)
Margareta Kyle (-1564)
Åke Ulfsparre af Broxvik (1644-1701)
Hedvig Åkesdotter Ulfsparre af Broxvik (1667-1754)
Hans Claesson Kyle (1605-1659)
Maria Kyle (1627-1697)
Maria Turesdotter Ribbing (1650-)
Vendela Christina Axelsdotter Stålarm (1662-1736)
Elsa Kyle (1650-)
Gustav Otto Phalen (1670-1719)
Barn
Ture Bengtsson Bielke (-1414)
Sten Bengtsson Bielke af Åkerö (1371-1408)
Ture Stensson Bielke af Åkerö (-1425)
Nils Turesson Bielke
Sestrid Nilsdotter Bielke
Peder Knutsson Ribbing
Knut Ribbing
Brita Knutsdotter Ribbing (1484-)
Knut Gustafsson Roos af Hjelmsäter (1526-)
Gustaf Knutsson Roos af Hjelmsäter
Knut Roos af Hjelmsäter (-1662)
Elsa Knutsdotter Roos af Hjelmsäter (-1720)
Beata Uggla (-1730)
Elsa Catharina Uggla (1664-1704)
Charlotta Fredrika Cremer (1698-1750)
Elsa Mariana Makleleér (Maclean) (1730-1804)
Nils Knutsson Roos (-1656)
Barn
Barn
Barn
Brita Bagge af Söderby (-1690)
Filip Conrad Blom (1660-1699)
Barn
Kerstin Roos af Hjelmsäter
Nils Roos (-1671)
Agneta Roos af Hjelmsäter (-1729)
Leonard Ulfsköld (1692-1767)
Johan Ulfsköld (1718-1756)
Lovisa Ulrika Ulfsköld (1750-1831)
Ulrika Ulfsköld (1696-1754)
Nils Ulrik Garfil (1721-1794)
Lennart Roos af Hjelmsäter (1655-1711)
Britta Helena Roos af Hjelmsäter (-1722)
Barn
Ulrica Christina Roos af Hjelmsäter (1680-1756)
Knut Ulrik Roos af Hjelmsäter (1704-1741)
Knut Johan Roos af Hjelmsäter (1735-1792)
Carl Magnus Roos af Hjelmsäter (1738-1780)
Beata Roos af Hjelmsäter (1684-1751)
Leonard Gustav von Kothen (1709-1766)
Ester Maria von Kothen (1711-1786)
Leonard Fredrik Uggla (1744-1790)
Carolina Beata von Kothen (1718-1767)
Märta Beata Roos af Hjelmsäter (1743-1807)
Axel Herman Roos af Hjelmsäter (1750-1784)
Simonia von Kothen (1720-1801)
Barn
Britta Helena von Kothen (1721-1760)
Maria Anna von Kothen (1724-1791)
Otto Vilhelm Von Kothen (1727-1779)
Carl Gustaf Roos af Hjelmsäter (1694-1741)
Carl Christian Roos af Hjelmseter (1722-1764)
Märta Beata Roos af Hjelmsäter (1743-1807)
Axel Herman Roos af Hjelmsäter (1750-1784)
Axel Gustav Roos (1722-1764)
Herman Julius Roos af Hjelmsäter (1725-1786)
Anna Lovisa Roos af Hjelmsäter (1757-1811)
Georg Ulric Roos (1728-)
Leonhard Adam Roos af Hjelmsäter (1729-1795)
Britta Margareta Roos (1754-1793)
Maria Eleonora Roos (1755-)
Märta Magdalena Roos (1756-)
Carl Adam Roos (1757-1826)
Maria Eleonora Roos (1758-)
Olof Christian Roos af Hjelmsäter (1759-1836)
Anna Beata Roos (1763-)
Herman Gustav Roos (1769-)
Bo Claes Julius Roos (1787-1795)
Magnus Roos (1732-)
Anna Beata Roos (1734-)
Axel Svinhufvud (1766-)
Johan Fredrik Roos (1738-1781)
Barn
Maria Catharina Roos (-1833)
Erik Roos af Hjelmsäter (1527-1582)
Harald Eriksson Roos af Hjelmsäter (-1635)
Peder Knutsson Roos af Hjelmsäter (1570-)
Christina Roos af Hjelmsäter (-1692)
Brita Bagge af Söderby (-1690)
Filip Conrad Blom (1660-1699)
Barn
Margareta Roos af Hjelmsäter (-1679)
Christina Hildring (1633-1703)
Catharina Margareta Rosenbielke
Fredrik Uggla (1688-1734)
Leonard Magnus Uggla (1722-1794)
Hedvig Eleonor Uggla (1694-1758)
Paul Anders von Wachenfeldt (1738-1797)
Maria Rosenbielke
Barn
Knut Pedersson Roos af Hjelmsäter (1607-1665)
Sven Knutsson Roos af Hjelmsäter (1638-1699)
Ebba Margareta Roos af Hjelmsäter (-1722)
Nils Knutsson Ribbing (1505-1580)
Anna Nilsdotter Ribbing (1530-1561)
Nils Andersson Lilliehöök af Fårdala (1561-1618)
Johan Lilliehöök af Fårdala (1598-1642)
Jakob Lilliehöök (1633-1657)
Jakobina Catharina Lilliehöök (1657-1696)
Carin Horn af Marienborg (1675-1742)
Carl Göran Sperling (1699-1764)
Anders Lilliehöök (1635-1685)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Mathias som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.