G e n v ä g a r

Om Släktforskningssajten Genvägar
Till släktträden
Samarbeta
Stöd
Logga in
Sök
Visning
Index
Personer
Ny person
Importera
Visa släktträd
Redigera person
Redigera relation
Emund Eriksson, kung av Birka (-859)
Moder
Erik Väderhatt Anundsson, King of Sweden (-882)
Moder
Björn den Gamle Eriksson, kung av Svear (868-956)
Moder
Olaf II (the Mighty) Björnsson, kung över Svearna (-964)
Thrand jarl av Sula (-886)
NN of Thrand of Sula (-932)
Anna Ingeborg Thrandsdotter, av Sula (886-932)
Gyrid of Sweden Olafsdottir, Danish queen consort (925-965)
925-01-11--965-11-13 (kvinna)

Också känd som: "Gerytha Óláfardóttir", "Gundra", "Cyrid", "Gyrid", "Gynnithe Gyrith", "Cyrid of Sweden", "Gyrithe. Gerd"
Född i Uppsala, Sverige
Död i Jomsborg, Danmark
Yrke: Svensk Prinsessa, Drottning av Danmark, Norge och England

Kopplingar till andra personer:
  • gift med Harald Blåtand, Kung av Danmark (-986)

  • Thyra Haraldsdotter, av Danmark (-1000)
    Barn
    Thorgils Sprakalägg Styrbjørnsson (-1027)
    Ulf Torgilsson, Jarl (-1027)
    Sweyn II Ulfson, Kung af Danmark (Jelling house) (-1074)
    Erik den Gode Svendsøon, kung af Danmark (-1103)
    Bodil Eriksdatter, prinsessa
    Peder Bodilsen Falster
    Peder Pedersen, af Borup
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Harald Eriksen Kesja, af Danmark (-1132)
    Bjørn Haraldssen Järnsida, Prins av Danmark (1105-1134)
    Christina Björnsdotter, Drottning av Sverige (-1170)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Sigrid Björnsdotter Snivil (Minnessköld) Lakman (-1177)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Bengt Åsbjörnsson (Sparre) (-1348)
    Ingrid Abjörnsdotter
    Nils Torstensson (Oxenstierna)
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ulf Filipsson (Ulv) (-1349)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
    Barn
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Barn
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Katarina Bengtsdotter (Folkungaätt) (1268-1356)
    Ingeborg Bengtsdotter Lejon, Folkungaätten (1274-1314)
    Regnild (Ragnild) Haraldsdatter av Danmark (1120-1161)
    Sune Ebbesen Hvide, til Knardrup (-1186)
    Margrethe Sunesdatter Hvide (1142-1201)
    Cecilie Herlufsdatter (Herlogsdtr Galen) (-1220)
    Niels Erlandsen Galen, gaeldker (-1285)
    Marianne Nielsdatter Galen (1265-1312)
    NN Erlandsdatter Galen, Hvide
    Christine Skjalmsdatter Hvide (-1279)
    Peder Olufsen Fleming (1264-1310)
    Peder Herlufsen (1165-)
    Barn
    NN Nielsdatter (1240-1286)
    Barn
    Ebbe Sunesson Hvide, av Knardrup (1145-1208)
    Barn
    Barn
    Christiern Jensen Laendi Kaas, R och Riksråd, av Sparre (1235-1310)
    Niels Laendi Kaas, R och Riksråd, af Sparre (1240-1314)
    Benedikta Ebbesdatter Bjälbo, Drottning Bengta av Sverige (1170-1199)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Jacob Sunesen Galen, (Hvide av Mön) (1158-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Barn
    Barn
    Knud Erikson Lavard, Duke of Schleswig (-1131)
    Margrethe av Danmark, Prinsessa (-1131)
    Kristina Stigsdotter Hvide, drottning av Sverige (-1200)
    Sverker II Kung av Sverige, Den Yngre Vasa (1164-1210)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristina Kristiernsdotter (Vasa) (1280-1349)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Huvud (Kristiernsdotter Vasa) (1282-1349)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Knud Eriksön Lavard (af Danmark), Hertug av Sönderjylla (-1131)
    Valdemar I (The great) Knudsen (Jelling), Kung av Danmark (1131-1182)
    Estrid Valdemarsdotter, Prinsessa av Danmark (-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Anders Gregersson Ryning (-1361)
    Barn
    Barn
    Barn
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Nils Abildgaard (1320-1370)
    Richeza av Danmark, drottning i Sverige (-1220)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Valdemar II (The Victorius), Kung av Danmark (1170-1241)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Christopher I Valdemarsen, kung av Danmark (1219-1259)
    Eric V Klipping, kung av Danmark (1249-1286)
    Barn
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Ingerid Svendsdatter (Estridson), Drottning av Norge (-1093)
    Hallkatla Sveinsdatter, Av Aurland (-1120)
    Sigrid Torkjellsdatter Fugl (Þorkelsdóttir), Fugl (-1150)
    Bård Skule Guttormsson Rein (1150-1194)
    Barn
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Barn
    Barn
    Sigrid Baardsdatter Rein (-1245)
    Baugreid Jonsdatter Austraat (1180-1220)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Sigrid Haftorsdatter (1204-1275)
    Eline Toresdatter Lekum (1223-1260)
    NN Hallkjelsdatter (-1050)
    Barn
    Hallkjell Jonsson Huk (-1160)
    Barn
    Nils (Nikolaus) Simonsson Blaka (-1200)
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Eldrid Jonsdatter Smør, av Blindheim (1114-1144)
    Ingrid Guttormsdatter, av Rein (1136-1180)
    Helena Guttormsdatter, av Reine (-1210)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Svein Brynjulvsson, på Aurland (1052-1080)
    Hallkatla Sveinsdatter, Av Aurland (-1120)
    Sigrid Torkjellsdatter Fugl (Þorkelsdóttir), Fugl (-1150)
    Bård Skule Guttormsson Rein (1150-1194)
    Barn
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Sigrid Baardsdatter Rein (-1245)
    Baugreid Jonsdatter Austraat (1180-1220)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Knud IV Svendssen (-1086)
    Barn
    Inger Eriksdatter (-1157)
    Ingefred Assersdatter Hvide (1130-1165)
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Ingegerd Knudsdatter af Danmark (-1150)
    Bengt Folkesson Snivel (Folkunga) (1110-1175)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Peter Israelsson Brahe (1240-1280)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Bengt Åsbjörnsson (Sparre) (-1348)
    Jöns Bengtsson (Sparre över stjärna) (-1412)
    Ingrid Abjörnsdotter
    Nils Torstensson (Oxenstierna)
    Barn
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ulf Filipsson (Ulv) (-1349)
    Staffan Ulfsson (Ulv) (-1393)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
    Barn
    Barn
    Karl Ulfsson (-1407)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren) (1345-1390)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Bengta Carlsdotter Färla (1309-1376)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Kristina Magnusdotter (Tunasons ätt)
    NN Magnusdotter (Tunassons ätt) (-1326)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Helga Bengtsdotter Boberg (-1392)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Barn
    Barn
    Margareta Tomasdotter (äldre Grip) (1290-1343)
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Ulf Gudmarsson (Ulvåsa) (-1344)
    Magnus Gudmarsson (Ulvåsa) (1292-1358)
    Barn
    Barn
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Katarina Bengtsdotter (Folkungaätt) (1268-1356)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Ingeborg Bengtsdotter Lejon, Folkungaätten (1274-1314)
    Israel Birgersson (Finsta) (-1351)
    Katarina Birgersdotter (Finsta) (-1352)
    Birgitta (Heliga Birgitta) Birgersdotter Lejon (Till Finsta) (1303-1373)
    Gytha Thorkelsdóttir (1001-1069)
    Sweyn Godwinson, earl of Herefordshire (-1052)
    Erik Segersäll, Årsäll, Sigrsæli (-994)
    Sverker I den eldre Eriksson (1100-1156)
    Johan Sverkersson, Jarl (-1154)
    Karl Sverkersson, kung av Sverige (-1167)
    Sverker II Kung av Sverige, Den Yngre Vasa (1164-1210)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristina Kristiernsdotter (Vasa) (1280-1349)
    Jon Nilsson Stierna (Rickeby) (-1351)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Huvud (Kristiernsdotter Vasa) (1282-1349)
    Katarina Bengtsdotter
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Sune Sik Sverkersson (1132-1220)
    Barn
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Peter Israelsson Brahe (1240-1280)
    Birger Persson (Petersson) (Finsta) (-1327)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Ingrid Ylva Sunesdotter (1174-1250)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren) (1345-1390)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Bengta Carlsdotter Färla (1309-1376)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Kristina Magnusdotter (Tunasons ätt)
    NN Magnusdotter (Tunassons ätt) (-1326)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Helga Bengtsdotter Boberg (-1392)
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Katarina Bengtsdotter (Folkungaätt) (1268-1356)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Ingeborg Bengtsdotter Lejon, Folkungaätten (1274-1314)
    Israel Birgersson (Finsta) (-1351)
    Katarina Birgersdotter (Finsta) (-1352)
    Birgitta (Heliga Birgitta) Birgersdotter Lejon (Till Finsta) (1303-1373)
    Cecilia Sverkersdotter (Johansdotter), Blanka (1149-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Ingegerd Filipsdotter (Rumby) (-1329)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Tostig Godwinson, Jarl av Northumbria (-1066)
    Barn
    Barn
    Erling Kvie på Kviden (Viljalmson) (-1200)
    Ragnhild Erlingsdatter Rein (Kviden) (1150-)
    Alv Erlingsson Tanberg (-1240)
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Barn
    Barn
    Barn
    Skule Kongsfostre Tostesson (-1090)
    Ragnhild Skulesdatter (-1115)
    Åsa Ormsdotter (-1170)
    Bjørn Nikolasson Bukk, (Bergtor) (-1179)
    NN Bjørnsdatter (1162-1182)
    Borghild Olavsdatter, Store Dal (1190-1220)
    Tore Bjørnsson Tinghatt (Sudreim) (-1263)
    Eline Toresdatter Lekum (1223-1260)
    Borghild Haakonsdatter Bolt, av Tornberg (-1300)
    Åsulv Skuleson, av Rein (1075-1150)
    Guttorm Åsulvsen, av Rein (-1183)
    Ingrid Guttormsdatter, av Rein (1136-1180)
    Helena Guttormsdatter, av Reine (-1210)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Åsulf Guttormsen på Rein (1145-1150)
    Torbjørg Åsulvsdatter, till Rein (-1200)
    Åsulv Eiriksson Jarlsfrende (1190-1260)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Sigrid Haftorsdatter (1204-1275)
    Eline Toresdatter Lekum (1223-1260)
    Bård Skule Guttormsson Rein (1150-1194)
    Barn
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Barn
    Barn
    Sigrid Baardsdatter Rein (-1245)
    Baugreid Jonsdatter Austraat (1180-1220)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Sigrid Haftorsdatter (1204-1275)
    Eline Toresdatter Lekum (1223-1260)
    Sigrid Åsulvsdotter Huk Blindheim Rein (1114-1145)
    Barn
    Nils (Nikolaus) Simonsson Blaka (-1200)
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Svend I Haraldsen Tveskägg (960-1014)
    Gunhild Svendsdatter (-1014)
    Gunhild Burizleifmeita af Wenden (999-1062)
    Bödil Hlade Hákonardóttir (-1062)
    Thord Ulfsson Bonde (-1100)
    Jevard Thordsson Bonde (1070-1159)
    Erik IX (den helige) Jedvardsson, Kung av Sverige (-1160)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Ingegerd Filipsdotter (Rumby) (-1329)
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Joar Jevardsson Bonde (1115-1170)
    Thrugot Ulfsen Fagerkind af Galizia, Jarl (-1070)
    Dronning Borghild Thorgatsdatter av Danmark (-1103)
    Bodil Eriksdatter, prinsessa
    Peder Bodilsen Falster
    Peder Pedersen, af Borup
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Harald Eriksen Kesja, af Danmark (-1132)
    Bjørn Haraldssen Järnsida, Prins av Danmark (1105-1134)
    Christina Björnsdotter, Drottning av Sverige (-1170)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Sigrid Björnsdotter Snivil (Minnessköld) Lakman (-1177)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Regnild (Ragnild) Haraldsdatter av Danmark (1120-1161)
    Sune Ebbesen Hvide, til Knardrup (-1186)
    Margrethe Sunesdatter Hvide (1142-1201)
    Cecilie Herlufsdatter (Herlogsdtr Galen) (-1220)
    Niels Erlandsen Galen, gaeldker (-1285)
    Marianne Nielsdatter Galen (1265-1312)
    NN Erlandsdatter Galen, Hvide
    Christine Skjalmsdatter Hvide (-1279)
    Peder Herlufsen (1165-)
    Barn
    NN Nielsdatter (1240-1286)
    Ebbe Sunesson Hvide, av Knardrup (1145-1208)
    Barn
    Barn
    Christiern Jensen Laendi Kaas, R och Riksråd, av Sparre (1235-1310)
    Benedikta Ebbesdatter Bjälbo, Drottning Bengta av Sverige (1170-1199)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Jacob Sunesen Galen, (Hvide av Mön) (1158-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Barn
    Knud Erikson Lavard, Duke of Schleswig (-1131)
    Margrethe av Danmark, Prinsessa (-1131)
    Kristina Stigsdotter Hvide, drottning av Sverige (-1200)
    Sverker II Kung av Sverige, Den Yngre Vasa (1164-1210)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knud Eriksön Lavard (af Danmark), Hertug av Sönderjylla (-1131)
    Valdemar I (The great) Knudsen (Jelling), Kung av Danmark (1131-1182)
    Estrid Valdemarsdotter, Prinsessa av Danmark (-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Richeza av Danmark, drottning i Sverige (-1220)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Valdemar II (The Victorius), Kung av Danmark (1170-1241)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Christopher I Valdemarsen, kung av Danmark (1219-1259)
    Eric V Klipping, kung av Danmark (1249-1286)
    Barn
    Magnus Birgersson (-1320)
    Svend Thrugotsen (-1086)
    Christiern Svendsen (-1101)
    Eskil Christiernsen, Ärekebiskop av Lund (-1182)
    Barn
    NN Karlsdotter (Spekulativ ana) (-1200)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Gyda Sveinsdotter af Danmark (-1000)
    Håkon Eirikson Ladejarl (-1030)
    Bödil Hlade Hákonardóttir (-1062)
    Thord Ulfsson Bonde (-1100)
    Jevard Thordsson Bonde (1070-1159)
    Erik IX (den helige) Jedvardsson, Kung av Sverige (-1160)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Ingegerd Filipsdotter (Rumby) (-1329)
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Joar Jevardsson Bonde (1115-1170)
    Thrugot Ulfsen Fagerkind af Galizia, Jarl (-1070)
    Dronning Borghild Thorgatsdatter av Danmark (-1103)
    Bodil Eriksdatter, prinsessa
    Peder Bodilsen Falster
    Peder Pedersen, af Borup
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Harald Eriksen Kesja, af Danmark (-1132)
    Bjørn Haraldssen Järnsida, Prins av Danmark (1105-1134)
    Christina Björnsdotter, Drottning av Sverige (-1170)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Sigrid Björnsdotter Snivil (Minnessköld) Lakman (-1177)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Regnild (Ragnild) Haraldsdatter av Danmark (1120-1161)
    Sune Ebbesen Hvide, til Knardrup (-1186)
    Margrethe Sunesdatter Hvide (1142-1201)
    Cecilie Herlufsdatter (Herlogsdtr Galen) (-1220)
    Niels Erlandsen Galen, gaeldker (-1285)
    Marianne Nielsdatter Galen (1265-1312)
    NN Erlandsdatter Galen, Hvide
    Christine Skjalmsdatter Hvide (-1279)
    Peder Herlufsen (1165-)
    Barn
    NN Nielsdatter (1240-1286)
    Ebbe Sunesson Hvide, av Knardrup (1145-1208)
    Barn
    Barn
    Christiern Jensen Laendi Kaas, R och Riksråd, av Sparre (1235-1310)
    Benedikta Ebbesdatter Bjälbo, Drottning Bengta av Sverige (1170-1199)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Jacob Sunesen Galen, (Hvide av Mön) (1158-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Barn
    Knud Erikson Lavard, Duke of Schleswig (-1131)
    Margrethe av Danmark, Prinsessa (-1131)
    Kristina Stigsdotter Hvide, drottning av Sverige (-1200)
    Sverker II Kung av Sverige, Den Yngre Vasa (1164-1210)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knud Eriksön Lavard (af Danmark), Hertug av Sönderjylla (-1131)
    Valdemar I (The great) Knudsen (Jelling), Kung av Danmark (1131-1182)
    Estrid Valdemarsdotter, Prinsessa av Danmark (-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Richeza av Danmark, drottning i Sverige (-1220)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Valdemar II (The Victorius), Kung av Danmark (1170-1241)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Christopher I Valdemarsen, kung av Danmark (1219-1259)
    Eric V Klipping, kung av Danmark (1249-1286)
    Barn
    Magnus Birgersson (-1320)
    Svend Thrugotsen (-1086)
    Christiern Svendsen (-1101)
    Eskil Christiernsen, Ärekebiskop av Lund (-1182)
    Barn
    NN Karlsdotter (Spekulativ ana) (-1200)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Barn
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Estrid Margrethe Svendsdatter, Prinsessa af Danmark (997-1074)
    Knud IV Svendssen (-1086)
    Barn
    Inger Eriksdatter (-1157)
    Ingefred Assersdatter Hvide (1130-1165)
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Nils Abildgaard (1320-1370)
    Claus Abildgaard (Nielsen) (-1397)
    Ingegerd Knudsdatter af Danmark (-1150)
    Bengt Folkesson Snivel (Folkunga) (1110-1175)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Ingegerd Filipsdotter (Rumby) (-1329)
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Bo Jonsson Grip (-1386)
    Ingegerd Jonsdotter Stolpe (-1396)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Gustaf Mattisson Sparre (-1406)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Peter Israelsson Brahe (1240-1280)
    Birger Persson (Petersson) (Finsta) (-1327)
    Israel Birgersson (Finsta) (-1351)
    Katarina Birgersdotter (Finsta) (-1352)
    Birgitta (Heliga Birgitta) Birgersdotter Lejon (Till Finsta) (1303-1373)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Anund Jonsson (lejonansikte) (-1397)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Harald Stensson (Gren)
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Bengt Åsbjörnsson (Sparre) (-1348)
    Jöns Bengtsson (Sparre över stjärna) (-1412)
    Arvid Jönsson Drake af Intorp (1376-1438)
    Knut Arvidsson Drake af Intorp (Sparre över stjärna) (1418-1459)
    Ingrid Abjörnsdotter
    Nils Torstensson (Oxenstierna)
    Barn
    Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna) (-1402)
    Elin Andersdotter (Ulfstand av Årby), Årby-ätt (-1474)
    Märta Magnusdotter (Kase) (-1411)
    Gertrud Andersdotter (Årby), (Två spetsar uppåt) (1340-1405)
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ulf Filipsson (Ulv) (-1349)
    Staffan Ulfsson (Ulv) (-1393)
    Kristina Staffansdotter (Ulv) (-1461)
    Ingrid Bengtsdotter (Vinstorp) (1427-1485)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
    Barn
    Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna) (-1402)
    Elin Andersdotter (Ulfstand av Årby), Årby-ätt (-1474)
    Märta Magnusdotter (Kase) (-1411)
    Gertrud Andersdotter (Årby), (Två spetsar uppåt) (1340-1405)
    Barn
    Karl Ulfsson (-1407)
    Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
    Birgitta Stensdotter (Bielke) (-1462)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren) (1345-1390)
    Magnus Trottesson (Eka) (-1412)
    Karl Magnusson (Eka) (-1467)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Bengta Carlsdotter Färla (1309-1376)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (Finsta) (-1383)
    Kristina Anundsdotter (Lejonansikte) (-1441)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Kristina Magnusdotter (Tunasons ätt)
    Elin Folkesdotter (Gumsehuvud)
    Elizabeth Bengtsdotter (Örnfot) (1330-1385)
    NN Magnusdotter (Tunassons ätt) (-1326)
    Sven Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö) (-1357)
    Katarina Svensdotter (Sparre av Hjulsta och Ängsö) (-1415)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Harald Stensson (Gren)
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Katarina Amundsdotter Hatt (-1448)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Anund Jonsson (lejonansikte) (-1397)
    Kristina Anundsdotter (Lejonansikte) (-1441)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Helga Bengtsdotter Boberg (-1392)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Gustaf Mattisson Sparre (-1406)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Märta Knutsdotter (Tre rosor), till Mörby (-1385)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Bo Jonsson Grip (-1386)
    Margareta Tomasdotter (äldre Grip) (1290-1343)
    Barn
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Ulf Gudmarsson (Ulvåsa) (-1344)
    Märta Ulfsdotter (Ulvåsa) (1319-1371)
    Magnus Gudmarsson (Ulvåsa) (1292-1358)
    Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsa) (-1390)
    Barn
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Gustav Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
    Mathias Gustafsson Sparre (-1376)
    Barn
    Barn
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Karin Algotsdotter (Algotssönerna) (1320-1379)
    Algot Magnusson Sture / Sjöblad (1355-1426)
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Margareta Arvidsdotter (Sparre av Vik) (-1415)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Barn
    Barn
    Bo Jonsson Grip (-1386)
    Margareta Tomasdotter (äldre Grip) (1290-1343)
    Barn
    Barn
    Ingrid Karlsdotter Rödbjälke (-1399)
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Ulf Gudmarsson (Ulvåsa) (-1344)
    Märta Ulfsdotter (Ulvåsa) (1319-1371)
    Ingeborg Sigvidsdotter Ribbing (-1413)
    Magnus Gudmarsson (Ulvåsa) (1292-1358)
    Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsa) (-1390)
    Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
    Ture Bengtsson (Bielke), d.y. (-1414)
    Barn
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Katarina Amundsdotter Hatt (-1448)
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Katarina Bengtsdotter (Folkungaätt) (1268-1356)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Bo Jonsson Grip (-1386)
    Ingegerd Jonsdotter Stolpe (-1396)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Gustaf Mattisson Sparre (-1406)
    Ingeborg Bengtsdotter Lejon, Folkungaätten (1274-1314)
    Israel Birgersson (Finsta) (-1351)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (Finsta) (-1383)
    Kristina Anundsdotter (Lejonansikte) (-1441)
    Katarina Birgersdotter (Finsta) (-1352)
    Ingeborg Magnusdotter (Ulvåsa) (-1390)
    Sigrid Bengtsdotter (Bielke) (-1392)
    Ture Bengtsson (Bielke), d.y. (-1414)
    Birgitta (Heliga Birgitta) Birgersdotter Lejon (Till Finsta) (1303-1373)
    Märta Ulfsdotter (Ulvåsa) (1319-1371)
    Ingeborg Sigvidsdotter Ribbing (-1413)
    Sweyn II Ulfson, Kung af Danmark (Jelling house) (-1074)
    Erik den Gode Svendsøon, kung af Danmark (-1103)
    Bodil Eriksdatter, prinsessa
    Peder Bodilsen Falster
    Peder Pedersen, af Borup
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Nils Abildgaard (1320-1370)
    Harald Eriksen Kesja, af Danmark (-1132)
    Bjørn Haraldssen Järnsida, Prins av Danmark (1105-1134)
    Christina Björnsdotter, Drottning av Sverige (-1170)
    Katarina Eriksdotter
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Knut I Eriksson, kung av Sverige (1145-1196)
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Ingegerd Filipsdotter (Rumby) (-1329)
    Barn
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Eric X Knutsson, kung av Sverige (1180-1216)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Sigrid Björnsdotter Snivil (Minnessköld) Lakman (-1177)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Peter Israelsson Brahe (1240-1280)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Bengt Åsbjörnsson (Sparre) (-1348)
    Jöns Bengtsson (Sparre över stjärna) (-1412)
    Ingrid Abjörnsdotter
    Nils Torstensson (Oxenstierna)
    Barn
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ulf Filipsson (Ulv) (-1349)
    Staffan Ulfsson (Ulv) (-1393)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
    Barn
    Barn
    Karl Ulfsson (-1407)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren) (1345-1390)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Bengta Carlsdotter Färla (1309-1376)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Kristina Magnusdotter (Tunasons ätt)
    NN Magnusdotter (Tunassons ätt) (-1326)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Helga Bengtsdotter Boberg (-1392)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Barn
    Barn
    Margareta Tomasdotter (äldre Grip) (1290-1343)
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Ulf Gudmarsson (Ulvåsa) (-1344)
    Magnus Gudmarsson (Ulvåsa) (1292-1358)
    Barn
    Barn
    Bengt Magnusson, Folkunga (1194-1237)
    Magnus Bengtsson, Folkunga (1205-1263)
    Bengt Magnusson Lejon, Folkunga (-1294)
    Katarina Bengtsdotter (Folkungaätt) (1268-1356)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Ingeborg Bengtsdotter Lejon, Folkungaätten (1274-1314)
    Israel Birgersson (Finsta) (-1351)
    Katarina Birgersdotter (Finsta) (-1352)
    Birgitta (Heliga Birgitta) Birgersdotter Lejon (Till Finsta) (1303-1373)
    Regnild (Ragnild) Haraldsdatter av Danmark (1120-1161)
    Sune Ebbesen Hvide, til Knardrup (-1186)
    Margrethe Sunesdatter Hvide (1142-1201)
    Cecilie Herlufsdatter (Herlogsdtr Galen) (-1220)
    Niels Erlandsen Galen, gaeldker (-1285)
    Marianne Nielsdatter Galen (1265-1312)
    NN Erlandsdatter Galen, Hvide
    Christine Skjalmsdatter Hvide (-1279)
    Peder Olufsen Fleming (1264-1310)
    Klas Fleming, Pedersson (-1355)
    Peder Herlufsen (1165-)
    Barn
    NN Nielsdatter (1240-1286)
    Barn
    Christiern Jensen Laendi Kaas, R och Riksråd, av Sparre (1235-1310)
    Ebbe Sunesson Hvide, av Knardrup (1145-1208)
    Barn
    Barn
    Christiern Jensen Laendi Kaas, R och Riksråd, av Sparre (1235-1310)
    Niels Laendi Kaas, R och Riksråd, af Sparre (1240-1314)
    Margrethe Nielsdatter Laendi Kaas (1260-1318)
    Benedikta Ebbesdatter Bjälbo, Drottning Bengta av Sverige (1170-1199)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristina Kristiernsdotter (Vasa) (1280-1349)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Huvud (Kristiernsdotter Vasa) (1282-1349)
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Jacob Sunesen Galen, (Hvide av Mön) (1158-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Anders Gregersson Ryning (-1361)
    Barn
    Barn
    Knud Erikson Lavard, Duke of Schleswig (-1131)
    Margrethe av Danmark, Prinsessa (-1131)
    Kristina Stigsdotter Hvide, drottning av Sverige (-1200)
    Sverker II Kung av Sverige, Den Yngre Vasa (1164-1210)
    Ingemund Johan Sveresson Scherembeke Vasa (-1222)
    Nils Ingemundsson Scherembeke Vasa av Öland (1227-1285)
    Kristiern Nilsson Från Öland Vasa (-1310)
    Kristina Kristiernsdotter (Vasa) (1280-1349)
    Jon Nilsson Stierna (Rickeby) (-1351)
    Kristiern Vasa av Öland (-1310)
    Kristina Huvud (Kristiernsdotter Vasa) (1282-1349)
    Katarina Bengtsdotter
    Kristina Sverkersdotter, prinsessa av Sverige (1189-)
    Helena (Elin) Sverkersdotter, av Sverige (1190-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Knud Eriksön Lavard (af Danmark), Hertug av Sönderjylla (-1131)
    Valdemar I (The great) Knudsen (Jelling), Kung av Danmark (1131-1182)
    Estrid Valdemarsdotter, Prinsessa av Danmark (-1246)
    Barn
    Barn
    Jon Nielsen Rönning, av Ryninge (-1313)
    Barn
    Anders Gregersson Ryning (-1361)
    Karin Andersdotter Ryning (1390-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Nils Abildgaard (1320-1370)
    Claus Abildgaard (Nielsen) (-1397)
    Richeza av Danmark, drottning i Sverige (-1220)
    Ingeborg Eriksdotter, Prinsessa av Sverige (-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Valdemar II (The Victorius), Kung av Danmark (1170-1241)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Anund Jonsson (lejonansikte) (-1397)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Christopher I Valdemarsen, kung av Danmark (1219-1259)
    Eric V Klipping, kung av Danmark (1249-1286)
    Barn
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Ingerid Svendsdatter (Estridson), Drottning av Norge (-1093)
    Hallkatla Sveinsdatter, Av Aurland (-1120)
    Sigrid Torkjellsdatter Fugl (Þorkelsdóttir), Fugl (-1150)
    Bård Skule Guttormsson Rein (1150-1194)
    Barn
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Barn
    Barn
    Cecilia Nilsdotter (Ivar Nilssons ätt) (-1415)
    Sigrid Baardsdatter Rein (-1245)
    Baugreid Jonsdatter Austraat (1180-1220)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Sigrid Haftorsdatter (1204-1275)
    Eline Toresdatter Lekum (1223-1260)
    Borghild Haakonsdatter Bolt, av Tornberg (-1300)
    NN Hallkjelsdatter (-1050)
    Barn
    Hallkjell Jonsson Huk (-1160)
    Barn
    Nils (Nikolaus) Simonsson Blaka (-1200)
    Kristina Nikulasdotter Blaka (1175-1254)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Eldrid Jonsdatter Smør, av Blindheim (1114-1144)
    Ingrid Guttormsdatter, av Rein (1136-1180)
    Helena Guttormsdatter, av Reine (-1210)
    Knud Valdemarsen, hertig av Estland, Blekinge o Lolland (-1260)
    Svantepolk Knutsson (-1310)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Svein Brynjulvsson, på Aurland (1052-1080)
    Hallkatla Sveinsdatter, Av Aurland (-1120)
    Sigrid Torkjellsdatter Fugl (Þorkelsdóttir), Fugl (-1150)
    Bård Skule Guttormsson Rein (1150-1194)
    Barn
    Erling Alfson Tornberg, d.y. (1230-1290)
    Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy (-1315)
    Barn
    Sigrid Baardsdatter Rein (-1245)
    Baugreid Jonsdatter Austraat (1180-1220)
    Ragnhild Asulvsdatter (1195-1235)
    Sigrid Haftorsdatter (1204-1275)
    Knud IV Svendssen (-1086)
    Barn
    Inger Eriksdatter (-1157)
    Ingefred Assersdatter Hvide (1130-1165)
    Alexander Pedersen Due
    Niels Alexandersen Falster (Due)
    Ossa Nielsdatter (-1314)
    Anders Stigsen Hvide, til Tygestrup (-1318)
    Barn
    Nils Abildgaard (1320-1370)
    Ingegerd Knudsdatter af Danmark (-1150)
    Bengt Folkesson Snivel (Folkunga) (1110-1175)
    Birger Bentsson Brosa (Folkunga) (-1202)
    Barn
    NN Birgersdotter (-1289)
    Filip Birgersson Folkunga Bjälboätten, Jarl (-1200)
    Barn
    Barn
    Filip Petersson (-1251)
    Barn
    Filip Finvidsson (Rumby) (-1306)
    Knut Birgersson, Jarl (-1208)
    Cecilia Knutsdotter (Folkungaätten) (-1270)
    Johan Filipsson (Aspenäs) (-1280)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Barn
    Ingeborg Bosdotter (Natt och Dag) (-1376)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Folke Birgersson, Jarl (1164-1210)
    Bengta Folkesdotter (-1270)
    Johan Johansson Ängel (1196-1268)
    Katarina Johansdotter Ängel (1222-1293)
    Peter Israelsson Brahe (1240-1280)
    Birger Persson (Petersson) (Finsta) (-1327)
    Sune Folkesson (Folkungaätt) (1195-1247)
    Benedicta Sunesdotter (Folkungaätten) (-1261)
    Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) (-1341)
    Knut Jonsson (Aspenäs) (-1345)
    Cecilia Knutsdotter (Aspenäs) (-1349)
    Magnus Knutsson (Aspenäs) (-1366)
    Anund Tunasson (Vingätt) (1280-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Ingegerd Svantepolksdotter (-1321)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Bengta Algotsdatter Knudsson (1350-1399)
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Ingrid Svantepolksdotter (-1349)
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Holmger Folkesson (Ama) (1201-1254)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Karl (den döve) Bengtsson, jarl, Folkunga (-1220)
    Ingegerd Karlsdotter (Folkungaätt) (-1254)
    Mats Nilsson (äldre Oxenstierna)
    Lucia Matsdotter (äldre Oxenstierna)
    Bengt Åsbjörnsson (Sparre) (-1348)
    Jöns Bengtsson (Sparre över stjärna) (-1412)
    Arvid Jönsson Drake af Intorp (1376-1438)
    Ingrid Abjörnsdotter
    Nils Torstensson (Oxenstierna)
    Barn
    Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna) (-1402)
    Karl Karlsson (Ulv) (-1252)
    Ulf Karlsson (Ulv) (-1281)
    Filip Ulfsson (Ulv) (-1332)
    Ulf Filipsson (Ulv) (-1349)
    Staffan Ulfsson (Ulv) (-1393)
    Kristina Staffansdotter (Ulv) (-1461)
    Ingeborg Ulfsdotter (Ulv) (-1308)
    Nils Abjörnsson (Sparre av Tofta) (-1359)
    Barn
    Bengta Bengtsdotter (Oxenstierna) (-1402)
    Barn
    Karl Ulfsson (-1407)
    Margareta Karlsdotter (Sparre av Tofta) (-1429)
    Magnus Bengtsson Minnesköld (-1210)
    Birger Jarl Magnusson (-1266)
    Gregers Birgersson (Folkungaättens oä gren) (-1276)
    Magnus Gregersson (Folkungaättens oäkta gren) (-1321)
    Gregers Magnusson (Folkungaätt-oä) (-1349)
    Barn
    Barn
    Johan Magnusson (Folkungaättens oäkta gren) (1295-)
    Ingegerd Johansdotter (Folkungaättens oäkta gren) (1345-1390)
    Magnus Trottesson (Eka) (-1412)
    Helena Magnusdotter, Folkungaättens oäkta gren (1297-1345)
    Bengta Carlsdotter Färla (1309-1376)
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (Finsta) (-1383)
    NN Gregersdotter (Folkunaätt oä) (-1300)
    Margareta Philipsdotter (Örnsparre) (-1317)
    Kristina Magnusdotter (Tunasons ätt)
    Elin Folkesdotter (Gumsehuvud)
    NN Magnusdotter (Tunassons ätt) (-1326)
    Sven Fadersson (Sparre av Hjulsta och Ängsö) (-1357)
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Barn
    Magnus III Ladulås (Birgersson), kung av Sverige (-1290)
    Birger Magnusson, kung av Sverige (-1321)
    Magnus Birgersson (-1320)
    Barn
    Kristina Ingemarsdotter (1360-1395)
    Valdemar I Birgersson, kung av Sverige (-1302)
    Barn
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Elof Ingridsson (-1268)
    Bengt Elofsson (vingad pil)
    Margareta Bengtsdotter (1295-1334)
    Ingeborg Eriksdotter (Bielke) (1313-)
    Ingeborg Anundsdotter (Vingätt) (-1346)
    Anund Jonsson (lejonansikte) (-1397)
    Ingeborg Elofsdotter (1246-1291)
    Kristina Anundsdotter (vingad lilja) (-1299)
    Bengt Larsson (Boberg) (1284-1315)
    Helga Bengtsdotter Boberg (-1392)
    Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (-1397)
    Eskil Magnusson, Folkunga (-1227)
    Peter Eskilsson Näs, Lagman i Västergötland (-1253)
    Gustav Petersson (lejon), Lagman i Västergötland
    Bengt Hafridsson (Hafridssons ätt)
    Bryniolf Bengtsson (Hafridssons ätt) (-1313)
    Birgitta Bryniolfsdotter (Hafridssons ätt) (-1366)
    Barn
    Katarina Bengtsdotter (Hafridssons ätt)
    Barn
    Barn
    Barn
    Märta Knutsdotter (Tre rosor), till Mörby (-1385)
    Ramfrid Gustavsdotter Lejon (1255-)
    Barn
    Barn
    Margareta Tomasdotter (äldre Grip) (1290-1343)
    Margareta Ulfsdotter (Ulvåsa) (-1342)
    Ulf Gudmarsson (Ulvåsa) (-1344)
    Magnus Gudmarsson (Ulvåsa) (1292-1358)
    Barn
    Barn
    Ramborg Israelsdotter (And) (-1330)
    Gustav Arvidsson (Sparre av Vik) (-1366)
    Barn
    Barn
    Barn
    Benkta Algotsdotter (1350-)
    Barn
    Knut Folkason (Algotssönerna) (1290-)
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Magnus Algotsson (Algotssönerna) (1259-1309)
    Algot Magnusson (Algotssönerna) (1296-1357)
    Karin Algotsdotter (Algotssönerna) (1320-1379)
    Kristina Hafrid Magnusdotter (Minnesköld) (-1231)
    Barn
    Torgils Knutsson (-1306)
    Barn
    Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) (-1381)
    Barn
    Karl Sigtryggsson (1220-1252)
    Barn
    Barn