Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Anders Nilsson (-1713)
Lägg till moder...
Anders Andersson Flemström (1692-1748)
Klas Pedersson Flemming
Cecilia Klasdotter Djäkn Diekn
Magnus Karlsson Flemming (1400-)
Nils Hermansson Kurki (1370-1428)
Cicilia Filipsdotter (-1435)
Elin Nilsdotter Kurki (1410-1486)
Herman Magnusson Flemming (1440-1490)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Katarina Nilsdotter Tawast
Elin Gödiksdotter Fincke
Elin Filpusdotter
Per Hermansson Flemming (-1532)
Lägg till moder...
Herman Persson Flemming (1520-1583)
Fader
Olof Jönsson Stenbock (1379-1455)
Moder
Gustaf Olofsson Stenbock (-1492)
Fader
Kristina Staffansdotter Ulv (-1461)
Ingrid Bengtsdotter af Vinstorp (1410-1488)
Karin Gustafsdotter Stenbock (1453-1508)
Håkan Pedersson Hand (1485-1531)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Arvid Jönsson Drake af Intorp
Knut Arvidsson Drake af Intorp (1418-1459)
Lägg till moder...
Ingrid Knutsdotter Drake af Intorp (1445-1492)
Christina Håkansdotter Tun
Gertrud Håkansdotter Hand (-1585)
Lars Hermansson Flemming (1545-1602)
Mathias Olavi Von der Sathe
Lägg till moder...
Olof Matsson Horn (1381-)
Lägg till moder...
Henrik Olofsson Horn (1410-)
Lydeke Olofssin Djäkn (-1409)
Sophie Eriksdatter Løvenbalk (1356-)
Klas Lydekesson Diekn (-1437)
Lägg till moder...
Cecilia Klasdotter Djäkn Diekn
Klas Henriksson Horn
Håkan Christiernsen Frille (1380-1439)
Fader
Lägg till moder...
Moder
Krister Håkansson Frille (-1472)
Lägg till moder...
Kristina Kristersdotter Frille (-1525)
Henrik Klasson Horn (1512-1595)
Arvid d.ä Eriksson Stålarm
Lägg till moder...
Elin Arvidsdotter Stålarm (1515-1577)
Anna Horn af Kanckas (1560-1592)
Claes Larsson Flemming (1592-1644)
Lägg till fader...
Fader
Lägg till moder...
Ulf Jonsson Roos af Ervalla (1369-)
Fader
Lägg till moder...
Moder
Fader
Lägg till moder...
Elin Ulfsdotter Roos af Ervalla (1468-)
Ulf Henriksson Bååt
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Gertrud Nilsdotter Posse (1485-1549)
Märta Stiernsköld (1504-)
Moder
Göran Ulfsson Snakenborg (Bååt) (1555-)
Lägg till fader...
Fader
Lägg till moder...
Sven Nilsson Stake (1416-)
Lägg till moder...
Fader
Håkan Svensson Bölja (1434-)
Lägg till moder...
Birgitta Håkansdotter Bölja (-1516)
Fader
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Moder
Malin Ottesdotter (-1563)
Moder
Moder
Moder
Anna Göransdotter Snakenborg (1592-1637)
Lars Claesson Fleming af Liebelitz (1621-1699)
Fader
Ficke von Bülow (1414-1454)
Lägg till moder...
Ermegard Fickesdotter Bülow (1445-1509)
Fader
Lägg till fader...
Åke Jönsson Svarte Skåning (-1494)
Lägg till moder...
Alfrid Åkesdotter Svarte Skåning
Arfrid Jönsdotter Tre Rosor (-1506)
Måns Johansson Natt & Dag (-1555)
Fader
Fader
Lägg till moder...
Moder
Erik Thuresson Bielke till Åkerö (-1511)
Lägg till fader...
Johan Nilsson Gädda till Fallnäs (1400-1471)
Lägg till moder...
Katarina Johansdotter Gädda (-1475)
Gunilla Johansdotter Bese (-1553)
Barbro Eriksdotter Bielke (1505-1533)
Nils Månsson Natt & Dag (1529-1554)
Göran Eriksson Gyllenstierna (1498-1575)
Lägg till fader...
Arvid Birgersson Trolle (1435-1505)
Lägg till moder...
Anna Arvidsson Trolle (1476-1532)
Kerstin Nilsdotter (Yngre Grip) (1492-1538)
Carin Göransdotter Gyllenstierna (-1602)
Nils Nilsson Natt och Dag (1554-1613)
Bengt Pedersson Gylta (till Påtorp) (1485-1520)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Fader
Lägg till moder...
Moder
Metta Arendsdotter Ulv (-1513)
Brita Birgitta Lillie af Greger Matssons ätt till Hoverö (1490-1560)
Bengt Bengtsson Gylta (1518-1574)
Fader
Lägg till moder...
Nils Krumme (1420-1490)
Lägg till moder...
Nils Krumme (1470-1508)
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Ingeborg Jakobsdotter Krumme (1530-1586)
Anna Bengtsdotter Gylta (1550-1603)
Ivar Nilsson Natt och Dag (1590-1651)
Arvid Lagesson Posse af Såtenäs (1582-1630)
Lägg till fader...
Fader
Moder
Moder
Peder Erlandsson Bååt (-1540)
Märta Björnsdotter Pukehorn af Ulfsunda (1477-1570)
Björn Pedersson Bååt (-1570)
Brita Nilsdotter Grip (1510-1549)
Gustaf Björnsson Bååt (-1594)
Görvel Joensdotter Gyllenhorn (-1619)
Moder
Christina Posse (1602-1666)
Anna Natt och Dag (1634-1684)
Magnus Fleming af Liebelitz (1655-1718)
Arvid d.ä Eriksson Stålarm
Lägg till moder...
Erik Arvidsson Stålarm (1517-1566)
Lägg till moder...
Axel Eriksson Stålarm (1555-1617)
Nils Andersson Boije (-1568)
Lägg till moder...
Göran Nilsson Boije (1540-1617)
Lägg till moder...
Märta Göransdotter Boije (1578-1627)
Erik Axelsson Stålarm (1599-1632)
Jost Georgsson Kursell (1575-)
Peder Magnusson Lilliehöök
Bengta Pedersdotter Bonde
Bertil Pedersson Lilliehöök (-1510)
Lägg till fader...
Ingrid Björnsdotter Sjöblad
Gunilla Torbjörnsdotter Gumsehuvud
Brynte Bertilsson (-1510)
Nils Pedersson Pil (1424-1465)
Lars Piik till Gåsevad (1383-1458)
Bengta Olofsdotter Oxhuvud
Märta Larsdotter Pik (1425-1497)
Edla Nilsdotter Pil
Peder Bryntesson Lilliehöök, dä
Fader
Lägg till moder...
Ragnhild Andersdotter (1495-1530)
Esbjörn Pedersson Lilliehöök (1522-1580)
Moder
Ebba Esbjörnsdotter Lilliehöök (-1602)
Christina Jostdotter Kursell (1603-1673)
Axel Eriksson Stålarm (1630-1702)
Herman Glotzow Kühle (1394-)
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Påvel Kyle (1422-)
Lägg till moder...
Klas Kyle (1471-1536)
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Moder
Moder
Ingeborg Ragvaldsdotter Puke (-1500)
Margareta Pedersdotter Fargalt (1480-)
Hans Claesson Kyle till Erstavik (-1583)
Gabriel Kristiensson Oxenstierna af Eka och Lindö (1510-1585)
Birger d.y Trolle (1401-1471)
Moder
Arvid Trolle (1435-1505)
Moder
Fader
Erik d.ä Gyllenstierna af Lundholm (1410-1478)
Moder
Erik Eriksson Gyllenstierna (1452-1502)
Lägg till moder...
Carin Gyllenstierna (1496-1562)
Beata Eriksdotter Trolle (1516-1591)
Anna Oxenstierna af Eka och Lindö (1539-)
Claes Hansson Kyle (1559-1610)
Fader
Moder
Fader
Lägg till moder...
Fader
Jakob Fastulvsson Harvik (-1424)
Lägg till moder...
Mads Jacobsson Rømer (1400-1455)
Lägg till moder...
Gertrud Matsdotter Rømer (1441-1482)
Fader
Lägg till fader...
Lägg till fader...
Fader
Lägg till moder...
Moder
Birgitta Eriksdotter (1475-1545)
Anna Axelsdotter Hällekis af Winstorpa (1498-)
Lage Axelsson Posse af Såtenäs (1523-1617)
Arvid Trolle (1435-1505)
Beata Ivarsdotter Thott (1439-1487)
Jacob Arvidsson Trolle (1475-1546)
Lägg till fader...
Øllegaard Henningsdatter Walkedorff (-1505)
Kirsten Herulfsdotter Skave (1476-1534)
Arvid Jacobsson Trolle (1503-1549)
Lägg till fader...
Erik Eriksson Gyllenstierna (1452-1502)
Lägg till moder...
Moder
Moder
Moder
Hillevi Lagesdotter Posse af Såtenäs (-1632)
Hans Claesson Kyle (1605-1659)
Fader
Lägg till moder...
Fader
Lägg till moder...
Johan Schroderus Skytte af Duderhof (1577-1646)
Jacob Näf (-1598)
Carin Hampe (-1603)
Maria Jacobsdotter Näf (-1649)
Vendela Skytte af Duderhof (1608-1629)
Maria Kyle (1627-1697)
Vendela Christina Axelsdotter Stålarm (1662-1736)
Vendela Magnona Fleming af Liebelitz (1697-1758)
Anders Andersson Flemström (1715-1798)
Lägg till moder...
Anders Flemström (1745-1823)
Lägg till moder...
Anders Flemström (1790-)
Lägg till moder...
Anders Olof Flemström (1818-)
1818-02-01-- (man)

Född: Bruket, Graninge (Y)
Död:
Vigd:
Yrke:

KÄLLOR:
Graninge C:1 sid.195 (FÖDSEL)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Mathias som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.