Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Jonas Jon Persson (1719-1789)
Olof Persson (1632-1717)
Sigrid Månsdotter (-1734)
Måns Olofsson (1684-1737)
Brodde Jonsson (1617-1690)
Cecilia Svensdotter (1635-)
Jon Broddesson (1663-1718)
Nils Larsson i Rubban, Säby
Anna Persdotter i Rubban
Maria Marit Nilsdotter (1668-)
Elisabeth Jonsdotter (1693-1693)
Karin Månsdotter (1716-1787)
Måns Jonasson Lindberg (1749-1833)
Bengt Olufsson (-1760)
Lägg till moder...
Oluf Bengtsson (-1751)
Maria Maja Jönsdotter (-1751)
Christina Kerstin Olofsdotter (1751-1812)
Fredric Månsson Lindberg (1794-1856)
Birger- Anfader till ätten Rosenquist af Åkershult
Lägg till moder...
Nils Birgersson (Rosenquist till Åryd) (-1567)
Anna Hansdotter på Östregården (-1580)
Joen Nilsson (Rosenquist) af Åkershult (1536-1599)
Gabriel Mattsson Körning
Märta Jacobsdotter
Kierstin Gabrielsdotter Körning (1530-1585)
Nils Joensson Rosenquist af Åkershult (1568-1633)
Måns Duss (-1520)
Lägg till moder...
Peder Månsson Duse till Hultsvik och Dolby (1515-1572)
Lasse Abjörnsson (Lilliesparre) (-1489)
Cecilia Matsdotter från Hällekis
Ingrid Larsdotter Lilliesparre (-1565)
Bengt Pedersson Duse (-1618)
Tord Larsson (-1515)
Carin Hustru till Tord Larsson (1521-)
Brita Tordsdotter till Österbacka (1547-)
Bengta Bengtsdotter Duse Silfverdufva (1577-1640)
Joen Nilsson Rosenquist af Åkershult (1608-1672)
Esbjörn Skrivare Torkilsson till Näs, Adelöv (-1556)
Margareta Svensdotter Somme
Sven Esbjörnsson till Näs (-1587)
Olof Håkansson (Båt af Billa) (1500-1536)
Anna Bengtsdotter till Ed och Billa (-1575)
Brita Olofsdotter Båt av Billa
Lindorm Svensson Bock af Näs (-1601)
Sven Knutsson Ribbing (1499-1577)
Anna Bengtsdotter Gylta (1516-1579)
Peder Svensson Ribbing (1544-1604)
Erik Månsson Ulfsparre (1518-1564)
Estrid Jönsdotter Stiernbielke (Rosenbielke) (1520-1597)
Brita Eriksdotter Ulfsparre (1546-1612)
Märta Pedersdotter Ribbing (1572-1622)
Bengt Lindormsson Bock af Näs (1600-1676)
Hans Pedersson Uggla (1416-)
Ingeborg Johansdotter (1416-)
Claes Hansson Uggla till Bossgården (1481-1526)
Arvid Knutsson Drake af Intorp (1445-1497)
Anna Göstavsdotter Stenbock (1452-1508)
Christina Arvidsdotter (Drake af Intorp) (1485-1529)
Arvid Claesson Uggla (1510-1557)
Mickel Nilsson (halvhjort) till Arnäs (-1529)
Anna Josefsdotter Björn till Djula (-1580)
Brita Michaelsdotter (halvhjort) (-1561)
Mikael Arvidsson Uggla (-1620)
Knut Bengtsson Hård av Torestorp
Peder Jönsson Ulfsax (-1542)
Estrid Olofsdotter Västbo-Drake
Märta Pedersdotter Ulfsax (-1579)
Märta Knutsdotter Hård af Torestorp
Anna Mikaelsdotter Uggla (-1660)
Catharina Bengtsdotter Bock af Näs (1625-1685)
Adolf Rosenquist af Åkershult (1645-1701)
Jakob Jakobsson Pistol till Herrestad (-1655)
Peder Arvidsson Kåse till Öljehult (1531-1605)
Margareta Trulsdotter Skrivare (1534-1614)
Truls Pedersson Kåse (1561-1656)
Bengt Halstensson Bagge af Berga (1535-1577)
Margareta Märta Germundsdotter Somme (1530-1602)
Brita Bengtsdotter Bagge (-1611)
Göran Trulsson Kåse (1595-1642)
Tord Magnusson Bonde till Bordsjö (1480-1546)
Amund Torsteinsson Kusse (Bolt) till Samsal (1435-1489)
Ingeborg Eriksdotter Skanke (1437-)
Ingrid Amundsdatter Kusse till Samsal (1485-1558)
Göran Tordsson Bonde (1530-1598)
Arvid Claesson Uggla (1510-1557)
Brita Michaelsdotter (halvhjort) (-1561)
Dorotea Arvidsdotter Uggla till Hästeryd (1534-1602)
Margareta Göransdotter Bonde (1590-1649)
Maria Marta Göransdotter Kåse (1619-1660)
Johan Jakobsson Pistol (1642-1700)
Anna Lillie - Greger Mattssons släkt (-1703)
Hedvig Johansdotter Pistol till Kvarstad (1655-)
Johan Adolf Rosenquist af Åkershult till Danskebo, Malexander (1697-1746)
Nils Andersson (-1670)
Ericus Martinii Lithander (-1648)
Petrus Magni (1553-1643)
Anna Knutsdotter
Catharina Persdotter
Christina Eriksdotter Lithander Gryth (1634-1708)
Johan Nilsson Svanhals (1668-1747)
Peder Ståhl (-1644)
Sofia Johansdotter Anrep
Gabriel Plädeståhl Gyllenståhl (1635-1705)
Jon Larsson (1510-)
Lägg till moder...
Per Jonsson Kempe (1532-)
Lägg till moder...
Jöns Persson Kempe (1570-)
Lägg till moder...
Peder Jönsson Kempe Fahnehielm (1596-1655)
Göran Andersson Armsköld (-1655)
Olof Gustafsson Stiernbielke (-1568)
Ingjerd Halstensdotter Bagge (-1578)
Måns Olofsson Stiernbielke (1550-1599)
Lars Joensson Bröms till Borretorp (1502-1565)
Olof Kristiernsson Drake av Västbo (1465-1518)
Arvid Knutsson Drake (sparre över stjärna) (1440-1497)
Anna Göstavsdotter Stenbock (1452-1508)
Märta Arvidsdotter (Drake af Intorp) (1483-1558)
Margareta Olofsdotter Västbo-Drake (1510-1576)
Anna Larsdotter Bröms (1545-1614)
Margareta Månsdotter Stiernbielke (1585-1650)
Brita Göransdotter Armsköld (1616-1691)
Maria Margareta Fahnehielm (1651-1691)
Märta Christina Gabrielsdotter Gyllenståhl (1688-1741)
Maria Christina Johansdotter Svanhals (1709-1757)
Adolf Axel Rosenquist af Åkershult (1726-1794)
Mattias Hartman von Hartmansdorff (1641-1690)
Christine Eleonore von Faltzburg (1647-1692)
Joakim Christoffer von Hartmansdorff (-1762)
Johan Bauman (-1651)
Paul de Courlas
Lägg till moder...
Maria de Courlas
Johan Bauman adlad Bogeman (1646-1710)
Peder Svensson Svart till Gladö
Matts Simonsson Körning till Almby (1505-1569)
Brita Eriksdotter Kuse (1510-1570)
Anna Matsdotter Körning (-1604)
Sven Pedersson Svart (-1606)
Måns Persson Silfversparre (-1571)
Elsa Nilsdotter gamla Bölja (1491-)
Per Månsson Silfversparre
Carl Bengtsson Månesköld till Seglinge (1510-1569)
Margareta Arendsdotter (Örnflycht) (1514-1598)
Brita Carlsdotter Månesköld af Seglinge (1547-1623)
Elsa Persdotter Silfversparre (-1638)
Sven Svensson Svart (1606-1688)
Laurentius Svenonis Bureus (-1579)
Margareta Engelbrektsdotter Janzonia (1510-1580)
Engelbertus Laurentii Bure (1542-1621)
Olof Timmerman i Uppsala
Lägg till moder...
Andreas Olai (1512-1569)
Jacob Andersson Bure (1450-)
Kälug Olofsdotter Grubb (1452-1529)
Anders Jacobsson (Bure - Grubbe/Grubb) (1475-1538)
Andreas Gamle Herr NN Dominus (-1506)
Gölug Andersdotter Forsia
Magdalena Malin Andersdotter (1481-1552)
Anna Andersdotter Burea (1515-1583)
Maria Elisabeth Andersdotter Burea (1549-1597)
Olof Engelbertsson Bure (1578-1655)
Jakob Bagge af Boo (-1577)
Anna Jönsdotter Svinakulla (-1593)
Jakob den yngre Bagge af Boo (1538-1611)
Erik Pedersson Soop till Malmö (1529-1573)
Carl Bengtsson Månesköld till Seglinge (1510-1569)
Märta Thomasdotter Bölja (-1550)
Anna Carlsdotter Månesköld af Seglinge (1531-1583)
Elisabet Eriksdotter Soop
Elisabet Jakobsdotter Bagge af Boo (1580-1661)
Christina Olofsdotter Burea (1618-1695)
Christina Svensdotter - Svarta Svinhuvudssläkten (1660-1691)
Johan Jakob Bogeman Bauman (1682-1736)
Georg Holmer
Lägg till moder...
Filip Daniel Georgsson Holmer till Göberg (1638-1676)
Antoni Kewenbringk (-1657)
Catharina Andersdotter
Gert Antoniison Rehnskiöld till Gribenow (1610-1658)
Thomas Gerwe adlad Gärffelt (-1670)
Margareta von Vegesack (-1665)
Anna Christina Thomasdotter Gärffelt (-1681)
Anna Margareta Rehnsköld (1658-1703)
Anna Margareta Holmer (1676-1746)
Johanna Margareta Bogeman till Vrangsjö (1715-1787)
Christina Margareta von Hartmansdorff (1748-1823)
Fredrik Christoffer Rosenquist af Åkershult (1770-1849)
Anna Stina Persdotter (1783-)
Helena Lena Fredriksdotter (1796-1858)
Anton Fredriksson Lindberg (1829-1903)
Arvid Eriksson (1661-1727)
Karin Nilsdotter
Johan Arvidsson (1696-1770)
Sidonia Eriksdotter Ramberg (1692-1754)
Jonas Jon Jonsson (1728-1795)
Nils Andersson
Karin Arvidsdotter
Elisabet Lisbet Nilsdotter (1734-1820)
Anders Jonsson (1762-1817)
Jonas Nilsson (1734-1805)
Anders Bengtsson (1661-1711)
Sigrid Larsdotter (-1711)
Måns Andersson (1703-1783)
Maria Larsdotter (-1762)
Maria Maja Månsdotter (1740-1818)
Maria Maja Jonsdotter (1771-1856)
Johannes Johan Andersson (1808-1857)
Johan Svensson (1750-)
Maja Persdotter (1759-)
Peter Jansson Apel (1790-1866)
Lars Larsson
Elin Jönsdotter
Jonas Larsson (1759-1821)
Nils Svensson (1739-1806)
Jöns Larsson
Karin Jonsdotter
Lars Jönsson (1704-1782)
Ingrid Jonsdotter (1700-1770)
Katarina Larsdotter (1737-1806)
Britta Nilsdotter (1765-)
Maja Jonsdotter (1788-1874)
Maja Stina Persdotter Apel (1813-1873)
Johanna Kristina Johansdotter (1833-1924)
Elin Maria Lindberg (1875-1962)
1875-05-05--1962-02-26 (kvinna)

Född i Skramlan, Stora Åby (E)
Död i Hvilhem, Ödeshög (E)
Affärsidkare
GEDCOM-info

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Hjalmar David Edvin Andersson (1854-1920)

  • Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Gena som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.