Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Jakob Vilhelm Bennet (1718-1792)
Dargeslav Barnekow
Lägg till moder...
Hans Barnekow
Lägg till moder...
Morten Barnekow (-1540)
Anna Krakewitz
Hans Barnekow (-1559)
Mette Oxe (-1582)
Christian Barnekow (1556-1612)
Margareta Brahe (-1617)
Hans Barnekow (1601-1630)
Elisabet Bille (1608-1628)
Christian Barnekow (1626-1666)
Birgitte Skeel (1638-1699)
Kjell Christoffer Barnekow (-1700)
Margareta von Ascheberg (1671-1753)
Rutger Barnekow (1695-1772)
David Makeléer (1660-)
Rutger von Ascheberg (1621-1693)
Maria Eleonora von Basseck (1632-1690)
Eleonora Elisabet von Ascheberg (1663-1737)
Mariana Lovisa Maclean (1701-1775)
Margareta Louisa Barnekow (1728-1786)
Vilhelm Rutger Bennet (1759-1815)
Casten Otter (-1657)
Christina Hansdotter Schemmelkorn (1619-1673)
Salomon Otter (1647-1732)
Barbara Schaeij (1656-1734)
Carl von Otter (1696-1763)
Sebastian Tham (1599-)
Lägg till moder...
Vollrath Tham (1629-1700)
Gertrud Helgers (1641-1715)
Sebastian Tham (1666-1729)
Markus Kock
Lägg till moder...
Daniel Kock
Catharina Havens
Markus Danielsson Kock (1585-1657)
Elisabet van Eijck (1598-1665)
Isak Kock (1620-1680)
Christina Hanssen (1632-1708)
Peter Cronström (1651-1708)
Johanna Grau (1661-1746)
Elisabet Cronström (1688-1771)
Catharina Tham (1711-1748)
Salomon von Otter (1733-1781)
Lasse Beck (-1501)
Lägg till moder...
Jokum Beck (-1572)
Lägg till moder...
Lave Beck (1530-1607)
Lägg till moder...
Jakob Beck (1566-1622)
Lägg till moder...
Jokum Beck (-1682)
Else Friis (1615-1696)
Lave Beck (-1710)
Lägg till moder...
Corfitz Ludvig Beck-Friis (1685-1761)
Maria Sofia Skogh (1694-1760)
Agneta Beck-Friis (1737-1779)
Elisabet Vilhelmina von Otter (1767-1849)
Fredrik Vilhelm Bennet (1800-1885)
Malkolm Hamilton (-1629)
Mary Wilkie
John Hamilton
Janet Sommerville of Comnethon
Hugo Hamilton (1655-1724)
Anna Margareta Henriksdotter (1668-1722)
Gustaf David Hamilton af Hageby (1699-1788)
Jakobina Henrietta Hildebrand (1717-1769)
Axel Hamilton (1755-1817)
Didrik den äldre von Essen
Lägg till moder...
Didrik den yngre von Essen
Anna Lepsch
Didrik von Essen (1620-)
Anna von Poll
Johan Didrik von Essen af Zellie (-1700)
Christina Maria Brakel (-1747)
Georg Didrik von Essen af Zellie (1689-1759)
Beata Braun (1700-1783)
Georg Johan von Essen af Zellie (1725-1769)
Christina Catharina Palmcreutz (1739-1788)
Beata Elisabet von Essen af Zellie (1761-1818)
Hugo Didrik Hamilton (1791-1876)
Bernt Piper (-1635)
Maria Henriksdotter Stråhlman
Carl Piper (1620-1650)
Ingrid Carlsdotter Ekebom (1627-1703)
Carl Piper (1647-1716)
Olof Hansson Törne (1640-1713)
Margareta Andersén (1653-1727)
Christina Törnflycht (1673-1752)
Carl Fredrik Piper (1700-1770)
Joakim von Mörner (1506-)
Lägg till moder...
Baltsar von Mörner (1538-)
Hedvig von Holtzendorff
Stellan von Mörner (-1645)
Maria von der Grunau (1585-1634)
Hans Georg Mörner (1623-1685)
Anton Schulman
Magdalena von Taube
Henrik Schulman (-1613)
Margareta von Bremen
Otto Schulman (1601-1653)
Henrik von Mörner (-1547)
Elisabet von Beuten
Ludvig von Mörner (-1593)
Catharina von Marwitz (-1585)
Bernt Didrik von Mörner (1570-1610)
Anna von der Grunau
Anna Catharina von Mörner (-1671)
Beata Schulman (-1706)
Carl Gustaf Mörner af Morlanda (1658-1721)
Lägg till moder...
Ulrika Christina Mörner af Morlanda (1709-1778)
Carl Gustaf Piper (1737-1803)
Johan Andersson Ekeblad (-1608)
Anna Christoffersdotter (-1648)
Christoffer Ekeblad (1592-1664)
Brita Uggla (1584-1651)
Johan Ekeblad (1629-1696)
Lägg till moder...
Claes Ekeblad (1669-1737)
Hedvig Mörner af Morlanda (1672-1753)
Claes Ekeblad (1708-1771)
Pontus De la Gardie (1520-1585)
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Cecilia Magnusdotter (-1522)
Gustav Vasa (1496-1560)
Erik Abrahamsson (-1520)
Ebba Eriksdotter (-1549)
Margareta Eriksdotter (1516-1551)
Johan III Vasa (1537-1592)
Catharina Hansdotter (-1596)
Elisabet Sofia Gyllenhielm
Jakob De la Gardie (1583-1652)
Peder Magnusson Brahe
Öllegård Turesdotter (-1495)
Joakim Brahe (-1520)
Erik Johansson Vasa (1470-1520)
Lägg till moder...
Margareta Eriksdotter Vasa (1497-1536)
Peder Brahe (1520-1590)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Karin Haraldsdotter Lake
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Magnus Brahe (1564-1633)
Sten Eriksson (1518-1568)
Måns Bryntesson (-1529)
Lägg till moder...
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Brita Stensdotter Lewenhaupt (1567-1611)
Ebba Brahe (1596-1674)
Axel Julius De la Gardie (1637-1710)
Sofia Juliana Forbus (1646-1701)
Magnus Julius De la Gardie (1674-1741)
Gustaf Axelsson Lillie (-1605)
Moder
Axel Gustafsson Lillie (1603-1662)
Christina Mörner (1610-1663)
Axel Lillie (1637-1692)
Gustaf Olofsson Stenbock (1502-1571)
Brita Eriksdotter (1514-1572)
Erik Stenbock (1538-1602)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Magdalena Sture (1539-1610)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Peder Brahe (1520-1590)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Erik Brahe (1552-1614)
Elisabet af Braunschweig-Luneburg (1553-1618)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Fredrik Stenbock (1607-1652)
Pontus De la Gardie (1520-1585)
Elisabet Sofia Gyllenhielm
Johan De la Gardie (1582-1640)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Christiern Oxenstierna (1545-)
Beata Gera
Catharina Oxenstierna (-1625)
Catharina De la Gardie (1616-1680)
Maria Elisabet Stenbock (-1693)
Axel Johan Lillie (1666-1696)
Casper Wrede (1550-)
Köna Henriksdotter von Kropp
Henrik Wrede (1580-1605)
Gertrud von Ungern (-1649)
Casper Wrede (1605-1667)
Bernt Taube (-1591)
Kunigunda von Maydell
Ludvig Taube (-1629)
Luitgard von Delwig
Bernt Taube
Sofia Yxkull
Sofia Taube af Karlö (1625-)
Fabian Wrede af Elimä (1641-1712)
Lars Jespersson Cruus (1621-1656)
Gustaf Carlsson Horn af Kanckas (1592-1657)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna (1551-1597)
Barbro Axelsdotter Bielke (1556-1624)
Axel Gustafsson Oxenstierna (1583-1654)
Åke Johansson (-1588)
Christina Trolle (-1608)
Anna Åkesdotter Bååt (1579-1649)
Christina Axelsdotter Oxenstierna af Södermöre (1612-1631)
Agneta Horn af Björneborg (1629-1672)
Brita Cruus af Gudhem (1652-1716)
Agneta Wrede af Elimä (1674-1730)
Hedvig Catharina Lillie (1695-1745)
Eva De la Gardie (1724-1786)
Hedvig Catharina Ekeblad (1746-1812)
Gustaf Piper (1771-1857)
Guillaume Du Rietz
Lägg till moder...
Gustaf Adolf du Rietz (1654-1681)
Margareta Gyllenadler (1655-1699)
Carl Magnus Du Rietz (1681-1741)
Henning Rudolf Horn af Rantzien (1651-1730)
Göran Sperling (1630-1691)
Johan Lilliehöök af Fårdala (1598-1642)
Göran Eriksson Ulfsparre (1544-1612)
Knut Ribbing (-1507)
Lägg till moder...
Nils Ribbing (1499-1580)
Olof Arvidsson (1480-1508)
Karin Haraldsdotter Lake
Anna Olofsdotter (1504-1579)
Marina Ribbing (1540-)
Erik Ulfsparre af Broxvik (1577-1631)
Kristiern Bengtsson Oxenstierna af Eka och Lindö (-1520)
Anna Sested
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Gustaf Gabrielsson Oxenstierna (1551-1597)
Barbro Axelsdotter Bielke (1556-1624)
Beata Oxenstierna (1591-1621)
Christina Ulfsparre af Broxvik (-1684)
Ingeborg Lilliehöök af Fårdala (1639-1675)
Helena Sperling (1668-1704)
Ebba Catharina Horn af Rantzien (-1759)
Anders Rudolf Du Rietz (1720-1792)
Lambert De Geer de Chainée (1415-1484)
Agnes Lambot le Pesseur (-1457)
Louis De Geer de Chainée (1445-1528)
Marguerite de Hierloz
Lambert De Geer de Chainée (1492-1564)
Jeanne de Belleflamme (-1557)
Louis De Geer (1535-1602)
Jeanne de Neille (1557-1641)
Louis De Geer (1587-1652)
Adriana Gérard (1590-1634)
Louis De Geer (1622-1695)
Antony Carel Parmentier van Heeswyck
Elisabet Vivien de Buvegnies
Jeanne Parmentier (1634-1710)
Jean Jacques De Geer (1666-1738)
Jaquelina Cornelia van Assendelft (1682-1754)
Charles De Geer (1720-1778)
Catharina Charlotta Ribbing af Zernava (1720-1787)
Charlotte De Geer af Leufsta (1746-1820)
Jacquette Elisabet Du Rietz af Hedensberg (1781-1816)
Hedvig Charlotta Jacquette Piper (1799-1882)
Jacquette Elisabet Hamilton (1827-1916)
William Hugo Bennet (1856-1903)
Hugo Didrik Hamilton (1791-1876)
Hedvig Charlotta Jacquette Piper (1799-1882)
Gustaf Malkolm Hamilton (1826-1914)
Kjell Christoffer Barnekow (-1700)
Margareta von Ascheberg (1671-1753)
Christian Barnekow (1694-1762)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Gustaf Otto Stenbock (1620-1685)
Jakob De la Gardie (1583-1652)
Ebba Brahe (1596-1674)
Christina Catharina De la Gardie (1632-1704)
Magnus Stenbock (1664-1717)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna af Eka och Lindö (1498-1585)
Beata Eriksdotter Trolle (-1591)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Eskil Isaksson (-1488)
Brita Arentsdotter
Nils Eskilsson (-1520)
Ingeborg Larsdotter
Axel Nilsson (-1554)
Margareta Pedersdotter
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Svante Nilsson (1458-1512)
Iliana Gädda (1460-)
Sten Sture den yngre (1492-1520)
Nils Eriksson (-1495)
Lägg till moder...
Kristina Nilsdotter Gyllenstierna (1494-1559)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Christina Sture (1559-1619)
Anna Banér (1585-1656)
Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623-1702)
Gustaf Stenbock (1575-1629)
Beata Margareta Brahe (1583-1645)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin
Magdalena Stenbock (1649-1727)
Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
Eva Charlotta Juliana Viktoria Stenbock (1710-1785)
Kjell Christoffer Barnekow (1730-1818)
Ulrika Christina Hamilton af Hageby (1748-1784)
Christian Barnekow (1773-1830)
Gert Ramel
Lägg till moder...
Henrik Ramel (1550-)
Elsa Brahe (-1619)
Henrik Ramel (1601-)
Margareta Skeel
Hans Ramel (1641-1711)
Vibeka Lindenov (1655-1725)
Malte Ramel (1684-)
Hedvig Sofia Skytte af Sätra (1702-1724)
Hans Ramel (1724-1799)
Sten Eriksson (1518-1568)
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Axel Lewenhaupt (1554-1619)
Lägg till moder...
Johan Casimir Lewenhaupt (1583-1634)
Mauritz Birgersson Grip (1547-1591)
Sten Eriksson (1518-1568)
Ebba Månsdotter Lilliehöök (1529-1609)
Edla Stensdotter Levenhaupt (1552-1587)
Sidonia Grip (1585-1652)
Carl Mauritz Lewenhaupt (1620-1666)
Anna Maria Cruus (1642-1716)
Carl Gustaf Lewenhaupt (1662-1703)
Amalia Vilhelmina von Königsmarck (1663-1740)
Charles Emil Lewenhaupt (1691-1743)
Christoffer Crumbügel
Lägg till moder...
Polykarpus Crumbügel (1629-1698)
Hebbla Standorph
Salomon Cronhielm af Hakunge (1666-1724)
Sigge Larsson Sparre af Rossvik (1442-1509)
Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
Brita Trolle
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Peder Brahe (1520-1590)
Beata Gustavsdotter Stenbock (1533-1583)
Ebba Brahe (1555-1634)
Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
Lägg till moder...
Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
Lägg till moder...
Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
Tord Bonde (-1546)
Ingrid Amundsdotter
Jöns Bonde (-1566)
Birger Nilsson
Brita Joakimsdotter Brahe (1518-1554)
Klara Birgersdotter (1536-1566)
Ingel Bonde (-1604)
Margareta Axelsdotter (1597-1623)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Erik Stenbock (1612-1659)
Catharina von Schwerin
Beata Stenbock (1638-)
Charlotta Sparre (1661-1724)
Beata Cronhielm af Hakunge (1700-1728)
Amalia Beata Lewenhaupt (1726-1810)
Hans Henrik Ramel (1752-1791)
Nicolaus Gudmundi Krok (1575-1646)
Sigrid Andersdotter (-1625)
Anders Krok (1622-)
Maria Mums
Axel Gyllenkrok (1664-1730)
Maria Hegardt (1686-1753)
Fredrik Gustaf Gyllenkrok (1724-1795)
Ture Turesson (1425-1490)
Ingegärd Körningsdotter
Peder Turesson (-1520)
Karin Nilsdotter (-1520)
Ture Pedersson Bielke (1507-1577)
Svante Sture (1517-1567)
Maria Eriksdotter (1520-1584)
Sigrid Sture (1538-1613)
Nils Bielke (1569-)
Bengt Oxenstierna af Eka och Lindö (1547-1591)
Sigrid Gustafsdotter (-1586)
Ingeborg Oxenstierna (1581-1661)
Ture Bielke (1606-1648)
Gustaf Axelsson Banér (1547-1600)
Christina Sture (1559-1619)
Svante Gustafsson Banér (1584-1628)
Mauritz Birgersson Grip (1547-1591)
Edla Stensdotter Levenhaupt (1552-1587)
Ebba Grip (1583-1666)
Christina Anna Banér (-1652)
Nils Bielke (1644-1716)
Gustaf Carlsson Horn af Kanckas (1592-1657)
Sigrid Bielke af Åkerö (1620-1679)
Eva Horn af Björneborg (1653-1740)
Ture Gabriel Bielke (1684-1763)
Carl Piper (1647-1716)
Christina Törnflycht (1673-1752)
Charlotta Christina Piper (1694-1727)
Eva Charlotta Bielke (1717-1794)
Maria Ulrika Gyllenkrok (1758-1787)
Elisabet Amalia Charlotta Ramel (1780-1816)
Kjell Henrik Barnekow (1804-1863)
Hans Wachtmeister (-1590)
Arvid Eriksson (-1529)
Christina Knutsdotter
Erik Arvidsson (-1566)
Beata Grabbe
Beata Eriksdotter (-1600)
Claes Wachtmeister (-1631)
Elisabet Wrangel (-1666)
Hans Wachtmeister (1609-1652)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613-1666)
Hans Wachtmeister (1641-1714)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664-1720)
Carl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689-)
Sofia Dorotea Henrietta von Metsch (1699-1753)
Fredrik Georg Hans Carl Wachtmeister af Johannishus (1720-1792)
Hilla Birgitta Trolle (1727-1808)
Carl Axel Trolle-Wachtmeister (1754-1810)
Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
Gabriel Oxenstierna (1586-1656)
Anna Banér (1585-1656)
Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
Carl Sparre (1648-1716)
Henrik Henriksson Horn af Kanckas (1618-1693)
Bengt Ribbing (1609-1653)
Erik Larsson Sparre (1550-1600)
Ebba Brahe (1555-1634)
Johan Eriksson Sparre (1587-)
Annna Urne
Ebba Sparre (1615-1644)
Emerentia Ribbing (1644-1670)
Anna Ebba Horn af Marienborg
Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
Lägg till moder...
Gabriel Erik Sparre (1726-1804)
Lägg till moder...
Ulrika Lovisa Maria Sparre (1762-1848)
Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister (1782-1871)
Ture Gustaf Klinckowström (1693-1765)
Maria Charlotta von Borke (1714-1785)
Ture Leonard Klinckowström (1735-1821)
Reinhold Johan von Fersen (-1716)
Anna Sofia von Ungern-Sternberg
Hans von Fersen (1683-1736)
Eleonora Margareta Wachtmeister af Mälsåker (1684-1748)
Fredrik Axel von Fersen (1719-1794)
Magnus Julius De la Gardie (1674-1741)
Hedvig Catharina Lillie (1695-1745)
Hedvig Catharina de la Gardie (1732-1800)
Hedvig Eleonora von Fersen (1753-1792)
Hedvig Amalia Charlotta Klinckowström (1777-)
Ulrika Eleonora Sofia Wachtmeister af Johannishus (1807-1850)
Sofia Lovisa Hedvig Mariana Barnekow (1833-1900)
Jacquette Ebba Maria Sofia Louise Hamilton (1862-1893)
Malkolm William Aldworth Bennet (1890-1957)
1890-03-04--1957-10-27 (man)

Malkolm William Aldworth föddes 4 mars 1890 i Venestad.

Förvaltare på Hedensberg 1914-18 och Boterstena i Eks socken från 1921

Gift 7 december 1919 i Willberga med Märta Vilhelmina Johansson
Paret fick barnen:
- Mary Vilhelmina Elisabet
- Jacquette Elisabet Marianne
- Märta Margareta Elisabet
- Märta Madeleine Elisabet
- James William Thomas Malcolm

Malkolm blev 67 år och avled 27 oktober 1957 i Stockholm

----------------------------------
Tillberga AIIa:1 (1900-15) sid 124
Tillberga AIIa:2 (1916-26) sid 207
Bennet nr 154 Tab 15

Kopplingar till andra personer:
  • 1919: gift med Märta Vilhelmina Johansson (1900-1994)


  • Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.