Släktforskningssajten Genvägar använder cookies för personlig anpassning, anpassning av vår nätreklam och andra ändamål. Läs mer eller ändra dina cookie-inställningar. Genom att fortsätta använda vår tjänst samtycker du till vår användning av cookies.
G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Nils Sigridsson Natt och Dag (-1299)
Lägg till moder...
Bo Nilsson Natt och Dag (1280-)
Cecilia Knutsdotter (1280-)
Bo Bosson Natt och Dag
Lägg till moder...
Nils Bosson Natt och Dag (-1436)
Kristina Johansdotter (-1430)
Bo Nilsson Natt och Dag (-1436)
Märta Lydekadotter (-1452)
Sten Bosson Natt och Dag (1350-1411)
Ingeborg Karlsdotter
Bo Stensson Natt och Dag (1390-)
1390-- (man)

Bo föddes..

Kung Karls råd

Gift med Katarina
Paret fick barnen:
- Svante
- Nils
- Märta

Bo blev..

--------------
Natt och Dag nr 13 Tab 12

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Katarina Svensdotter Sture (-1469)

  • Märta Bosdotter
    Knut Ribbing (-1507)
    Nils Ribbing (1499-1580)
    Christoffer Ribbing (1526-1602)
    Marina Ribbing (1540-)
    Anna Göransdotter (1580-)
    Göran Silfverhielm (-1659)
    Brita Maria Silfverhielm
    Maria Birgitta Aminoff (1682-1772)
    Carl Gustaf Uggla (1729-1811)
    Gustaf Johan Uggla (1760-1836)
    Johan Vilhelm Uggla (1811-1868)
    Erik Robert Uggla (1845-1914)
    Allan Robert Uggla (1878-)
    Fredrik Uggla (1766-1816)
    Knut Robert Uggla (1778-1835)
    Isak Georg Silfverhielm (-1692)
    Isak Gabriel Silfverhielm (1691-1744)
    Johan Abraham Silfverhielm (1729-1781)
    Carl Adam Silfverhielm (1760-)
    Barn
    Lars Fredrik Alexis Silfverhielm (1814-1859)
    Måns Silfverhielm (-1645)
    Sven Ribbing (1506-1577)
    Peder Ribbing (1544-1604)
    Erik Ribbing (1577-1623)
    Bengt Ribbing (-1642)
    Johan Ribbing (1642-1700)
    Bengt Ribbing (1686-1741)
    Ture Ribbing (1725-1790)
    Christina Sofia Ribbing af Koberg (1767-1795)
    Barn
    Juliana Ribbing af Koberg (1770-1833)
    Carl Fredrik Uggla (1796-1863)
    Gustaf Fredrik Oskar Uggla (1846-1924)
    Bertil Gustafsson Uggla (1890-)
    Marta Ribbing (1611-)
    Brita Horn af Åminne (1640-)
    Johan von Schaar (1680-1723)
    Gustaf Ribbing (1613-1693)
    Bengt Ribbing (-1722)
    Gustaf Ribbing (1687-1737)
    Christina Johanna Ribbing (1727-1801)
    Henrika Christina von Knorring (1764-1840)
    Christian Benjamin von Schéele (1791-)
    Barn
    Barn
    Frans Adolf von Schéele (1795-)
    Christian Georg Robsahm von Schéele (1823-)
    Maria Henrika Vilhelmina von Schéele (1825-)
    Anna Augusta Josefina von Schéele (1826-1893)
    Anna Gustafva Maria Ekman (1850-)
    Carl Johan Vilhelm Ekman (1852-)
    Anna Ekman (1855-)
    Frans Gustaf Ekman (1860-)
    Axel Ekman (1869-)
    Christina Elisabet Götilda von Schéele (1829-)
    Frans August Berzelius (1832-)
    Götrik Vilhelm von Schéele (1834-)
    Fredrik Johan Lundqvist (1838-)
    Johanna Sofia Charlotta von Schéele (1840-)
    Bengt Reinhold Ribbing (1729-1794)
    Carl Gustaf Ribbing (1769-1827)
    Gustaf Edvard Ribbing (1804-1882)
    Hedvig Ulrika Ribbing (1851-1911)
    Emmy Ulrika Rappe (1892-)
    Johan Ribbing (1616-1642)
    Seved Ribbing (1552-1613)
    Sven Ribbing (1588-1640)
    Anna Ribbing (1626-1658)
    Christina Cecilia Crusebjörn (-1732)
    Jesper Abraham Hård af Segerstad (1682-1733)
    Inga Christina Hård af Segerstad (1731-1801)
    Juliana Dorotea Lagercrantz (1755-1790)
    Gustaf Lagercrantz (1759-1813)
    Carl Jakob Lagercrantz (1788-1858)
    Carl Gustaf Lagercrantz (1816-1867)
    Carl Adolf Lagercrantz (1846-)
    Henrik Gustaf Lagercrantz (1856-1925)
    Herman Ludvig Fabian Lagercrantz (1859-1945)
    Brita Christina Hård af Segerstad (1691-1741)
    Johan Ulrik Kuylenstierna (1727-)
    Christer Abraham Kuylenstierna (1767-1828)
    Johan Arvid Kuylenstierna (1798-1837)
    Lennart Ribbing (1631-1697)
    Brita Maria Ribbing (1661-1731)
    Leonard Kagg (1682-1760)
    Carl Adolf Kagg (1724-1765)
    Gustav Adolf Kagg (1764-)
    Elisabeth Ribbing (1597-)
    Nils Lilliehöök af Fårdala (1630-1692)
    Erik Ribbing (1558-1612)
    Erik Ribbing (1606-1665)
    Emerentia Ribbing (1636-1715)
    Lars Hård af Segerstad (-1706)
    Carl Gustaf Hård af Segerstad (1697-1753)
    Peter Albrekt Hård af Segerstad (1745-1812)
    Johanna Christina Hård af Segerstad (1778-1847)
    Erik Hård af Segerstad (1663-1750)
    Jakob Hård af Segerstad (1734-)
    Carl Vilhelm Hård af Segerstad (1767-1817)
    August Leopold Hård af Segerstad (1806-1871)
    Bror Jakob Albrekt Hård af Segerstad (1837-1901)
    Bror Carl Emil Hård af Segerstad (1882-1927)
    Bror Karl Gustaf Hård af Segerstad (1919-1980)
    Brita Ribbing (1507-)
    Knut Gustafsson
    Peder Kutsson Roos (1570-)
    Knut Roos (1600-1665)
    Brita Roos af Hjelmsäter (1633-1684)
    Nils Bosson Sture (1426-1494)
    Svante Nilsson Sture (1458-1512)
    Sten Sture den yngre Natt och Dag (1492-1520)
    Svante Sture Natt och Dag (1517-1567)
    Sigrid Sture (1538-1613)
    Nils Bielke (1569-)
    Ture Bielke (1606-1648)
    Nils Bielke (1644-1716)
    Eva Bielke (1677-)
    Ulrika Juliana Brahe (1704-1765)
    Carl Gustaf von Liewen (1722-1770)
    Ulrika Elisabet von Liewen (1747-)
    Fredrika Charlotta Forsberg (1766-)
    Charlotta Eleonora De Geer af Leufsta (1771-)
    Ture Gabriel Bielke (1684-1763)
    Eva Charlotta Bielke (1717-1794)
    Christina Charlotta Gyllenkrok (1755-1776)
    Fredrik Johan von Hermansson (1776-1834)
    Nils Adam Bielke (1724-1792)
    Gustaf Ture Bielke (1762-)
    Eva Fredrika Bielke (1796-1863)
    Sofia Albertina Charlotta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1821-)
    Axel Ture Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1823-1875)
    Axel Gabriel Bielke (1800-1877)
    Charlotta Catharina Bielke (1765-1793)
    Jean Jacques De Geer af Leufsta (1792-1829)
    Louis-Amédé De Geer af Leufsta (1822-1906)
    Christina Anna Bielke (1687-1742)
    Magdalena Sture (1539-1610)
    Gustaf Stenbock (1575-1629)
    Fredrik Stenbock (1607-1652)
    Maria Elisabet Stenbock (-1693)
    Axel Johan Lillie (1666-1696)
    Hedvig Catharina Lillie (1695-1745)
    Eva De la Gardie (1724-1786)
    Barn
    Fredrika Ulrika Ekeblad (1745-1771)
    Hedvig Catharina Ekeblad (1746-1812)
    Gustaf Piper (1771-)
    Pontus Fredrik De la Gardie (1726-1791)
    Axel Gabriel De la Gardie (1772-1838)
    Magnus Gabriel De la Gardie (1809-1851)
    Axel Jakob De la Gardie (1819-1879)
    Hedvig Catharina de la Gardie (1732-1800)
    Hedvig Eleonora von Fersen (1753-1792)
    Hedvig Amalia Charlotta Klinckowström (1777-)
    Eva Sofia von Fersen (1757-1816)
    Axel Adolf Piper (1778-1827)
    Carl Fredrik Piper (1785-1859)
    Christina Catharina Stenbock (1608-1650)
    Elsa Beata Brahe (1629-1653)
    Erik Stenbock (1612-1659)
    Beata Stenbock (1638-)
    Margareta Catharina Sparre (1660-1702)
    Carl Axel Leuhusen (1698-1771)
    Carl Leuhusen (1724-1795)
    Gustaf Leuhusen (1781-1850)
    Carl Herman Leuhusen (1810-1879)
    Julie Leuhusen (1818-1892)
    Charlotta Sparre (1661-1724)
    Beata Cronhielm af Hakunge (1700-1728)
    Charles Emil Lewenhaupt (1721-1796)
    Charles Emil Lewenhaupt (1750-1811)
    Charles Emil Lewenhaupt (1787-1823)
    Beata Sofia Lewenhaupt (1754-)
    Ulrika Sofia Elisabet Freijtag (1797-1880)
    Hedvig Amalia Lewenhaupt (1757-1786)
    Hedvig Sofia Charlotta Amalia Lewenhaupt (1778-1858)
    Ulrika Charlotta Lewenhaupt (1722-1760)
    Adolf Fredrik Lewenhaupt (1745-1791)
    Hedvig Sofia Charlotta Amalia Lewenhaupt (1778-1858)
    Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808)
    Amalia Beata Gustaviana Lewenhaupt (1749-1804)
    Sten Casimir Lewenhaupt (1750-1794)
    Charles Emil Lewenhaupt (1751-1832)
    Adolf Patrik Lewenhaupt (1794-1871)
    Charles Emil Lewenhaupt (1797-)
    Gustaf Adolf Lewenhaupt (1799-1883)
    Hedvig Sofia Lewenhaupt (1801-1883)
    Gustaf Julius Lewenhaupt (1753-1820)
    Gustaf Lewenhaupt (1791-1873)
    Claes Axel Lewenhaupt (1757-1808)
    Claes Casimir Lewenhaupt (1784-1848)
    Mauritz Axel Lewenhaupt (1791-)
    Marianne Ulrika Lewenhaupt (1796-)
    Erik August Lewenhaupt (1799-1874)
    Adam Lewenhaupt (1725-1775)
    Carolina Julianna Anna Ulrika Lewenhaupt (1754-)
    Charles Emil Lewenhaupt (1787-1823)
    Charles Adam Lewenhaupt (1760-1821)
    Charles Auguste Lewenhaupt (1812-1897)
    Amalia Beata Lewenhaupt (1726-1810)
    Malte Ramel (1747-1824)
    Hans Henrik Ramel (1752-1791)
    Elisabet Amalia Charlotta Ramel (1780-1816)
    Otto Ramel (1754-1817)
    Amalia Eleonora Ramel (1802-1877)
    Hans Ramel (1807-1856)
    Sten Malte Ramel (1811-1884)
    Magdalena Stenbock (1649-1727)
    Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
    Ulrika Magdalena Stenbock (1692-1715)
    Magdalena Sofia Wachtmeister af Johannishus (1715-1750)
    Hedvig Eleonora Wachtmeister af Björkö (1739-1806)
    Magdalena Sofia Falkenberg af Bålby (1763-1834)
    Henrik Falkenberg af Bålby (1770-1837)
    Charlotta Wachtmeister af Björkö (1743-1791)
    Beata Jacquette Wrangel af Sauss (1770-1813)
    Hedvig Eleonora Stenbock (1655-1714)
    Ulrika Maria Tessin
    Gustaf Otto Stenbock (1614-1685)
    Magdalena Catharina Stenbock (1652-1676)
    Christina Catharina Lewenhaupt (1674-1714)
    Beata Margareta Stenbock (1661-1735)
    Vilhelm Douglas (1683-)
    Vilhelm Otto Douglas (1721-1776)
    Carl Vilhelm Douglas (1754-1822)
    Christina Catharina Douglas (1684-1747)
    Hans Gustaf Rålamb (1716-1790)
    Claes Rålamb (1750-1826)
    Claes Hans Rålamb (1784-1867)
    Augusta Maria Sofia Rålamb (1814-1885)
    Gustaf Otto Douglas (1687-1771)
    Robert Vilhelm Douglas (1724-1778)
    Robert Archibald Douglas (1754-1818)
    Juliana Eleonora Douglas (1781-1833)
    Alexander Archibald Igelström (1807-1874)
    Peter Herman Nikolai Igelström (1815-1895)
    Beata Margareta Douglas (1694-1773)
    Melker Falkenberg af Trystorp (1730-1819)
    Beata Maria Falkenberg af Trystorp (1762-1829)
    Gustava Margareta Falkenberg af Trystorp (1775-1841)
    Lovisa Magdalena Ulrika Ridderstolpe (1799-)
    Fredrika Vilhelmina Ridderstolpe (1800-)
    Fredrik Ulrik Ridderstolpe (1801-)
    Gustava Carolina Ridderstolpe (1803-1865)
    Hedvig Charlotta Ridderstolpe (1806-1842)
    Ulrik Falkenberg af Trystorp (1777-1849)
    Martin Adolf Falkenberg af Trystorp (1808-1889)
    Johanna Charlotta Fredrika Falkenberg af Trystorp (1840-1913)
    Matilda Vilhelmina Gabriella Falkenberg af Trystorp (1843-1874)
    Eva Hildur Ulrika Falkenberg af Trystorp (1847-)
    Helga Gustava Adolfina Falkenberg af Trystorp (1850-1889)
    Gerard Knut Alfred Falkenberg af Trystorp (1819-1873)
    Jeanette Sofia Falkenberg af Trystorp (1845-1922)
    Anna Charlotta Falkenberg af Trystorp (1778-1815)
    Charlotta Fredrika Falkenberg af Trystorp (1779-1874)
    Erik Gustaf Stenbock (1662-)
    Hedvig Christina Stenbock (1699-)
    Magnus Stenbock (1664-1717)
    Ulrika Magdalena Stenbock (1692-1715)
    Magdalena Sofia Wachtmeister af Johannishus (1715-1750)
    Hedvig Eleonora Wachtmeister af Björkö (1739-1806)
    Magdalena Sofia Falkenberg af Bålby (1763-1834)
    Henrik Falkenberg af Bålby (1770-1837)
    Henrik Georg Falkenberg af Bålby (1803-1873)
    Charlotta Wachtmeister af Björkö (1743-1791)
    Beata Jacquette Wrangel af Sauss (1770-1813)
    Anton Mauritz Nordenskjöld (1797-)
    Fredrik Magnus Stenbock (1696-1745)
    Eva Juliana Stenbock (1724-1753)
    Eva Charlotta Juliana Viktoria Stenbock (1710-1785)
    Kjell Christoffer Barnekow (1730-1818)
    Christian Barnekow (1773-1830)
    Kjell Henrik Barnekow (1804-)
    Edvard Carl Axel Barnekow (1839-)
    Claes Edvard Barnekow (1809-1878)
    Louis Casimir Fabian Ernst Barnekow (1848-1904)
    Eva Juliana Barnekow (1733-1787)
    Brita Eleonora Barnekow (1735-1808)
    Ulrika Eleonora Wrangel af Sauss (1768-1829)
    Eva Augusta Cronstedt (1797-1877)
    Carl Detlof Jakob Heijkenskjöld (1826-1839)
    Gustaf Leonard Stenbock (1711-)
    Nils Arvid Stenbock (1738-)
    Gustaf Harald Stenbock (1764-)
    Hedvig Eleonora Stenbock (1664-1729)
    Charlotta Maria Stenbock (1667-1740)
    Anna Maria Lewenhaupt (1688-)
    Axel Didrik Meijendorff von Yxkull (1720-1798)
    Anna Maria Meijendorff von Yxkull (1754-1820)
    Axel Fabian Trolle-Löwen (1775-1829)
    Anna Sofia Trolle-Löwen (1805-1886)
    Mauritz Sture (1552-1592)
    Svante Sture (1587-)
    Barn
    Christina Sture (1559-1619)
    Svante Banér (1584-1628)
    Svante Svantesson Banér (1624-1674)
    Gustaf Carl Banér (1652-)
    Barn
    Elsa Elisabet Banér (1692-1768)
    Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787)
    Ulrika Elisabet von Liewen (1747-)
    Fredrika Charlotta Forsberg (1766-)
    Charlotta Eleonora De Geer af Leufsta (1771-)
    Anna Banér (1585-1656)
    Margareta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1617-1653)
    Gabriel Sparre (1646-1707)
    Knut Gustaf Sparre (1684-1733)
    Fredrik Sparre (1726-)
    Carl Sparre (1648-1716)
    Fredrik Henrik Sparre (1691-1764)
    Gabriel Erik Sparre (1726-1804)
    Ulrika Lovisa Maria Sparre (1762-1848)
    Hans Gabriel Trolle-Wachtmeister (1782-1871)
    Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
    Charlotta Beata Sparre (1693-1763)
    Anna Ebba Wrangel af Lindeberg (1734-1794)
    Eva Charlotta Aminoff (1755-)
    Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1619-1673)
    Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1656-1719)
    Göran Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1699-1788)
    Axel Fredrik Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1753-)
    Erik Johan Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1790-1843)
    Sofia Albertina Charlotta Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1821-)
    Axel Ture Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1823-1875)
    Erik Carl Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1859-)
    Gustaf Gabriel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1862-)
    Eva Beata Gabriella Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1864-)
    Bengt Gariel Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1866-)
    Brita Christina Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1705-1764)
    Gabriel Evert Gyldenstolpe (1732-)
    Nils Filip Gyldenstolpe (1734-1810)
    Christina Charlotta Gyldenstolpe (1766-)
    Nils Gyldenstolpe (1768-1844)
    Adolf Fredrik Nils Gyldenstolpe (1799-1834)
    Charlotta Aurora Emilie Gyldenstolpe (1827-1899)
    Charlotta Henrietta Carolina Gyldenstolpe (1829-1871)
    Carl Edvard Gyldenstolpe (1770-1852)
    Charlotte Emilie Gyldenstolpe (1809-)
    Barn
    Bengt Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623-1702)
    Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671-1722)
    Ulrika Magdalena Stenbock (1692-1715)
    Magdalena Sofia Wachtmeister af Johannishus (1715-1750)
    Hedvig Eleonora Wachtmeister af Björkö (1739-1806)
    Magdalena Sofia Falkenberg af Bålby (1763-1834)
    Henrik Falkenberg af Bålby (1770-1837)
    Henrik Georg Falkenberg af Bålby (1803-1873)
    Charlotta Wachtmeister af Björkö (1743-1791)
    Beata Jacquette Wrangel af Sauss (1770-1813)
    Anton Mauritz Nordenskjöld (1797-)
    Peder Banér (1588-)
    Gustaf Banér (1618-)
    Ebba Margareta Banér (1672-1736)
    Märta Banér (1593-1638)
    Erik Larsson Sparre (1618-1673)
    Anna Johanna Sparre (1657-1712)
    Carl Creutz (1685-1740)
    Svante Creutz (1695-1762)
    Lorentz Vilhelm Creutz (1728-)
    Axel Gustafsson Banér (1594-1642)
    Christina Dorotea Banér (1626-1696)
    Christina Maria Leijonhufvud (1648-1724)
    Axel Erik Gyllenstierna af Lundholm (1678-1751)
    Barn
    Axel Erik Armfelt (1743-)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1650-1732)
    Knut Leijonhufvud (1674-1700)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1684-1739)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1715-1781)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1755-1826)
    Margareta Sofia Leijonhufvud (1810-1867)
    Axel Leonard Belfrage (1832-1885)
    Gustaf Vilhelm Belfrage (1834-1882)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1812-1897)
    Eva Fredrika Emerentia Leijonhufvud (1848-1940)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1849-1925)
    Märta Christina Lovisa Leijonhufvud (1854-1924)
    Erik Rutger Leijonhufvud (1720-1769)
    Axel Leijonhufvud (1756-1816)
    Carl Leonard Leijonhufvud (1686-1743)
    Axel Gabriel Leijonhufvud (1717-1789)
    Carolina Gustava Leijonhufvud (1755-1832)
    Carl Vilhelm Leijonhufvud (1728-1760)
    Carl August Leijonhufvud (1760-1841)
    Knut Henrik Leijonhufvud (1730-1816)
    Eva Carolina Leijonhufvud (1771-1855)
    Knut Axel Leijonhufvud (1775-1833)
    Bengt Carl Fredrik Leijonhufvud (1820-1864)
    Sebastian Axel Leonard Leijonhufvud (1824-1891)
    Anna Margareta Leijonhufvud (1873-)
    Knut Gustaf Axel Leijonhufvud (1874-)
    Broder Abraham Leijonhufvud (1830-1913)
    Carl Sperling (1867-)
    Knut August Leijonhufvud (1869-)
    Erik Gabriel Knutsson Leijonhufvud (1782-1848)
    Knut Erik Leijonhufvud (1821-1873)
    Carl Erik Gustaf Leijonhufvud (1859-1898)
    Carin Sofie Leijonhufvud (1823-1895)
    Axel Hjalmar Leijonhufvud (1824-1908)
    Knut Axel Leijonhufvud (1871-1954)
    Catharina Charlotta Leijonhufvud (1783-1825)
    Axel Knut Trolle-Wachtmeister (1812-1907)
    Hans Gustaf Trolle-Wachtmeister (1846-1922)
    Henriette Charlotte Lovisa Wachtmeister af Johannishus (1850-1877)
    Sigrid Ulrika Amelie Wachtmeister af Johannishus (1853-)
    Axel Fredrik Gabriel Wachtmeister af Johannishus (1858-1889)
    Knut Alarik Wachtmeister af Johannishus (1860-)
    Carl Axel Rutger Wachtmeister af Johannishus (1862-1899)

    Tipsa någon om detta släktträd via e-post!

    Har du ytterligare upplysningar om denna släkt eller synpunkter på denna information? Kontakta då släktforskaren med användarnamn Historia som gjort släktträdet.

    Vill du släktforska själv? Skapa ett eget användarkonto på Släktforskningssajten Genvägar.