Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Bengt Ribbing
Lägg till moder...
Sigvid Bengtsson
Lägg till moder...
Magnus Ribbing
Lägg till moder...
Assar Magnusson Ribbing (-1351)
Lägg till moder...
Peder Assarsson Ribbing (-1377)
Lägg till moder...
Knut Ribbing (-1417)
--1417 (man)

Knut föddes..

Häradshövding

Gift
Paret fick
- Peder

Knut avled tidigast 1417

----------------------
Ribbing nr 15 Tab D2-2
Peder Ribbing (1418-)
Knut Ribbing (-1507)
Nils Ribbing (1499-1580)
Christoffer Ribbing (1526-1602)
Marina Ribbing (1540-)
Kerstin Ulfsparre af Broxvik
Maria Stierna (-1686)
Erik Siöblad (1647-1725)
Ulrika Maria Siöblad
Jöns Alexander Bonde (1721-)
Carl Göran Bonde (1757-1840)
Carl Bonde (1786-1854)
Carl Georg Siöblad (1683-1754)
Beata Elisabet Siöblad (1719-1803)
Fredrik Georg Strömfelt (1738-1814)
Hans Fredrik Harald Strömfelt (1779-)
Fredrik Knut Harald Strömfelt (1831-)
Fredrik Haraldsson Strömfelt (1863-)
Carl Melker Strömfelt (1784-1857)
Augusta Fredrika Adamina Strömfelt (1833-1902)
Conrad Henrik Falkenberg af Trystorp (1860-1939)
Brita Louisa Strömfelt (1795-1798)
Christina Maria Sjöblad (1650-1679)
Georg Vilhelm Fleetwood (1669-1728)
Carl Mårten Fleetwood (1703-1751)
Carl Hartvig Fleetwood (1742-1824)
Hedvig Margareta Fleetwood (1777-1821)
Carl Adolf Cronstedt (1802-1842)
Vilhelm August Cronstedt (1804-1874)
Alma Hedvig Christina Cronstedt (1848-1880)
Elin Vilhelmina Matilda Cronstedt (1851-1902)
Fredrik Vilhelm Cronstedt (1855-1927)
Fredrik Johan Cronstedt (1807-1869)
Gustaf Erik Fleetwood (1707-1762)
Carl Johan Fleetwood (1757-1834)
Abraham Georg Fleetwood (1806-1878)
Barn
Barn
Anna Ulfsparre af Broxvik (-1653)
Beata Soop (1645-1672)
Erik Ulfsparre af Broxvik (1577-1631)
Christina Ulfsparre af Broxvik (-1684)
Barn
Ingeborg Lilliehöök af Fårdala (1639-1675)
Casper Otto Sperling (1664-1709)
Carl Göran Sperling (1699-1764)
Fredrika Ulrika Sperling (1735-1814)
Carl Sperling (1773-1814)
Carl Henning Staël von Holstein (1808-1866)
Helena Sofia Fredrika Staël von Holstein (1836-1926)
Anna Catharina Amalia Staël von Holstein (1840-1921)
Carl Adam Sperling (1740-1753)
Catharina Gustaviana Sperling (1748-1819)
Eva Carolina Leijonhufvud (1771-1855)
Knut Axel Leijonhufvud (1775-1833)
Bengt Carl Fredrik Leijonhufvud (1820-1864)
Hedvig Johanna Leijonhufvud (1847-1921)
Sebastian Axel Leonard Leijonhufvud (1824-1891)
Anna Margareta Leijonhufvud (1873-)
Knut Gustaf Axel Leijonhufvud (1874-)
Sten Erik Gabriel Leijonhufvud (1826-1908)
Bo Knut Sten Rudolf Leijonhufvud (1868-)
Broder Abraham Leijonhufvud (1830-1913)
Carl Sperling (1867-)
Knut August Leijonhufvud (1869-)
Erik Gabriel Knutsson Leijonhufvud (1782-1848)
Knut Erik Leijonhufvud (1821-1873)
Carl Erik Gustaf Leijonhufvud (1859-1898)
Carin Sofie Leijonhufvud (1823-1895)
Axel Hjalmar Leijonhufvud (1824-1908)
Carl Gustaf Erik Leijonhufvud (1866-1938)
Knut Axel Leijonhufvud (1871-1954)
Catharina Charlotta Leijonhufvud (1783-1825)
Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
Hans Gustaf Trolle-Wachtmeister (1846-1922)
Henriette Charlotte Lovisa Wachtmeister af Johannishus (1850-1877)
Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
Axel Fredrik Gabriel Wachtmeister af Johannishus (1858-1889)
Knut Alarik Wachtmeister af Johannishus (1860-)
Carl Axel Rutger Wachtmeister af Johannishus (1862-1899)
Helena Sperling (1668-1704)
Ebba Catharina Horn af Rantzien (-1759)
Anders Rudolf Du Rietz (1720-1792)
Carl Magnus Du Rietz (1776-1797)
Jacquette Elisabet Du Rietz af Hedensberg (1781-1816)
Hedvig Charlotta Jacquette Piper (1799-1882)
Gustaf Malkolm Hamilton (1826-1914)
Jacquette Elisabet Hamilton (1827-1916)
Hedvig Christina Hamilton (1828-1882)
Anna Aurora Eleonora Hamilton (1829-1917)
Hugo Jakob Hamilton (1830-1896)
Charlotta Beata Lovisa Hamilton (1832-1855)
John Raoul Hamilton (1834-1904)
Ebba Sofia Piper (1806-1874)
Sofia Lovisa Beata Aurora Mörner af Morlanda (1832-1912)
Lovisa Piper (1808-)
Ingeborg Christina Horn af Rantzien (-1761)
Jörgen Rudolf Horn af Rantzien (-1746)
Helena Margareta Horn af Rantzien (1729-1810)
Magdalena Sofia Margareta Falkenberg af Trystorp (1755-)
Helena Jakobina Sofia Meldercreutz (1777-1826)
Augusta Maria Liljencrantz (1815-1840)
Baltzar Filip Horn af Rantzien (1736-1788)
Beata Charlotta Horn af Rantzien (1774-1823)
Salomon Mauritz von Krusenstierna (1794-1876)
Beata Henriette von Krusenstierna (1837-1857)
Märta Helena Horn af Rantzien (1690-)
Magdalena Sofia Horn af Rantzien (1693-1749)
Christina Elisabet Natt och Dag (1653-1701)
Henrik Falkenberg af Bålby (1681-1754)
Melker Falkenberg af Bålby (1722-1795)
Magdalena Sofia Falkenberg af Bålby (1763-1834)
Melker Otto Lagerfelt (1799-1871)
Israel Per Otto Vilhelm Lagerfelt (1825-)
Henrik Falkenberg af Bålby (1770-1837)
Henrik Georg Falkenberg af Bålby (1803-1873)
Melker Henrik Gustaf Falkenberg af Bålby (1841-1906)
Henrietta Fredrika Falkenberg af Bålby (1883-1932)
Anna Göransdotter (1580-)
Göran Silfverhielm (-1659)
Brita Maria Silfverhielm
Maria Birgitta Aminoff (1682-1772)
Carl Gustaf Uggla (1729-1811)
Gustaf Johan Uggla (1760-1836)
Johan Vilhelm Uggla (1811-1868)
Erik Robert Uggla (1845-1914)
Allan Robert Uggla (1878-)
Fredrik Uggla (1766-1816)
Knut Robert Uggla (1778-1835)
Isak Georg Silfverhielm (-1692)
Isak Gabriel Silfverhielm (1691-1744)
Johan Abraham Silfverhielm (1729-1781)
Carl Adam Silfverhielm (1760-)
Ture Abraham Silfverhielm (1795-1875)
Lars Fredrik Alexis Silfverhielm (1814-1859)
Måns Silfverhielm (-1645)
Sven Ribbing (1506-1577)
Peder Ribbing (1544-1604)
Erik Ribbing (1577-1623)
Bengt Ribbing (-1642)
Johan Ribbing (1642-1700)
Beata Christina Ribbing (-1712)
Bengt Ribbing (1686-1741)
Johan Ribbing af Koberg (1719-1788)
Bengt Ribbing af Koberg (1754-1811)
Johanna Gustava Jeanette Ribbing af Koberg (1794-1877)
Bengt Carl Fredrik Leijonhufvud (1820-1864)
Hedvig Johanna Leijonhufvud (1847-1921)
Sten Erik Gabriel Leijonhufvud (1826-1908)
Bo Knut Sten Rudolf Leijonhufvud (1868-)
Broder Abraham Leijonhufvud (1830-1913)
Carl Sperling (1867-)
Knut August Leijonhufvud (1869-)
Ture Ribbing (1725-1790)
Christina Sofia Ribbing af Koberg (1767-1795)
Ture Abraham Silfverhielm (1795-1875)
Juliana Ribbing af Koberg (1770-1833)
Carl Fredrik Uggla (1796-1863)
Paul Didrik Axel Uggla (1831-1879)
Hilda Turinna Emilia Uggla (1866-)
Gustaf Fredrik Oskar Uggla (1846-1924)
Carl Gustafson Uggla (1875-)
Gustaf Gustafsson Uggla (1880-1926)
Bertil Gustafsson Uggla (1890-)
Sofia Ribbing af Roberg (1735-1780)
Anna Sofia Eleonora Kurck (1766-1853)
Christina Ribbing (1608-)
Christoffer von Warnstedt (1632-1677)
Lukretia Warnstedt (1666-1749)
Sven Duwall (1696-1743)
Fredrika Duwall (1722-)
Hampus Mörner (1744-)
Carl Stellan Mörner (1780-)
Hampus Gabriel Mörner (1816-1879)
Johan Didrik Duwall (1723-)
Juliana Duwall (1759-1789)
Carl Didrik Cronstedt (1778-1826)
Carl Adolf Cronstedt (1802-1842)
Vilhelm August Cronstedt (1804-1874)
Fredrik Johan Cronstedt (1807-1869)
Axel Duwall (1729-1764)
Axel Vilhelm Duwall (1758-1816)
Axel Johan Didrik Duwall (1787-1847)
Gustaf Duwall (1730-1816)
Peder Ribbing (1609-)
Marta Ribbing (1611-1662)
Brita Horn af Åminne (1640-)
Anna Märta von Schaar (1666-1730)
Elisabet Printzensköld (1696-1763)
Johan Axel Printzensköld (1698-1760)
Hedvig Elisabet Printzensköld (1732-1773)
Fredrik Adolf Stiernspetz (1765-1827)
Gustaf Arvid Stiernspetz (1798-1866)
Utha Herminia Stiernspetz (1828-)
Johan von Schaar (1680-1723)
Gustaf Ribbing (1613-1693)
Bengt Ribbing (-1722)
Gustaf Ribbing (1687-1737)
Christina Johanna Ribbing (1727-1801)
Henrik Gustaf von Knorring (1753-1833)
Carl Henrik von Knorring (1793-1863)
Carl Fredrik von Knorring (1757-1810)
Georg Reinhold von Knorring (1760-1841)
Henrika Christina von Knorring (1764-1840)
Christian Benjamin von Schéele (1791-1842)
Rudolf Ludvig Friedrich Carl Maximilian von Schéele (1817-1898)
Friedrich Vilhelm Franz von Schéele (1823-1867)
Frans Adolf von Schéele (1795-1863)
Christian Georg Robsahm von Schéele (1823-1862)
Frans Alexander von Schéele (1853-1931)
Maria Henrika Vilhelmina von Schéele (1825-)
Anna Augusta Josefina von Schéele (1826-1893)
Anna Gustafva Maria Ekman (1850-)
Carl Johan Vilhelm Ekman (1852-)
Anna Ekman (1855-)
Frans Gustaf Ekman (1860-)
Axel Ekman (1869-)
Christina Elisabet Götilda von Schéele (1829-)
Frans August Berzelius (1832-)
Götrik Vilhelm Rinman von Schéele (1834-1913)
Carl Götrik Adolf von Schéele (1869-)
Fredrik Johan Lundqvist (1838-)
Johanna Sofia Charlotta von Schéele (1840-)
Bengt Reinhold Ribbing (1729-1794)
Carl Gustaf Ribbing (1769-1827)
Gustaf Edvard Ribbing (1804-1882)
Hedvig Ulrika Ribbing (1851-1911)
Emmy Ulrika Rappe (1892-)
Johan Ribbing (1616-1642)
Seved Ribbing (1552-1613)
Sven Ribbing (1588-1640)
Seved Ribbing (-1647)
Metta Ribbing (1644-1701)
Lukretia Warnstedt (1666-1749)
Sven Duwall (1696-1743)
Fredrika Duwall (1722-)
Hampus Mörner (1744-)
Carl Stellan Mörner (1780-)
Hampus Gabriel Mörner (1816-1879)
Johan Didrik Duwall (1723-)
Juliana Duwall (1759-1789)
Carl Didrik Cronstedt (1778-1826)
Carl Adolf Cronstedt (1802-1842)
Vilhelm August Cronstedt (1804-1874)
Fredrik Johan Cronstedt (1807-1869)
Axel Duwall (1729-1764)
Axel Vilhelm Duwall (1758-1816)
Axel Johan Didrik Duwall (1787-1847)
Gustaf Duwall (1730-1816)
Märta Ribbing (1644-1701)
Anna Ribbing (1626-1658)
Christina Cecilia Crusebjörn (-1732)
Jesper Abraham Hård af Segerstad (1682-1733)
Inga Christina Hård af Segerstad (1731-1801)
Juliana Dorotea Lagercrantz (1755-1790)
Gustaf Lagercrantz (1759-1813)
Carl Jakob Lagercrantz (1788-1858)
Carl Gustaf Lagercrantz (1816-1867)
Carl Adolf Lagercrantz (1846-)
Henrik Gustaf Lagercrantz (1856-1925)
Herman Ludvig Fabian Lagercrantz (1859-1945)
Jakob Lagercrantz (1760-1828)
Ludvig Lagercrantz (1798-1876)
Adolf Jakob Lagercrantz (1829-1889)
Adolf Erik Ludvig Lagercrantz (1863-1916)
Axel Elias Vilhelm Lagercrantz (1864-1915)
Amalia Lovisa Charlotta Lagercrantz (1833-1915)
Lorentz Ludvig Lorichs (1867-1940)
Henriette Sofia Juliana Lagercrantz (1801-1834)
Göran Adolf Jakob Åkerhielm af Margretelund (1827-1892)
Brita Christina Hård af Segerstad (1691-1741)
Johan Ulrik Kuylenstierna (1727-)
Agneta Christina Kuylenstierna (1754-1806)
Christer Abraham Kuylenstierna (1767-1828)
Johan Arvid Kuylenstierna (1798-1837)
Nils Gustaf Ulrik Kuylenstierna (1802-1857)
Gustaf Adolf Kuylenstierna (1847-1932)
Nils Gustaf Otto Kuylenstierna (1885-1975)
Otto Johan Christer Kuylenstierna (1853-1896)
Lennart Ribbing (1631-1697)
Brita Maria Ribbing (1661-1731)
Leonard Kagg (1682-1760)
Carl Adolf Kagg (1724-1765)
Gustav Adolf Kagg (1764-)
Elisabeth Ribbing (1597-)
Nils Lilliehöök af Fårdala (1630-1692)
Erik Ribbing (1558-1612)
Erik Ribbing (1606-1665)
Emerentia Ribbing (1636-1715)
Lars Hård af Segerstad (-1706)
Carl Gustaf Hård af Segerstad (1697-1753)
Alexander Magnus Hård af Segerstad (1728-1786)
Peter Albrekt Hård af Segerstad (1745-1812)
Johanna Christina Hård af Segerstad (1778-1847)
Erik Hård af Segerstad (1663-1750)
Jakob Hård af Segerstad (1734-)
Carl Vilhelm Hård af Segerstad (1767-1817)
August Leopold Hård af Segerstad (1806-1871)
Bror Jakob Albrekt Hård af Segerstad (1837-1901)
Bror Carl Emil Hård af Segerstad (1882-1927)
Bror Karl Gustaf Hård af Segerstad (1919-1980)
Brita Ribbing (1507-)
Knut Gustafsson
Peder Knutsson Roos (1570-)
Knut Roos (1600-1665)
Johan Roos af Hjelmsäter (-1692)
Magnus Roos af Hjelmsäter (-1730)
Maria Eleonora Roos af Hjelmsäter (1724-1797)
Carl Edvard Taube af Odenkat (1746-1785)
Maria Eleonora Taube af Odenkat (1777-1829)
Gustaf Edvard Ribbing (1804-1882)
Hedvig Ulrika Ribbing (1851-1911)
Brita Roos af Hjelmsäter (1633-1684)

Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.