Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Lägg till fader...
Lägg till moder...
Cecilia Knutsdotter (1280-)
1280-- (kvinna)

Cecilia föddes..

Gift med Bo Nilsson
Paret fick barnen:
- Ingeborg
- Benkt
- Magnus
- Bo
- Ragnborg
- Elena

Cecilia blev...

-----------------------
Natt och Dag nr 13 Tab 7
Aspenäsätten
Folkungaätten

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Bo Nilsson (1280-)

  • Bo Bosson (-1390)
    Nils Bosson (-1436)
    Bo Nilsson (-1436)
    Sten Bosson (1350-1411)
    Bo Stensson (1390-)
    Märta Bosdotter
    Knut Ribbing (-1507)
    Nils Ribbing (1499-1580)
    Christoffer Ribbing (1526-1602)
    Anna Ribbing (1528-1561)
    Marina Ribbing (1540-)
    Kerstin Ulfsparre af Broxvik
    Maria Stierna (-1686)
    Erik Siöblad (1647-1725)
    Ulrika Maria Siöblad
    Carl Georg Siöblad (1683-1754)
    Christina Maria Sjöblad (1650-1679)
    Georg Vilhelm Fleetwood (1669-1728)
    Peder Ulfsparre af Broxvik (-1648)
    Anna Ulfsparre af Broxvik (-1653)
    Beata Soop (1645-1672)
    Erik Ulfsparre af Broxvik (1577-1631)
    Christina Ulfsparre af Broxvik (-1684)
    Ingeborg Lilliehöök af Fårdala (1639-1675)
    Casper Otto Sperling (1664-1709)
    Helena Sperling (1668-1704)
    Beata (1642-)
    Christina Elisabet Natt och Dag (1653-1701)
    Henrik Falkenberg af Bålby (1681-1754)
    Anna Göransdotter (1580-)
    Göran Silfverhielm (-1659)
    Brita Maria Silfverhielm
    Maria Birgitta Aminoff (1682-1772)
    Isak Georg Silfverhielm (-1692)
    Isak Gabriel Silfverhielm (1691-1744)
    Måns Silfverhielm (-1645)
    Sven Ribbing (1506-1577)
    Peder Ribbing (1544-1604)
    Erik Ribbing (1577-1623)
    Bengt Ribbing (-1642)
    Johan Ribbing (1642-1700)
    Beata Christina Ribbing (-1712)
    Bengt Ribbing (1686-1741)
    Christina Ribbing (1608-)
    Christoffer von Warnstedt (1632-1677)
    Lukretia Warnstedt (1666-1749)
    Peder Ribbing (1609-)
    Marta Ribbing (1611-1662)
    Brita Horn af Åminne (1640-)
    Anna Märta von Schaar (1666-1730)
    Johan von Schaar (1680-1723)
    Gustaf Ribbing (1613-1693)
    Bengt Ribbing (-1722)
    Gustaf Ribbing (1687-1737)
    Johan Ribbing (1616-1642)
    Seved Ribbing (1552-1613)
    Sven Ribbing (1588-1640)
    Seved Ribbing (-1647)
    Metta Ribbing (1644-1701)
    Lukretia Warnstedt (1666-1749)
    Märta Ribbing (1644-1701)
    Anna Ribbing (1626-1658)
    Christina Cecilia Crusebjörn (-1732)
    Jesper Abraham Hård af Segerstad (1682-1733)
    Brita Christina Hård af Segerstad (1691-1741)
    Lennart Ribbing (1631-1697)
    Brita Maria Ribbing (1661-1731)
    Leonard Kagg (1682-1760)
    Christina Ribbing (1593-1656)
    Elisabeth Ribbing (1597-)
    Nils Lilliehöök af Fårdala (1630-1692)
    Erik Ribbing (1558-1612)
    Erik Ribbing (1606-1665)
    Emerentia Ribbing (1636-1715)
    Lars Hård af Segerstad (-1706)
    Carl Gustaf Hård af Segerstad (1697-1753)
    Brita Maria Hård af Segerstad (1700-1742)
    Erik Hård af Segerstad (1663-1750)
    Jakob Hård af Segerstad (1734-)
    Brita Ribbing (1507-)
    Knut Gustafsson
    Peder Knutsson Roos (1570-)
    Knut Roos (1600-1665)
    Johan Roos af Hjelmsäter (-1692)
    Magnus Roos af Hjelmsäter (-1730)
    Brita Roos af Hjelmsäter (1633-1684)
    Nils Bosson Sture (1426-1494)
    Svante Nilsson (1458-1512)
    Sten Sture den yngre (1492-1520)
    Nils Sture (1512-1527)
    Iliana Sture (1514-)
    Magdalena (1516-1521)
    Svante Sture (1517-1567)
    Sigrid Sture (1538-1613)
    Nils Bielke (1569-)
    Brita Bielke
    Sigrid Bielke (-1634)
    Claes Tott (1630-1674)
    Ture Bielke (1606-1648)
    Nils Bielke (1644-1716)
    Sten Bielke (1624-1684)
    Ture Bielke (1656-1717)
    Magdalena Sture (1539-1610)
    Gustaf Stenbock (1575-1629)
    Fredrik Stenbock (1607-1652)
    Maria Elisabet Stenbock (-1693)
    Christina Catharina Stenbock (1608-1650)
    Elsa Beata Brahe (1629-1653)
    Erik Stenbock (1612-1659)
    Brita Stenbock (-1716)
    Beata Stenbock (1638-)
    Magdalena Stenbock (1649-1727)
    Margareta Stenbock (1652-1689)
    Hedvig Eleonora Stenbock (1655-1714)
    Gustaf Otto Stenbock (1620-1685)
    Magdalena Catharina Stenbock (1652-1676)
    Carl Otto Stenbock (1653-1697)
    Beata Margareta Stenbock (1661-1735)
    Erik Gustaf Stenbock (1662-)
    Jakob Stenbock (1663-1695)
    Magnus Stenbock (1664-1717)
    Hedvig Eleonora Stenbock (1664-1729)
    Charlotta Maria Stenbock (1667-1740)
    Anna Sture (1541-1595)
    Nils Sture (1543-1567)
    Sten Sture (1544-1565)
    Margareta Sture (1547-1617)
    Nils Bielke af Åkerö (-1626)
    Margareta Bielke af Åkerö (1622-1655)
    Åke Oxenstierna af Eka och Lindö (1652-1714)
    Mauritz Sture (1552-1592)
    Svante Sture (1587-1616)
    Anna Margareta Sture (1615-1646)
    Carl Sture (1555-)
    Christina Sture (1559-1619)
    Margareta Banér (1582-1618)
    Svante Gustafsson Banér (1584-1628)
    Christina Anna Banér (-1652)
    Nils Bielke (1644-1716)
    Svante Svantesson Banér (1624-1674)
    Sigrid Magdalena Banér (-1733)
    Gustaf Carl Banér (1652-1697)
    Anna Banér (1585-1656)
    Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
    Gabriel Sparre (1646-1707)
    Carl Sparre (1648-1716)
    Christina Sparre (1650-1722)
    Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1619-1673)
    Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1656-1719)
    Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623-1702)
    Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
    Peder Banér (1588-1644)
    Johan Banér (-1642)
    Ebba Banér (1616-)
    Kerstin Banér (1617-1674)
    Gustaf Banér (1618-1689)
    Ebba Margareta Banér (1672-1736)
    Margareta Banér (1619-1680)
    Claes Banér (1620-1675)
    Johan Banér (1659-1736)
    Hebbla Margareta Banér (1660-1694)
    Nils Banér (1622-)
    Nils Banér (1589-1614)
    Sigrid Banér (1592-1669)
    Märta Banér (1593-1638)
    Erik Larsson Sparre (1618-1673)
    Anna Johanna Sparre (1657-1712)
    Axel Gustafsson Banér (1594-1642)
    Christina Dorotea Banér (1626-1696)
    Christina Maria Leijonhufvud (1648-1724)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
    Johan Banér (1596-)
    Carl Banér (1598-1632)
    Gustaf Sture (1519-1520)
    Bengt Stensson (1392-1451)
    Måns Bengtsson (1410-1476)
    Johan Månsson Natt och Dag (-1520)
    Äke Johansson Natt och Dag (1500-)
    Johan Åkesson Natt och Dag (-1565)
    Axel Johansson Natt och Dag (-1604)
    Åke Axelsson Natt och Dag (1594-1655)
    Barbro Natt och Dag (-1680)
    Beata Åkesdotter Natt och Dag (1630-1701)
    Charlotta Soop af Limingo (1655-1704)
    Margareta Axelsdotter (1597-1623)
    Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
    Gabriel Sparre (1646-1707)
    Carl Sparre (1648-1716)
    Gustaf Adolf Sparre (1649-1692)
    Christina Sparre (1650-1722)
    Margareta Catharina Sparre (1660-1702)
    Charlotta Sparre (1661-1724)
    Birgitta Månsdotter Natt och Dag (1450-1512)
    Kerstin Månsdotter Natt och Dag (1467-)
    Margareta Siggesdotter Sparre af Rossvik (1490-)
    Ingeborg Siggesdotter (1492-)
    Claes Åkesson Tott (-1590)
    Henrik Claesson Tott
    Åke Henriksson Tott (1598-1640)
    Claes Tott (1630-1674)
    Anna Tott (1581-1646)
    Claes Rålamb (1622-)
    Hans Rålamb (1652-1712)
    Claes Rålamb (1682-1751)
    Gustaf Rålamb (1675-1750)
    Claes Gustaf Rålamb (1705-1765)
    Beata Rålamb (1677-1716)
    Märta Elisabet Bure (1710-1752)
    Hebbla Siggesdotter Sparre af Rossvik (1494-)
    Claes Fleming (1530-1597)
    Hebbla Fleming (-1639)
    Johan Banér (-1642)
    Ebba Banér (1616-)
    Kerstin Banér (1617-1674)
    Gustaf Banér (1618-1689)
    Ebba Margareta Banér (1672-1736)
    Margareta Banér (1619-1680)
    Nils Banér (1622-)
    Karin Fleming (-1649)
    Joakim Fleming (1534-1563)
    Anna Flemming (1562-)
    Lars Siggesson d.y Sparre af Rossvik (1498-1554)
    Erik Larsson Sparre (1550-1600)
    Beata Sparre (1584-1655)
    Johan Eriksson Sparre (1587-)
    Ebba Sparre (1615-1644)
    Emerentia Ribbing (1644-1670)
    Anna Ebba Horn af Marienborg
    Catharina Sparre (1618-1688)
    Catharina Sparre (1588-1652)
    Erik Leijonhufvud (1621-1662)
    Christina Maria Leijonhufvud (1648-1724)
    Axel Erik Gyllenstierna af Lundholm (1678-1751)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
    Knut Leijonhufvud (1674-1700)
    Christina Ebba Leijonhufvud (1675-1727)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1684-1739)
    Carl Leonard Leijonhufvud (1686-1743)
    Ebba Leijonhufvud (1622-1651)
    Margareta Leijonhufvud (1625-1645)
    Beata Leijonhufvud (1626-1692)
    Catharina Oxenstierna (1656-1683)
    Abraham Leijonhufvud (1627-1676)
    Margareta Leijonhufvud (1662-1720)
    Johan Abraham Ulfsparre af Broxvik (1696-1741)
    Abraham Leijonhufvud (1663-1702)
    Abraham Leijonhufvud (1698-1756)
    Gustaf Leijonhufvud (1701-1794)
    Beata Christina Leijonhufvud (1665-1737)
    Carl Ulrik Meijendorff von Yxkull (1690-1730)
    Didrik Henning Meijendorff von Yxkull (1697-1763)
    Brita Leijonhufvud (1666-1712)
    Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Elsa Christina Leijonhufvud (1677-1721)
    Lars Eriksson Sparre (1590-1644)
    Erik Larsson Sparre (1618-1673)
    Anna Johanna Sparre (1657-1712)
    Carl Creutz (1685-1740)
    Svante Creutz (1695-1762)
    Gustaf Larsson Sparre (1625-1689)
    Elsa Barbro Sparre (1664-1731)
    Carl Oxenstierna af Croneborg (1692-1737)
    Elsa Barbro Oxenstierna af Croneborg (1694-1764)
    Carl Larsson Sparre (1627-)
    Jakob Casimir Sparre (1661-1701)
    Catharina Charlotta Sparre (1687-1759)
    Sigismund Eriksson Sparre (1591-)
    Peder Eriksson Sparre (1592-1647)
    Maria Pedersdotter Sparre
    Ebba Sparre (1630-1666)
    Johan Banér (1659-1736)
    Barn
    Johan Mauritz Banér (1708-1767)
    Hebbla Margareta Banér (1660-1694)
    Margareta Sparre (1631-1686)
    Sigrid Magdalena Banér (-1733)
    Gustaf Carl Banér (1652-1697)
    Margareta Charlotta Banér (1678-1706)
    Elsa Elisabet Banér (1692-1768)
    Ture Eriksson Sparre (1593-1664)
    Carl Eriksson Sparre (1595-1632)
    Axel Carlsson Sparre (1620-1679)
    Gabriel Sparre (1646-1707)
    Knut Gustaf Sparre (1684-1733)
    Carl Sparre (1648-1716)
    Carl Carlsson Sparre (1676-1754)
    Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
    Charlotta Beata Sparre (1693-1763)
    Gustaf Adolf Sparre (1649-1692)
    Claes Sparre (1673-1733)
    Christina Sparre (1650-1722)
    Knut Kurck (1684-1726)
    Margareta Catharina Sparre (1660-1702)
    Carl Axel Leuhusen (1698-1771)
    Charlotta Sparre (1661-1724)
    Beata Cronhielm af Hakunge (1700-1728)
    Erik Carlsson Sparre (1628-1678)
    Johan Månsson (1470-1520)
    Måns Johansson (1498-1555)
    Nils Månsson (-1554)
    Nils Nilsson Natt och Dag (1554-1613)
    Ivar Nilsson Natt och Dag (1590-1651)
    Arvid Ivarsson Natt och Dag (1633-1683)
    Beata Natt och Dag
    Anna Christina Natt och Dag (1667-1747)
    Sten Arvidsson Natt och Dag (1681-)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.